Skocz do zawartości
speedster2000

Upgrade 10400f z RTX4070

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
3 minuty temu, Pioy napisał:

Czy Ty w ogóle czytałeś wątek? To jest płyta full ATX.

 

A zaraza faktycznie.

 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DDR5 😐

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pioy napisał:

Czy Ty w ogóle czytałeś wątek? To jest płyta full ATX.

Tak szczerze, to musiałbym Cię odesłać do jakichś testów.

Wg mnie dobre podejście, nawet tego 5600X z sygnatury mam używanego.

Problemów raczej nie ma (z ciekawości, na którym windowsie działasz?), ale przyrostu wydajności w grach też nie.

Płyty Z pozwalają manipulować napięciem kontrolera pamięci (a mówiąc ściślej, płyty B mają to zablokowane). Czasem bywa tak, że np. ten sam procek (ta sama sztuka) na B zrobi Ci 3400 na memkach, a na Z po dovoltowaniu 3600-3800. Ale w ogólnym rozrachunku raczej nie warte dopłaty.

Winda pod 10400f była 10, pewnie wpadnie 11 na nowej platformie ale to nie jest przesądzone. 

Rozumiem ze 12700kf sobie odpuścić do małej skrzynki ? Będzie za ciepło ?

Ktoś z pozostałych ma doświadczenie z 13 genem na ddr4 jakie straty wchodzą w grę? 

 

870 to dobra cena za 13500 ?

Właśnie dotychczasowy PC poszedł na śrubki, zastępcze G3930 doskwiera więc trzeba coś wybrać i zamawiać 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.techspot.com/review/2612-intel-core-i5-13500/

Ogólnie to ten test ciekawy, bo masz tu ddr4 vs ddr5. Na jego podstawie wydaje mi się też, że przy złożonej cenie używek lepiej wziąć i7 12700. Bardzo możliwe, że właśnie z tym CPU bym skończył. Chociaż nowy 12600kf jak pisałem kosztuje 750 zł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

12600kf da się nawet 650 jeśli weźmie się płytę Z w xkom ale do wyboru tylko  Z790M PG Lightning DDR4 i set wychodzi 1390 zł 

Pytanie tylko o schłodzenie tego w tak małej budzie jak pop air mini, 13500 jednak mniej prądu wciąga. 

 

Edytowane przez kadajo
Nie cytujemy posta ktory jest bezposrednio nad nasza odpowiedza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tamtym teście 13500 wciąga więcej, nie mniej, niż 12600k. Z generacji na generację te procki były coraz bardziej wyciśnięte, bo intel w żaden inny sposób nie było w stanie zapewnić wzrostu wydajności. Trochę pogrzebał w konfiguracji cache, ale w tym modelu jest taka jak w 12-gen. Także krzem jest ten sam. Ewentualnie kwestia, czy masz ochotę się pobawić w biosie power limitami czy ustawianiem taktowań. 

BTW masz mocowanie do s1700 do coolera? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Pioy napisał:

W tamtym teście 13500 wciąga więcej, nie mniej, niż 12600k. Z generacji na generację te procki były coraz bardziej wyciśnięte, bo intel w żaden inny sposób nie było w stanie zapewnić wzrostu wydajności. Trochę pogrzebał w konfiguracji cache, ale w tym modelu jest taka jak w 12-gen. Także krzem jest ten sam. Ewentualnie kwestia, czy masz ochotę się pobawić w biosie power limitami czy ustawianiem taktowań. 

BTW masz mocowanie do s1700 do coolera? 

Mocowanie muszę domówić - 30 zł od Noctua, ale zmieniłbym je w sumie na coś bardziej pasującego do całego zestawu (wygląd), na razie się tym nie przejmuje, a i boxa na chwilę mogę sobie załatwić po znajomościach. 

Rysiek 7600 też widzę oszczędnością watów za bardzo nie grzeszy żeby zmieniało mi to pogląd w perspektywie małej obudowy nawet zakładając wydatek na DDR5, wydatek na ddr5 teraz da może i przyszłościowość platformy ale zakładając że ddr5 w czasie pewnie jeszcze stanieje a teraz mam nowe ddr4 to czy to nie jest aby wydatek teraz albo po czasie na inną mobo i ram ? 

12700kf 50w większy pobór w teście a widzę że w grach jakoś się nie wyróżnia względem 13500. AM4 martwe, albo X3D albo nic ale może się mylę...

13500 Optymalną opcją pod 4070 w tej sytuacji ? Coś do ugrania kupując płytę Z do tego konkretnego proca ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wg mnie kupno 13500 zamiast 12600kf nie ma sensu, skoro ten drugi nowy jest tańszy niż ten pierwszy używany. Ale trzeci raz tego nie będę pisał.

AM5 to przede wszystkim możliwość upgrade CPU w przyszłości. Jeśli chodzi o szybkość pamięci,  to zarówno na AMD jak i na Intelu ograniczeniem są możliwości platformy, nie samych kości. AMD najbardziej lubi 6000 z jak najniższymi timingami, Intel tak bezproblemowo to robi 7000+.

AM4 i s1700 jak dla mnie są tak samo martwe - szybsze procesory już pod te sockety nie wyjdą, wybór jest z tego co jest i koniec. Dlatego nie wciskam Ci tu jakoś bardzo tej platformy, bo 5800X3D (najszybszy do gier AM4) uważam za procesor drogo wyceniony.

Na płycie Z możesz ugrać lekko wyższe max taktowanie pamięci, gdybyś chciał wyciskać ile się da. Przyczyną tego jest, że tylko na płytach Z masz manipulację napięciem kontrolera w CPU.

Wg mnie jak już wejdziesz w platformę DDR4 to będziesz na tym siedział długo, zanim sobie o tym przypomnisz to i tak będziesz miał wszystko do wymiany. Chociaż może AM5 nadal będzie żywy, nie jest to wykluczone (bo intel to już będzie 2 sockety dalej znając życie). Historycznie bym powiedział, że dobre DDR4 mogą być w przyszłości warte więcej niż teraz, ale biorąc pod uwagę jak długo ten standard pamięci był na topie i jak bardzo rynek jest tym zalany, to mimo wszystko powątpiewam.

Prześpij się z tym, wszystkie potrzebne informacje masz, musisz się w nich tylko odnaleźć. Teraz możesz rozdać plusiki :E

Edytowane przez Pioy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz ile jeszcze mogę obecnie cenić memki które mam w budzie ? Podsyłałem konkretny link kilka postów wyżej. Kupione w październiku, dowód zakupu jest. 

Edit: dopowiadając zmieniam co ~ 3 lata, trzymam podzespoły w zakresie GW. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, speedster2000 napisał:

12600kf da się nawet 650 jeśli weźmie się płytę Z w xkom ale do wyboru tylko  Z790M PG Lightning DDR4 i set wychodzi 1390 zł 

Mam tą płytę i nie polecam raczej. Kłopotliwe jest podkręcanie pamięci. Przykładowo kręci się na CL15, a jak zmieniam na CL16 to nie wstaje, co jest zupełnie nielogiczne (pamięci mają domyślnie 3200Mhz 15-15-15-35). Dodatkowo muszą być obsadzone pamięci na slotach nr 2 i 4, bo na 1 i 3 nawet na XMP nie działa.  Ustawianie napięć kontrolera pamięci jest nieintuicyjne, mam na auto. Jedyną zaletą płyty jest, że jest na Z790 i można zrobić UV procesora, co w połączeniu ze Spartanem było koniecznością.

100zł drożej jest Asus na mATX i Z790.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, wamak napisał:

Mam tą płytę i nie polecam raczej. Kłopotliwe jest podkręcanie pamięci. Przykładowo kręci się na CL15, a jak zmieniam na CL16 to nie wstaje, co jest zupełnie nielogiczne (pamięci mają domyślnie 3200Mhz 15-15-15-35). Dodatkowo muszą być obsadzone pamięci na slotach nr 2 i 4, bo na 1 i 3 nawet na XMP nie działa.  Ustawianie napięć kontrolera pamięci jest nieintuicyjne, mam na auto. Jedyną zaletą płyty jest, że jest na Z790 i można zrobić UV procesora, co w połączeniu ze Spartanem było koniecznością.

100zł drożej jest Asus na mATX i Z790.

Właśnie takich problemów chcę uniknąć, asrocki już przezyłem na 3 gen i widzę nic się nie zmienia- problemy z ramem ;)

O jakim asusie konkretnie mówisz ? Prime ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi o ASUS PRIME Z790M-PLUS D4. Widzę, że w morele ta płyta mocno podrożała, tania jest tylko w badziewnym net-s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wamak@Pioy A pójście w jakiś set na przeczekanie po taniości i atak na 15 gen ?

Wiem, to wywraca temat do góry nogami ale czy takie coś ma sens ? Na przykład ten 12400f i jakieś B spełniające wymagania z pierwszego postu lecz bez przepłacania. W sumie na przeczekanie budżetowe/używane am4 nawet można by założyć tylko co skompletować do 4070 żeby go nie podławić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, speedster2000 napisał:

Ktoś z pozostałych ma doświadczenie z 13 genem na ddr4 jakie straty wchodzą w grę?

nie ma znaczenia czy jest to 12,13 czy 14 gen bo różnice są wyraźne

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, wamak napisał:

Dodatkowo muszą być obsadzone pamięci na slotach nr 2 i 4, bo na 1 i 3 nawet na XMP nie działa. 

niesamowite....

tyle że na właściwie wszystkich płytach tak jest, obsadzony ma być 2 i 4..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, speedster2000 napisał:

@wamak@Pioy A pójście w jakiś set na przeczekanie po taniości i atak na 15 gen ?

Wiem, to wywraca temat do góry nogami ale czy takie coś ma sens ? Na przykład ten 12400f i jakieś B spełniające wymagania z pierwszego postu lecz bez przepłacania. W sumie na przeczekanie budżetowe/używane am4 nawet można by założyć tylko co skompletować do 4070 żeby go nie podławić.

Jeżeli nadal masz tą płytę Z490, to możesz na przeczekanie włożyć używanego i7 10700. Jeśli zmienisz platformę na AM4 i wsadzisz Ryzena 5600, to to będzie mały wzrost wydajności z i5 10400, za mały jak na zmianę platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, wamak napisał:

Jeżeli nadal masz tą płytę Z490, to możesz na przeczekanie włożyć używanego i7 10700. Jeśli zmienisz platformę na AM4 i wsadzisz Ryzena 5600, to to będzie mały wzrost wydajności z i5 10400, za mały jak na zmianę platformy.

Z490 już sprzedana z procem i byłą ATX'em a potrzebuję matx lub mItx płytę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 minut temu, mimuszek napisał:

tyle że na właściwie wszystkich płytach tak jest, obsadzony ma być 2 i 4..

Dla mnie to jest nowość, bo wcześniej miałem płyty ITX z tylko dwoma slotami, z z czterema slotami ostatnią płytą była na s1155, gdzie nie było istotne, czy są obsadzone sloty 1-3, czy 2-4.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, wamak napisał:

Dla mnie to jest nowość, bo wcześniej miałem płyty ITX z tylko dwoma slotami, z z czterema slotami ostatnią płytą była na s1155, gdzie nie było istotne, czy są obsadzone sloty 1-3, czy 2-4.

To akurat które banki pierwsze osadzić z reguły opisane jest na laminacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, wamak napisał:

Dla mnie to jest nowość,

rozumiem, ale napisałeś to jakbyś traktował, wręcz podajesz  jako wadę danej płyty, a tak od lat już jest na wszystkich..

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, speedster2000 napisał:

@wamak@Pioy A pójście w jakiś set na przeczekanie po taniości i atak na 15 gen ?

Wiem, to wywraca temat do góry nogami ale czy takie coś ma sens ? Na przykład ten 12400f i jakieś B spełniające wymagania z pierwszego postu lecz bez przepłacania. W sumie na przeczekanie budżetowe/używane am4 nawet można by założyć tylko co skompletować do 4070 żeby go nie podławić.

Właśnie czekam na kawę to zobaczę co mi powiedzą fusy... 

O już jest. No więc fusy mówią że będzie za mały wzrost wydajności, żeby Ci się chciało z tym pierniczyć. 

Albo to tylko wzorek od łyżeczki, sam nie wiem 🤷

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Pioy napisał:

Właśnie czekam na kawę to zobaczę co mi powiedzą fusy... 

O już jest. No więc fusy mówią że będzie za mały wzrost wydajności, żeby Ci się chciało z tym pierniczyć. 

Albo to tylko wzorek od łyżeczki, sam nie wiem 🤷

Wiem wiem, sprzedać DDR4, kupić cały zestaw AM5 ;)  Padło pytanie ile mogę cenić obecne memki żeby dorzucić do budżetu ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@speedster2000 Myślałeś o obudowie Krux Naos lub bliźniaczej z mojego podpisu? To jest jedna z bardziej kompaktowych obudów pod płyty mATX. Na górze mieści dwa wentylatory 120mm, a z tyłu można jeszcze zamontować jeden 92mm. Aby zmieścić dłuższą kartę graficzną, konieczny jest zasilacz SFX. Wadą jest, że zbyt wysokiego chłodzenia na CPU nie włożysz.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wcześniej była wrzucona obudowa Fractal Pop Air Mini, na obecną chwilę ona jest na tapecie, płyta główna mATX i mITX jest w grze. Inna obudowa czemu nie ale wolałbym coś lepszego jakościowo niż SPC, Krux itp bardziej fractal właśnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Pioy i reszta... ;) Rozsądne minimum jako kontroferta na am5 ? Płytą A... zawracać sobie głowę ? Procek pewnie będzie ciężko o coś innego niż 7500 w tej kasie

edit: A widzę po 1 porcie nvme, odpada na start, zaraza.. 

Edytowane przez speedster2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...