Skocz do zawartości
Snickers!sss

100% użycie i wysoka temperatura AMD Radeon RX 6700 XT

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Około 2 tygodnie temu kupiłem nowy komputer. Trochę bardziej doinwestowany. Składany na zamówienie u gościa z polecania, który robi to od lat. Zastanawiam się jednak nad jedną rzeczą. Mam tutaj kartę AMD Radeon RX 6700 XT. Przy niektórych grach karta szybko osiąga 100% wydajność i temperaturę ok. 93-94 stopni Celsjusza. Karta nie ma dodatkowego chłodzenia, ponieważ gość uważał, że nie trzeba. Obudowa (KRUX LEDA) posiada 4 wentylatory (3 przodu i 1 z tyłu).

1. Czy tak wysoka temperatura jest bezpieczna dla karty i całego zestawu? Czy wszystko jest w porządku? Przyznam, że wtedy góra obudowy (kolejne miejsce z dopływem powietrze) i boczna szyba są dość ciepłe.

2. I w sumie jeszcze drugie pytanie. Co jakiś czas w komputerze następujące takie delikatne piknięcie, piśnięcie(?), coś się uruchamia, głośniej pochodzi, znowu piknie i się wyłączy. Czy to też ma związek z kartą? Wentylatory chodzą cały czas równo wg mnie, więc je odrzuciłem.

Poniżej pełna specyfikacja komputera:

  • procesor AMD Ryzen 7 5700G
  • karta graficzna Radeon RX 6700 XT
  • płyta główna Gigabyte B550M DS3H 
  • 32 GB RAM
  • 512 GB SSD M2 NVMe
  • 1 TB HDD
  • zasilacz 600W
  • obudowa Krux Leda

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie ch....wo złożony komp.

Po co Ci procesor z iGPU który przez to był droższy, a pod względem czystej mocy jest wolniejszy niż 5600x gdyż ma mniej cache L3? 

32 GB RAM to było twoje wyraźne życzenie? Kwestia dyskusyjna czy ma sens. Mam chociaż nadzieję, że są szybkie (min 3200 a najlepiej 3600+).

HDD 1 TB w nowym pc? Przy obecnych cenach ssd i rozmiarach gier lepiej było wziąć drugi ssd albo ten jeden większy. 

Obudowa piekarnik, dochodząc do tematu... 

I zasadnicze pytanie, jaką wersję karty masz? Z jakiej firmy, z jakim chłodzeniem? 

  • Confused 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po specyfikacji to mu to ruski informatyk składał ?. "Karta nie ma dodatkowego chlodzenia, ponieważ gość uważał że nie trzeba" to na 100% ruski informatyk?

Jak mówi @Pioy podaj dokładnie wszystkie nazwy podzespołów, po śmiejemy się jeszcze więcej ?. Ram to pewnie będzie poniżej 3000?

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak słyszę o komputerach od gości z polecenia, to przed oczami mam zawsze jebitne świecidełko, a'la piekarnik, RGB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
44 minuty temu, Pioy napisał:

Strasznie ch....wo złożony komp.

To niezbyt dobra wiadomość na początek dnia :(

 

44 minuty temu, Pioy napisał:

Po co Ci procesor z iGPU który przez to był droższy, a pod względem czystej mocy jest wolniejszy niż 5600x gdyż ma mniej cache L3? 

Gość twierdził, że najlepszy na obecny moment w moim budżecie...

 

44 minuty temu, Pioy napisał:

32 GB RAM to było twoje wyraźne życzenie? Kwestia dyskusyjna czy ma sens. Mam chociaż nadzieję, że są szybkie (min 3200 a najlepiej 3600+).

Tak, akurat wielkość RAM była na moje życzenie. Taki zapas, bo akurat RAMu zawsze mi brakowało.

Pytanie laika. Jak mogę sprawdzić szybkość RAMu?

 

44 minuty temu, Pioy napisał:

HDD 1 TB w nowym pc? Przy obecnych cenach ssd i rozmiarach gier lepiej było wziąć drugi ssd albo ten jeden większy. 

Pytałem, czy nie lepiej SSD, ale twierdził, że HDD na pliki i inne jest wystarczający... Jak widzę to był kolejny błąd.

 

44 minuty temu, Pioy napisał:

Obudowa piekarnik, dochodząc do tematu... 

Tak właśnie mi się wydaje po tych 2 tygodniach użytkowania...

 

44 minuty temu, Pioy napisał:

I zasadnicze pytanie, jaką wersję karty masz? Z jakiej firmy, z jakim chłodzeniem? 

Karty graficznej? AMD Radeon RX 6700 XT. Tak jak wspomniałem bez dodatkowego chłodzenia. Sama karta zamontowana w płycie.

 

39 minut temu, AndrzejTrg napisał:

Po specyfikacji to mu to ruski informatyk składał ?. "Karta nie ma dodatkowego chlodzenia, ponieważ gość uważał że nie trzeba" to na 100% ruski informatyk?

Jak mówi @Pioy podaj dokładnie wszystkie nazwy podzespołów, po śmiejemy się jeszcze więcej ?. Ram to pewnie będzie poniżej 3000?

Z okolic Poznania, ale może i ruski ? Ale i tak już mi nie do śmiechu :(

 

17 minut temu, BladyPL napisał:

Jak słyszę o komputerach od gości z polecenia, to przed oczami mam zawsze jebitne świecidełko, a'la piekarnik, RGB

Trochę w tym racji jest. Wiatraczki się kręcą i świecą RGB. Na zdjęciu obudowa wyglądała całkiem, całkiem, ale w realu już nie do końca mi się tak podoba :/

 

Edytowane przez Snickers!sss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Snickers!sss napisał:

Trochę w tym racji jest. Wiatraczki się kręcą i świecą RGB. Na zdjęciu obudowa wyglądała całkiem, całkiem, ale w realu już nie do końca mi się tak podoba :/

No to witam w klubie. Ten sam grzech kiedyś popełniłem a obecnie mój komputer jest "czarno-biały" - dosłownie ;) 

Wracając do karty, to jedyne rozwiązanie na Twój problem to UV a Adrenalin ( ze sterownika AMD ). Tutaj masz dość prosto wytłumaczony poradnik : 

Natomiast jak możesz to podaj jaką dokładnie masz kartę i ewentualnie wrzuć zdjęcie środka komputera. Być może dałoby się zainstalować pod kartą dodatkowy wentylator nadmuchujący chłodniejsze powietrze na kartę. Ja tak mam u siebie przy dość gorącym 3070Ti FE i po dołożeniu dwóch wolnoobrotowych wentylatorów ( nie lubię hałasu w obudowie ) temperatury na karcie spadły o kilka procent. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie dostałeś faktury czy czegoś na poszczególne podzespoły?

Montować dodatkowe wentylatory pod kartę graficzną ? to już jest trochę patologia i jak czytam te forum nikt tak nie robił? Jak to w ogóle montowałeś?

Co do ramu to wrzuć scr z cpuz z zakładki memory. @BladyPL na razie wstrzymajmy się z UV, a dowiedzmy się co w tym wynalazku dokładnie siedzi, choć jak wyżej wspomniano sama obudowa to piekarnik.

Aha i Autorze sądząc to kompa wykorzystujesz do grania, więc 32gb to jest przerost i w zupełności 16gb starcza.

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem tu jest na pewno też zamknięta obudowa gdzie wentylatory z przodu za bardzo nie maja jak wciągać powietrza, testem może być otwarcie z boku obudowy, ta karta (jeśli to referent) ma w testach na otwartym benchu 74 stopni pod 100 obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, AndrzejTrg napisał:

 Montować dodatkowe wentylatory pod kartę graficzną ? to już jest trochę patologia

W mojej obudowie NR200P? Standard o ile GPU nie jest 3 slotowe. A działa, zajebiście dobrze działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Snickers!sss napisał:

Radeon RX 6700 XT. Tak jak wspomniałem bez dodatkowego chłodzenia. Sama karta zamontowana w płycie

Nie ma takiej możliwości. Jak nie umiesz znaleźć modelu to foto zrób i wstaw. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, BladyPL napisał:

W mojej obudowie NR200P? Standard o ile GPU nie jest 3 slotowe. A działa, zajebiście dobrze działa. 

Aaa to masz taką małą skrzyneczkę to się nie dziwię ?

1 minutę temu, Pioy napisał:

Nie ma takiej możliwości. Jak nie umiesz znaleźć modelu to foto zrób i wstaw. 

Napisałem aby zrobił scr z faktury czy czegoś co dostał, bo tam powinno być napisane co mu powsadzali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, BladyPL napisał:

Natomiast jak możesz to podaj jaką dokładnie masz kartę i ewentualnie wrzuć zdjęcie środka komputera. Być może dałoby się zainstalować pod kartą dodatkowy wentylator nadmuchujący chłodniejsze powietrze na kartę. Ja tak mam u siebie przy dość gorącym 3070Ti FE i po dołożeniu dwóch wolnoobrotowych wentylatorów ( nie lubię hałasu w obudowie ) temperatury na karcie spadły o kilka procent. 

Poradnik sobie obejrzę na spokojnie później. Zdjęcie kompa: https://ibb.co/y06RT8X Poniżej wrzucam info o grafice:

grafika-min.jpg.cc80d3cbead81b8b4a85f5087161653a.jpg

 

14 minut temu, AndrzejTrg napisał:

Nie dostałeś faktury czy czegoś na poszczególne podzespoły?

Montować dodatkowe wentylatory pod kartę graficzną ? to już jest trochę patologia i jak czytam te forum nikt tak nie robił? Jak to w ogóle montowałeś?

Co do ramu to wrzuć scr z cpuz z zakładki memory. @BladyPL na razie wstrzymajmy się z UV, a dowiedzmy się co w tym wynalazku dokładnie siedzi, choć jak wyżej wspomniano sama obudowa to piekarnik.

Aha i Autorze sądząc to kompa wykorzystujesz do grania, więc 32gb to jest przerost i w zupełności 16gb starcza.

Faktura: https://ibb.co/kqjMtbd. Do tego mam pudełka do karcie graficzne, procesorze i płycie głównej. Tyle.

RAM: https://ibb.co/tMNVhfS

Na innym kompie działałem z 16 GB i faktycznie może wystarczało, ale Chrome jest zasobożerny + inne gry, programy, więc wolałem tutaj mieć lekki zapas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czyli ten informatyk to zwykły Janusz... Ram Ci leci na 2666 czyli słabo. Profil xmp włączony w biosie? Raczej nie. Daj foto pudełka od grafiki. Od ramu opakowań przypadkiem nie masz? Ile za tego kompa zapłaciłeś? Masz jeszcze możliwość zwrotu, bo teoretycznie gość poskładał Ci coś co raczej nie będzie wart tej ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile dałeś za tego kompa, bo to tragedia jeśli chodzi o obudowę i zasilacz, ram nie wiadomo jaki ale tu pokazuje, że 2666. Janusz składał zgadzam się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, AndrzejTrg napisał:

Aaa to masz taką małą skrzyneczkę to się nie dziwię ?

Ale za to jaka ładna :D

Autorze posta, nie wiem ile zapłaciłeś, ale ten komputer jest złożony baaaardzo budżetowo. W pierwszej kolejności wrzuć tam jakiś wieżowy cooler na CPU, żeby ci wyrzucał gorące powietrze na tył obudowy a nie rozsiewał wokół, tak jak robo to ten stockowy. To gorące powietrze trafia teraz min na GPU ale i na dysk, który nie lubi temperatur w okolicach 70oC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, AndrzejTrg napisał:

No czyli ten informatyk to zwykły Janusz... Ram Ci leci na 2666 czyli słabo. Profil xmp włączony w biosie? Raczej nie. Daj foto pudełka od grafiki. Od ramu opakowań przypadkiem nie masz? Ile za tego kompa zapłaciłeś? Masz jeszcze możliwość zwrotu, bo teoretycznie gość poskładał Ci coś co raczej nie będzie wart tej ceny.

Foto pudełka: https://ibb.co/MfbMT2f

9 minut temu, wrobel_krk napisał:

Ile dałeś za tego kompa, bo to tragedia jeśli chodzi o obudowę i zasilacz, ram nie wiadomo jaki ale tu pokazuje, że 2666. Janusz składał zgadzam się

Za całość 7800 zł. Dobre dwa lata przymierzałem się do zakupu kompa. Gdzieś doczytałem, że ceny podzespołów mają iść ostro w górę i w sumie trochę na spontanie podjąłem decyzję o zakupie :/ Co do zwrotu... wątpię. Gość pewnie powie, że robiony na zamówienie, więc zwrotu nie przyjmie. A i tak wczoraj minęło 14 dni od dnia wystawienia faktury. Niby dzisiaj mija 14 dzień od dostawy, ale tak jak mówię produkty na zamówienie zwrotom nie podlegają, więc może tak się gość bronić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 7800zł byś miał 12400f + 3070ti, dobry zasilacz, przewiewną obudowę, 1tb ssd, wprawdzie 16gb ramu ale można dołożyć 400zł i brać 32gb:

https://proline.pl/koszyk/0c794421

Bym cisnął na zwrot

Podsumowując nie dość, że słaby zestaw to jeszcze drogo.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
31 minut temu, BladyPL napisał:

Ale za to jaka ładna :D

Autorze posta, nie wiem ile zapłaciłeś, ale ten komputer jest złożony baaaardzo budżetowo. W pierwszej kolejności wrzuć tam jakiś wieżowy cooler na CPU, żeby ci wyrzucał gorące powietrze na tył obudowy a nie rozsiewał wokół, tak jak robo to ten stockowy. To gorące powietrze trafia teraz min na GPU ale i na dysk, który nie lubi temperatur w okolicach 70oC ;)

Ładna ładna ?.

Autorze jak możesz oddaj ze zwrotem pieniędzy, bo zostałeś wydupany bez mydła... Daj jeszcze nazwę sklepu, może ktoś przypadkiem trafi na ten temat i się nie da wydymać. Sory za słownictwo ale inaczej tego ująć nie idzie.

13 minut temu, wrobel_krk napisał:

Za 7800zł byś miał 12400f + 3070ti, dobry zasilacz, przewiewną obudowę, 1tb ssd, wprawdzie 16gb ramu ale można dołożyć 400zł i brać 32gb:

https://proline.pl/koszyk/0c794421

Bym cisnął na zwrot

Podsumowując nie dość, że słaby zestaw to jeszcze drogo.

Nic dodać nic ująć ?

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słabo szczególnie względem ceny. Usiłował bym to zwrócić. 

A wracając do tematu, jest do kiepska wersja karty graficznej, ale nawet w połączeniu z obudową piekarnikiem dziwię się, że jest AŻ tak źle. Kręcą się na karcie oba wentylatory? Przyspieszają w tym obciążeniu do wysokich obrotów? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pioy napisał:

Po co Ci procesor z iGPU który przez to był droższy, a pod względem czystej mocy jest wolniejszy niż 5600x gdyż ma mniej cache L3?

Też tak myślałem, dopóki nie porównałem bezpośrednio 5600X vs 5600G, w grach różnica pomijalna. Taki komp to typowy domowy PC, jeśli komuś potrzebny komputer do np. obróbki filmów, to wiadomo, że złoży coś innego. Chociaż tutaj wystarczyłby spokojnie 5600X, i jest tańszy od 5700G. Jeśli chodzi o wentylatory -  sam miałem w obudowie 6 wentyli :D, 3x140mm z przodu, 2x140mm top i 1x120mm z tyłu, wszystko w obudowie MSI Vampiric. Temperatury takie sobie, zacząłem eksperymentować i najniższe temp. miałem na ustawieniu - 1x wlot, 1x tył, 1x top i takie ustawienie też polecam. A reszta wentyli siedzi w szafie już drugi rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Snickers!sss napisał:

Niby dzisiaj mija 14 dzień od dostawy, ale tak jak mówię produkty na zamówienie zwrotom nie podlegają, więc może tak się gość bronić...

Ciśnij zwrot!! Dzisiaj wyślij pismo mailem i za chwile biegnij na pocztę nadać to poleconym na adres firmy, która Ci wystawiła fakturę. Mylisz dwa pojęcia, produkt składany z gotowych komponentów to nie to samo, co produkt wykonywany wedle projektu indywidualnego. Przysługuje Ci pełne prawo do odstąpienia od umowy. Odrębną kwestią jest to, jak sprzedawca będzie chciał udokumentować zmniejszenie wartości z tytułu widocznych defektów wynikających z eksploatacji.

Ale nawet jeśli będzie szedł w spór, to potem możesz próbować się z nim dogadać tak :

- dokłada markowy wentylator wieżowy na CPU

- wymienia pamięci na co najmniej 3200

- wymienia obudowę na bardziej przewiewną, są takie, które mają jakiś tam przepływ powietrza i mają te nieszczęsne RGB

Wtedy oczywiście powinien to wykonać w ramach dobrej woli, bezkosztowo. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Snickers!sss posłuchaj rady @BladyPL akurat gość zna się na rzeczy w tych kwestiach, więc próbuj.

Kilka osób z forum zaproponuję Ci coś lepszego, a jak nie czujesz się na siłach sam składać to poleci koszyk z jednego sklepu z funkcją składania. 

Nawet jakby 3 stówy miałbyś stratny za tzw. zmniejszenie wartości to i tak będziesz z wydajnością później na plus za 7500zł

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Spokojnie, nie róbcie chłopakowi wody z mózgu, bo na razie kompletnie nie wiemy, zreszta on też jakie tam są dokładnie komponenty. Mozliwe, że komputer jest kompletnie nie ustawiony i dlatego tak się wszystko dzieje. Nie chce mi się wierzyć w temp 93-94st na GPU, może to temperatury vram? W jakim programie autor to sprawdzał? Dysk HDD 1TB Toshiba zawsze sie przyda.

Niestety autor nie rozumie nawet o czym pisze w aspekcie "dodatkowego chłodzenia" do karty graficznej. Jedynie wiadomo, że obudowa ładna ale typ piekarnik co podnosi temperatury. Nawet w niej GPU nie powinno przekraczać 80st. Ogólnie komputer mocno budżetowo złożony jak na taki budżet. Niestety jak ktoś nie ma pojęcia o PC to sa ludzie co takie "gotowce" wciskają. Najlepszy byłby zwrot, ewentualnie odpowiednie ustawienie wszystkich parametrów, jezeli te podzespoły dadzą się odpowiednio ustawić. Potrzebne są zdjęcia pudełek RAM, płyty głownej. Szkoda, że juz 14 dzień od zakupu bo w 2 dni możnaby spróbowac pomóc mu ustawic tego kompa. 

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xtn napisał:

Spokojnie, nie róbcie chłopakowi wody z mózgu, bo na razie kompletnie nie wiemy, zreszta on też jakie tam są dokładnie komponenty.

Dzisiaj jest ostatni dzień, kiedy może próbować oddać to bezkosztowo. Od jutra jedyne co mu pozostanie to rękojmia. Warto spróbować

Komputer w tym budżecie jest złożony z byle jakich części i byle jak. To, że drogo, to pomijam, ale to nie jest temat na dyskusję, bo kwestia "drogo" czy nie, to zależy tylko i wyłącznie od portfela. Bezdyskusyjne jest zaś to, że w tych pieniądzach dało się spokojnie złożyć dużo lepszą jednostkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  

1 minutę temu, xtn napisał:

Spokojnie, nie róbcie chłopakowi wody z mózgu, bo na razie kompletnie nie wiemy, zreszta on też jakie tam są dokładnie komponenty.

Jak wydaje się 7800zł to ja bym oczekiwał najlepszej możliwej wydajności i sensownej konfiguracji. Pierwsze co to bym cisnął na zwrot. Bo tu trzeba np wydać jeszcze 100-200zł na chłodzenie, wymienić wentylatory i/lub dodać w budzie. Hdd będzie cykał itd. Albo zdjąć bok obudowy. Zasilacz który nadaje się do zestawu za 2000zł. Jak się nie uda zwrócić to wtedy bym próbował poprawić to co powinno być zrobione dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...