Skocz do zawartości
Paramides

Ile mogę oczekiwać od obecnie zakupionego nowego 5800X?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam R5 3600 z rewizji B0 i z wyłączonym SMT robi 4500 MHz na napięciu 1.528v. W drodze jest już 5800X i zastanawiam się ile mogę od niego oczekiwać po wyłączeniu SMT. Cooler to Fera 5 z pastą SAVIO Glacier TG-03. Fajnie byłoby mieć te 4.7 GHz na wszystkich rdzeniach, ale też w miarę rozsądny pobór energii.

Jestem ciekawy jakie zużycie pokazuje HWMonitor dla tego procesora przy tych parametrach. czy jest to około 115W, więcej lub mniej?

Jakiej rewizji procesora mogę się teraz spodziewać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co w ogóle chcesz smt wyłączać skoro wiele gier z tego korzysta  i na niższym zegarze z smt on bedziesz mial lepsza ogólną wydajność  i minimalny fps niz na off, co do taktowania jakie osiągniesz to nikt ci nie wywróży bo każdy egzemplarz ma inny potencjał co do poboru prądu to zawsze może założyć limit jaki ci się podoba i procek poza niego nie wyjdzie (opcja PTT) tam gdzie masz tdc i edc w ustawieniach limitów mocy w biosie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Włącz to smt

2. 5800x bez OC będzie i tak wydajniejszy niż max OC 3600, nie ważne jaka rewizja 

3. Pasta taka se

4. Chłodzenie takie se

5. 5800x ciężko schłodzić, poczytaj o ustawieniach krzywej 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

 

Ok, wezmę pod uwagę Twoje sugestie.

 

Godzinę temu, ernorator napisał:

3. Pasta taka se

4. Chłodzenie takie se

Tak ma być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupiłeś go z ostatniej promki w xkomie to masz fajną grzałkę :D Było kupić 5700x - przynajmniej jest chłodny, oc robi bez problemu na 4.7/8GHz,  Hwinfo64 do podglądu parametrów. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ronin69 napisał:

Jak kupiłeś go z ostatniej promki w xkomie to masz fajną grzałkę :D Było kupić 5700x - przynajmniej jest chłodny, oc robi bez problemu na 4.7/8GHz,  Hwinfo64 do podglądu parametrów. 

Byłaby rzeczywiście liiipka, ale kupiłem go za normalną cenę, która jest obecnie w tym sklepie. Zresztą jeszcze nie zapłaciłem, bo jutro odbieram w salonie. Na co patrzeć jak będę go odbierał? Jakieś numery seryjne czy coś co jest na pudełku? Zawsze mogę go w ostateczności zostawić.

Ten 5700X, który masz na jakim napięciu robi te 4,7-4,8GHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy cpu będzie miał inny potencjał info od kogoś innego na jakim napięciu zrobił dany zegar nic ci nie da :] tak samo jak dodatkowe 100-200mhz na rdzeniu, lepiej wykręcić ram do oporu razem z if to będą lepsze efekty.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Send1N napisał:

Każdy cpu będzie miał inny potencjał info od kogoś innego na jakim napięciu zrobił dany zegar nic ci nie da :] tak samo jak dodatkowe 100-200mhz na rdzeniu, lepiej wykręcić ram do oporu razem z if to będą lepsze efekty.

Jasne, ale rewizja jednak ma znaczenie. Dzisiaj jak odbiorę procka, to też zobaczę, czy dodatkowe Hz na ramie cos dadzą. Z r5 3600 mam teraz ustawione na 3600 i dawanie ich wyżej nie wiązało się już ze wzrostem wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.12.2023 o 19:42, ernorator napisał:

1. Włącz to smt

2. 5800x bez OC będzie i tak wydajniejszy niż max OC 3600, nie ważne jaka rewizja 

3. Pasta taka se

4. Chłodzenie takie se

5. 5800x ciężko schłodzić, poczytaj o ustawieniach krzywej 

Wziąłem pod uwagę Twoje sugestie i dodatkowo kupiłem lepsze chłodzenie, więc powinno być już trońkę chłodniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Paramides napisał:

Jasne, ale rewizja jednak ma znaczenie. Dzisiaj jak odbiorę procka, to też zobaczę, czy dodatkowe Hz na ramie cos dadzą. Z r5 3600 mam teraz ustawione na 3600 i dawanie ich wyżej nie wiązało się już ze wzrostem wydajności.

Samo taktowanie fakt może nie dawać różnicy ale zaciskanie timingów jak najciaśniejsz już tak i to też nie wyjdzie w każdej grze a szczególnie benchmarku, można zauważyć to szczególnie w grach siedzących na cpu, jak miałem r5 3600 to na takich luznych 2x8 3733 cl17-21-21 miałem 10% gorszy fps i low fps w battlefield V niż pózniej na b-die 2x8 3733 ale już 14-15-14 z trfc 250 :] 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Send1N napisał:

Samo taktowanie fakt może nie dawać różnicy ale zaciskanie timingów jak najciaśniejsz już tak i to też nie wyjdzie w każdej grze a szczególnie benchmarku, można zauważyć to szczególnie w grach siedzących na cpu, jak miałem r5 3600 to na takich luznych 2x8 3733 cl17-21-21 miałem 10% gorszy fps i low fps w battlefield V niż pózniej na b-die 2x8 3733 ale już 14-15-14 z trfc 250 :] 

Raczej poniżej 3600 cl15-16 nie zejdę, ale spróbuję je wykręcić na 3800 cl16-17, a także spróbuję lepiej ogarnąć drugorzędne timmingi. Pamięci 4400MHz dadzą trochę do wydajności tak jak na przykład Ty to masz ustawione?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4400 ale nie używam tyle na ryzenie bo 99% tych cpu się kończy na 3800mhz synchronicznie z if 1900 po prostu w tamtym czasie to były najlepsze pamięci na rynku do zacieśniania timingów ;) pózniej dokupiłem drugi taki sam zestaw od znajomego z forum aby mieć 4x8 bo na tamten czas to też się bardziej opłacało niż zakup 2x16 na b-die. Sam dualrank też dodaje troche wydajności czyli jak masz 4x8 czy wlasnie 2x16 to na w miarę luznych timingach masz wydajność jak na ciasnych 2x8 przykładowo 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zapomniałem gdzie im się te przyrosty kończą. W każdym razie pewnie będę celował w 4000-4400MHz i będę zacieśniał im timmingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz celować w 4000-4400 skoro napisałem ci wyzej co i jak :D nawet jak dasz tam 5000mhz 1:2 to to będzie słabsze niż takie 3200 1:1 a więcej jak 3800 1:1 nie zrobisz, chyba że chodziło ci o to że chcesz kupić takie pamięci i zejść z taktowania i timingów ale to jest na dzień dzisiejszy bez sensu już lepiej kupić 5800x3d zamiast 5800x dokładając kasę za nowy ram i zostać na obecnym nastawie :E 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paramides napisał:

Właśnie zapomniałem gdzie im się te przyrosty kończą. W każdym razie pewnie będę celował w 4000-4400MHz i będę zacieśniał im timmingi.

Na AM4 przyrosty się kończą tam gdzie kończy się taktowanie 1:1 z IF procka.

Mój był 3900X i IF kończyło mu się na 1866 i 3733 na pamięciach to był maks.  Na 5800 powinno pójść ciut więcej więc 1900IF i 3800 jest w zasięgu.

Te twoje pamięci z podpisu to chyba były b-die właśnie więc spokojnie powinny dać radę

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od ryzena 3600 przepisuje te same nastawy i pamięci są stabilne na 4x8 3800mhz  3600 > 3700x > 5600x > 5800x3d :E jedynie na 3600 zatrzymałem się na 3733 i to przy 2x8 gb aby po ponad roku 2 tygodnie przed sprzedażą odkryć że to była wina ustawień i zrobiłem 1900/3800 więc to że zen2 się kończył na 3733 to jest mit zen3 wcale nie miał lepszego potencjału co do pamięci

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będę kupował pamięci i je ustawiał, to właśnie może 4400 pracujące wolniej ale z lepszymi timmingami.

48 minut temu, michaelius33 napisał:

Te twoje pamięci z podpisu to chyba były b-die właśnie więc spokojnie powinny dać radę

Tak, te są na b-die. Dzisiaj będę je próbował ustawić na 3800, bo wcześniej na r5 3600 chyba nie udało mi się to stabilnie.

 

Ogólnie w razie czego mogę mieć do Was kilka pytań nt tych drugorzędnych timmingów, ale to już później. Wolałbym zrobić to w miarę bezpiecznie i nie wiem, czy mi się to uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Send1N napisał:

od ryzena 3600 przepisuje te same nastawy i pamięci są stabilne na 4x8 3800mhz  3600 > 3700x > 5600x > 5800x3d :E jedynie na 3600 zatrzymałem się na 3733 i to przy 2x8 gb aby po ponad roku 2 tygodnie przed sprzedażą odkryć że to była wina ustawień i zrobiłem 1900/3800 więc to że zen2 się kończył na 3733 to jest mit zen3 wcale nie miał lepszego potencjału co do pamięci

Mój się kończył na 3733 na 3800 co jakiś czas go wywalało :E Wiem, że były takie co szły na 1833 nawet ale to była loteria.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byly tez takie i są nadal co maja "dziurę" na 3800/1800 a działają na 3866/1933 :E 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt ale do niego idzie "5800X" :] przy x3d cala robote robi pamięć cache i nie ma zbytnio przyrostów np względem 3200 cl16 a 3800 cl14.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...