Skocz do zawartości
Chattab

Opera zapycha pamięć - czy z RAM-em wszystko gra?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką pamięć RAM: AORUS RGB Memory 16 GB/3200 (2x8 GB) DDR4 na płycie Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5 i od jakiegoś czasu obserwuję dość niepokojący objaw. Przeglądarka Opera przy zaledwie kilku otwartych oknach tak bardzo zapycha mi pamięć, że komputer (jakiś wiatrak/wiatraki) wchodzi na bardzo wysokie obroty i wywala błąd o braku wystarczającej ilości pamięci.

CPU-Z pokazuje jak na załączonym obrazku:
1. Uncore Frequency: raz jest 800 MHz, raz 3200 MHz, a raz 4100 MHz.
2. DRAM: 1066,4 MHz

Czy to są normalne wyniki? Dodam jeszcze, że sprawdzałem pamięć programem Memtest86 i nie wywalało żadnych błędów. Przeglądarka i inne śmieci też czyszczone regularnie, chociażby CCleanerem i System Ninja.

Czy w tej sytuacji warto dokupić drugie 16 GB pamięci? Tylko czy 32 GB RAM do przeglądania internetu i sporadycznego grania to nie jest przesada? Poza tym, tego konkretnego modelu RAM od AORUS już nie ma nigdzie w sklepach, a nie wiem, czy można mieszać ze sobą moduły pamięci o różnych taktowaniach (DDR4, ale np. stare 3200 MHz i nowe 3733 MHz).

Cała konfiguracja komputera przedstawia się tak:
* Płyta główna: Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5
* Procesor: Intel i7-8700K 3.70 GHz 12 MB
* Chłodzenie procesora: Gigabyte ATC700
* Karta graficzna: AORUS GeForce GTX 1060 Xtreme 6 GB
* Pamięć: AORUS RGB Memory 16 GB/3200 (2x8 GB) DDR4
* Dysk SSD: Samsung 960 Evo 500 GB M.2 PCIe
* Dysk HDD: Toshiba P300 4 TB 5400 obr./min
* Zasilacz: Thermaltake Smart Pro RGB 650 W
* Obudowa: Gigabyte AC300W AORUS RGB

CPU-Z.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16GB pamięci i przeglądarka to zapycha? coś jest nie tak. Mam operę i nie tak dawno miałem 16GB pamięci DDR3 i nic mi nie zapychało. Teraz na nowym sprzęcie i DDR5 też nic dziwnego z zapychaniem, ba nawet zwiększonego użycia pamięci przez operę nie zaobserwowałem. Sprawdzałeś kości pojedynczo?

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. To jest chwilowe taktowanie procesora. To normalne, ze tak skacze.

2. Aktywuj sobie XMP. W okienku DRAM Frequency powinieneś mieć wartość 1600 MHz. W których slotach masz umieszczone moduły pamięci?

Co do problemu. Zaktualizuj sterowniki i bios. Moze pomoze. Problemem nie jest zapychanie RAM-u. Raczej coś innego.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Opera ma jakiegoś buga i łapie "memory leak". Wtedy i 64GB może być mało. Ja bym sprawdził na innej wersji Opery albo po prostu użył innej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Chattab napisał:
od jakiegoś czasu obserwuję dość niepokojący objaw.

A nie instalowałeś, w tym czasie, jakiegoś programu z podejrzanych stron? Albo może jakiegoś rozszerzenia do przeglądarki? Sprawdzałeś ostatnio komputer pod kątem infekcji? Może jakiś syfek się zagnieździł i robi zamieszanie.

Kiedyś mi Firefox też zżerał 32GB RAMu w kilka minut, a winne okazało się rozszerzenie, które robiło wyciek pamięci. Wyłączenie rozszerzenia kończyło wyciek.

18 godzin temu, Chattab napisał:
Przeglądarka Opera przy zaledwie kilku otwartych oknach tak bardzo zapycha mi pamięć, że komputer (jakiś wiatrak/wiatraki) wchodzi na bardzo wysokie obroty i wywala błąd o braku wystarczającej ilości pamięci.

A i jak miałem powyższy problem, to wentylatory nie wariowały. Może trzeba by było w momencie wystąpienia problemu wejść w menadżer zadań, w zakładce procesy zobaczyć ile pamięci czy w jakim stopniu procka Opera obciąża. I czy aby na pewno to przeglądarka jest winowajcą.

Edytowane przez Kakarotto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2023 o 19:42, Flik napisał:

1. To jest chwilowe taktowanie procesora. To normalne, ze tak skacze.

2. Aktywuj sobie XMP. W okienku DRAM Frequency powinieneś mieć wartość 1600 MHz. W których slotach masz umieszczone moduły pamięci?

Co do problemu. Zaktualizuj sterowniki i bios. Moze pomoze. Problemem nie jest zapychanie RAM-u. Raczej coś innego.

Zrobiłem tak jak kolega radził i nic to nie dało. A już najgorzej jest, jak ściągam przez przeglądarkę jakiś większy plik. Wtedy komputer strasznie się męczy, wentylatory wyją, przełączanie między kartami Opery trwa wieczność, wpisywanie adresu strony odbywa się ze sporym opóźnieniem. Nawet Eksplorator Windows łapie chwilowe zwiechy.

Co w większym stopniu odpowiada w takich przypadkach za wydajność: procesor czy RAM?

Clipboard_03-23-2024_01.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj wersję 64-bitową a nie 32.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Firefox jest mniej zasobożerny od Opery? Albo Edge?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś z tą operą coraz więcej problemów, tutaj wpis z wczoraj z innym problemem :E 

a5b3d86b1d3fc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opera to była dobra do 2016r. Później się sprzedali chińczykom i w sumie od tamtej pory nie dotykam tego tworu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuję jeszcze Firefoxa (nie korzystałem z niego od wieków) i Edge (nie korzystałem z niego nigdy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Chattab napisał:

Przetestuję jeszcze Firefoxa (nie korzystałem z niego od wieków) i Edge (nie korzystałem z niego nigdy).

Zacznij korzystać z brave o wiele lepiej działa i nie ma reklam

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...