Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Poprzedni komputer padł, więc planuję złożyć zestaw z połączenia nowych i kilku wciąż działających części z poprzedniego kompa (i w przyszłości je ulepszyć). Zawsze chciałem wycisnąć wszystko z każdej złotówki przy składaniu PC, natomiast tym razem chcę włożyć w projekt więcej charakteru, dlatego nie przeszkadza mi dopłacanie do białych części. I tutaj właśnie starałem się trzymać białego koloru i kolorowych świecidełek. Zwijcie mnie jak chcecie, mnie wzięło na bajerki😝

Zastosowanie: 70% gry - 30% praca (programowanie + montaż wideo).
Budżet: 8 000 zł. 

Budżet nie uwzględnia:

  • GPU: Obecnie posiadam dobrze trzymające się (i wciąż na gwarancji) RTX 3060 Ti, w przyszłości będę chciał tu zamontować RTX 5090 lub 5080.
  • DYSKÓW: Posiadam Kingston 1TB M.2 PCIe NVMe A200 + 2x SSD SATA 512 GB od ADATA, na razie wystarczy, w razie czego to zawsze mogę wymieniać i dodawać.
  • MONITORA: Na razie mam 2 monitory - iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 RedEagle 34" UWQHD VA LED 0,4ms 165Hz oraz Philips Evnia 5000 27M1C5200W/00 27" Full HD VA 240Hz. Nie wykluczam zakupu monitora 4K w przyszłości.
  • AKCESORIÓW: Wszystkie potrzebne mi peryferia posiadam.
  • OBUDOWY: Tę także posiadam, jednak bez wentylatorów (więc te już uwzględniam w budżecie).


CZEGO POTRZEBUJĘ:

  1. Komputera "future-proof" na dalsze ulepszenia (dlatego DDR5, zasilacz 1500W, itp.).
  2. Dużo pamięci RAM. Postawiłem na 64 GB DDR5 ze względu na bardzo częsty u mnie multitasking oraz specyfikacje gier, które ogrywam.
  3. Możliwie białe podzespoły z RGB, zawarłem też różnego rodzaju ekrany LCD, by dodać mu charakteru.
  4. Karta sieciowa 5 lub 10 Gbps (obecnie posiadam sieć 5 Gbps, to tylko kwestia czasu kiedy założą 10 Gbps :P).


ZESTAW DO OCENY:

CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D - 1500 zł
PŁYTA: Asus ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI lub Gigabyte X670E AORUS PRO X (różnica 100 zł) - 1500 zł/1600 zł
RAM: ADATA XPG Lancer RGB, DDR5, 64 GB, 6000MHz, CL30 lub Kingston FURY 64GB 6000MHz CL32 FURY Renegade RGB White XMP - 1038zł/1029zł
ZASILACZ: be quiet! Straight Power 12 1500W (moc jest oczywiście za duża, ale komputer ma w przyszłości obsłużyć RTXa 5090, a może nawet i przesiadkę na 15 generację Intela; cena moim zdaniem dobra, więc nie ma co) - 979 zł
KARTA SIECIOWA: ASUS XG-C100C (mam wątpliwości czy na pewno ją tu podłączę?) - 430 zł
AIO: NZXT Kraken Elite 360 RGB lub Lian Li Galahad II LCD 360, lub Asus ROG Ryujin III 360 ARGB White - 1349 zł/979 zł/1880 zł (AIO tutaj również nie jest koniecznością, ale ponownie zakładam je przyszłościowo na ewentualnego Intela + oczywiście dla wyglądu :P)
WENTYLATORY: Obudowa ma możliwość zainstalowania wentylatorów 3x120mm/2x140mm lub radiatora 120-360, 140-280 @ 68 mm na górze, wentylatorów 3x120mm/2x140mm lub radiatora 120-360, 140-280 @ 125 mm z boku (przód jest szklany), wentylatorów 3x 120 mm/2x 140 mm @ 32 mm na dole oraz 1x 120/140mm z tyłu. Radiator AIO zapewne pójdzie na górę, a resztę pewnie będę chciał zapełnić 120-tkami (czy 140mm są może lepsze?). Może na dole zrobić 2x140mm? Tak więc potrzebne będzie 6-7 wentylatorów. Tutaj podobają mi się delikatne RGB z LCD Lian Li Uni FAN TL LCD White 120mm 3-pack lub podsuńcie jakieś inne białe z pełnym RGB.

Docenię każdą sugestię do tego zestawu. Jak mówię, ma to być taki entuzjastyczny projekt, pogodzenie wydajności z wyglądem, z przymrużeniem oka na koszty. Jeśli gdzieś mnie poniosło, coś się opłaca dużo bardziej albo znacie coś lepszego, będę bardzo wdzięczny!

Edytowane przez TPX_PL
Poprawki językowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, TPX_PL napisał:

KARTA SIECIOWA: ASUS XG-C100C (mam wątpliwości czy na pewno ją tu podłączę?) - 430 zł

Płyta główna ma wbudowaną kartę sieciową.

2 godziny temu, TPX_PL napisał:

PŁYTA: Asus ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI lub Gigabyte X670E AORUS PRO X (różnica 100 zł) - 1500 zł/1600 zł

Asus bo Gigabyte ma słaby chip audio. W tej cenie nie wypada.

Do 5090 i nowego procesora w zupełności powinien wystarczyć zasilacz 850-1000W.

Podstawka AM5 obsłuży jeszcze dwie kolejne generacje procesorów, raczej szybko się na Intela nie przesiądziesz.

AIO - Deepcool LS720 pokazuje się z bardzo dobrej strony w testach i ma wersję białą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kalderon napisał:

Płyta główna ma wbudowaną kartę sieciową.

Obie te płyty mają karty 10/100/1000/2500, ja jak wspomniałem potrzebuję przynajmniej 5 Gbps. Ciężko mi było znaleźć płytę obsługującą więcej i jednocześnie wartą swojej ceny.

Godzinę temu, kalderon napisał:

Asus bo Gigabyte ma słaby chip audio.

Zawsze się zastanawiałem, co to zmienia? Słuchawki mam na USB (mogę się mylić, ale to chyba oznacza, że i tak mają one własną kartę dźwiękową?), głośniki wystarczą te z monitora (a z tych przecież nie ma co robić nie wiadomo czego).

Dzięki za resztę podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego montażu video to będzie dużo czy okazyjnie jakiś prosty filmik? Bo jak dużo, to 7800X3D to niezbyt trafny wybór, tutaj zdecydowanie lepiej poradzi sobie Intel. Ogólnie do pracy Intel będzie sporo lepszy, więcej rdzeni i wątków zrobi robotę. Tyle że wtedy masz zamknięty temat rozbudowy, bo 15 gen to już będzie inna podstawka. Choć jak teraz sobie wrzucisz i7 14700k dajmy na to, to pewnie dopiero przeskok na 16-17 generacje będzie miał jakikolwiek sens (15 gen to będzie za mały przyrost wydajnosci by opłacało się cokolwiek tu ruszać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Dirian napisał:

Tego montażu video to będzie dużo czy okazyjnie jakiś prosty filmik?

Cóż, obecnie jest to raczej sporadyczny montaż do hobbystycznego projektu, nie są to rendery pokroju kilku godzin, a bardziej do 30 minut. To mnie bardziej skłania do Ryzena, aczkolwiek na przestrzeni najbliższego roku może się zwiększyć ten % pracy wykonywanej przed kompem i to mnie wprawia w myślenie nad Intelem. Pytanie jak duże są to różnice i czy są faktycznie odczuwalne dla kogoś, kto bardzo ceni sobie wydajność pracy, ale nie jest to zawodowa praca po 8h dziennie z twardymi terminami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie, te płyty różnią się od siebie standardami Wi-Fi. Co prawda siedzę na kablu, ale profilaktycznie, czy Wi-Fi 7 tutaj byłoby jakąś kartą przetargową vs Wi-Fi 6? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Generalnie do pracy taki i7 14700k to będzie znacznie lepszy wybór od Ryzena. Ryzen 7800X3D ma nieco lepszą wydajność w grach, ale w jakiejkolwiek pracy, multitaskingu, to i7 go zostawia daleko w tyle - wyraźnie większa wydajność pojedynczego rdzenia, więcej rdzeni, więcej wątków. Ryzen w grach jest nieco wydajniejszy tylko ze względu na pamięć 3DVCache, no ale głównie gry robią z tego użytek - stąd w pozostałych zastosowaniach ten Ryzen będzie przegrywać.

Dodatkowo przy obróbce video możesz wspomagać się Quick Sync Video, o ile twój soft z tego korzysta.

 

Tutaj warto więc się zastanowić nad priorytetami, bo i7 będzie zdecydowanie bardziej uniwersalny - w grach będzie niewiele wolniejszy, w programach wyraźnie szybszy. Z minusów - wyraźnie większy pobór prądu no i jeszcze wyższe temperatury, no ale masz budżet na dobre chłodzenie więc tym drugim bym się nie przejmował.

 

 

Co do WiFi, to siódemka będzie wyraźnie szybsza więc przy twoim szybkim internecie można uznać to za kartę przetargową. No ale jak siedzisz na kablu, to chyba nie ma to znaczenia, a dopłacać na zasadzie "muszę mieć wszystko najnowsze nawet jeśli z tego nie korzystam" to raczej mało sensowne ;)

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeszcze się zastanawiam co do mocy zasilacza. Ktoś wcześnej napisał, że do next-genów starczy 850-1000W. Czy aby na pewno? Użyłem tych kalkulatorów PSU i wpisałem trochę górką swoje podzespoły (dałem i9-14900K i 4090, ciężko obliczać coś, czego jeszcze nie ma) no i wraz z innymi podzespołami wychodzi prawie 1000W (9XX w zależności od kalkulatora). Niektóre pokazują nawet trochę ponad 1000W. Nie lepiej dopłacić do 1200W/1500W?

Edytowane przez TPX_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulatory mocno zawyżają dane. 1000W uciągnie każdy zestaw z pojedynczym GPU i jeszcze zostanie kilkaset watów zapasu, więc i nawet 850W wystarczy.

Ofc jak chcesz to możesz sobie dorzucić do 1200 / 1500W, ale nie ma takiej potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.05.2024 o 00:18, TPX_PL napisał:

CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D - 1500 zł

 

W dniu 22.05.2024 o 00:18, TPX_PL napisał:

Gigabyte X670E AORUS PRO X

Masz 40 euro zwrotu https://aorus-eu-mb.vga-promotion.com/pl_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • O jezu co to za cudo? Wygląda zachęcająco. Ale grafika na Steam Decku wygląda świetnie, jak żyleta, dzięki temu że ekran jest mały. Jak to rzucę na 135 cali to powinna być kaszana i pixeloza. Jak podłączam Steam Decka do monitora to kiepsko gry wyglądają. 
    • Takie myślenie mieli, bo byli codziennie zastraszani przekazem ze strony PiS-owskiej szczujni, jaką była wtedy TVP. Łyknęli jak pelikany, co zadowoliło tych z PiS-u, gdyby nie to, to PiS nie miałoby 35%. Teraz taką samą szczujnię prowadzi TV Republika i tacy, którzy wcześniej dali się słuchać tępego przekazu na TVP, przenieśli się na TV Republika i dalej dają się nabierać na ten sam obraz, obraz propagandowej zupy. Głupia jak but i nie wyciągająca wniosków ze swoich wyborów. Spójrzmy, jak tacy głosują. Pierwszy oczywiście PiS, na drugim Konfa, dopiero dalej KO i reszta.
    • @Dirian 1) 31,5" ma większą powierzchnię od 34" 3440x1440, co przy identycznej wielkości elementów interface, da większą przestrzeń roboczą na tym 16:9 4K 31,5": https://www.displaywars.com/31,5-inch-16x9-vs-34-inch-d{3440x1440} 2) 31.5" 4K ma znacznie większą (ponad 1,36x, czyli ponad 36%) powierzchnię roboczą (od 27" 2,5K 100%), nawet przy skalowaniu do 129% na tym 4K (identyczna wielkość elementów interface co na 27" 2560x1440 @ 100%). 3) Zapominasz, że poza większą przestrzenią roboczą, jakość czcionek na takim 4K @ 129% będzie wyraźnie wyższa (ostrzejszy i gładszy/mniej zapikselowany obraz) niż na 27" 2560x1440 @ 100% i 34" 3440x1440 @ 100% ... także nie wprowadzaj ludzi w błąd.  
    • @adashi Ale o czym tu mówić. Spójrz na sondaż 500+ z linku. Skąd się biorą pieniądze na program według ludzi.  Zabranie 500/800+ jest po prostu samobójstwem politycznym. Partia u władzy, która to zrobi, będzie skończona.  Za 3 lata kolejne wybory i niestety jest niemal pewne (o ile pis przetrwa), że sztandarowym hasłem wyborczym będzie ~1100+    Ja wiem, że chciałoby się aby dla większości żyło się lepiej poprzez mądre rządzenie krajem, ale jaka edukacja, takie efekty. Ludzie nieświadomie wybierają co gorsze, więc to dostają i jeszcze się cieszą z tego, bo dostali to, co chcieli.    https://ciekaweliczby.pl/500-plus-a-wiedza-ekonomiczna-polakow-sondaz/  
    • Dzisiaj jakoś tak z ciekawości odpaliłem grę wieczorem mniej więcej po 19:30 a tu niespodzianka - PMC matchmaking w 40 sekund, następny rajd Scavem 30 sekund trwało. Tym bardziej dziwne, bo mamy weekend i wiadomo jak to do tej pory działało w weekendy. Może wreszcie po cichu aktywowali dodatkowe serwery dla PvE?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...