Skocz do zawartości
Camaz

Intel 11 generacji zdjęcie limitów mocy

Rekomendowane odpowiedzi

Podpowie ktoś jak to najlepiej ustawić, żeby zdjąć limity mocy na procesorze intela 11 generacji? 

I czy coś takiego jak CPU Current Limit(A) 210A powinno się w ogóle ruszać? Co to jest za opcja? 

zWkKQVo.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zdjęcie limitów mocy, to nie jest najlepsze ustawienie.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Kyle_PL napisał:

Moim zdaniem zdjęcie limitów mocy, to nie jest najlepsze ustawienie.

Czyli najlepiej włączyć tylko opcję "WATER COOLER (100W)" na płycie MSI i resztę zostawić po prostu na auto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ustawił limity ze specyfikacji (a pierwsze słyszę by jakiś CPU 11 generacji miał PowerLimit 100W).

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Ja bym ustawił limity ze specyfikacji (a pierwsze słyszę by jakiś CPU 11 generacji miał PowerLimit 100W).

Ze specyfikacji tzn.? 

Mam płytę B560M Bazooka. W biosie pokazuje mi się coś takiego jak CPU Cooler Tuning i jest do wyboru 

Boxed Cooler (PL1: 65W)

Tower Air Cooler (PL1: 100W)

Water Cooler (PL1: 100W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze specyfikacji, to znaczy parametry pracy zalecane przez firmę Intel dla danego modelu.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
44 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Ze specyfikacji, to znaczy parametry pracy zalecane przez firmę Intel dla danego modelu.

https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/212279/intel-core-i711700-processor-16m-cache-up-to-4-90-ghz/specifications.html

Tutaj zalecają 65W tylko że wtedy to jego wydajność niewiele się różni od 10400F 😒 Zbija zegary do 2600MHz przy obciążeniu. 

Edytowane przez Camaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to niech mi ktoś jeszcze powie jedną rzecz. Chcąć zdejmować limity mocy powinno się zmieniać jedynie te dwie opcje:

Cytat

 

1. Long Duration Power Limit (W) - gdzie można ustawić od Auto do 4096W

2. Short Duration Power Limit (W) - też od Auto do 4096W

 

czy zmieniać też:

Cytat

 

Long Duration Maintained (s) - Można ustawić albo AUTO, albo od 1 do 128.

CPU Current Limit(A) - od Auto (210) do max. 256

 

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Camaz napisał:

Tutaj zalecają 65W tylko że wtedy to jego wydajność niewiele się różni od 10400F 😒 

Dokładnie tak - na tym polega głupota jaką Intel robi. (dla części CPU zaleca absurdalnie nieoptymalne limity mocy)

Czyli jak rozumiem ostatecznie decydujesz się "podkręcić" limity mocy, poza specyfikację: w takim razie sugeruję najpierw ściągnąć limity mocy (ustawić PL1=4KW i PL2=4KW) i zobaczyć jaki uzyskujesz maksymalny pobór w grach (odpal HWinfo w tle i zobacz po zakończeniu grania na max wyskok poboru). Najlepiej rób to w tak niskiej rozdzielczości, by GPU nie stanowiło wąskiego gardła (np. 1280x720).

Po ustaleniu maksymalnego poboru w grach, ustaw po prostu PL1 i PL2 na taką wartość. Efekt będzie taki, że w grach nie będziesz miał spadku wydajności, natomiast w syntetycznych wygrzewarkach (które grzeją bardziej niż gry) ... po prostu nie będziesz miał większego wydzielania ciepła niż w grach.

ps. te parametry pozostałe, które wymieniłeś, w takim wypadku pozostaw na AUTO

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Camaz napisał:

Tutaj zalecają 65W tylko że wtedy to jego wydajność niewiele się różni od 10400F 😒 Zbija zegary do 2600MHz przy obciążeniu. 

To głównie w programach. W grach już tyle prundu nie bierze zazwyczaj. Miałem 11400F i 10400f i ten pierwszy bierze więcej W, ale tego aż tak podczas grania nie widać tylko w benchmarkach. Zamiast zwiększać limity to zrób mu undervolting :)

Edytowane przez FranzMakamele
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak, w programach do grzania, typu Prime95 SmallFFT CPU bierze najwięcej (i z tego powodu zalecam ustawić optymalne limity mocy, by w takich programach po prostu "zmniejszyć grzanie"). Natomiast w jakimś WinRAR już dużo, dużo mniejszy jest pobór. W grach też pobór jest praktycznie niższy niż w np. Cinebench R23 multicore (o Prime95 small FFT nie wspominając).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe 10400F też są 2 wersje, miałem obie. Jedna bierze niestety prundu prawie tyle co 11400F a druga sporo mniej i jest chłodniejsza. Trochę to intel przekombinował. Miałem w pewnym momencie 3 kompy na raz na 10 gen i nieźle się kiedyś zdziwiłem jak zamontowałem niby tego samego procka a tu nagle widzę, że temp i pobór w górę...

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jedne płyty w które włożyłeś tego i5 10400f miały domyślnie ściągnięte limity mocy, a inne nie? - to jest norma u Intel po dziś dzień 🙃

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To beznadziejnie. Bo to by oznaczało, że gdyby używać tych procesorów zgodnie ze specyfikacją (aktywne zalecane limity mocy) to różniły by się wydajnością (te pobierające więcej mocy bez limitów, na limicie byłby wolniejsze, od tych które mają lepszą sprawność energetyczną).

i5 12400f też występuje na dwóch różnych rdzeniach (ale oba lutowane), porobiłem pomiary w Cinebench R23 multicore i te różnice w wydajności praktycznie są zerowe (na zalecanych limitach mocy), więc pewnie sprawność/pobór bez limitów mają praktycznie taką samą.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Kyle_PL

Zrobiłem tak jak radziłeś i zmieniłem  zarówno Long jak i Short Power Duration Limit na 4096W. Dwie pozostałe opcje (Long Duration Maintained(s) i CPU Current Limit(A) zostawiłem na auto. Odpaliłem test Cinebench R23 który potrwał 10 minut i końcowy efektu punktowy jest taki że teraz mam prawie 2x tyle punktów w teście wielordzeniowym :szczerbaty: Ale za to pobór energii wzrósł aż do 205W (!!!) Wieczorem potestuję sobie gry i zobaczę właśnie ile watów maksymalnie będzie pobierał procesor. Ale swoją drogą to naprawdę jest jakiś żart że procesor po wyjęciu z pudełka i osadzeniu w sockecie ma te limity zablokowane i to potrafi aż tak obniżyć wydajność. Dobrze rozumiem że jak ktoś ma na przykład i7 11700 i używa go do montowania i renderowania filmów i nic w biosie u siebie nie przestawiał to taki procesor może mu działać nawet do 50% wolniej aniżeli wtedy kiedy się go odblokuje? Bo tak to wygląda sugerując się samymi wynikami w cinebenchu. Na stockowych ustawieniach to jest jakaś porażka. Niewiele szybciej niż przy i5 10400F.

Edytowane przez Camaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Kyle_PL napisał:

To beznadziejnie. Bo to by oznaczało, że gdyby używać tych procesorów zgodnie ze specyfikacją (aktywne zalecane limity mocy) to różniły by się wydajnością (te pobierające więcej mocy bez limitów, na limicie byłby wolniejsze, od tych które mają lepszą sprawność energetyczną).

i5 12400f też występuje na dwóch różnych rdzeniach (ale oba lutowane), porobiłem pomiary w Cinebench R23 multicore i te różnice w wydajności praktycznie są zerowe (na zalecanych limitach mocy), więc pewnie sprawność/pobór bez limitów mają praktycznie taką samą.

Już dokładnie nie pamiętam, ale wydaję mi się, że tu sprawa wyglądała trochę lepiej niż w przypadku 11400F. Tzn żaden z procków w grach tego limitu 65w nie przekraczał. Co innego Cinebench. Tam już było prawie 80W na Q0. Z tym 12400F to też właśnie ostatnio czytałem bo chciałem się przesiadać. Jeden podobno chłodniejszy z większym poborem w idle a drugi odwrotnie🤣

13 minut temu, Camaz napisał:

 Ale za to pobór energii wzrósł aż do 205W

Sam procesor? Raczej niemożliwe xD

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, FranzMakamele napisał:

Sam procesor? Raczej niemożliwe xD

Tak, sam procesor pobiera 205W. Łączny pobór całej platformy wynosi wtedy 450-480W z RTX 3070.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jakie masz chłodzenie? Bo żeby schłodzić 205W to już trochę trzeba. Faktycznie jak sobie przypomnę, że przy ustawieniach pamięci gear 1 jeszcze więcej W ciągnął. Tak serio to jeżeli masz zamiar tak trzymać ten procesor to się to zwyczajnie średnio opłaca ekonomicznie. Taki 12400F w analogicznym teście bierze  ponad 100W mniej...

power-stress.png

power-stress.png

Edytowane przez FranzMakamele
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
39 minut temu, Camaz napisał:

Dobrze rozumiem że jak ktoś ma na przykład i7 11700 i używa go do montowania i renderowania filmów i nic w biosie u siebie nie przestawiał to taki procesor może mu działać nawet do 50% wolniej aniżeli wtedy kiedy się go odblokuje?

To zależy od płyty głównej. Limity powinny być domyślnie włączone, ale niestety zwykle nie są. Aktywne limity, to może i niższa wydajność w Cinebench R23 multicore, ale też znacznie niższe temperatury.

Generalnie zalecam pracę na parametrach ze specyfikacji, a jak ktoś renderuje filmy, to po prostu powinien wówczas wybrać i7 11700K (lub nawet i5 11600K, który będzie pewnie szybszy od i7 11700 w takim renderingu na zalecanych limitach).

27 minut temu, FranzMakamele napisał:

Sam procesor? Raczej niemożliwe xD

Możliwe. 11 generacja to straszne grzałki (z tego powodu przeczekałem tą generację i kupiłem 12).

27 minut temu, FranzMakamele napisał:

Co innego Cinebench. Tam już było prawie 80W na Q0. Z tym 12400F to też właśnie ostatnio czytałem bo chciałem się przesiadać. Jeden podobno chłodniejszy z większym poborem w idle a drugi odwrotnie🤣

Mam i5 12400f C0 i nie narzekam - w Cinebench R23 multicore nie miałem większego poboru niż 76W. Na zalecanych limitach (PL1=65W, PL2=117W, TAU=28s) mam wynik w Cinebench R23 multicore w 10 minutowym standardowym teście w rejonach 11900 punktów - tyle samo co wersja H0. Bez limitów mocy (76W ciągłe) mam ponad 12400 punktów - tyle samo co wersja H0. Także ... :] ... aha, co do temperatur, to H0 niekoniecznie jest chłodniejszy, bo ma mniejszy rdzeń, więc mniejszą powierzchnię styku z IHS.

ps. na pobór mierzony przez TechPowerup nie patrz, bo podają pobór całej platformy - bez sensu. Wg. moich testów i5 12400f w Prime95 przy ustawieniu SmallFFT (największe grzanie) pobiera ~97W (najwyższy chwilowy wyskok widziałem 98W).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 minut temu, Kyle_PL napisał:

Możliwe. 11 generacja to straszne grzałki (z tego powodu przeczekałem tą generację i kupiłem 12).

No ja chwile miałem i sprzedałem bo się chętny trafił z dobrym $, a tak prawdę mówiąc to 11400f i 10400f sprzedają się w tej samej cenie xD
Z tymi 12400f to różnica w poborze prądu jest właśnie głównie w idle a nie na full obciążeniu. Robiłeś może UV na tym 12400F? Jak wtedy wygląda pobór w R23?

Edytowane przez FranzMakamele
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

UV nie robiłem. W Idle (odpalona przeglądarka WWW) ten CPU pobiera u mnie ... uwaga, uwaga, będzie komunikat: ~1,7W - nie narzekam - bez przeglądarki i pobierania w tle chyba mniej pobiera niż te 1,7W.

4112694b36634.png

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Camaz napisał:

Podpowie ktoś jak to najlepiej ustawić, żeby zdjąć limity mocy na procesorze intela 11 generacji?

Ja mam dla i7-11700 short 170 W long 125 W. Żeby nie przeginać z walką o minimalny zysk. Niektórzy dzięki OC uzyskują +2% kosztem poboru prądu +50%, a dzieje się tak blisko maxa. 125 W nic nie ogranicza w grach itp. ogranicza tylko w renderowaniu.

Godzinę temu, Camaz napisał:

11700 i używa go do montowania i renderowania filmów i nic w biosie u siebie nie przestawiał to taki procesor może mu działać nawet do 50% wolniej

Moje stare testy masz na pclab, nie pamiętam. Ale chyba było w CB 10000 dla 65 W i 14200 bez limitu (realnie ok. 180 W), jak widać tylko 42% więcej za niemal 3x więcej prądu.

Godzinę temu, Camaz napisał:

Tak, sam procesor pobiera 205W. Łączny pobór całej platformy wynosi wtedy 450-480W z RTX 3070.

Ja wydusiłem 206 W i dałem spokój, bo Fera 5 nie pozwala na takie zabawy. Już w Blender gdy się zagapiłem grając na konsoli miałem z godzinę po 90 stopni (chyba 92-93). Blender daje radę. Prime 95 katuje mocniej.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, FranzMakamele napisał:

Jakie masz chłodzenie? Bo żeby schłodzić 205W to już trochę trzeba. Faktycznie jak sobie przypomnę, że przy ustawieniach pamięci gear 1 jeszcze więcej W ciągnął. Tak serio to jeżeli masz zamiar tak trzymać ten procesor to się to zwyczajnie średnio opłaca ekonomicznie. Taki 12400F w analogicznym teście bierze  ponad 100W mniej...

Niestety powoli zaczynam zdawać sobie z tego sprawę. Mam Spartana 5 MAX, więc musiałbym kupić pewnie nowe chłodzenie. Ale to nie jest jeszcze najgorsze. Przed chwilą porobiłem sobie testy w grach. Tam procesor potrafi pobrać maksymalnie 130-140W. W syntetykach przekracza 200, a w programach użytkowych miałem już 180W w piku. Na pulpicie w bezczynności pobiera 20-30W. Włączając sobie niektóre 10 letnie gierki z włączonym vsyncem do 60fps sam procek potrafi wziąć 50-70W co jest chore bo na i5 10400F to miałem jakieś 8W przy bezczynności, a w takich starych grach jakieś 20-30W. Aktualnie przechodzę RDR2 i on pobiera ponad 2x tyle co 10400F mając może z 10% większą wydajność. I to ciepło naprawdę czuć jak leci z obudowy. Pewnie w lecie stanie się to upierdliwe. Oczywiście mógłbym włączyć te limity do 65W tylko wtedy będę miał naprawdę wydajność nieco większą od poprzedniego i5 10400F :/ Chyba trzeba będzie pomyśleć o przesiadce na nową platformę. Nie zdawałem sobie sprawy że procesory 11 generacji mające 8c/16t są aż tak gorące. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nadmienię, że wszystkie procesory 11 generacji mają stosunkowo kiepską wydajność/W, choćby dla tego, że gorszą niż procesory 10 generacji (Intel wykonał pod tym wzgl. krok w tył przy 11 gen wzgl. 10 gen - niepojęte).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nie wiem jakim cudem, ale nagle nie moge otworzyc niczego na ekranie w Alcatel 3V (Android 8.0.0), wszystko nie wiadomo dlaczego stalo sie nieaktywne na dotyk, jedynie te znaki na dole "<" i "o" i 3 poziome kreski dzialaja oraz menu u gory do ciagniecia w dol, ale po wejsciu w ustawienia w tym menu (czyli kolo zebate) tez nic nie da sie kliknac w tych ustawieniach. Jak to sie zablokowalo i przede wszystkim jak to odblokowac? Pozdro.  
    • Jeszcze nie grałem ale z tego co czytam to podobno jeszcze mniej gry w grze niż w poprzedniej części. Damn od razu mogli to nazwać hellblade the movie.
    • Masz w domu jakiś multimetr ?? Wtyczki 6 pin nie da się wpiąć źle w złącze 8 pin.Poprostu złącze jest tak zrobione .To akurat prawda rx 5700 nie będzie działać na wtyczce 6 pin zamiast 8 pin.Ale komputer powinien się normalnie uruchomić jeśli wszystko jest ok.
    • A ktoś powinien to zrobić, choćby nawet szacując takie koszty. Obali to mit że takie Indie coś robiąw kwestii ochrony środowiska. Jeśli coś robią to tylko, że jest to bardziej opłacalne, albo w zastosowanie danego rozwiązania znacząco poprawi komfort życia w danym miejscu    Miałem na myśli koszt wprowadzenia taki rozwiązań + kary nakładane na Polskę vs np modernizacja energetyczna we Francji. Chyba łatwo stwierdzić, że koszt i taka rewolucja w Polsce jest o wiele bardziej uciążliwa, długotrwała, bardziej kosztowna niż np. w takiej Francji. Oni mieli czas na smrodzenie i dorobienie się aby gospodarka mogła lepiej zaabsorbować te dodatkowe koszty, gdzie w tym samym czasie w Polsce mieliśmy wujka stalina i biedę.   Opierałem się właściwie na przykładzie USA, gdzie czytałem o pewnym porozumieniu klimatycznym, w którym USA dało dowolność sektorowi prywatnemu do dostosowania się do przepisów, z kolei to samo prawo w UE zostało bardzo sprecyzowane: co robić krok po kroku.   ??? O jakim kraju mówisz bo chyba nie Polska  patrzę na pogodę długoterminowej i biorąc pod uwagę co pokazują dzisiaj to do pierwszego tygodnia lipca w takim Wrocławiu będzie max 27stopni. Warszawa jeszcze lepiej: od 3 czerwca do końca miesiąca maks 25 stopni i sporo dni deszczowych. Piekło    Fakt kolejny tydzień ma być ciepły bo po ok 27 stopni, gdzie w Hiszpanii do ktorej lecę na te dni będzie 24.  Prędzej bym powiedział, że w Europie maj jest wyjątkowo chłodny niż gorący.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...