Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

@kadajoPiszesz, że płynność nikogo. Więc czemu TV od lata mają uplynniacze? Czemu te uplynniacze są testowane i recenzenci zachwycają się tymi trybami w Sony czy Samsung?

Ludzie chcą płynnego obrazu, bez judder, bez rozrywania. Bez wielkiej sraki na ekranie. 

Problem w tym, że dostali 2 filmy i byli w szoku. Sam byłem jak oglądałem i dobre 30 min mi zajęło przyzwyczajenie się. Ale jak się przyzwyczaisz to chcesz wszystkie filmy w 60 fps, albo chociaż tych 48.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, PiPoLiNiO napisał:

Ludzie chcą płynnego obrazu, bez judder, bez rozrywania. Bez wielkiej sraki na ekranie. 

 

Ja sobie nie wyobrażam oglądania 24 fps na OLED. Można pojedyncze klatki liczyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

@kadajoPiszesz, że płynność nikogo. Więc czemu TV od lata mają uplynniacze? Czemu te uplynniacze są testowane i recenzenci zachwycają się tymi trybami w Sony czy Samsung?

Ludzie chcą płynnego obrazu, bez judder, bez rozrywania. Bez wielkiej sraki na ekranie. 

Problem w tym, że dostali 2 filmy i byli w szoku. Sam byłem jak oglądałem i dobre 30 min mi zajęło przyzwyczajenie się. Ale jak się przyzwyczaisz to chcesz wszystkie filmy w 60 fps, albo chociaż tych 48.

Bo można to wprowadzić "tanio" ? A testują, bo czemu by mieli nie testować.

A skoro upłynniacze są dostępne w TV od ponad 25 lat to dlaczego ludzie dostali dwa filmy i byli w szoku, to nie są przyzwyczajeni już do tego przez interpolację w TV ? :D

Sam widzisz ze to nie wcale nie jest tak ze ludzie chcą płynnego obrazu, wy chcecie, a nie ludzie. Ludzie chcą przede wszystkim dobrego filmu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem upłynniaczy są artefakty. Jak znika judder to robią się kosmiczne artefakty. Jak ich nie ma, to jest judder. Dlatego filmy muszą być natywnie robione, bo żaden sztuczny system nigdy nie da tego co natywna liczba klatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, na pewno ten przeciętny kowalski wie, o co chodzi. I co nie przeszkadzają wam te artefakty podczas oglądania ? :E

Zaraz ktos napisze ze on żadnych artefkatow nie widzi :D

Dlaczego dziś wszyscy muzyki nie nagrywają już wielkanalowo jak przeciętny soundbar za tysiaka ma atmosa ? :E

Nie zawsze więcej równa się lepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dlatego trzeba ustawić tak aby ich nie było. Ale wtedy judder nadal jest widoczny, mniejszy ale jest.

Nie wiem po co wyskakujesz z myzyką która nie ma nic współnego z prędkością filmu. Akurat w filmach nikt nie robi audio w stereo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo próbuje ci uświadomić ze wcale większy FPS nie zmienia odbioru tego filmu, nawet może go pogorszyć, bo będzie przeszkadzał. Bo tak jak tobie/wam przeszkadza juder i 24 fps tak komuś przeszkadza HFR.

Jeszcze nie spotkałem systemu interpolacji w TV, który by nie generował artefaktów nawet na najniższym ustawieniu wiec chciałeś chyba napisać ze ich nie widzisz a nie ze ich nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, ja wiem. Wszędzie artefakty, HDR zły, prędkość niedobra...

Bez urazy, ale Ty piszesz tak, jak by Twoim marzeniem był powrót do lat 90, odpalenie TVP1 na starej Unitrze i oglądanie Teatru Telewizji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przekręcaj moich wypowiedzi kolejny raz. Ja nigdzie nie napisałem ze HDR czy HFR jest zły. TO ty się upierasz ze tylko tak powinno wszytko być, bo tobie tak pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jedyną osobą która jest na NIE od 3 stron jesteś Ty. Każdy inny poparł moje zdanie :)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty naprawdę żyjesz we własnym świecie. :)

Chyba czas odejść od monitora i doświadczyć prawdziwego HDR na zewnętrz ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Bo nie ma wyobraźni ... i żadne "nagrody" tego nie zmienią.. Pewnie należy do grupy "24 fps wystarczy każdemu". Tak jak programiści, którzy robią programy w Windows Forms, bo przecież przy skalowaniu 100% dobrze się wyświetlają, a jak ktoś chce większe czcionki niż na 24" FHD, to kupuje 27" FHD - to jest BETON intelektualny i niech sobie żyje ten BETON w swoim światku.

 

Godzinę temu, sniperwolf napisał:

Tutaj raczej nie narzekanie a brak przyzwyczajenia. Jak przez ostatnie 100 lat miałeś okazje oglądać tylko filmy w 24 fps to taki przeskok na 48 fps jest inaczej odbierany.

 

42 minuty temu, waszu napisał:

dokładnie, w wypadku naszej narodowej kinematografii gdyby nie stare dziady to mielibyśmy słyszalne dialogi, może wyplewili lektora, a reżyserka i mastering stałby na poziomie który nie powoduje że zachwycamy się niskobudżetowymi próbami netflixa po Polsku, już nie mówiąc o tym jak ładnie stare dziady położyły Polską animację bo po co zmieniać cokolwiek, nie? xD 

 

36 minut temu, cichy45 napisał:

Ja sobie nie wyobrażam oglądania 24 fps na OLED. Można pojedyncze klatki liczyć :)

 

16 godzin temu, MSky7 napisał:

Nie trzeba się obawiać postępu :-)

Dobre odwzorowanie, to szczegółowość, płynność, kolory i dobra luminacja - tych pierwszych dwóch się już nie kwestionuje i nikt nie płacze za brakiem 640x480@30 w grach. Przyjdzie też moment na HDR, tylko producenci muszą się ogarnąć. Na razie są potknięcia, ale jak już coś działa, to czemu nie korzystać.

 

16 godzin temu, SylwesterI. napisał:

🤣 ty tak na poważnie ?

 

Masz rację @kadajo. Ja mam swój świat :) Ale inni są w moim, nie w Twoim...

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Multiverse normalnie. :)

Ale ty mnie nie przekonuj tylko branże, a najlepiej to może sam ja zmień jak masz tyle zapału i dla ciebie to takie proste a wszystko przez starych dziadów :whee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas to jeszcze nic ale tak patrzę "za granicę" i jedno jest pewne, dawno nie było takiego boom na monitorki OLED. Obecna generacja w końcu rozruszała ten skostniały rynek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro samsung pokazał mały panel microled to może tu należy upatrywać odstawienia na bok oledów.

Do filmów i seriali taki microled będzie lepszy o ile nie będzie problemów z wypaleniami diodek.

Ale do gier to jeżeli te diodki mają być połączone z LCD to nie ma szans żeby to było lepsze od oleda ze względu na szybkość matrycy i kąty widzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, cichy45 napisał:

Ja sobie nie wyobrażam oglądania 24 fps na OLED. Można pojedyncze klatki liczyć :)

24 fps inaczej wygląda na pozbawionym smużenia oledzie z idealnym sample&hold, inaczej na typowej matrycy TFT a jeszcze inaczej w klasycznym kinie z migoczącym projektorem. Akurat na oledach niski fps wygląda najgorzej.

4 godziny temu, kadajo napisał:

Jeszcze nie spotkałem systemu interpolacji w TV, który by nie generował artefaktów nawet na najniższym ustawieniu wiec chciałeś chyba napisać ze ich nie widzisz a nie ze ich nie ma.

BFI (Oled Motion w LG) nie generuje artefaktów. Spada jasność, ale to inna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skoro już w temacie, to wjechał mpg 271qrx
1W0rHiV.png 

Po 2 tygodniach używania w formacie 8h pracy jako 2 monitor pod macos <obiad> granie (głównie helldiversi i ff xiv) to mogę powiedzieć tyle. 
W porównaniu z obecnymi 166hz fastips to już nie jest to 'wow' co po przesiadce z 60hz, ale ta czystość ruchu przy 240hz i więcej przyzwyczaja. 

Przy 39jasności (wg xrite to 170nitów) jest bardzo wygodny do pracy w normalnie oświetlonym pokoju, błyszcząca matryca nie jest jakimś problemem, nie wymaga zasłaniania okna. Ale wiadomo, to nie jest taki sam czarny jak na oledzie lg w salonie, za to kiedy zaczyna się popołudnie... 
to człowieka coś strzela, że monitor po każdym cyklu odświeżania pikseli robi sobie poweroff i trzeba go włączyć guzikiem z tyłu, bo windows sie odpala na monitorze obok. I że przełączenie między trybem normalnym/hdr czy każda inna akcja powoduje odłączenie wbudowanego huba usb, czego nie robiły wcześniej dell czy iiyama czy szajsung. I że DSC jest wiecznie włączone i przy 360hz potrafi zrobić losowe linie w losowym miejscu (mija przy ustawieniu 240hz) i w sumie.. tyle. 

Monitor jest dość ciężki przez wbudowane radiatory (ale w zamian brak wiatraczka w środku) aż musiałem ramie dokręcić :E , faktycznie jest w stanie napędzić prądem minimum 65w macbooka i jeszcze bez problemu wysyłać tym samym kablem obraz w natywnej rozdziałce + hdr + adaptive sync (co np w dellach nie zawsze łapie niezależnie czy macos czy windows), kalibracja wg moich pomiarów jest dla SRGB faktycznie.. prawie idealna (xrite i1 display pro), powyżej średnio wierze kalibratorowi, ale pokazuje zgodnie z reckami - że błąd <2 średnio. Ale no, na tym podświetleniu i w tym gamucie zdam się na profesjonalistów. Monitor nie piszczy i po ustawieniu wszystkiego, pomijając ten poweroff na koniec cyklu odświeżania po 8h+ ciągłej pracy.. tojeto. 
Ostry jak ips, kontrast jak VA, kąty zajefajne, teraz jeszcze hdr w windowsie by mógł tak nie ssać XD 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, someI napisał:

BFI (Oled Motion w LG) nie generuje artefaktów. Spada jasność, ale to inna sprawa.

Nie myl BFI z upłynniaczem ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja prawie nie oglądam filmów jedynie bardzo sporadycznie, ale korzystam z upłynniacza i dejuddera, tyle, że na średnich lub poniżej średniej nastawów, aby zbalansować artefakty względem płynności :E

Nie znoszę w filmach "film grain", a w większości jest tego nawalone mniej lub więcej i paćka na ekranie razem z wszystkim postprocesami nawet jak się ogląda z 4k bluray to bida. Dodatkowo płynność, tyle lat kina, dzisiaj 4k itd. i dalej trzymają się tych 24klatek i robią śmietnik z obrazu pseudo efektami typu film grain :E

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, kadajo napisał:

Jeszcze nie spotkałem systemu interpolacji w TV, który by nie generował artefaktów nawet na najniższym ustawieniu wiec chciałeś chyba napisać ze ich nie widzisz a nie ze ich nie ma.

A ten od sony w braviach między C a F i ten zanim przeszli na android tv (kdl-ex 500 na przykład)?

Ani sport, ani filmy, ani animu mu nie były straszne, judder praktycznie wyeliminowany na 100hz matrycach (zanim 120hz walili), w trybie pc chyba się za to całkiem gasił. 

Edytowane przez waszu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, temat obszernym, co nieco prześledziłem, ale nie tyle, by znaleźć odpowiedź. Nie chcę zakładać nowego tematu, także może znajdzie się jakiś dobry samarytanin, który nieco rozświetli mi mrok informacyjny?

1. Czy aktualnie czekamy w OLED'ach na coś nowego? Np. ulepszone panele nadchodzą, które się mniej wypalają czy coś podobnego?
2. Jeżeli na powyższe jest odpowiedź nie, to czy polecicie jakiś OLED do gierek? Aktualnie PC i gry FPS a w przyszłości również konsola. Zależy mi na 27 calach. Myślałem nad: LG 27GS95QE-B co sądzicie? 

Z góry dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, sideband napisał:

Nie myl BFI z upłynniaczem ;)

A to BFI nie upłynnia? ;)

Faktycznie nie jest to system interpolacji ale jak ktoś pisze o upłynniaczach to nie wiadomo co ma na myśli. Jedno i drugie często nawet ciężko odróżnić w opcjach TV (LG Oled Motion vs TruMotion).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, KrzyzuX napisał:

1. Czy aktualnie czekamy w OLED'ach na coś nowego? Np. ulepszone panele nadchodzą, które się mniej wypalają czy coś podobnego?

w przyszłym roku juz jest chyba szansa na dwuwarstwowe panele, lgki bez białego piksela i cokolwiek samsung :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, KrzyzuX napisał:



1. Czy aktualnie czekamy w OLED'ach na coś nowego?

Zależy mi na 27 calach. Myślałem nad: LG 27GS95QE-B co sądzicie? 

27GS to ubiegłoroczna matryca, potencjalnie hałaśliwy wentylator.

Weź Aorusa FO27Q3. Świeży Qdoled 3 generacji. Jakością obrazu przebija LG. Do tego 360Hz, dużo funkcji ochrony panelu, glossy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, someI napisał:

A to BFI nie upłynnia? ;)

Faktycznie nie jest to system interpolacji ale jak ktoś pisze o upłynniaczach to nie wiadomo co ma na myśli. Jedno i drugie często nawet ciężko odróżnić w opcjach TV (LG Oled Motion vs TruMotion).

No tak to właśnie jest jak ktoś nie wie o czym pisze 🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...