Skocz do zawartości
AmbaFatima

WiFi 6 czy zwykłe WiFi 2.4GHz

Rekomendowane odpowiedzi

Rodzice dostali nowy router od vectry i jest w nim aktywne coś takiego jak WiFi 6. Prędkości są wręcz szokujące bo bezprzewodowo np. mój smartfon uzyskuje prawie 900Mb/s, a starszy laptop ponad 600Mb/s. Pytanie tylko czy to nie jest bardziej szkodliwe niż zwykłe wifi 2.4Ghz? Nie chcę wyjść na paranoika, ale czy możliwość przesyłu prawie 900MB/s bezprzewodowo nie jest równoznaczna z tym, że ten sygnał wifi musi być z 10x mocniejszy niż przy 2,4GHz ograniczonym do 100Mb/s? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie jest to związane z większym (mocniejszym) sygnałem :D WiFi6 ma trochę inne zarządzanie ruchem sieciowym, nie dość że masz większe transfery, to w niektórych wypadkach może być nawet bardziej sprawne energetycznie niż 2,4GHz. Do tego dochodzi fakt że Wifi6 działa na dwóch pasmach (2,4GHz + 5GHz) jednocześnie - co przy mniejszym poborze prądu (słabszym - praktycznie) sygnale może uzyskać wyższe prędkości :) poza tym działa jedynie na urządzeniach które również posiadają obsługę Wifi6. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, AmbaFatima napisał:

Rodzice dostali nowy router od vectry i jest w nim aktywne coś takiego jak WiFi 6. Prędkości są wręcz szokujące bo bezprzewodowo np. mój smartfon uzyskuje prawie 900Mb/s, a starszy laptop ponad 600Mb/s. Pytanie tylko czy to nie jest bardziej szkodliwe niż zwykłe wifi 2.4Ghz? Nie chcę wyjść na paranoika, ale czy możliwość przesyłu prawie 900MB/s bezprzewodowo nie jest równoznaczna z tym, że ten sygnał wifi musi być z 10x mocniejszy niż przy 2,4GHz ograniczonym do 100Mb/s? :E

Myślę, że większe promieniowanie dostajesz w twarz  patrząc na ekran telefonu albo słuchając muzyki na słuchawkach niż podczas rozsyłu wifi :D aż mnie się przypomina LP: 

It's like I'm paranoid lookin' over my back
It's like a whirlwind inside of my head
It's like I can't stop what I'm hearing within
 
opanujcie się ludzie :D 
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

900 Mbps to nie to samo co 900 MB/s.
A teraz bonus. WiFI 6 wprowadza częstotliwość 6 GHz i Jesu co teras?!?!!????????????
Im wyższa częstotliwość, tym większe tłumienie a co za tym idzie mniejsza penetracja tkanek. Konsorcjum WiFi Alliance dodatkowo ograniczyło już dawno moc nadajników i odbiorników, więc jak nie siadasz na routerze z anteną w szlachetnej części pleców, to nic się nie stanie. A i w tym ostatnim wypadku uszkodzenia nie nastąpią raczej z powodu promieniowania ;)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, narmiak napisał:

900 Mbps to nie to samo co 900 MB/s.

Ja doskonale o tym wiem. 900Mb/s downloadu to ponad 100MB/s realnego downloadu. I tak są to dla mnie wartości niewyobrażalne do tej pory bez kabla. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wi-fi 6 może działać też na jednej nośnej, dużo zależy jakiej szerokości jest oferowany kanał. U mnie szerokość 160MHz oferuje 2880Mb co dziejąc na połowę da realne osiągi. Komputer mam dosyć wiekowy i max leci ~250Mb, za to na komórce z wi-fi 6 wyciągam do 1200Mb.

Generalnie zależy od użytkowania, czym dalej to lepiej na 2,4 , jak blisko i sprzęt odpowiedni to można na 5. Osobiście to korzystam z obu np. moja drukarka tylko na 2,4 działa.

A czy to bardziej szkodliwe 5 od 2,4...nie mam zdania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...