Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

No nie. Nie do każdej. Do opery nie znalazłem.

Dokładnie to rozszerzenie, które zalinkowałem dwa posty wyżej mam zainstalowane w Operze. Tak jak pisałem, jeśli takie problemy Cię zniechęciły, to faktycznie lepiej daruj sobie ultrawide.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Nie miałem żadnego Della. Ale wymyślaj dalej swoje teorie 🙂

W takim razie przepraszam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to dalej nic nie zmienia. Bo jak film jest w 16:9, to wtyczka opcjonalnie go rozszerzy co totalnie zniekształci obraz.

Teraz, SylwesterI. napisał:

W takim razie przepraszam

Nie gniewam się. To był mój pierwszy i ostatni ultrawide. Dlatego czekałem jak na zbawienie na tego LG. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak masz film 21:9 to na ekranie 16:9 masz pasy od góry  , zawsze musi być jakiś kompromis , w oledzie (jakimkolwiek , żeby nie było że się znowu chwale) podoba mi się to że czy pasy są poziome czy pionowe to w ciemności jak oglądam film nie widzę tej części monitora , gdzie na va czy IPS mnie to denerwowało,  bo ta "czerń" świeciła

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, SylwesterI. napisał:

A jak masz film 21:9 to na ekranie 16:9 masz pasy od góry  , zawsze musi być jakiś kompromis , w oledzie (jakimkolwiek , żeby nie było że się znowu chwale) podoba mi się to że czy pasy są poziome czy pionowe to w ciemności jak oglądam film nie widzę tej części monitora , gdzie na va czy IPS mnie to denerwowało,  bo ta "czerń" świeciła

No jasne. Masz rację. Tyle, że jednak pasy u góry są znami od kiedy wyszliśmy z 4:3. A pasy po bokach wyglądają jak dla mnie po prostu dziwnie :) Jak by nie było nasz wzrok ma większe pole widzenia na szerokość. A niestety liczyć na to, że nagle wszędzie wszystko zaczną robić w ultrawide, to raczej daremne marzenie. Ale dobra, to już kwestia indywidualna. 

Odłączyłem monitor od prądu. Wyłączyłem go kilka razy. Cewek dalej nie słychać. Więc może faktycznie ten update zmienił jakoś w sterowniku natężenie prądu albo coś. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtyczka nie zniekształci obrazu, co najwyżej przytnie kadr. Ta wtyczka jest głównie po to, żeby prawidłowo na ultrawide wyświetlać filmy, które mają czarne pasy wbudowane w strumień wideo i "udają" 16:9. Na przykład: https://www.youtube.com/watch?v=8g18jFHCLXk

 

Filmy mogą być w 16:9, 4:3, 1.85:1 albo 2.39:1. Nie ma jednego monitora, na którym da się oglądać wszystko bez czarnych pasów.  Film 16:9 na 34" monitorze ultrawide wypełni tyle samo pola widzenia co na 27", tylko z czarnymi pasami po bokach. Na monitorze 27" będziesz widział w tym miejscu... ścianę, czy co tam masz za biurkiem :)  Za to film w 2.39:1, jak większość współczesnych produkcji kinowych i wysokobudżetowych seriali, będzie miał czarne pasy na 16:9, za to na ultrawide wypełni cały ekran.

image.png.2829f17d4f42f3b63fec38febb890298.png

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przycięcie kadru to dopiero rozwiązanie... Tak jak pisałem, dalsza dyskusja o tym nie ma sensu 🙂

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Phoenix. napisał:

Obecnie większość monitorów Oled ma więcej minusów niż plusów. Trzeba skipnac kilka gen lub kupić po prostu TV do gier.

Wymienisz te minusy że jest ich więcej niż plusów? ;) Pod wieloma względami mój Dell przebija wszystkie monitory jakie miałem do tej pory.

Fakt, są pewne mankamenty ale nic co z góry skreślałoby taką matrycę. A co do mankamentów to w sumie po 2 tyg. czas na pewną aktualizację. Zauważyłem 2 rzeczy:

- Jak miałem włączony G-sync na pulpicie to co kilka sekund był mało widoczny flickering przy ciemnych tłach, ale nie wszystkich. Np. przy przeglądaniu Reddita. W grach tego nie widać, niezależnie od ilości fps.

- Przy HDR1000, jak obraz w grze ma być w większości jasny, to ekran się przyciemnia. Załóżmy że im więcej białego koloru na ekranie, tym ten biały jest ciemniejszy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Isharoth napisał:

Wymienisz te minusy że jest ich więcej niż plusów? ;)

Szkoda mi czasu juz na ten temat bo zaraz pieski zleca i  beda szczekac  ;)

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Phoenix. napisał:

Szkoda mi czasu juz na ten temat bo zaraz pieski zleca i  beda szczekac  ;)

jak na razie to ty tu obszczekujesz , a nic konkretnego nie potrafisz wymienić :E , no ale kolega powiedział ...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Isharoth napisał:

Skoro tak mówisz :E

Jeden Pan mnie tu juz dzis zmeczyl swoja osobowoscia i przemadrzaloscia ale juz jest w ignorowanych, przy okazji wroce do tematu ;)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boże jaka ta recenzja jest sztuczna... koleś nigdy w życiu nie widział portu micro HDMI a zajmuje się recenzja monitora i montażem Video. Zachwyca się układem RGB a za chwile narzeka na renderowanie czcionek. 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale akurat te MICRO porty to przypał totalny. Kupujesz monitor za 6-7k i jeszcze musisz kabel rzeźbić. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kadajo napisał:

Boże jaka ta recenzja jest sztuczna... koleś nigdy w życiu nie widział portu micro HDMI a zajmuje się recenzja monitora i montażem Video. Zachwyca się układem RGB a za chwile narzeka na renderowanie czcionek. 🤣

tak w ogóle widzę tego pana 1 raz , nie miałem styczności z jego twórczością , pragnę tylko zaznaczyć że w przeciwieństwie twierdzeń tego pana , monitor ma w menu funkcje odpowiedzialne za konserwacje panelu  , dodatkowo nie wspomniał nic o smart things , więc pełne sterowanie monitorem z telefonem samsunga , włącznie z obsługą aplikacji na telefonie , więc wszelkie netfliksy , amazony i skyshowtime , czy przeglądarki internetowe działają na pełnym ekranie z obsługą przez monitor - tel. sobie leży i się ładuje , a do monitora parujesz klawę i myszkę i masz mini pc do neta filmów , muzy itp. itd.

nawet skalibrować monitor można korzystając z telefonu

Godzinę temu, PiPoLiNiO napisał:

Ale akurat te MICRO porty to przypał totalny. Kupujesz monitor za 6-7k i jeszcze musisz kabel rzeźbić. 

to prawda , nie wiem po ki uj dali te micro porty , sam dokupiłem na amzonie kabel hdmi 2.1 i porządny DP , ten w zestawie nie za długi - 1,5m

 

ale mojnitor nie kosztuje 6-7k , ceny już zeszły , w proshopie jest za 5199

https://www.proshop.pl/Monitor/Samsung-34-Monitor-Odyssey-G8-3440x1440-UWQHD-175Hz-OLED-65W-PD-USB-C-Curved-Srebrny-01-ms-AMD-FreeSync-Premium/3131714

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No być może. Jak brałem na premierę to jakoś 6.5k chyba był. Tak czy siak te kable to hit. Ugrali tym może powierzchni 5mm i nie wiem czemu to miało służyć. 

Ogólnie po kilku dniach z LG, mogę śmiało polecić. Cewki cisza, jasność okej. Ale no kurde, boli to 2k strasznie. 32 całe 4k to jest takie optimum. Już nawet to 28 cali 4k bym przytulił. Szczerze mówiąc nawet powrócił taki klimat dzieciństwa jak się grało na monitorku, a nie na tv. Idealna czerń, kolorki, myszka i klawiatura w FPS. Tyle, że 4090 zastanawia się co ma ze sobą robić niestety. I to też widać w gierkach. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jasność jednak ok, tak się spodziewałem :)

a jak nie masz co robić z 4090 to dawaj mu cyberka z PT w 240Hz  :D

ostatnio testowałem laptopa z oledem, 14" i 2880x1800, obraz wygląda wspaniale z bliska, lubię 1440p w 27" jako sensowny kompromis ale jak popatrzeć na te 242ppi...

Chyba nie ma technicznych przeszkód żeby mocno zwiększyli rozdzielczość w monitorach więc mam nadzieję generacja-dwie i zobaczymy 27-32" 4k oled

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4K OLED 27-32" już są. Są drogie, bo producenci skupili się na 34" 3440x1600 (czy ile to tam ma - nie ważne, przy tych dziwnych pikselach i tak mało)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Wu70 napisał:

(...) mam nadzieję generacja-dwie i zobaczymy 27-32" 4k oled

 

Takie matryce WOLED dla monitorów planuje produkować LG.

  • 34" 3440x1440
    • 240 Hz 
    • 1000R lub 800R
    • produkcja Q1 2024
  • 39" 3440x1440
    • 240 Hz
    • zmienna krzywizna
    • produkcja Q1 2024
  • 45" 5120x2160
    • 165 Hz
    • produkcja Q1 2025
  • 27" 2560x1440
    • 480 Hz
    • produkcja Q3 2024
  • 42" 3840x2160
    • 240 Hz
    • produkcja Q3 2024
  • 31,5" 3840x2160
    • 240 Hz
    • 480 Hz w 1080p
    • produkcja Q3 2024
  • 27" 3840x2160
    • 240 Hz
    • jeszcze w planach, nie ma daty produkcji
Edytowane przez MSky7
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I takie 31.5 w 4k w 16:9 będzie totalnie idealne 😍😍😍😍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...