Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Lepiej jest sobie ustawić bardzo niskie obroty w idle, bo wtedy więcej czasu zajmie nasycenie się radiatorów ciepłem jak przyjdzie prawdziwe obciążenie co ogólnie sprawi ze cały komputer powinien ciszej pracować w obciążeniu.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tylko u mnie nie ma się co grzać :E

CPU i GPU po UV :]

Ale jak najbardziej masz rację, bezwładność cieplna chłodzeń robi robotę, gdy nagle sprzęt zostaje poddany obciążeniu :thumb:

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@SherrySherryLady Czyli mam rozumieć, że w praktyce SW4 140mm BL096 będzie miał lepszy przepływ lub podobny do Dynamic X2 GP-14 przy tym samym RPM? Patrzyłem na tych stronach co podałeś, ale ciężko o konkretne porównanie danych modeli.

Będę kupował wersje PWM, ale gdybym się rozmyślił to chciałbym też potestować przez kontroler Fractala a tam szerokość wtyczki większa jak 3piny nie wejdzie, trzeba by wycinać plastik.

@Send1N Młockarnie to nie, :)po prostu nie chce mieć gorszego przepływu przy tym samym RPM niż miałem dotychczas, stąd pytanie o CFM bo patrząc na specyfikacje na papierze to wywnioskowałem, że czym ciszej tym gorsze CFM, ale to chyba tak, nie działa? 

Venturi HF-14 ma wyższy RPM tylko 200, ale zgadza się ma duży CFM, bardziej porównywałem Dynamic X2 GP-14 tylko wersja 1000RPM jest bez PWM w tym producent podaję 18.9 dB (oczywiście na papierze).

Który czujnik CPU jest używany w biosie do kontroli wentylatora? żeby wybrać ten poprawny w Fan Control.

 12.jpg

To jaki wentylator ogólnie (cisza/dobre temp) waszym zdaniem wypada najlepiej? Silent Wings4 140mm PWM, Light Wings 140mm PWM, Fractal Dynamic X2 GP-14, Pure Wings 3 140mm PWM, NF-A14 PWM, NF-A14 PWM Chromax Black Swap

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, leven napisał:

 

20240418-100544.jpg 20240418-100559.jpg 20240418-100618.jpg

O panie takiego moda to jeszcze nie widziałem :E czy na tym starym zalmanie jest wycięte śmigło od silent wingsa z ramki i tam wpakowane? 🤣mistrzostwo świata

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest proszę pana, wycięta ramka i na 2 śrubki na stelażu BQ 120mm :]

Oryginalnie był wentylator Zalmana, ale był głośny, to wszedł Arctic, a teraz BQ :)

Na filmiku jest oryginał i widać stelaż do montażu wentylatora. To nie jest wentylator z ramką, tylko taka zubożona wersja i żeby zastąpić oryginał trzeba niestety wyciąć ramkę.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=zalman+9900+cu#fpstate=ive&ip=1&vld=cid:17b99d1e,vid:8uIN_p7W2I0,st:0

A węże  z chłodzenia grafiki mają 1cm średnicy zewnętrznej (8mm wewnętrznej) i zdecydowałem na miękkie, żeby w każdej chwili można bez demontażu układu wyjąć grafikę, pompkę, czy chłodnicę. Albo wszystko razem cuzamen do kupy.

Ważne, że działa i to jak !

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@leven U mnie na płycie jest straszna lipa w Fan Control mogę sterować tylko 3 wentylatorami czyli CPU GPU i jednym Fan1. Sterowanie 2,3,4,5,6  jest możliwe tylko z biosu. Tak jest tylko na Gigabyte, czy coś jest nie tak ?

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czujników masz na płycie głównej ? FanControl wykrywa wszystko, co płyta udostępni nawet te czujniki, które nie są wyprowadzone jako gniazda FAN na płycie głównej. Nie sugeruj się nazwami FAN, bo FanControl je może zamienić. Trzeba samemu określić które gniazdo FAN na płycie odpowiada danemu odczytowi w FC. Nie znam Gigabyta, ale nie widzę sensu, żeby Gigabyt nie współpracował z FC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@leven Ja sprawdzałem nazwy w biosie i jest ich 8:

2.jpg

Prawie wszystkie testowałem, kontrola w biosie działa. Natomiast w FC widać jak kręci RPM, ale nie ma reakcji na zmianę obrotu. Zmiana obrotów działa tylko na CPU FAN i SYS FAN1 zaznaczony na czerwono:

123.png

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co pokazuje program FC ? Po jego uruchomieniu program automatycznie wykrywa wszystkie czujniki na płycie i pokazuje je w formie tabelek.

U mnie tak to wygląda - na czerwono wykryte czujniki, te ciemniejsze są nieużywane i je zaznaczam jako ukryte.

Na żółto dodane tabelki w formie graficznej i przydzielone do czujników.

Tabelki mam opisane, ale zanim je opisałem musiałem ustalić, który czujnik pokazany w programie odpowiada danemu gniazdu FAN na płycie głównej.

1.jpg

Nie umiem tego wytłumaczyć nie mając tego przed nosem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@leven Ukryłem, ale jak widać FC widzi wentyl, teraz jest pod Fan3, jak się sparuje i ustawi to nie reaguje na kontrole manualną oraz krzywą. 

22222.jpg

Wiem o co chodzi, też tak mam, że jak nie widzę to ciężko wytłumaczyć. 😀

 

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i program widzi wszystkie czujniki :) Ile masz wentylatorów podpiętych pod płytę ? Każdy wentylator będzie regulowany w tym programie, jeżeli go odnajdziesz i przydzielisz do odpowiedniej tabelki. Tak jak te, które już masz. Parowanie wentylatorów mam wyłączone, bo cuda się robią tym bardziej, że mam wentylatory 3 i 4 pinowe u siebie i to się razem miesza. Działa dobrze, gdy nie jest włączone parowanie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@levenPrzydzieliłem i jest to na pewno ten wentylator, ale tak jak pisałem i widać na zdjęciu Manual Control włączone suwak na 100% a on nie reaguje na zmianę obrotów powinien pokazywać ponad 1100RPM a leci według biosu. CPU i GPU reaguje, SW4 w porcie reaguje, ale tylko w jednym. 

aaaaa.jpg

Gdzie to parowanie wyłączyć? Ja klikałem > Match Speed Sensor > Wybierałem właściwy > Ok 

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Aaaa właśnie bios.

Zrób próby z regulacją DC i PWM.

A tu parowanie, na fotce jest bez parowania i dotyczy to wszystkich wentylatorów.

1.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven Gigabyte napisał, że nie musi działać, kto ma płytę główną gigabyte, żeby to sprawdzić?

Because most of the 3rd party software does not know our hardware design and somehow it is impossible to optimize all with our products; therefore, we are sorry to say that we cannot guarantee whether the 3rd party software can report information correctly. Sometimes it may display miscalculated/unsupported readings.

By using GIGABYTE motherboards, if you need a tool for hardware monitor, we recommend you to use APP Center / System Information Viewer utility which you can download from our web site. To download the latest GIGABYTE utility, please click HERE.


Regards,
GIGABYTE
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 18.04.2024 o 14:05, ciastolina35 napisał:

 

@Send1N Młockarnie to nie, :)po prostu nie chce mieć gorszego przepływu przy tym samym RPM niż miałem dotychczas,

W sumie to nie ma w praktyce znaczenia RPM, tylko stosunek przepływu do hałasu. Jak kupisz SilentWings 4 PWM HiSpeed to powinieneś być zadowolony (szeroki zakres regulacji dzięki PWM, więc powinno się dać zejść do niesłyszalnego poziomu z poziomu UEFI, a w razie potrzeby do dyspozycji wysoki maksymalny przepływ)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Kyle_PL Jeśli mamy 2 wentylatory różnych producentów o takim samym RPM to każdy będzie miał inny przepływ powietrza na maksymalnych obrotach. Więc nie rpm tylko ogólnie wydajność wentylatora ma znaczenie bo wiadomo, że każdy możemy ustawić jeśli było w poprzednim 1000rpm to w 1500 też mogę ustawić 1000rpm ja to wiem, pytałem o porównanie firma do firmy?. Co do gniazd PWM na płycie głównej nie działa u mnie we wszystkich gniazdach więc mam problem, jeśli chodzi o program Fan Control. :(

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie działa? Naliczyłem 6 złączy 4 pinowych (PWM) na Twojej płycie. Ustawiasz krzywe w UEFI, wybierasz wzgl. czego ma sterować prędkością wentylatorów i ... co nie działa?

W dniu 24.04.2024 o 22:23, ciastolina35 napisał:

Natomiast w FC widać jak kręci RPM, ale nie ma reakcji na zmianę obrotu. Zm

Chromolić "FC". Sterowanie wszystkim z poziomu systemu (programy odpalane w tle) jest bardziej zawodne niż z poziomu UEFI. Zawsze unikam takiego oprogramowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kyle_PL napisał:

W sumie to nie ma w praktyce znaczenia RPM, tylko stosunek przepływu do hałasu. Jak kupisz SilentWings 4 PWM HiSpeed to powinieneś być zadowolony (szeroki zakres regulacji dzięki PWM, więc powinno się dać zejść do niesłyszalnego poziomu z poziomu UEFI, a w razie potrzeby do dyspozycji wysoki maksymalny przepływ)

Pod warunkiem, że trafi na sztuki co nie skrobią łożyskami i nie mają problemów z cewkami :E Moje 5 sztuk SW4 do ~1k rpm to na pierwszy plan wysuwały się łożyska, a nie odgłos przepływu powietrza, dodatkowo zmiany obrotów z np 1k zejście do 300rpm, ekstra skrobanie z łożysk :E

Co do Fan Control, osobiście jakbym miał mobo co ogarnia tak wentyle jak ten soft to bym zrezygnował, no, ale nie mam i nie wiem czy jakieś mobo w ogóle istnieje co z poziomu UEFI potrafi tak przyjaźnie sterować pojedynczym wentylem czy ich grupą jak FC na krzywych czy punktach określonych na niej przy jednoczesnym wykorzystaniu kilku czujników ciepła np. z strony CPU, GPU czy po prostu wpiętego w mobo i poprowadzonego gdzie chcemy czujnika ciepła.

  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli powiadasz przy 300 RPM skrobie łożyskami?! ... czyli przy np. 400 RPM już nie skrobie?

Co do sterowania wentylatorami, to mi osobiście wystarczy ustawienie krzywej RPM wzgl. temp. np. VRM dla jednego wentylatora (lub grupy) i np. RPM wzgl.temp. PCI-E od GPU dla drugiego wentylatora (lub grupy) - tyle z UEFI mogę zrobić i nic mi więcej do szczęścia nie jest potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Czyli powiadasz przy 300 RPM skrobie łożyskami?! ... czyli przy np. 400 RPM już nie skrobie?

Moje 5 sztuk SW4 do ~1000 - 1100 rpm od minimalnego zakresu już nie pamiętam czy tam było 300 czy 250rpm to łożyska wychodziły na pierwszy plan, nieważne czy nastawiłeś 300 - 400 czy 700rpm manualnie czy miałeś krzywą latającą w zakresach, zawsze łożyska było słychać :E Dopiero powyżej tych 1000 - 1100 rpm przepływ powietrza powodowany przez te wentyle zaczynał zagłuszał łożyska :E

 

Co do sterowania poszczególnymi wentylami ja potrzebuję mieć przypisane chociaż 2 czujniki na jeden wentyl czy grupę gdzie będzie reakcja. Po prostu mix, wentyle załączają się w zależności jaki element się nagrzeje pierwszy czy to cpu czy GPU, czy razem nie ważne, zawsze się załączą gdy jest potrzeba i robią ustalony przeze mnie przepływ gdy jest potrzebny, wszystko dla optymalnych temperatur i ciszy.

Przy poborach czasami rzędu 400-500W z kompa nie mogę bazować na jednym czujniku. Odpalę takiego Q2 RTX gdzie tam CPU śpi a GPU szaleję to muszę mieć wyciąg na chłodnicy na topie odpalony na podstawie temp z GPU, a nie CPU, tak samo jak odpalę jakieś coś co siedzi na CPU, a GPU się nudzi to te same wentyle na topie wykrywające wysoką temp na CPU mają się kręcić gdy jest na to zapotrzebowanie itd. W FC robię sobie jak chce i pod jakie czujniki potrzebuję ustawiam i mixuję poszczególne wentyle czy grupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Jak to nie działa? Naliczyłem 6 złączy 4 pinowych (PWM) na Twojej płycie. Ustawiasz krzywe w UEFI, wybierasz wzgl. czego ma sterować prędkością wentylatorów i ... co nie działa? Chromolić "FC". Sterowanie wszystkim z poziomu systemu (programy odpalane w tle) jest bardziej zawodne niż z poziomu UEFI. Zawsze unikam takiego oprogramowania.

W biosie działa idealnie,  lecz brakuję sterowania wentylatorem GPU oraz opcje są bardziej ubogie, dlatego zainstalowałem FC. Tylko nadal nie chce mi się wierzyć, że program od Gigabyte steruje wszystkimi gniazdami a FC już nie. Jeśli się okaże, że to prawda to pozostanie bios. Fajnie gdyby ktoś to sprawdził na swojej płycie Gigabyte i napisał na forum.

4 godziny temu, lukadd napisał:

Pod warunkiem, że trafi na sztuki co nie skrobią łożyskami i nie mają problemów z cewkami :E Moje 5 sztuk SW4 do ~1k rpm to na pierwszy plan wysuwały się łożyska, a nie odgłos przepływu powietrza, dodatkowo zmiany obrotów z np 1k zejście do 300rpm, ekstra skrobanie z łożysk :E

Masz jakieś swoje nagranie, albo podobne z sieci jak to brzmiało ?

NIestety nie mogę komfortowo testować wentylatorów pod mobo bo zasilacz tak zagłusza, że testowanie nie miałoby sensu, wiec pozostaje mi tylko 12V i 7V. Czekam na razie na zasilacz.

Chciałbym porównać SW4 1100 RPM do tej Noctuy https://noctua.at/en/nf-a14-pwm-chromax-black-swap bo to jedyna czarna 140mm PWM ? Tylko jak ustawić tą noctue na 1100 RPM bez mobo? Muszą być na tej samej prędkości, żeby wykonać testy.

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to tak czytam te kombinacje co do sterowania i nie wiem czemu 99% ludzi jest zwolennikami automatycznej kontroli gdzie występuje "wachlowanie" obrotów i gorsza wydajność niż sztywny manualny nastaw :] najlepiej dobrać jakąś wartość rpm która nam pasuje co do wydajności/kultury pracy (złoty środek) na danej grupie wentylatorów czy jednego wentylatora i stworzyć taki profil ze sztywnymi nastawami, zapisać go i przełączać się w sekundę między profilem 1 a 2 kombinacją klawiszy, czyli np przed wejściem do gry a po skończeniu gry odpalić sobie pierwszy np z 0rpm na wszystkich wentylatorach :) u mnie w idle tylko dwa na chłodnicy się kręcą na 400rpm reszta stoi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jak wentyle są dobre i dobrze działają to jest full automat na krzywych. W idle sobie pyrkają na ~250rpm czy część mam całkiem wyłączoną. Dla ~średniego obciążenia gdzie często tak gram z automatu się dostosowują, a dla full obciążenia jak dojdzie krzywa u mnie wypłaszczona gdzie styka ~880rpm na chłodnicy dla wentyli 120mm i na 140mm lecą max na krzywej ~650rpm.

Wszystko ustawione tak, aby w każdych warunkach było maksymalnie cicho i odpowiednio wydajnie.

17 godzin temu, ciastolina35 napisał:

Masz jakieś swoje nagranie, albo podobne z sieci jak to brzmiało ?

Nie mam, pewnie wcale nie byłoby to łatwo nagrać bez dobrego micro. Ten dźwięk łożysk jest dość subtelny, ale jak się ma wszystko super cicho i siedzi w ciszy to się niestety wybija i drażniło.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Send1N napisał:

Ogólnie to tak czytam te kombinacje co do sterowania i nie wiem czemu 99% ludzi jest zwolennikami automatycznej kontroli gdzie występuje "wachlowanie" obrotów i gorsza wydajność niż sztywny manualny nastaw

Robi się to po to, by wszystko robiło się samo. Manualne przełączanie trybu pracy wentylatorów przed uruchomieniem gry (i po wyjściu) - no normalnie jak startowanie samolotem w realu - pierdylion przełączników zanim odpalisz silniki? - nie dzięki ;) 

Dawniej pamiętam ustawiałem inną prędkość na lato a inną na zimę (kiedy nie dało się tego zautomatyzować, by były tak prymitywne płyty) ... ale obecnie? - wszystko robi się samo - jest cieplej (czy przez zmianę pory roku, czy przez zmianę obciążenia) to wentylatory same przyśpieszają.

Co do "gorszej wydajności" ... ta gorsza wydajność jest w zupełności wystarczająca, kiedy CPU pobiera nie całe 2W, a GPU 11W ... to po co mi "lepsza wydajność"?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Może kwestia przyzwyczajenia bo ja od czasów speedfana już sterowałem manualnie, u mnie auto to chyba nigdy nie miało miejsca :P ale często ma to swoje plusy np w przypadku popularnych tanich arcticów można ominąć obroty na których zaczynają wydawać dziwne dźwięki i jak najbardziej ich wtedy używać ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...