Skocz do zawartości
GaryWawrzon

Throttling Asrock p67 pro3 SE

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam podpowiedzi odnośnie przegrzewania najprawdopodobniej płyty głównej.

Asrock p67 pro3 se + i7 2600k

Nie ważne czy ustawie 4700, 4800, 4900 czy 5000 podczas testu stabilności pracuje kilka minut po czym taktowania spadają na chwile i wracają do normy i wiadomo tak w kółko. Zauważyłem że jeśli ustawie nadmuch centralnie na sekcje zasilania i okolice zmienia się częstotliwość tych dropów tzn bez nawiewu chodzi 12sekund normalnie i 10 dropuje i tak w kółko. Z nawiewem chodzi 55sekund normalnie a 3sekundy dropuje. Jeżdże termometrem po różnych elementach płyty głównej i nie wiem co może się przegrzewać. Wymieniłem termopada pod radiatorem sekcji zasilania na gelida ultimate ale wiele to nie wnioslo, radiator ma ok 60 stopni podobnie jak przed zmianą więc ciepło odprowadza. Mimo to duzy nawiew nieweluje problem ale nie mam jak zamontowac tak wentylatora poza tym nie rozwiazuje to calkiem problemu. No i w budzie mam generalnir dobra cyrkulacje. 

Reasumując pytanie brzmi, jaki element odpowiada za problem, co dokładnie się przegrzewa w okolicy procesora?

Temp procesora do max 85stopni

Temp z czujników płyty głównej to max 68-72 i z drugiego 78-82. Żadne z tych wskazań nie ma ścisłego związku z momentem throttlingu. W uefi ochrona termiczna procesora jest wyłączona, zastanawiam się czy na płycie głównej w jego okolicy nie ma jednak jakiegoś czujnika który mnie ogarnicza.

Zdaje sobie sprawe że ta płyta to pasztet ale zlokalizowanie tego jednego problemu by mnie mocno satysfakcjonowało. Pomijam zasadność całej operacji wierzę że w tym dziale sztuka dla sztuki znajduje zrozumienie.

Bardzo proszę o wskazówki i pozdrawiam 🙃

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator na vrm mierzyłem termometrem ma ok 65 stopni, nowy termopad. Czy to jest krytyczna temperatura biorąc pod uwagę że same układy pod radiatorem mają pewnie kilka stopni więcej? Ta temperatura jest osiągana tam bardzo szybko i więcej nie rośnie, zegary spadają dopiero po dłuższej chwili od osiągnięcia tych wartości na radiatorze przez co nie łącze tych faktów. Najgorętszymi elementami jakie zmierzyłem fizycznie na płycie są kondensatory przy sekcji zasilania i osiągają do 70 stopni ale to chyba bez znaczenia. 

Kilka dni to wałkuje i już chyba nic więcej nie wymyśle, jak komuś zalega płyta główna 1155 w cenie gruzu to proszę o kontakt rozważe sens. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są wysokie temperatury jak na te komponenty więc jeżeli nic tam się nie grzeje czego nie zauważyłeś to pewnie problem jest w czymś innym, od początku miałeś ten objaw na tym cpu czy kiedyś było normalnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer od lat u brata był używany teraz trafił do mnie i ten problem widzieliśmy od zawsze, trzymał zegary na poziomie 4400 bo wyższe powodują te opisane właśnie spadki. Dla sportu chciałem się tym trochę pobawić choć wiadomo, że nie wnosi to wiele natomiast przy tak starym sprzęcie, a czasem jest ochota w coś zagrać, kilka klatek bywa kluczowe zwłaszcza jak chodzi o min fps. 

Na temperatury nakierowuje mnie ten trop że przy otwartej budzie kiedy luzem nakieruje wentylator na okolice sekcji zasilania to znacznie zmniejsza częstotliwość spadków ale jeśli widzicie jakieś jeszcze możliwości to chętnie potestuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz płytę z dopiskiem se tam sekcja jest mierna 4+1 bez dopisku se miały 8+2, spróbuj testowo zdjąć ten radiator i skierować jakiś mocny nawiew na gołe mosfety tylko nie jakieś 1000rpm z wentylatorka 80x80 tylko coś co schłodzi je konkretnie w ramach testu :] 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdziłem, że to sekcja zasilania jednak, odpaliłem sprzęt na stole, i kiedy zaczęły się dropy docisnąłem radiator mocniej i to zadziałało więc zamiast orginalnych plastikowych kołeczków zrobiłem metalowy backplate przykręcany i teraz docisk jest lepszy i ostatecznie zostałem na 4800mhz i zegary nie spadają. 

Dzięki za zainteresowanie i podpowiedzi.😎

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy push pinach to zawsze jest badziewny docisk ;) opcjonalnie jeszcze tego pada pod radiatorem możesz wymienić bo fabrycznie to zazwyczaj bubel jest albo nawet zapodać pastę (tak można jeżeli masz to przerobione na śrubki) skoro był problem z dociskiem to prawdopodobnie moja propozycja co do zdjęcia radiatora i nadmuch bezpośrednio na mosfety też by ci dała odpowiedz :] 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...