Skocz do zawartości
Tombycz

NVIDIA RTX 50x0

Rekomendowane odpowiedzi

@kadajo Dobrze, przeliczmy to dokładniej:

### Dla USA:

- **Cena w 1982**: 595 USD
- **Średnia roczna stopa inflacji**: około 3%

Obliczenia:

\[
\text{Obecna cena} = 595 \times (1 + 0.03)^{2023 - 1982}
\]

\[
\text{Obecna cena} = 595 \times (1.03)^{41} \approx 1899 \text{ USD}
\]

### Dla Polski:

Załóżmy cenę C64 w przeliczeniu wynoszącą około 2000 zł w 1982 roku dla symulacji.

- **Średnia roczna stopa inflacji**: około 5%

Obliczenia:

\[
\text{Obecna cena} = 2000 \times (1 + 0.05)^{2023 - 1982}
\]

\[
\text{Obecna cena} = 2000 \times (1.05)^{41} \approx 15852 \text{ PLN}
\]

Więc uwzględniając inflację, cena Commodore C64 wynosiłaby obecnie około 1899 USD w USA i 15852 PLN w Polsce.
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@Doamdor NVIDIA planuje zaprezentować karty graficzne RTX 5090 i RTX 5080 podczas targów CES 2025. Obie karty mają imponujące specyfikacje, w tym RTX 5090 z 24,576 rdzeniami CUDA i 32 GB pamięci GDDR7, oraz RTX 5080 z 10,752 rdzeniami CUDA i 16 GB pamięci GDDR7. Premiera rynkowa tych modeli przewidywana jest na styczeń lub luty 2025.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, roman.kosecki88@interia.pl napisał:

Wiadomo ze jak cena jest wysoka a gracze mimo tego kupuja to cena bedzie rosla

Gracze nie mają wpływu na cenę 5090, bo stanowią marginalną grupę nabywców.

5090 będą kupować głównie osoby zajmujące się rynkiem semi-pro, dla których 15k to jest jak pół darmo za w zasadzie pół środek ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MaxaM napisał:

Gracze nie mają wpływu na cenę 5090, bo stanowią marginalną grupę nabywców.

5090 będą kupować głównie osoby zajmujące się rynkiem semi-pro, dla których 15k to jest jak pół darmo za w zasadzie pół środek ;) 

Dlatego karta będzie za 20-25k :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, roman.kosecki88@interia.pl napisał:

Powoli dochodze do wniosku ze skoro taki horizon forbidden west wyglada tak oblednie na PS5 robiony na decimie, to Unreal Engine 5 to jakis nie zoptymalizowany scam.

Dodałbym jeszcze do tego fakt, że tak naprawdę powstał pod PS4 ;)

2 godziny temu, Broly napisał:

od czasu seri 2xxx ceny kart odleciały i tutaj też tak pewnie będzie.

W czasie kryptoboomu mieliśmy tutaj minerów co twierdzili, że sobie odkopią więc Nv odnotowała sobie, że karty schodzą. Teraz się domyślam, że będziemy mieli tu garść domorosłych badaczy AI :E

4 godziny temu, T0TEK napisał:

3080 ma 10GB, kupiłem monitor 3440x1440, karta ma zapasu mocy aż miło ale pamieć pod korek zapchana.

Ja ze swoim graniem na PC zatrzymałem się mniej więcej na roku 2019. Można wiedzieć z czym sobie pod względem pamięci nie radzi 3080 w 1440p UW?

3 godziny temu, roman.kosecki88@interia.pl napisał:

Gry i tak musza smigac na konsoli bo gry robi sie raczej pod konsole.

Bingo. W sumie jest jedna wysokobudżetowa gra robiona pod PC ale wydaje się, że jest studnią bez dna i nigdy nie zostanie ukończona :E

3 godziny temu, roman.kosecki88@interia.pl napisał:

Nawet mi przeszlo przez mysl zeby kupic 5090 tylko nie wiem po co.

 

3 godziny temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Odczucia mieszane. Kupiłbym, i też dumam, po co. ;)

Zanim pewnie kupicie to zapytam was, jest coś tak naprawdę, cokolwiek poza odległym i nawet niepewnym GTA VI? Stalker II z kapci nie wyrywa, KCD II wygląda bardzo ładnie ale tutaj gigantycznych różnic w stosunku do konsoli bym się nie spodziewał, nowa Mafia to odległy termin, Battlefield nowy to jedna wielka niewiadoma.

Edytowane przez Kris194

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Kris194 napisał:

Ja ze swoim graniem na PC zatrzymałem się mniej więcej na roku 2019. Można wiedzieć z czym sobie pod względem pamięci nie radzi 3080 w 1440p UW?

Hogwarts legacy i resident evil 4 remake problem z doczytaniem tekstur, w Cyberpunk spadek FPS i szarpanie po zapełnieniu pamięci, jak dodamy mody na tekstury i odleglość rysowania to już zdycha po parunastu minutach gry. Karta mocy ma tylko pamięć będzie kulą u nogi, zobaczymy jak będzie wyglądać optymalizacja portów w przyszłości ale długiego życia 3080 to nie ma. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam "szeroką" dostępność 5090 w sklepach najwcześniej Q2 2025.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To źle obstawiasz, żadnego problemu z dostępnością nie będzie.

W drugim kwartale to już będą ceny spadać na spokojnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod szeroką dostępnością mam na myśli właśnie dostęp do zakupu w "normalnej" cenie. Jestem zainteresowany zakupem 5090, ale nie mam zamiaru nic dopłacać extra w okolicach premiery. Zobaczymy jakie wersje beda. Ja naturalnie myślę o wersji AiO od MSI, bo jestem mega zadowolony z mojego Liquida, ale wydajności nigdy za dużo.

Edytowane przez Dżony Bi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mamy 1 przypadek potwierdzony, chęci zmiany :D kto dalej ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lutym zestaw z sygnatury będzie obchodzić czterolecie złożenia. 

Z tej okazji jestem żywo zainteresowany premierą kart serii 5000. 

Powiedzmy, że kusząco wygląda 5090, patrząc na jej parametry (oprócz poboru mocy) i bym się ku niej skłaniał. 

Kwestia dutkowa może pomieszać szyki, a pewnie na mniej niż za 4090 na premierę nie będzie, a zapewne znacznie więcej. 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Phoenix. napisał:

kto dalej ? 

Ja. Ale tylko Gainward jak będzie dostępny. Żadnych Asusów i innych piszczących wynalazków. 

Biorąc pod uwagę, że 4090 w sklepach znowu powyżej 8500, to obstawiam że 5.5-6 dostanę za swoją. Więc byle 5090 nie przekroczyła tych 10-11.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5090 musiałby być za 2049$ żeby wyrównać cenę 4090 z premiery. Jak dolar się utrzyma to 5090 nie będzie tragicznie wyceniony w PL. Ceny 4xxx również dużo nie spadną, bo mają już uwzględnioną różnicę w $ od czasu premiery. Strzelam że 5090 będzie za 1899-1999$, i mocno się zaskoczę jak kurteczka zostawi 1599$. 

Edytowane przez TheMr.
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Phoenix. napisał:

kto dalej ? 

Ja. Raczej celować będę w founders bo mi się ta wersja 4090 bardzo podoba i jest najtańsza. 

Alternatywnie jedyne co bym rozważał to ROG Matrix ale to już raczej będzie półka cenowa w okolicach 20k PLN więc trochę dużo, szczególnie że w okolicach premiery będę mieć mieszkanie do wykończenia :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, cichy45 napisał:

celować będę w founders

Nie boisz się tej 1 wtyczki przy 600W? Mi się Founders też podoba najbardziej. Ale jeśli faktycznie ona będzie miała 1 wtyczkę, a inne 2,to nawet nie biorę jej pod uwagę przy 600W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, PiPoLiNiO napisał:

Nie boisz się tej 1 wtyczki przy 600W?

Trochę ryzyk fizyk ale w 4090 mi się nie stopiła przy poborze 600W w AI to może dramatu nie będzie. 

Jakby się pokazał jakiś model typu 2 wtyczki i BIOS fabryczny 1000W to byłaby ciekawa opcja ale jak czegoś takiego nie będzie to raczej founders.

Edytowane przez cichy45
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To karta na lekkie UV i ta jedna wtyczka na pewno styknie. Nie wiem jak będzie się dało tego używać w jakichś modelach OC 700W  :D

10 godzin temu, roman.kosecki88@interia.pl napisał:

Na dzien dzisiejszy jestem blizej niz dalej kupna 5090 przyznajac ze to bedzie nie rozsadny zakup ale mam takie widzi mi sie 🤨

Twoją 4090 można już rezerwować w uczciwej cenie? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sprzedałem i składam cały nowy 😆

Godzinę temu, TheMr. napisał:

5090 musiałby być za 2049$ żeby wyrównać cenę 4090 z premiery. Jak dolar się utrzyma to 5090 nie będzie tragicznie wyceniony w PL. Ceny 4xxx również dużo nie spadną, bo mają już uwzględnioną różnicę w $ od czasu premiery. Strzelam że 5090 będzie za 1899-1999$, i mocno się zaskoczę jak kurteczka zostawi 1599$. 

Ja obstawiam max 100 dolarów więcej ale generalnie myślę że ceny nie pójdą w górę, to praktycznie ten sam proces a dolar tańszy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...