Skocz do zawartości
Slipknot1986

Mikroprzyciecia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się co może być powodem, lekkich przycinek w niektórych grach, mimo wysokiego fps. Zmienilem procka na 5800x i karte rtx 4080 super. Wcześniej na słabszym sprzęcie nie miałem takich problemów np. z Ghost Recon Wildland na 1440p a teraz na 4k pomimo że mam tych fps sporo, to potrafi wyraźnie się przycinać, a z kolei assassin Vallhalla działa super. System mam windows 10 świeżo postawiony, bios zaktualizowany, sterowniki najnowsze. Reszta sprzętu to 32gb 4x8 3200mhz i płyta x570. Jedynie dysk SSD mam słaby bo Crucial 1TB 2,5" SATA SSD MX500 który ma tylko prędkość odczytu/zapisu 560/510 mb/s i zastanawiam się czy może być w jakimś sensie wąskim gardłem? Czy warto dołożyć mve?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 minut temu, Slipknot1986 napisał:

 Jedynie dysk SSD mam słaby bo Crucial 1TB 2,5" SATA SSD MX500 który ma tylko prędkość odczytu/zapisu 560/510 mb/s i zastanawiam się czy może być w jakimś sensie wąskim gardłem? Czy warto dołożyć mve?

To nie powód mikroprzycięć

Edytowane przez Killer85
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

fiu fiu

Edytowane przez Paacz81
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko w tej jednej grze ci przycina? potestuj w kilku innych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Skupmy się na Wildland, na każdych ustawieniach, nawet na low. Nie zmieniałem tylko rozdzielczości. Gram na LG Oled C1 55 z hdr. Testowałem assassin Creed vallhale i dyning light 2 i jest ok. W days gone widziałem też przycięcia i w prawym dolnym rogu ekranu często pojawia się animacja płyty, jak by gra zapisywała coś albo odczytywała. Nic więcej nie zauważyłem. W zasadzie to chyba w Wildland i days gone dczytują się tekstury terenu, są zniekształcone i poprawiają się gdy się zbliżę.

Edytowane przez Slipknot1986

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz monitor? U mnie gdy zmieniłem monitor na taki z wyższym odświeżaniem mikroprzycięcia zniknęły gra się stała bardziej płynna. Może to jest spowodowane wysokim fps? Miałem okazję grać w wildlandsa na rtx 4080 super i musiałem wlqczyc v sync żeby mi nie przebijał powyżej odwiezania monitora bo wtedy występuje delikatne rozwarstwienie się obrazu, może to u Ciebie występuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Telewizor LG Oled 55 C1 120hz przy 4k. Jest szarpanie i spadki fps. Jak ustawiłem na 60 fps to potrafią być spadki do 58 i już jest mikroprzycięcia. Break pointy testowałem i nie było tam nic takiegiego.

Edytowane przez Slipknot1986

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że to wina gry. Na tym sprzęcie z sygnatury mi przytnie obraz od czasu do czasu i zlecą fps w dół jak się dynamicznie obrócę gdzieś na przykład i już są mikroprzyciecia, ale zaraz wraca do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na 1440p monitorze i rtx 2070 super tak nie było. Gra chyba coś nie tak się zachowuje na TV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ci mówię to przez monitor bo jak zmieniłem to odrazu się płynniej zrobiło. A że gra czasem sobie chrząknie to jest normalne, tymbardziej że nie jest to nowa gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak ci w danej grze spada fps do jakiejś tam wartości to zablokuj klatki na taką wartość np na te 58 + włącz g-sync to gra będzie znacznie płynniejsza niż bez limitera lecenie w opór z klatkami gdzie w jednym miejscu masz 200 a w innym potrafi spaść poniżej 60... limiter + g-sync/freesync i powinno być dużo lepiej. Sprawdz czy masz hpet wyłączony, ja miałem kiedyś taką sytuację że po zmianie r9 290 na gtx 1060 mi się sam włączył w windowsie :E odpal cmd jako administrator i wklej tą komendę:      bcdedit /deletevalue useplatformclock

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pokaż kolego Slipknot1986 odczyt z tego sofciku: http://www.mediafire.com/file/ewpy1p0rr132thk/MSI_util_v3.zip/file

https://forums.guru3d.com/threads/windows-line-based-vs-message-signaled-based-interrupts-msi-tool.378044/

Z tego co czytałem najlepiej mieć przydziały na MSI zamiast IRQ stąd taki pomysł na własnoręczne zmiany dla próby.

Wcześniej zrób  fotkę z oryginalnych ustawień, gdyby zmiana wszystkich przydziałów na MSI i grafiki na High spowodowały jakieś problemy w systemie.

U mnie tak to wygląda i działa elegancko:

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem do próby tą grę w 2K i działa fenomenalnie na moim leciwym sprzęcie.

Nie ma żadnych ścinek i gram na TV poprzez HDMI.

Spróbuj w MSI util v3 zmienić przydział dla karty lub innego sterownika, może coś się kłóci w systemie pod tym względem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz masz lepsze rozeznanie ale domyślnie ta apka ustawia priorytet High tylko dla kontrolerów dysków SATA, reszta jest nie ruszana. Możesz jakoś wyjaśnić dlaczego manualnie wymusiłeś High dla karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Swego czasu przeglądałem neta i było właśnie o tym całym MSI utilv3, który pomógł pewnemu gościowi w grze microsoft symulator ustawiając grafikę na wysoki priorytet - miał w grze przycinki i inne cuda.

Poza tym system przydziela część sterowników pod IRQ i MSI.

Czytałem, że przydziały pod MSI są mniej konfliktowe od IRQ dla tego u siebie mam jak na fotce, czyli wszystkie na MSI i GPU na high :]

Edytowane przez leven
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecę może takim trochę banałem, ale sprawdź na innym kablu HDMI. Miałem kiedyś podobny problem z monitorem i powodem był słabej jakości kabel display port.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...