Skocz do zawartości
Lameismyname

GOODRAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 IRDM BLACK V SILVER

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem na etapie wymiany serca komputera czyt. procesora, płyty i pamięci.
Stanęło na AM5 z racji, że ta podstawka ma jakąś przyszłość.

Planuję:
Procesor -> AMD Ryzen 5 7500F
Płyta Główna -> ASRock B650M-HDV/M.2

Zastanawiam się nad ramem. Szukam czegoś co wsadzę w płytę, wczytam profil EXPO i zacznę używać - nie planuję OC chociaż może się skuszę.
Wszyscy polecają jednym chórem Lexary Aresy, ponoć są świetne w stosunku cena-jakość.
Jednak jak mam możliwość wolę kupić coś rodzimego, bez RGB i z klasycznym wyglądem.
Co sądzicie o tych goodramach?:

https://www.x-kom.pl/p/1182223-pamiec-ram-ddr5-goodram-32gb-2x16gb-6000mhz-cl30-irdm-black-v-silver.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W środku są prawdopodobnie te same kości co w Lexarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon To dlaczego wszyscy się rzucają na Lexary i je polecają?
                     O tych goodramach czytałem dużo pozytywnych opinii bo też są dosyć popularne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że wszyscy polecają lexary 6400 na adie ;) 6000 z tego co ktoś pisał są na mdie.

 

Wadą 6400 jest to, że niestety nie mają profilu xmp 6000MHz...są profile jedec i od razu xmp 6400 (expo nie mają w ogóle). Przez co nie zawsze na AMD wstaną z XMP i trzeba rzeźbić ręcznie.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzysiak No ale z tego co widzę, te 6400CL32 nie mają EXPO.
                    Sorry ale z DDR5 nie miałem do czynienia, mógłbyś jaśniej?
                    Chcę kupić kości optymalne do płyty i proca (powyżej), które wsadzę w płytę, wczytam profil i będą chodzić tak latami. Z OC może jakiś epizod zaliczę ale bardziej w kwestii edukacyjnej.
                    Częstotliwość i opóźnienie też chciałbym optymalne (6000MHz CL30 brzmi rozsądnie).
                    Jaka jest różnica między hynixami a-die (te z lexarów 6400), a m-die (te z lexarów i goodramów 6000)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XMP na AM5 jako takie działa, pamięci nie muszą mieć wcale profilu expo żeby lecieć na zapisanym w nich profilu. "Problem" może się pojawić gdy kontroler nie udźwignie 6400, bo trzeba wszystko z palca jechać. Przykładowo u mnie na asusie + 7800x3d wstaje xmp 6400, ale już na gigabyte + 7600 nie.

Dlatego Ci pisaliśmy w temacie o upgrade, że jeśli nie chcesz dłubać w pamięciach (ustawić XMP/EXPO i zapomnieć) to faktycznie 6000 a nie 6400 bierz ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lameismyname napisał:

@kalderon To dlaczego wszyscy się rzucają na Lexary i je polecają?

Bo są najtańsze. Ot cała filozofia.

58 minut temu, Lameismyname napisał:

                    Jaka jest różnica między hynixami a-die (te z lexarów 6400), a m-die (te z lexarów i goodramów 6000)?

Potencjał na podkręcanie. Jeśli nie zamierzasz kręcić tylko odpalić EXPO i zapomnieć to bierz 6000CL30.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać powyżej, że adie mają lepszy potencjał OC, ale to dla Ciebie bez znaczenia przy wymaganiach jakie masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzysiak Dokładnie. Generalnie na ramach zawsze była mała różnica po OC, lepiej w stocku zostawić i mieć spokój.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze lubiłem dłubać w ustawieniach sprzętu (OC), że kupiłem CPU przy którym niewiele się zdziała, to choć pamięciami się pobawiłem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Lameismyname napisał:

@krzysiak Dokładnie. Generalnie na ramach zawsze była mała różnica po OC, lepiej w stocku zostawić i mieć spokój.

Nie zgadzam się. Solidne oc ramu potrafi dać obecnie więcej niż oc cepa (bo procki i tak są już z fabryki dość wyżyłowane zegarkowo). Co ważniejsze dodatkowy power zwłaszcza ma znaczenie w krytycznych miejscówkach prockowych. Co więcej - darmowy boost kosztem śmiesznego wzrostu poboru prądu. Rób jak uważasz, ale moim zdaniem błędem jest nie kupienie aresów 6400/cl32 przy obecnych cenach. Nastawy i napięcia ci wkleiłem w poprzednim topicu. Prościej się już nie da. Te lexary, to są właściwie jak swojego czasu patrioty viper steel bdie przy okazji ddr4. Tanio i z super potencjałem pod oc. 

Edytowane przez Kelam
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kelam Tak jak wspominałem, nie mam doświadczenia z DDR5. Nie wiedziałem, że to aż taka różnica. Przemyślę sprawę, jutro będę wszystko zamawiał. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Powiem tak - miejsca prockowe w grach to mniejszość. Życia twojego to nie zmieni:E. Ale jeżeli można brać za podobne pieniądze lepszy ram, to nie widzę powodu by tego nie zrobić. W najgorszym razie, jeżeli boisz się, że zostaniesz z ręką w nocniku - to w razie faila z nastawami, zrobisz reset biosu i po prostu ustawisz profil xmp na 6400 cl32 i ręcznie obniżysz zegarek na 6200 czy 6000. Ale imo jak pisałem na 99% nastawy jakie ci wklejałem pójdą od strzała. Wklepać uważnie i tyle. Potem kwestia sprawdzenia anta extreme. Przy okazji ustawisz też sobie memory contex restore. 

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kelam Domyślam się, że jak wsadzę te ramy w tą płytę, to wszystko wstanie na jakichś kiepskich domyślnych ustawieniach, dopiero po wczytaniu XMP 6400 CL32 może się nie udać, nie zbootuje się normalnie, to wtedy albo Twoje nastawy albo ew. XMP ze zjechaniem z zegarów?
                 I jeszcze jedno - są Goodramy 6400MHz CL32 (jak lexary) - w czym są one gorsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak wbijesz pierwszy raz do biosu od razu wklep moje nastawy. Tylko dokładnie łącznie z napięciami. Potem zapis. Każda taka operacja zmiany nastawów wiąże się z retreningiem ramu. Więc nie panikuj jak komp się nie odpali do windy przez kilka minut - np 5min. Nic nie ruszaj i czekaj. Jak zaladuje się do windy, to wtedy na spokojnie ogarnąć test antą. Jak nie wywali erorra, to jesteś w domu. 

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lameismyname lexary 6400 mają 3 profile jedec - 5266 cl42, 5600 cl46 i 5600 cl50 oraz XMP 6400 cl32. Przy pierwszym odpaleniu odpali Ci z jedeca któregoś (nie pamiętam z którego u mnie odpala), ewentualne "problemy" będą gdy włączysz XMP, możesz spróbować bo nie jest powiedziane, że nie pójdzie. Jeśli nie pójdzie to reset ustawień bios i wklep z palca ustawienia od @Kelam;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reset biosu zworką jak coś rób. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby długo bootował po ustawieniu wszystkiego włącz w biosie memory context restore i power down (jest to w zakładce gdzie się zmienia timingi...no przynajmniej na asusie tam mam) ;) 

 

Nie zawsze jest to wymagane, bo przykładowo na asusie muszę mieć włączone a na gigabyte nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Kelam @krzysiak Pokopałem trochę po labie. Znalazłem post użytkownika @Gromitek który w październiku 2023 kupił zestaw mobo+ram który mnie interesuje (Asrock B650M HDV M2 + Lexary 6400 cl32).

Cytując:

Cytat

Zamówiłem właśnie tego Asrocka B650M HDV M2 + Ryzen 7800 x3d+ te Lexary 6400 cl32 (były tańsze od tych 6000) i będę pewnie składał w niedzielę.  Jakby co to dam znać czy chodzą na 6400.

....

Złożyłem już wszytko do kupy i pamięci chodzą na profilu XMP (6400 MHz CL32). Bios do płyty wgrałem najnowszy z agesa 1.0.0.7c. Napięcia ustawione na: VDD=1,4v, VDDIO=1,25, VDDQ=1,25, VPP=1,8, VDDP=1,15, VDD_SOC=1,25.

Przeszło testy TM5 config absolut Anta777, więc chyba jest ok. Choć w cyberpunku nie widzę przyrostu klatek 6400 mhz vs jedec 5600 cl44. Płytka b.fajna i tania, zapuszczę jeszcze jakiś undervolting i będzie git.

8 minut temu, krzysiak napisał:

Gdyby długo bootował po ustawieniu wszystkiego włącz w biosie memory cotext restore i power down ;) 

Wynika z tego, że po złożeniu tego co planuje, profil XMP normalnie się odpali i będzie działał, a jak mnie najdzie na jakieś OC, zawsze mam jakieś możliwości.

Czytałem co nieco o długim bootowaniu na AM5. Mam nadzieję, że się nie przerażę... po to człowiek zmieniał HDD -> SSD SATA, a potem SSD M.2, żeby nie wracać do tych zamierzchłych czasów długiego odpalania.
Może użytkownik @Gromitek podzieli się swoimi doświadczeniami. Czy domyślnie system się odpalał szybko czy musiał coś kombinować.

Co do zakupu części waham się w którym sklepie wziąć. Najtaniej KRSystem (~1750zł) i PROLINE (~1770zł).
Wolałbym w MediaExpert bo tam części odebrałbym już w poniedziałek ale nie mają ani płyty ani cpu.
Swoją drogą ciekawe, że część sklepów w swoim asortymencie ma płyty od najtańszych na A620, a w niektórych sklepach płyty AM5 dopiero się zaczynają od jakichś B650 za 700zł+


 

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie od wciśnięcia power do pulpitu na obu kompach 15-17sek, także jest ok w kwestii bootu :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dobre, bezproblemowe markowe RAMki w dodatku dedykowane pod AM5 to polecam: G.Skill Flare X5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3038F16GX2-FX5). Wkładasz, włączasz profil EXPO i wszystko. Jak chcesz je trochę powyciskać to też nie ma problemu. Masz gotowe ustawienia w tym wątku: 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzysiak
A jak przesiadałeś się z AM4 to było "Plug and play" tzn. przepiąłeś dyski i hulało?

@kola01 Widzę memy co podałeś są droższe o 50zł. Nie widzę tej dopłaty jako zasadnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...