Skocz do zawartości
Snickers!sss

100% użycie i wysoka temperatura AMD Radeon RX 6700 XT

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, szkoda, że dopiero dzisiaj tu napisał, a nie chociaż 2 dni temu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, xtn napisał:

Spokojnie, nie róbcie chłopakowi wody z mózgu, bo na razie kompletnie nie wiemy, zreszta on też jakie tam są dokładnie komponenty. Mozliwe, że komputer jest kompletnie nie ustawiony i dlatego tak się wszystko dzieje. Nie chce mi się wierzyć w temp 93-94st na GPU, może to temperatury vram? W jakim programie autor to sprawdzał? Dysk HDD 1TB Toshiba zawsze sie przyda.

Niestety autor nie rozumie nawet o czym pisze w aspekcie "dodatkowego chłodzenia" do karty graficznej. Jedynie wiadomo, że obudowa ładna ale typ piekarnik co podnosi temperatury. Nawet w niej GPU nie powinno przekraczać 80st. Ogólnie komputer mocno budżetowo złożony jak na taki budżet. Niestety jak ktoś nie ma pojęcia o PC to sa ludzie co takie "gotowce" wciskają. Najlepszy byłby zwrot, ewentualnie odpowiednie ustawienie wszystkich parametrów, jezeli te podzespoły dadzą się odpowiednio ustawić. Potrzebne są zdjęcia pudełek RAM, płyty głownej. Szkoda, że juz 14 dzień od zakupu bo w 2 dni możnaby spróbowac pomóc mu ustawic tego kompa. 

Komputer nie ustawiony? gość który mu go składał dokładnie wiedział że trafił na laika, patrząc na podzespoły... Cena za którą go kupił, a koszyk @wrobel_krk to niebo a ziemia... Myślałem że jesteś bardziej ogarnięty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, xtn napisał:

Spokojnie, nie róbcie chłopakowi wody z mózgu, bo na razie kompletnie nie wiemy, zreszta on też jakie tam są dokładnie komponenty. Mozliwe, że komputer jest kompletnie nie ustawiony i dlatego tak się wszystko dzieje. Nie chce mi się wierzyć w temp 93-94st na GPU, może to temperatury vram? W jakim programie autor to sprawdzał? Dysk HDD 1TB Toshiba zawsze sie przyda.

Temperatura pochodziła po prostu z Windowskiego menedżera zadań , zakładka "wydajność". Mało wiarygodne źródło informacji?

3 minuty temu, AndrzejTrg napisał:

Komputer nie ustawiony? gość który mu go składał dokładnie wiedział że trafił na laika, patrząc na podzespoły... Cena za którą go kupił, a koszyk @wrobel_krk to niebo a ziemia... Myślałem że jesteś bardziej ogarnięty...

No niestety z bólem serca się musze zgodzić. Obsługiwać kompa potrafię ?, ale w kwestii podzespołów i wszelakich kwestii konfiguracji, podkręcania zawsze byłem zielony...

4 minuty temu, xtn napisał:

No właśnie, szkoda, że dopiero dzisiaj tu napisał, a nie chociaż 2 dni temu...

Zgadzam się. Mój błąd, kolejny... ale niestety ciągle coś i czasu wcześniej nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 minut temu, AndrzejTrg napisał:

Komputer nie ustawiony? gość który mu go składał dokładnie wiedział że trafił na laika, patrząc na podzespoły... Cena za którą go kupił, a koszyk @wrobel_krk to niebo a ziemia... Myślałem że jesteś bardziej ogarnięty...

Naucz się czytać ze zrozumieniem, bo masz z tym coraz wieksze problemy. Najpierw piszesz, potem dopiero czytasz...

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, BladyPL napisał:

Ciśnij zwrot!! Dzisiaj wyślij pismo mailem i za chwile biegnij na pocztę nadać to poleconym na adres firmy, która Ci wystawiła fakturę. Mylisz dwa pojęcia, produkt składany z gotowych komponentów to nie to samo, co produkt wykonywany wedle projektu indywidualnego. Przysługuje Ci pełne prawo do odstąpienia od umowy. Odrębną kwestią jest to, jak sprzedawca będzie chciał udokumentować zmniejszenie wartości z tytułu widocznych defektów wynikających z eksploatacji.

Okej, może faktycznie się mylę. Nie miałem wcześniej do czynienia z takimi zamówieniami. Poprzednie 2 komputery to były gotowce z lokalnych sklepów komputerowych, więc było łatwiej, ale odbijało się to też na bebechach w środku.

 

 

Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Za 7800zł byś miał 12400f + 3070ti, dobry zasilacz, przewiewną obudowę, 1tb ssd, wprawdzie 16gb ramu ale można dołożyć 400zł i brać 32gb:

https://proline.pl/koszyk/0c794421

Bym cisnął na zwrot

Podsumowując nie dość, że słaby zestaw to jeszcze drogo.

Procesora Intela lepszy od Ryzena? Gość mi go chwalił, że jeden z lepszych na rynku teraz.

 

 

Czyli podsumowując tą szybką dyskusję:

  1. Najpierw próbować dzisiaj oddać zestaw i odzyskać pieniądze
  2. Potem wrócę z prośbą i pomocą o złożenie lepszego zestawu w podobnych pieniądzach

Aha! I ta temperatura karty graficznej w menedżerze zadań jest prawdziwa, czy jednak sprawdzić to jeszcze w inny sposób?

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Snickers!sss napisał:

Czyli podsumowując tą szybką dyskusję:

  1. Najpierw próbować dzisiaj oddać zestaw i odzyskać pieniądze
  2. Potem wrócę z prośbą i pomocą o złożenie lepszego zestawu w podobnych pieniądzach

Tak łatwo nie będzie, bo sprzedający będzie próbował zmniejszyć wartość zwrotu i potrącić za widoczne ślady użytkowania. Problematyczny jest też W10, konkretnie jego licencja. Ale to jest do zwalczenia. 

Jeśli nie chcesz iść na totalną wojnę, to poczekaj na odpowiedź ze sklepu i wtedy zasugeruj, że możesz odstąpić od zwrotu jeśli sklep zrobi co, to zasugerowałem w poprzednim wpisie. To pozwoli lepiej wykorzystać potencjał komputera i obniży temperatury. Rozsądny sklep wymieni obudowę i doda jakiś sensowny cooler na CPU, bo takie rzeczy jak pamięć na 2600 czy odpustowa obudowa to pójdą szybko do jakiegoś mniej świadomego klienta. Czyli ich "strata" to będzie jakieś 200 PLN na coolerze - tyle co nic, biorąc pod uwagę awanturującego się Klienta.

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Snickers!sss napisał:

Procesora Intela lepszy od Ryzena? Gość mi go chwalił, że jeden z lepszych na rynku teraz.

12400f można dostać za 850zł, a 5700g za 1400zł, w grach lepszy jest 12400f, 5700g ma sens w zestawie bez karty graficznej, bo ma całkiem dobrą zintegrowana dla ludzi którzy na pc grają mniej i w starsze gierki albo wcale, a wykorzystają 8 rdzeni w pełni(programowanie rendering itp.

To mnie wciskał Ci kit, bo nawet jakbyś chciał to wydajniejszy wielowątkowo i tańszy byłby i5-12600k, więc 5700g w tym zestawie całkiem bez sensu, jak by brać AMD już na siłę to 5600x

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

rzeczywiscie teraz nie bardzo masz co zrobic. komp zlozony przez osobe z mala wiedza. tak jakby ci wlozyl czesci, ktore akurat mial dostepne.

troche przeplacony ale ceny za "gotowce" zawsze byly wyzsze.  pozostaje ci sie cieszyc wysokimi FPSami. wyjasnij sprawe temperatury z gosciem. zaplaciles grubi hajs wiec wszystko ma byc idealnie. nie daj mu sie zbyc. jak jest specjalista, wzial kase to powinien wiedziec o co chodzi i zaproponowac jakeis rozwiazanie - np. zaoferowac inne chlodzenie cpu + dodatkowy wiatrak w obudowie z tylu (jak pisali poprzednicy).

odpal jakies benchmarki i wrzuc screeny z HWMonitora

Edytowane przez kepler334

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
49 minut temu, xtn napisał:

Naucz się czytać ze zrozumieniem, bo masz z tym coraz wieksze problemy. Najpierw piszesz, potem dopiero czytasz...

Jak przeczytałem "komputer nie ustawiony" to sobie darowałem dalsze czytanie szczerze... W pionie czy poziomie ma być ustawiony? A może jeszcze jakaś inna pozycja... Dobra dobra już sobie smieszkuję, ale ewidentnie komp jest poskładany przez kogoś kto nie ma pojęcia, choć sądzę że miał ale wykorzystał sytuację że trafił na laika... I nikt wody z mózgu nie robi autorowi, wodę z mózgu to mu sprzedawca zrobił, a że ma ostatni dzień na zwrot to każdy mu to poleca, ale Ty szukasz w ostatni dzień rozwiązania którego autor nie ogarnie bez kogoś obeznanego który do niego przyjdzie i spróbuje uratować sytuację, praktycznie nie do odratowania, a zwrot ma szansę jeszcze zrobić, odzyskać kasę i kupić co @wrobel_krk polecił.

Nawet bym nie pomyślał czy komputer jest "ustawiony" tylko odrazu bym zwracał patrząc na podzespoły jakie tam są wsadzone ? bez urazy ?

Edytowane przez AndrzejTrg
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie do częstotliwości RAMu. Okazuje się, że to nie jest 1330 Mhz jak pokazywał CPU-Z, tylko 2667 Mhz - tyle pokazuje info w BIOSie.

Foto: https://ibb.co/mJNpGL6

 

Rozmawiałem wstępnie z gościem. Zaproponował mi wymianę wentylatora na CPU i twierdzi, że to rozwiąże problem z temperaturą. Uważa też, że taka temperatura jest podana w dokumentacji producenta i nie jest ona za wysoka. Tylko czy wtedy proponowałby mi wymianę wentylatora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób zwrot 14 dni nawija Ci makaron na uszy. 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, AndrzejTrg napisał:

Jak przeczytałem "komputer nie ustawiony" to sobie darowałem dalsze czytanie szczerze... W pionie czy poziomie ma być ustawiony? A może jeszcze jakaś inna pozycja... Dobra dobra już sobie smieszkuję, ale ewidentnie komp jest poskładany przez kogoś kto nie ma pojęcia, choć sądzę że miał ale wykorzystał sytuację że trafił na laika... I nikt wody z mózgu nie robi autorowi, wodę z mózgu to mu sprzedawca zrobił, a że ma ostatni dzień na zwrot to każdy mu to poleca, ale Ty szukasz w ostatni dzień rozwiązania którego autor nie ogarnie bez kogoś obeznanego który do niego przyjdzie i spróbuje uratować sytuację, praktycznie nie do odratowania, a zwrot ma szansę jeszcze zrobić, odzyskać kasę i kupić co @wrobel_krk polecił.

Nawet bym nie pomyślał czy komputer jest "ustawiony" tylko odrazu bym zwracał patrząc na podzespoły jakie tam są wsadzone ? bez urazy ?

Jak widzę RAM na 2666mhz cl 19 20 to nie chce mi się wierzyć, że ktoś coś tam ustawiał, ani że taki RAM ktoś wsadził do Ryzena 5700G i rx6700xt. Tzeba by na początek dowiedzieć się jakie tam konkretnie są części i jeżeli mu nie przyjmą tego zwrotu to trzeba chłopakowi pomóc ustawić wszystkie elementy tego kompa tam, żeby jakoś działały. Biorąc pod uwagę jednak zasilacz, ram, wentylator na cpu i obudowę to można mieć wrażenie, że ktoś chciał tanio zbudować kompa, a drogo sprzedać i to nie fajnie wygląda. Żeby to jednak stwierdzić potrzebne są dokładne nazwy modeli i parametry wszystkich elementów. Musi próbować robić zwrot i tyle, jak się nie uda to coś trzeba będzie myśleć nad ustawieniami.

1 godzinę temu, Snickers!sss napisał:

Małe sprostowanie do częstotliwości RAMu. Okazuje się, że to nie jest 1330 Mhz jak pokazywał CPU-Z, tylko 2667 Mhz - tyle pokazuje info w BIOSie.

Foto: https://ibb.co/mJNpGL6

 

Rozmawiałem wstępnie z gościem. Zaproponował mi wymianę wentylatora na CPU i twierdzi, że to rozwiąże problem z temperaturą. Uważa też, że taka temperatura jest podana w dokumentacji producenta i nie jest ona za wysoka. Tylko czy wtedy proponowałby mi wymianę wentylatora?

To nic nie da... ciśnij twardo na zwrot i tyle.

Minimalne zmiany w tym kompie, to zasilacz na coś z certyfikatem Bronze 600-650W, wymiana obudowy na taką z przewiewnym przodem, min Zalman S2 TG, wymiana RAM na min 3200mhz cl 16... i wtedy zmiana chłodzenia na CPU na min SPC Fera 5. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Snickers!sss napisał:

Rozmawiałem wstępnie z gościem. Zaproponował mi wymianę wentylatora na CPU i twierdzi, że to rozwiąże problem z temperaturą. Uważa też, że taka temperatura jest podana w dokumentacji producenta i nie jest ona za wysoka. Tylko czy wtedy proponowałby mi wymianę wentylatora?

Idzie w dobrą stronę, czyli chce rozmawiać. Powiedz mu, że wymiana wentylatora nie załatwi sprawy, bo problemem jest nie tylko rozsiewanie gorącego powietrza przez stockowy cooler AMD, ale także konstrukcja obudowy. Tam nie ma jak zaciągnąć powietrza, więc jest kolorowo, ale duszno. Jak w gejowskim klubie ( nie, żebym wiedział jak tam jest, ale widziałem na filmach ;) ). Dodatkowo fatalnie dobrano pamięć ram, która byłaby dobra dla intela 10 generacji, ale nie do obecnych modeli, w tym twojego.

Zasugeruj, że w ramach zapłaconej kwoty oczekiwałbyś, że zostanie u Ciebie zamontowany cooler na CPU co najmniej model Fera 5 SilentiumPC Fera 5 Dual Fan oraz wymieni Ci obudowę na model polecany tu przez kolegę wróbla bodajże a także wymieni RAM na coś w okolicy co najmniej 3200Mhz a najlepiej 3600. 

Napisz od razu, że biorąc pod uwagę zawodowy charakter jego działalności, jego dodatkowe koszty związane z tą operacją to będzie tylko zakup coolera na cpu, bo pozostałe komponenty są w doskonałym stanie ( a są, prawda? ) w związku z tym będzie je mógł spokojnie użyć do innych konfiguracji o skromniejszej mocy obliczeniowej.

Ogólnie próbuj się dogadać na bezkosztową dla Ciebie modyfikację tego co masz, bo koleś też nie będzie bezbronny. Znajdzie każdą rysę na obudowie, każdy pył na coolerach i będzie próbował zmniejszyć wartość sprzętu, a tym samym mniejszą wartość do wypłaty. 

PS: niezależnie od wszystkiego wyślij dzisiaj to pismo o odstąpieniu, bo koleś dzisiaj Cię zagada a jutro powie, że minął termin. I pozostanie tylko rękojmia.

 

Edytowane przez BladyPL
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi o temperaturę hot spot ? Ona potrafi do 110* dobijać, zależnie od konkretnej karty, i to nie problem.  

Co do ceny ... W bardzo zbliżonej kasie mam na sell kompa z 12600k i 6800xt na pokładzie :). Zestaw zauważalnie wydajniejszy . Niestety serwisy sobie życzą za kompy, często lepiej wychodzi kupić gotówce renomowanej firmy np actina, lub kupić części i zlecić w sklepie internetowym złożenie pcta, dwie najtańsze możliwości . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, BladyPL napisał:

Powiedz mu, że wymiana wentylatora nie załatwi sprawy, bo problemem jest nie tylko rozsiewanie gorącego powietrza przez stockowy cooler AMD, ale także konstrukcja obudowy. Tam nie ma jak zaciągnąć powietrza, więc jest kolorowo, ale duszno. Dodatkowo fatalnie dobrano pamięć ram, która byłaby dobra dla intela 10 generacji, ale nie do obecnych modeli, w tym twojego.

jedni wola miec ladne obudowy, inni nizsze temperatury. kupujacy nie sprecyzowal wiec gosciu mu dobral sam. propozycje komputerow, ktore tutaj przedstawiacie nie biora pod uwagi, ze gosciu ma prawo zarobic na tym kompie - chyba, ze zlozyl go "po znajomosci" wtedy bym mu leb ukrecil. jedna osoba proponuje czesci za rowne 7800, a druga uzywane ?

tutaj na forum jak kupisz cos co nie jest najlepsze to od razu jestes frajerem. jak pojawia sie promocja -100PLN w sklepie na to samo gpu, ktore kupiles dwa dni wczesniej to jestes frajerem jak nie zwrocisz starej. jak napiszesz, ze grasz glownie w CS GO to zaraz ktos wyskoczy na intelu mialbys wiecej fps w CS GO i  zostales oszukany.

nikt tez nie napisal, ze zaleta posiadania integry jest taka, ze 6700xt powinien spac przy uzytkowaniu internetu - mniejszy halas i zuzycie pradu.

Edytowane przez kepler334

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kepler334 napisał:

ktore tutaj przedstawiacie nie biora pod uwagi, ze gosciu ma prawo zarobic na tym kompie - chyba

Zarobić ma prawo, co nie zmienia faktu że jak składa od lat pc to nie powinien takiego babola złożyć, wygląda że włożył to co leży na półce,że tak powiem bez ładu i składu:) Według Ciebie 300zl więcej za 5700g niż nawet 5600x  warto dać bo Integra zużyje 10w mniej niz 6700xt ;) Chyba wlasnie przez takich jak Ty i ten gość co to złożył ludzie kupuja shit jak ten zasilacz z tego zestawu. Ps sprawność zasilacza jak zestaw bierze 300w w grach to więcej by dała oszczędności nawet:)

  • Sad 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, monitor podłączasz do zewnętrznego GPU. Które i tak pracuje non stop w związku z tym. W trybach do przeglądania pulpitu pobierając symboliczne 5 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jejku 7800 za takiego kompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.03.2022 o 12:39, Snickers!sss napisał:

Małe sprostowanie do częstotliwości RAMu. Okazuje się, że to nie jest 1330 Mhz jak pokazywał CPU-Z, tylko 2667 Mhz - tyle pokazuje info w BIOSie.

Foto: https://ibb.co/mJNpGL6

 

Rozmawiałem wstępnie z gościem. Zaproponował mi wymianę wentylatora na CPU i twierdzi, że to rozwiąże problem z temperaturą. Uważa też, że taka temperatura jest podana w dokumentacji producenta i nie jest ona za wysoka. Tylko czy wtedy proponowałby mi wymianę wentylatora?

Jak tam sprawa z komputerem?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.03.2022 o 21:51, xtn napisał:

Jak tam sprawa z komputerem?

Komputer odesłany, 100% zwrot pieniędzy. Sprawa zakończona polubownie, a ja na dniach będę myślał nad złożeniem nowego sprzętu.

Dzięki wszystkim za wszelkie opinie i komentarze w tej dyskusji :)

Edytowane przez Snickers!sss
  • Like 2
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Snickers!sss napisał:

Komputer odesłany, 100% zwrot pieniędzy. Sprawa zakończona polubownie, a ja na dniach będę myślał nad złożeniem nowego sprzętu.

Bardzo dobrze. Określ budżet i potrzeby co do sprzętu to pewnie kilka propozycji tu sie pojawi i coś sobie wybierzesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3060ti jak najtaniej (najlepiej za max 2999) a tak to problemu nie ma, i5 3 generacje w dobrej cenie i dostępności na rynku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Snickers!sss napisał:

Komputer odesłany, 100% zwrot pieniędzy. Sprawa zakończona polubownie, a ja na dniach będę myślał nad złożeniem nowego sprzętu.

Ktoś tu wrzucał link do koszyka z Proline. Bardzo sensowny w tym budżecie. Jak gość zachował się w porządku, to podeślij mu to i zapytaj, czy w tych pieniądzach ( +/- 200 PLN ) Ci takie coś złoży. Jeśli tak, to pewnie bym to u niego zamówił w ramach podziękowania, że nie robił problemów. 

Przemyśl to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.03.2022 o 16:36, Snickers!sss napisał:

Komputer odesłany, 100% zwrot pieniędzy. Sprawa zakończona polubownie, a ja na dniach będę myślał nad złożeniem nowego sprzętu.

Dzięki wszystkim za wszelkie opinie i komentarze w tej dyskusji :)

Super, że Ci się udało, bo koleś ewidentnie robił Cię w ciula. 
Pamięci RAM jakie Ci wsadził wyglądały jak żywcem wyciągnięte z laptopa... taktowanie 2666 a cl 20.. DRAMAT! dodatkowo obudowa piekarnik. To składał albo ktoś, kto jest cwany i wiedział, że może Cię ponaciągać, albo kompletny idiota i ktoś nie znający się na rzeczy. 

jeżeli potrzebujesz DOBREGO zestawu komputerowego który będzie cichy, wydajny, nie będzie się grzał - tutaj na pewno ktoś CI pomoże :) zestaw będzie O WIELE lepszy od tego co miałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...