Skocz do zawartości
DyndaS

Dziwny problem z bootowaniem płyty - boot faliure detected

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,

Mam dziwny problem z bootowaniem płyty w kompie do przeglądania neta i nie wiem co do końca jest nie tak. Czytajcie do końca.

Konfig:

i3 10300

Gigabyte Z490I Aorus Ultra (ITX)

Corsair DDR4 3466Mhz CL16

Samsung 970 Evo 500GB

Obudowa jakiś chińczyk z zasilaczem (podróbka inwin chopin). Zasilacz kiedyś mierzyłem i napięcia trzyma dobrze.

 

Płyta zawiesza się na boot faliure detected. Miałem to w przeszłości raz czy dwa, ale myślałem, że to kwestia UV CPU. Uruchomienie ponownie naprawiało problem. Tym razem jednak nie.

 

- Wyłączyłem XMP, bez zmian. Podbiłem napięcie CPU do 1,35V, bez zmian. Przywróciłem ustawienia fabryczne ponownie podbijając napięcie cpu i tez bez zmian.
- Zaktualizowałem bios, be zmian
- Obniżyłem mnożnik cpu oraz taktowanie ramu do minimum i nagle odpalił mega muląc. No to już jakieś wnioski pozwala wyciągnąć ale...
- Włączyłem XMP, no i działa, to pewnie CPU lub Mobo.
- Przywróciłem domyślne ustawienie CPU i działa (WTF?)
- Przetestowałem CPU oraz RAM w OCCT i nie widać żadnych niestabilności.


Jakieś pomysły?


U4ZEAtT.jpeg

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyć możesz jeszcze na innym dysku i świeżo postawionym systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, ket_rab napisał:

Zobaczyć możesz jeszcze na innym dysku i świeżo postawionym systemie.

Dysk sprawdzałem tyle o ile w crystal disk info. Błędów tam w każdym razie nie pokazuje. Chyba, że czymś jeszcze to przetestować, ale nie wiem czym najlepiej obecnie.

Trochę ciężko też to sprawdzić tak aby było jednoznacznie skoro teraz działa. Jednak coś jest definitywnie nie tak, ale pytanie co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pierw wywalił całkowicie tego 970 Evo 500GB. Ustawienia fabryczne. Inny dysk i instalowanie systemu na nowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włącz trenowanie pamięci w biosie jeżli masz wyłączone, może to coś da, czasami są jaja jak trening ram jest wyłączony, sprawdz czy bateria rtc trzyma +3v ale podczas pracy komputera nie po jej wyjęciu (sonda na baterię druga gdzieś do pola masowego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ket_rab napisał:

Ja bym pierw wywalił całkowicie tego 970 Evo 500GB. Ustawienia fabryczne. Inny dysk i instalowanie systemu na nowo.

Mam inny dysk, to mogę na upartego zrobić po prostu klona sytemu po prostu.

 

9 minut temu, Send1N napisał:

Włącz trenowanie pamięci w biosie jeżli masz wyłączone, może to coś da, czasami są jaja jak trening ram jest wyłączony, sprawdz czy bateria rtc trzyma +3v ale podczas pracy komputera nie po jej wyjęciu (sonda na baterię druga gdzieś do pola masowego)

Nie wiem jak to wygląda domyślnie, ale muszę zerknąć. Aczkolwiek kwestia jest taka, że ten PC chodził od czerwca 2022 bez problemu, a jaja pojawiły się w ostatnim okresie.

Takie pytanie z ciekawości... dlaczego ma to znaczenie w tym przypadku pomiaru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, DyndaS napisał:

Zasilacz kiedyś mierzyłem i napięcia trzyma dobrze.

Jeśli to był pomiar multimetrem, to może nie dawać pełnego obrazu sytuacji (np. bardzo duże "szumy" zupełnie nie zostaną wyłapane, jak na oscyloskopie - multimetr podaje napięcie poniekąd uśrednione). Czy zasilacz może być powodem, to oczywiście nie wiem, ale zmierzam do tego, że pomiar multimetrem odcedza zwykle padaki, ale nie zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, DyndaS napisał:

Takie pytanie z ciekawości... dlaczego ma to znaczenie w tym przypadku pomiaru?

Bo czasem bywa tak że zmierzysz baterię w rękach i ma normalnie ponad 3v wydaje się ze jest ok a pod obciążeniem się okazuje że ma grubo poniżej 3v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jedyne co mogę zrobić, to spróbować zmierzyć tą baterię i ewentualnie to trenowanie pamięci. No ale przez 1,5 roku działało bez problemów, a więc to drugie chyba można wykluczyć.

Póki co działa, także jakieś podmiany dysków itp. za wiele nie powiedzą.

Po prostu pozostaje "jeździć i obserwować".

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...