Skocz do zawartości
azgan

BenQ EW277HDR AMVA+ 4200:1, HDR400, PFS LED, 93% DCI-P3 i ładne żywe kolory - Zaskakująco dobry mały mocarz w przystępnej cenie

Rekomendowane odpowiedzi

Można sprawić, by nie było przesycenia na materiałach sRGB w filmach/zdjęciach i na stronach.

 

1) potrzebny jest profil wyświetlacza/monitora którego używasz ( producent dodaje zwykle profil ze sterownikami - to plik icm / icc - nie jest może tak dokładny jak wygenerowany dla konkretnego egzemplarza kolorymetrem, ale lepsze to niż nic)

 

2) Potrzebne są programy do odpowiednich treści, które obsługują profilowanie i trzeba w nich włączyć to profilowanie ( CMS )

a) do filmów: sprawdziłem i działa CMS w MPC-HC (trzeba właczyć) i w PotPlayer

b) do zdjęć: IrfanView+paczka wtyczek z oficjalnej strony (też po instalacji trzeba włączyć CMS) , albo XnViewMP

c) do stron www: Firefox obsługuje zarządzanie barwą ( profilowanie / CMS ), ale też trzeba włączyć

 

w razie czego mogę pomóc jak to ogarnąć, ale zacznij od znalezienia profilu do Twojego modelu i załadowania go do systemu i wskazania, że to profil monitora

Myślałem że wystarczy coś ustawić w sterownikach karty i mamy już do wszystkiego :E . To teraz musiałbym używać zupełnie innych programów by nie mieć przesyconych barw? Mój monitor dziś dotarł, ale zobaczę go dopiero po powrocie z pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też dzisiaj doszedł z promo amazonu

To moja 3 sztuka i w końcu bez wad. Na poprzednich dwóch miałem to samo co @goodboy22 czyli gamma shift na brzegach ekranu, zbyt widoczne artefakty i straty kompresji video, oraz brudny szary z widocznymi pasami w ciemniejszych grach, filmach i stronach internetowych

Po przejściu z IPS doskwiera jedynie smużenie, ale nie gram w szybkie fps, a w większości to internet, filmy i seriale, więc do tego będzie ok

 

Po OC do 75Hz mam tylko 8 bpc w panelu Nvidia tak ma być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można mieć 12 bpc.

Najwidoczniej w Polsce mieli lepszą partię, bo tutaj nikt nie miał takich problemów, a przynajmniej o nich nie wspominał.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po OC do 75Hz mam tylko 8 bpc w panelu Nvidia tak ma być?

Ustawiaj przez CRU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W CRU zrobiłem tak:

detailed resolution timing lcd standard 75Hz i przy próbie ustawienia tego w systemie parę razy zamigał ekran i wrócił na 60Hz

standard resolution 75Hz i w systemie zmieniam na 75Hz to działa ale zmienia na 8 bpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że wystarczy coś ustawić w sterownikach karty i mamy już do wszystkiego :E . To teraz musiałbym używać zupełnie innych programów by nie mieć przesyconych barw? Mój monitor dziś dotarł, ale zobaczę go dopiero po powrocie z pracy.

To nie są wszystkie programy, które obsługują CMS. Generalnie każdy dobry program to obsługuje, bo to jest podstawa wiernego wyświetlania kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No monitorek fajny, teraz muszę przekopać temat i zobaczyć jak ustawić wszystko pod HDR :E . Po odpaleniu w Windows, tylko materiał od LG mi pokazuje znaczek HDR na youtube.

 

Czy wystarczy włączyć w Windows, odpalić chrome, youtube i gotowe? Monitor mam już ustawiony.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No monitorek fajny, teraz muszę przekopać temat i zobaczyć jak ustawić wszystko pod HDR :E . Po odpaleniu w Windows, tylko materiał od LG mi pokazuje znaczek HDR na youtube.

 

Czy wystarczy włączyć w Windows, odpalić chrome, youtube i gotowe? Monitor mam już ustawiony.

 

Podpinam się do pytania. Właśnie biorę się za ustawianie pod hdr. Na razie ustawiłem 12bpc w ustawieniach karty graficznej. W ustawieniach windowsa nie mogę przełączyć na wyświetlanie hdr. Ogólnie mam wrażenie, że kolor czerwony wpada w róż.

Jaki powinien być format pikseli? Domyślnie miałem YCbCr 4:4:4, ale teraz zmieniłem na RGB 4:4:4 Pixel Format PC Standard (Full RGB)

Edytowane przez Przemotar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się do pytania. Właśnie biorę się za ustawianie pod hdr. Na razie ustawiłem 12bpc w ustawieniach karty graficznej. W ustawieniach windowsa nie mogę przełączyć na wyświetlanie hdr. Ogólnie mam wrażenie, że kolor czerwony wpada w róż.

Jaki powinien być format pikseli? Domyślnie miałem YCbCr 4:4:4, ale teraz zmieniłem na RGB 4:4:4 Pixel Format PC Standard (Full RGB)

U mnie wszystko już działa, chyba :E . Kristol podał parę postów wyżej swoje ustawienia monitora, może to coś pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się do pytania. Właśnie biorę się za ustawianie pod hdr. Na razie ustawiłem 12bpc w ustawieniach karty graficznej. W ustawieniach windowsa nie mogę przełączyć na wyświetlanie hdr. Ogólnie mam wrażenie, że kolor czerwony wpada w róż.

Jaki powinien być format pikseli? Domyślnie miałem YCbCr 4:4:4, ale teraz zmieniłem na RGB 4:4:4 Pixel Format PC Standard (Full RGB)

Jaką masz grafikę AMD i wersję Windowsa? Bo do HDR Windows musi być minimum 18.03

Ma być RGB 4:4:4 full

A kolor czerwony to normalne bo 130% pokrycia RGB

Edytowane przez bioly87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wreszcie poradziłem sobie z bielą na tym monitorze akurat jak byłem bliski zwrócenia go aż tak mnie zdenerwował. Wszystkie testy recenzje i większość opinii użytkowników wskazują na lekką korektę parametrów R i G o 1-2 punkty, jednocześnie nie ruszanie B. W moim egzemplarzu się to nie sprawdziło, wychodziła biel albo z różowym zafarbem, albo zazieleniona. Nie było wyjścia, musiałem kombinować z bardziej konkretnymi zmianami. Teraz mam tak:

 

R: 87

G: 95

B: 98

 

Być może jeszcze się to delikatnie zmieni, ale już wiem, aby w ogóle mysleć o przyzwoitej kalibracji należy konkretnie zjechać z R. To jest punkt wyjścia, później już łatwiej kombinować z G i B. Fajne jest też to, że na bieli bez zafarbu gamma shift staje się o wiele mniej widoczne.

 

Można mieć 12 bpc.

Najwidoczniej w Polsce mieli lepszą partię, bo tutaj nikt nie miał takich problemów, a przynajmniej o nich nie wspominał.

Sam amazon ma różne partie w zależności od tego z którego kraju idzie wysyłka. Do mnie wysłali z hiszpańskiego magazynu, inni dostawali z niemieckiego. Różne są też daty produkcji dla osób zamawiających w tym samym czasie.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... Z obrazu jestem bardzo zadowolony, gorzej z windowsa i trudniejszego dostępu do jasności, bo nie jest to 1 kliknięcie jak w moim poprzednim monitorze.

XB2483HSU to już staroć w porównaniu z tym Benq i warto było go zmienić, tym bardziej że kosztował mnie 300 zł mniej niż Iiyama w momencie zakupu. Jutro odpalę jakieś gry, bo musiałem akurat wszystkie z HDR odinstalować :E .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... Z obrazu jestem bardzo zadowolony, gorzej z windowsa i trudniejszego dostępu do jasności, bo nie jest to 1 kliknięcie jak w moim poprzednim monitorze.

XB2483HSU to już staroć w porównaniu z tym Benq i warto było go zmienić, tym bardziej że kosztował mnie 300 zł mniej niż Iiyama w momencie zakupu. Jutro odpalę jakieś gry, bo musiałem akurat wszystkie z HDR odinstalować :E .

 

Zastanawiam się właśnie nad zmianą mojej iiyamy X2483HSU na Benq. Warto zmieniać? Jakie są Twoje odczucia po zmianie monitora? Możesz porównać iiyamę do Benq?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się właśnie nad zmianą mojej iiyamy X2483HSU na Benq. Warto zmieniać? Jakie są Twoje odczucia po zmianie monitora? Możesz porównać iiyamę do Benq?

Jutro zrobię jakieś porównanie bezpośrednie, bo porównywałem je tylko z pamięci. Jest większy i lepszy, czego chcieć więcej. Obraz rzeczywiście jest na nim dziwnie ostry, mimo że o 3 cale większy jest, ale może to takie odczucie, bo gram teraz w gry z PS2 na CRT :E . Smużenie raczej nie większe niż na poprzednim monitorze, kolory przyjemne, panel jednolity i w końcu jakaś namiastka HDR i szerokiej palety barw.

Odpaliłem filmik z forzy w HDR i mam w głowie jak to wyglądało gdy grałem w demo bez HDR, różnica spora, głownie przez kolory.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... Z obrazu jestem bardzo zadowolony, gorzej z windowsa i trudniejszego dostępu do jasności, bo nie jest to 1 kliknięcie jak w moim poprzednim monitorze.

Pod drugi i trzeci przycisk z lewej strony można sobie przypisać różne ustawienia(m. in. jasność), więc jak chcesz, to mogą to być 2 kliki(wybudzenie + wybór ustawienia) no i potem regulacja. ;)

Oczywiście mowa tu o trybie SDR, bo w trybie HDR jasność zmniejszysz tylko za pomocą Brightness Intelligence. W trybie HDR można niby zmniejszać jasność dla materiałów SDR w ustawieniach Windowsa, ale kolory i tak zostają jakieś przejaskrawione/przesycone.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem drugi egzemplarz i również jest bez blb. Natomiast jest różnica w kolorach. Na drugim egzemplarzu biel jest trochę żółta, natomiast kolory wydają się bardziej nasycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się ustawić ten sensor B.I. + tak aby zmieniał tylko jasność, bo on dodatkowo chyba zmienia jeszcze gammę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniasz gamma shift w obu tak samo, czy są różnice?

Na moje oko bardzo podobny i tak jak pisałem wyżej, o wiele mniejszy niż w Samsungu C27JG50QQUX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę ustawić HDR w Windowsie. Mam wersję 1809. Wgrałem profile kolorów. Okno z włączaniem HDR wygląda tak:

HPOuZPg.png

 

Pytanie odnośnie tych dwóch egzemplarzy które mam: który ma odpowiednie kolory? Pierwszy z większym nasyceniem ale żółtawą bielą czy drugi z mniejszym nasyceniem ale bielszą bielą?

Edytowane przez Przemotar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku nvidii włącz 10bit kolor i powinien pojawić się suwaczek do włączania HDR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku nvidii włącz 10bit kolor i powinien pojawić się suwaczek do włączania HDR.

Mam Radeona i przełączyłem na 12bpc, lecz dalej w windowsie nie pojawiają mi się te opcje. Muszę jeszcze jakieś konkretne opcje w monitorze przełączyć? A może zainstalować coś jeszcze oprócz profili kolorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...