Skocz do zawartości
Rtx4060tiUser

Temperatura optymalna RTX 4000

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Ile wynosi maksymalna bezpieczna temperatura rdzenia/hotspota dla kart z serii RTX 4000?

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy chyba konkretnie od modelu karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak osiągniesz tą "maksymalną" to zegar zacznie coraz bardziej spadać aby utrzymać się w limicie jak nie masz na rdzeniu +80 a na hotspocie +90 to nie było tematu :] 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w końcu pytasz o optymalną, czy maksymalną bezpieczną? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie RTX 4070 Super Asus Dual OC wyciąga maksymalnie 75  na rdzeniu i 80 na hotspocie, ale to bardzo rzadko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś spróbował zmienić pastę to możliwe że było by znacznie lepiej, ostatnio tutaj dwie osoby wykonało taki zabieg na dualu 4070 asusa i spadek był prawie o 10c :E bo fabryka napluła czymś na rdzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Raczej wątpię, bo te testy poszły z FurMark'a, czyli wycisnął praktycznie 100% z karty. Przy normalnym użytkowaniu np. w grach średnio temperatura wynosi 60-70 stopni, czyli w normie.

Edytowane przez mystic868

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zależy kto w co gra, są takie gry, które palą GPU i nawet Furmark niepotrzebny, większość gra w jakieś pizdryki co nawet pełnego przepustu GPU nie wykorzystują więc i cieszą się niższymi temperaturami, pomijam kombinatorów alpejskich co jadą na UV czy sztucznie ograniczają sobie fps w grach bo takie osoby nie mają prawa głosu jeśli chodzi o realną pracę GPU.

Edytowane przez caleb59
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, mystic868 napisał:

U mnie RTX 4070 Super Asus Dual OC wyciąga maksymalnie 75  na rdzeniu i 80 na hotspocie, ale to bardzo rzadko.

Tylko 5 stopni różnicy (przy max obciążeniu?!). Pewien jesteś? Ja mam 4060Ti ASUS ROG to jak mi dobija do 70 stopni na Hot-Spot przy pełnym obciążeniu, to "uśredniona na rdzeniu" jest naście stopni niżej (rejony 12 stopni).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja po zabawie z krzywa wentylatorow mam 66-68 stopni a hotspot 84-86 na 4060ti Inno3d twin.

@Kyle_PL Jak ma 75 na rdzeniu to pewnie ponad 90 na hotspocie.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, mystic868 napisał:

Raczej wątpię, bo te testy poszły z FurMark'a, czyli wycisnął praktycznie 100% z karty. Przy normalnym użytkowaniu np. w grach średnio temperatura wynosi 60-70 stopni, czyli w normie.

Rozumiem tylko że 2 osoby z tego forum ostatnio postanowiły to sprawdzić i poprawić fabrykę na dualach i okazało się że efekt jest konkretny nie zależnie od obciążenia tylko zapomniałem kto to był :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.05.2024 o 13:01, Kyle_PL napisał:

Tylko 5 stopni różnicy (przy max obciążeniu?!). Pewien jesteś? Ja mam 4060Ti ASUS ROG to jak mi dobija do 70 stopni na Hot-Spot przy pełnym obciążeniu, to "uśredniona na rdzeniu" jest naście stopni niżej (rejony 12 stopni).

Takie dane pokazywały mi aplikacje. Dla mnie temperatury jak najbardziej w porządku. Standardowo w grach karta się nudzi i wyciąga ok. 62-65 stopni. Baldur's Gate 3 był do tej pory jedyną, która wykręcała ok 70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 7.05.2024 o 13:19, Rtx4060tiUser napisał:

Ja po zabawie z krzywa wentylatorow mam 66-68 stopni a hotspot 84-86 na 4060ti Inno3d twin.

@Kyle_PL Jak ma 75 na rdzeniu to pewnie ponad 90 na hotspocie.

Ja wychodzę z założenia, że przy zakupie lepiej trochę dołożyć do karty z lepszym chłodzeniem, bo Inno3D Twin to paździerz jedno z najgorszych wyborów pod względem chłodzenia. Swoją drogą co Cie skusiło na ten model i za ile go kupiłeś, bo widzę, że dzisiaj kosztuje tyle samo co inne dużo lepsze ? Choćby Palit JetStream i miałbyś HotSpot 70 stopni i GPU 60 przy 1100rpm wentylatorów. Jak nie minęło jeszcze 14 dni od zakupu to bym oddał, bo w upalne lato będzie 90+.

https://www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-rtx-4060-ti-jetstream-16gb-gddr6-ne6406t019t1-1061j-13121467/?gad_source=1

Choć nic się jej nie stanie, po co mieć piekarnik, jak można mieć coś o niebo lepsze, chłodne i ciche w podobnej cenie. Z drugiej strony nawet w polecanych Asus Dual zdarzają się wpadki i wysoka temperatura HS przez to, że producent nałożył źle pastę. Możesz poczytać niżej, jak chłopaki zbili temperaturę wymieniając sami pastę o jakieś 14-17 stopni.

W dniu 7.05.2024 o 18:43, Send1N napisał:

Rozumiem tylko że 2 osoby z tego forum ostatnio postanowiły to sprawdzić i poprawić fabrykę na dualach i okazało się że efekt jest konkretny nie zależnie od obciążenia tylko zapomniałem kto to był :E

Przypomnę ;)

@5hogun

@MT®©™

 

Edytowane przez skunRace
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@skunRace

2000zl w wersji 16gb, pobawilem sie krzywa wentylatorow i mam podczas normalnego grania 64-66 stopni na rdzeniu i 80 na HS.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rtx4060tiUser

Ale za to przy jakich chorych obrotach i kulturze pracy, pewnie okolice 2000rpm. Nie jest to jakaś niska cena jak za stówkę więcej masz to co podałem z linku Palit Jetstream 16GB  2099zł, jak masz możliwość to wymieniaj. Takie karty można przemyśleć jak są naprawdę sporo tańsze a 100zł to jest pikuś i masz cicho, chłodno i 1100rpm. Dla przykładu Cyberpunk w 2160p Ultra bez RT z RT jest 62 stopnie i 73 Hot Spot 1150rpm. Co prawda to inna wersja ale ten Jetstream przy 4060Ti zachowywał by się tak samo.

cSAZ6Ob.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niestety nie mam mozliwosci zwrotu, 1600rpm u mnie. Co innego jak mozesz kolejne stowy dokladac a co innego jak masz scisle okreslony budzet, wtedy bierzesz co jest w zasiegu albo nic. Tez bez przesady, jak gram i jest dzwiek z gry to mi nie przeszkadza praca komputera, nie mam z tym problemu ze szumi.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale 100zł to nie dużo przy wydatku 2000zł, a kartę kupujesz pewnie na trochę dłużej. Przyjdzie lipiec-sierpień 30+ na zewnątrz  w pokoju gorąco to warto mieć kartę z nieporównywalnie lepszym chłodzeniem, tylko 100zł droższą. Ja tam wole mieć na Hot Spocie 60-70 zamiast 80-90 przy różnicy 100zł. Takie karty można kupować jak się trafi jakaś mega promocja na peperze kilkaset złotych taniej niż "normalne", dlatego pytałem ile dałeś. Jak różnica jest znikoma to poprostu nie warto, ale to moje zdanie. Tak, że nie było tematu, myślałem, że jeszcze się mieścisz w tych 14 dniach, jak Cie satysfakcjonuje takie chłodzenie to niech Ci służy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@skunRace Niby tak ale poczatkowo kupilem wersje 8gb i pomyslalem wlasnie ,,doloze 250zl" i bede miec 16gb po czym dokupilem zasilacz bo mysle mam slaby to lepiej zmienie i doloze te 350zl. Z tych tzw. ,,100" zrobilo sie 600, na kolejne doplaty juz nie moglem sobie pozwolic.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale tak z ciekawości co to za zasilacz ? Bo 4060Ti z jego poborem to nawet porządne 450W obsłuży, ale raczej od lat ludzie mają nie mniej niż 550W w budach. Te 16GB w tej karcie to też nieporozumienie i szkoda, że nvidia tak leci w kulki. Zanim tej karcie w 1080p, a do tego głównie jest stworzona, zaczęłoby brakować 10GB Vram i tyle powinna mieć, nie mówiąc o 12GB to i tak do niczego się nie będzie nadawać, jeśli chodzi o czystą wydajność. Więc nawet nie zdąży zrobić pożytku z tych 16GB, żeby się nie okazało, że te 600zł dopłaty można było przeznaczyć na dopłatę do 4070, no chyba, że faktycznie miałeś wyjątkowo lichy zasilacz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Aktualnie mam Seasonic GX 750w a wczesniej mialem SPC elementum2. Jak mialem poczatkowo wersje 8gb to po wlaczeniu RT + FG a czasem tylko jednej z tych opcji mialem problemy w postaci stutteringow dlatego wymienilem. Mam zasilacz z gorka, bedzie na nastepny upgrade.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pytałem jaki miałeś wcześniej :P Nie twierdzę, że w 2024 8GB to za mało, tylko nvidia robi straszne jaja, żeby w kartach do 1080p dawać dowyboru 8GB vs 16GB, gdzie to jest nieporozumienie. Taka karta powinna mieć 10GB i było by ok, tu jak widać w 1080p nawet na Twojej poprzedniej karcie z 8GB można grać w 1080p z RT Ultra i DLSSQ i bierze okolice 7GB.

 

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@skunRace To wlacz gre a pozniej odpal PT + FG i zobaczysz ze wciaga 9-10gb i o ile w podstawce dziala to w miare to w DLC lapalem stuttery a i samo FG mniej fps dodawalo. Kolejna gra to returnal gdzie z wlaczonym RT+FG lapiesz takie sutttery ze momentami gdy wchodzisz do wiekszej lokacji przez kilka sekund nie idzie grac, horizon forbidden west to kolejny piekny przyklad gdzie przez 8gb w miastach masz czasem mniej FPS niz bez FG.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale pisaliśmy o RT a nie PT. PT potrafi zabić nawet 4090 w zależności od rozdzielczości, a Ty chyba nie kupiłeś 4060Ti, żeby grac z Path Tracingiem :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...