Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem. Obecnie posiadam i5 12400f i nie jestem zadowolony. Przy większości bardziej intensywnych CPU gierek, komputer zwyczajnie się dusi. A no oku mam i5 13600K, czy z mobo GIGABYTE B660M Gaming X DDR4 i zasilaczem Zasilacz SILENTIUMPC Vero L3 700W 80 Plus Bornze ma to sens? W przyszłości będę jeszcze upgredował gpu (mam 3060) na RTX 4070 (albo coś na tym poziomie od czerwonych), ktoś coś? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czym to duszenie się objawia? Ile masz RAM?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 minut temu, Kyle_PL napisał:

Czym to duszenie się objawia? Ile masz RAM?

32 GB RAMu, wcześniej miałem 16 i sądząc że to pomoże ze stutteringiem w niektórych gierkach kupiłem dual po 2x 16gb. Nie pomogło.

Edytowane przez mmassnaff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach, w których komputer się dusi, użycie GPU jest poniżej 100%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy występuje ten stuttering, to jakie jest procentowe obciążenie GPU i ile jest fps?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dopisz jakie to gry, tylko nie napisz że wszystkie. Na jakich ustawieniach i rozdzielczości grasz? Ram oczywiście w dualu?

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, AndrzejTrg napisał:

Dopisz jakie to gry, tylko nie napisz że wszystkie. Na jakich ustawieniach i rozdzielczości grasz? Ram oczywiście w dualu?

Taki choćby Elden Ring potrafi mieć micro stuttering co kilka-kilkanaście sekund. Tak - RAM w dualu z XMP, sprawdzałem i bez XMP.

 

7 minut temu, Kyle_PL napisał:

Kiedy występuje ten stuttering, to jakie jest procentowe obciążenie GPU i ile jest fps?

Dusi to raczej złe określenie - występuję microsuttering - FPS spadają do 30-10 fps na te 0.5 sekundy ale jest to zauważalne. A obciążenie zależy od gry - taki ER to jest od 60-90%, głównie poniżej 90%. Ale taki lekko zmodowany CP2077 to już albo 100 albo 99. Teraz jak sobie o tym pomyślę - czy to może być coś nie tak z moim MOBO z tym stuttering? - jak mówiłem nie wszystkie gierki tak sutterują, kiedyś myślałem że to przez ram, ale upgrade ramu nie pomogło wcale. Dodam jeszcze że gram na Full HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To jak na 12400f spadają do 10-30fps, to na i5 13600K ile będzie? ... 12-37? Sugeruję, że problem jest gdzie indziej.

ps. mam i5 12400f, z włączonymi limitami mocy, pamięciami JEDEC 3200 CL22 i w każdej grze jestem w stanie uzyskać spadki, które i tak są powyżej 60fps (nawet na ułamek sekundy nie ma mniej niż 60fps - no chyba , że gra jeszcze się wczytuje, jak na początku benchmarka Batman Arkham Knight) - może takie gry ;) (The Last Of Us - podobno bardzo wymagający wzgl. CPU, Days Gone, Bioshock Infinite - minimalny zawsze nie niżej niż 60fps)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
35 minut temu, Kyle_PL napisał:

To jak na 12400f spadają do 10-30fps, to na i5 13600K ile będzie? ... 12-37? Sugeruję, że problem jest gdzie indziej.

ps. mam i5 12400f, z włączonymi limitami mocy, pamięciami JEDEC 3200 CL22 i w każdej grze jestem w stanie uzyskać spadki, które i tak są powyżej 60fps (nawet na ułamek sekundy nie ma mniej niż 60fps - no chyba , że gra jeszcze się wczytuje, jak na początku benchmarka Batman Arkham Knight) - może takie gry ;) (The Last Of Us - podobno bardzo wymagający wzgl. CPU, Days Gone, Bioshock Infinite - minimalny zawsze nie niżej niż 60fps)

no ja porównując z benchtestami na YT z takimi samymi podzespołami co ja (RTX 3060 i I5 12400F), to chłopy potrafią mieć 10-15 fps więcej na 1440, gdy ja mam powiedzmy w takim GoW max 60 na ultra przy rozdzielczości FullHd. Może być coś nie tak z moim Mobo, aniżeli prockiem? że ten pierwszy nie utylizuję w całości jego potencjału. Sory jeżeli brzmię jak jakiś szur, nie znam się na tym XD

Edytowane przez mmassnaff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By porównać z kimś jaki masz nawet średni FPS, to test musi być identyczny, na identycznych ustawieniach w sterownikach GPU i identycznych detalach w grze, w identycznej rozdzielczości, w obu przypadkach bez vsync/gsync/freesync i bez limiterów fps. Wówczas można coś sprawdzić czy dane GPU jest wolniejsze czy nie. ... aha ... identycznie ustawionych RAM i identycznych limitach mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Kyle_PL napisał:

By porównać z kimś jaki masz nawet średni FPS, to test musi być identyczny, na identycznych ustawieniach w sterownikach GPU i identycznych detalach w grze, w identycznej rozdzielczości, w obu przypadkach bez vsync/gsync/freesync i bez limiterów fps. Wówczas można coś sprawdzić czy dane GPU jest wolniejsze czy nie. ... aha ... identycznie ustawionych RAM i identycznych limitach mocy.

rozumiem. mimo wszystko gdybym chciał kupić wymieniony wyżej procesor, nie byłoby jakichś problemów między mobo i zasilaczem? biorąc pod uwagę to że jeszcze chciałbym kupić lepsze gpu w niedalekiej przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tylko BIOS zaktualizuj. Ten CPU na zalecanych limitach ma PL1=125W i PL2=181W. Ew. poszukaj testu temperatur VRM tej płyty głównej przy obciążeniu w rejonach 180W.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w grach nie zobaczy nawet PL1 tym bardziej kiedy karta go ogranicza i jest niski FPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko zawsze zalecam być przygotowanym na najgorszy scenariusz (czyli 181W przez 56s ... niektórzy mówią, że w praktyce nawet mniej, a przez czas nieograniczony to 125W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ecores ten proc posiada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • i5 12400F - nie
  • i5 13600K - tak
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś wątpię żeby 12400f był wąskim gardłem dla 3060...no ale dla lepszego samopoczucia możesz zmienić na 13600k, gorzej jeśli się nie poprawi, bo jak mówię problem raczej nie w procu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, krzysiak napisał:

Coś wątpię żeby 12400f był wąskim gardłem dla 3060...no ale dla lepszego samopoczucia możesz zmienić na 13600k, gorzej jeśli się nie poprawi, bo jak mówię problem raczej nie w procu :P

na tomshardware zadałem takie same pytanie i dowiedziałem się że mam za słaby zasilacz. możliwe że to może być problem? na razie się nie spieszę ale chyba żeby zrobić upgrade cpu i gpu będe musiał jeszcze wymienić zasilacz ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moc zasilacza ogranicza CI FPS ? :lol2: nie no hit roku

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

hehe dobra jazda z tym procesorem i zasilaczem.

 

Edytowane przez kiko81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryder, ty tak często do ogródka nie zaglądaj :szczerbaty:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, mmassnaff napisał:

na tomshardware zadałem takie same pytanie i dowiedziałem się że mam za słaby zasilacz.

I5 12400F + RTX 3060 i zasilacz 700W za słaby? ... 😆🤣😂😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kcem :P robić zamętu  ale tu może nie chodzić że braki w 700W   a o jakość wspaniałych SILENTIUM PC  :E  zapewne ten siutering :P nie ma nic  wspólnego z tym hmmm vero ale dla zasady obadałbym na innym zasilaczu.

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, unadarek napisał:

Nie kcem :P robić zamętu  ale tu może nie chodzić że braki w 700W   a o jakość wspaniałych SILENTIUM PC  :E  zapewne ten siutering :P nie ma nic  wspólnego z tym hmmm vero ale dla zasady obadałbym na innym zasilaczu.

Nie pamiętam kto, chyba blackwhite na yt robił kilka testów zasilaczy SPC i wcale źle to nie wyglądało iirc. Coś sie zmieniło w tym temacie?
Sam nawet miałem supremo fm2 gold 750w który działał git przez 4 lata, padł wentyl i na czas gwarancji kupiłem Corsaira ze stopki który już został a SPC trafił do szafki jako zastępczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO ale przycinki od zasilacza? Ja bym tam bardziej obstawiał zawieszanie/BSOD'y gdyby zasilacz nie trzymał parametrów. No ale wiadomo - różne cuda możliwe (może somsiadł 3 bloki dalej odpalał spawarkę i w tych momentach kolega miał ścinkę 🤣)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...