Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE / paliwa kopalne / CO2 / ceny energii / Elektromobilność

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, LeBomB napisał:

okres zwrotu to 10-12 lat

Przez ten czas żadnych napraw czy wymian nie będzie? 

Największy plus to chyba własnie dostępność prądu przy braku z sieci. Tym bardziej jak wszystko teraz mamy na prąd i nawet obiadu czy herbaty nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, galakty napisał:

Całość, ale jako magazyn nie jesteś w stanie policzyć.

Odpowiedź jest zawarta tutaj. Radzę uważniej czytać.

Godzinę temu, RimciRimci napisał:

Instalacja fotowoltaiczna oparta o magazyn i bez niego to dwie zupełnie inne rzeczy, gdzie jedynym elementem wspólnym są panele na dachu. Więc albo idzie się w rozwiązania bez magazynu albo w takie, które już ma magazyn. Nie można iść w rozwiązanie bez magazynu a później dokładać magazyn bo po to jest technologicznie niemożliwe. Chyba, że od początku dopłaci się do falownika hybrydowego z myślą o rozbudowę o magazyn.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@galakty wystarczą przeglądy i standardowe konserwacje. Jak kupujesz dobre panele to swoją sprawność tracą o około 0,5% rocznie, więc po 10 latach to raptem 5%. Magazyn jak będzie dobrze utrzymany też posłuży. Także jak ktoś celowo nie zniszczy czy jakiś kataklizm i produkty są bez wad ukrytych to tak, przez ten czas jak najbardziej może nie być jakichś kosztownych napraw czy wymian.

Wiesz, jakby chcieć tak liczyć, to najlepiej nic nie kupować, bo nic się nie zwróci, bo zawsze może się zepsuć. Po co kupować auto, czy kompa do pracy bo przecież może się zepsuć zanim się zwróci ;) 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sabaru napisał:

Swoją drogą dalej nie widzę sensu w tych całych magazynach energii.

Jak widać nie którzy nie są wstanie pojąć pewnych rzeczy swoim umysłem ;) 

Mając odpowiednią instalację PV z odpowiednim magazynem energii prosumenci całkowicie przechodzą na Off-Grid czyli odłączają się od sieci i korzystają cały czas z prądu, który sami wyprodukują i sami zmagazynują. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, za cały 2022r za prąd zapłaciłem 3400zł, za 2023r 920zł więc nie ma bata aby zwrot mojej instalacji wynosił 10-12 lat. A przypomnę tylko, że w 2023r były limity zużycia prądu i bez fotowoltaiki, zakładając zużycie prądu na poziomie tego z 2022r, mocno bym te limity przekroczył. I tego w obliczeniach nie uwzględniam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, RimciRimci napisał:

później dokładać magazyn bo po to jest technologicznie niemożliwe. 

Jest możliwe. Są magazyny niskonapięciowe przystosowane do zwykłych falowników ;) 

Godzinę temu, galakty napisał:

Ale mnie nie interesuje ile wydam na FV bo wynajmuję mieszkanie XD

To czemu komentujesz coś c0 Cię nie interesuje? Aby pomarudzić? :E 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, DjXbeat napisał:

Jest możliwe. Są magazyny niskonapięciowe przystosowane do zwykłych falowników ;) 

I taki zwykły falownik to ogarnia? Przyznam się szczerze - tego nie wiedziałem.

Na off-grida też się przełączy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, RimciRimci napisał:

I taki zwykły falownik to ogarnia? Przyznam się szczerze - tego nie wiedziałem.

Na off-grida też się przełączy?

Nie zagłębiałem się bardziej w temat ale rozmawiałem z instalatorem i nawet w sieci widziałem magazyny niskonapięciowe, które mają swój właśnie inwerter. Są nieco droższe od magazynów wysokonapięciowych ale instalacja jest prostsza i nie wymaga planowania przed budową PV. 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spox. Fajnie, że to tak się rozwija i osoby ze zwykłymi falownikami nie zostały na lodzie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, RimciRimci napisał:

Ano dlatego, że jesteś inwestorem i to Ty, jako inwestor, przystajesz na projekty, które poddają Ci pod nos.

To tak ładnie się nazywa. Inwestor. Tylko że nie ja jestem inwestorem tylko się nas do tego zmusza pod groźbą kar. Jeżeli na to nie przystanę to kara grzywny. A jak nie przystanę to w zimie będą marzną i mył się w zimnej wodzie. Czyli inaczej mówiąc nabijanie ludzi w butelkę.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sabaru A to jakie prawo nakazuje karać za nieposiadanie fotowoltaiki z magazynem energii?

 

  • Haha 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, sabaru napisał:

Tylko że nie ja jestem inwestorem tylko się nas do tego zmusza pod groźbą kar.

Kto Ci to nakazuje? I czemu miałbyś myć się w zimnej wodzie? Kto zabrania Ci jej podgrzewać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, LeBomB napisał:

@sabaru A to jakie prawo nakazuje karać za nieposiadanie fotowoltaiki z magazynem energii?

 

Prawo do rozsiewania plotek. Jak widać stał się jego ofiarą ;)

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba im nałożyć podatek od wymyślania durnych pomysłów to może coś rozumu nabiorą.

https://www.money.pl/gospodarka/drozsze-paliwo-i-wyzsze-rachunki-za-gaz-nowa-oplata-uderzy-w-portfele-polakow-7052832953879168a.html

W dniu 23.07.2024 o 12:58, LeBomB napisał:

@sabaru A to jakie prawo nakazuje karać za nieposiadanie fotowoltaiki z magazynem energii?

 

Wykluczenie, wytykanie. To wasze obracanie kota ogonem jest takie przeurocze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś wyraźnie

W dniu 23.07.2024 o 12:39, sabaru napisał:

Tylko że nie ja jestem inwestorem tylko się nas do tego zmusza pod groźbą kar. Jeżeli na to nie przystanę to kara grzywny. A jak nie przystanę to w zimie będą marzną i mył się w zimnej wodzie

To ja się pytam gdzie te kary? Które prawo mówi o karach gdy nie założysz fotowoltaiki. Nie ma takiego prawa. Natomiast link, który dałeś tam mowa o systemie ETS2, który nie jest systemem kar. Nikt ci nie broni przejść na ogrzewanie pompą ciepła czy innymi źródłami na prąd czy paliwa alternatywne i tam nie ma nigdzie że pompa ciepła tylko gdy masz fotowoltaikę. Wyłącznie twoja sprawa jak sobie ją zasilisz. 

Także po prostu naginasz wzsystkie regulacje pod definicje kary, co jest mocną nadinterpretacją. 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zwyczajnym "foliarstwem" ;)

Tacy ludzie żyją w matrixie niezwykle odległym od realnego świata.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Badalaman Nie no widziałem już nie raz takie podejście, że jak coś nakazuje jakaś ustawa i wiąże się to z kosztami, to jest odbierane jako kara. Popularne podejście wśród przedsiębiorców którzy muszą spełnić jakieś wymagania, które uważają za zbędne, bo nie rozumieją ich celu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LeBomB Zdarza się. Jednak tu mamy konkretnego użytkownika, którego kojarzę z bycia fanem teorii spiskowych.

Tacy ludzie żyją w matrixie tworzonym od lat przez media i ludzi, będących częścią rosyjskiej, antyzachodniej i antynunijnej propagandy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Łodzi smiga już cybertruck:

 

452930408_946465164191185_87562800454344

 

452916383_8011997688887324_3417018479485

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.07.2024 o 10:10, galakty napisał:

Największy plus to chyba własnie dostępność prądu przy braku z sieci. Tym bardziej jak wszystko teraz mamy na prąd i nawet obiadu czy herbaty nie zrobisz.

Mało kto ma ten "największy plus" bo za takie coś trzeba dodatkowo dopłacić przy instalacji. ;)

Standardowa instalacja z falownikiem hybrydowym i magazynem wyłączy się przy braku prądu bo musiałbyś się fizycznie odłączyć od sieci na ten czas a takie coś kosztuje.

W taniej wersji możesz jakieś urządzenia (np. pompę ciepła) podłączyć do wydzielonego obwodu z falownika, te mają zazwyczaj dodatkowe wyjście dla obwodu który zostanie podtrzymany na wypadek braku prądu w sieci ale często się nawet tego nie używa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kubikolos napisał:

Mało kto ma ten "największy plus" bo za takie coś trzeba dodatkowo dopłacić przy instalacji. ;)

Standardowa instalacja z falownikiem hybrydowym i magazynem wyłączy się przy braku prądu bo musiałbyś się fizycznie odłączyć od sieci na ten czas a takie coś kosztuje.

W taniej wersji możesz jakieś urządzenia (np. pompę ciepła) podłączyć do wydzielonego obwodu z falownika, te mają zazwyczaj dodatkowe wyjście dla obwodu który zostanie podtrzymany na wypadek braku prądu w sieci ale często się nawet tego nie używa.

Mam kilku znajomych co mają magazyn energi z inwerterem hybrydowym i kazdemu przy awari sieci energetycznej automatyczneie przełącza się na zasilanie z magazynu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No przecież na tym polega jego hybrydowość, że może działać w systemie on-grid i off-grid. Zatem @kubikolos co rozumiesz przez: "standardowy falownik hybrydowy"?

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kubikolos napisał:

Standardowa instalacja z falownikiem hybrydowym i magazynem...

... może działać w trybie off-grid czyli po wyłączeniu prądu w sieci przełącza się na zużycie wewnętrzne z magazynu. To jest właśnie standardowa praca.

Natomiast niestandardowa jest wtedy gdy ktoś bawi się w żyda i próbuje na instalacji przy oszczędzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, LeBomB napisał:

No przecież na tym polega jego hybrydowość, że może działać w systemie on-grid i off-grid. Zatem @offensive co rozumiesz przez: "standardowy falownik hybrydowy"?

Ja wiem, ze ze mna mozna sie fajnie na forum poklocic. Ale to nie byl moj post :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...