Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam w kompie xonara ST na gniazdo PCI, teraz takich gniazd nie dają w płytach, a od jakiegoś czasu noszę się z modernizacją kompa... i niewiem co tu robić, sa jakieś opcje/przejściówki, które bez straty na jakości są w stanie zaadaptować taką kartę np. na gniazdo PCIE? czy raczej próbować sprzedać razem ze starym kompem i brać coś nowego? - tylko co i za ile :) ogólnie z xonara byłem zadowolony, nawet miałem chęć wymienić opampy, ale jak zwykle zabrakło czasu i potencjał nie do końca wykorzystany:)

mam podpięte do niego głośniki logitech z-3e (solidne, mają z 20 lat)  + zamiennie słuchawki Philips HP 1000 (też swoje mają) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej czeka cie wymiana wszystkiego. Mostki pci->pci-e nie są produkowane jako osobna karta, a nawet jeśliby były to byś nie chciał z tego korzystać ze względu na opóźnienia i cyrki ze sterownikami dla takiego combo.

Głośniki po 20 latach nie będą przemieć jak nowe, membrany jak i kondensatory w wzmacniaczu ulegają upływowi czasu ale nadal mogą grać dobrze. Co do słuchawek to jeśli nauszniki nie są popękane to nie zmieniałbym ich.

 

Podsumowując jeśli granie głośników ci odpowiada jak i słuchawek to bym nie zmieniał tutaj nic. Natomiast z xonarem musisz się pożegnać ewidentnie. W nowym komputerze jak zależy ci na dźwieku to masz 3 opcje:

1. kupić płytę z lepszą dźwiękówką jak ALC1220 w górę (jakościowo gorzej od opcji 2 i 3)

2. kupić układ DAC na usb (np FX-AUDIO DAC-X4, ale tutaj ktoś musiałby ci coś lepszego doradzić)

3. kupić dźwiękówkę na PCI-E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie podłączyć by się dało przez adapter ale czy nie będzie cyrków z kompatybilnością ciężko stwierdzić (mogą być) ja bym sprzedał i wziął soundblastera g6 pod usb na stronie creative cały czas można nabyć za 269zl https://pl.creative.com/p/b-stock/sound-blasterx-g6-b-stock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, jak myślicie na ile wyceniać tego xonara ST, na aukcjach 330-500zł, STX są od 700zł w górę

Co do propozycji blasterx-G6-B-STOCK, ciekawa propozycja natomiast soft do niego Sound Blaster Connect to jakas masakra, żyje własnym życiem i potrafi odebrać przyjemność z korzystania produktu, szkoda że do TV nie podepnę, miałbym więcej możliwości :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie pchał bym się w żadne karty tylko kupił płytę główną z lepszą dźwiękówką jak lubisz po analogu. A kiedyś może kupisz zestaw audio z optykiem to wogóle przestanie mieć znaczenie jakaś tam karta. Słuchawki też można mieć bezprzewodowe, te trochę droższe wymiatają nie gorzej niż po kablu.

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wszystko wyżej wymienione będzie dużo gorsze od Xonara ST. Jeśli koniecznie w coś nowego ładować się chcesz to niech to będzie zewnętrzny DAC+AMP pod USB - ale to już są spore koszta, sensowne modele zaczynają się od 500pln+, a taki odpowiednik ST/STX'a to będzie dopiero Topping DX3 Pro+ recka u moderatora lokalnego pclaba, koszt... 950pln. :thumbdown:

U chinoli są tanie przejściówki tego typu na kontrolerach asusa asmedia https://pl.aliexpress.com/item/1005005443266921.html ale... z racji tego że to asusowska asmedia to najpierw sprawdź czy STX II który jest na tej samej serii mostków działa z twoją płytą https://maxedtech.com/asus-xonar-cards-and-amd-ryzen-am4-motherboards-compatibility-report/ (niestety nie ma artykułu dla mobo pod intela) bo na dużej ilości nowych płyt wszystko co z tych mostków korzysta nie jest w ogóle wykrywane po prostu.

STX'y pierwszej generacji były na mostku produkcji PLX i mają o niebo lepszą kompatybilność - jeśli trafisz na aliexpress przejsciówke z tak wyglądającym chipem to bierz, bo to PLX. ;)

Mimo wszystko za 3 dychy to można wypróbować.

Edytowane przez ElProblemos
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie bym się nie pchał w takie ulepy. Xonary są BARDZO kapryśne jeśli chodzi o hardware i nie mają od dawna żadnego wsparcia ze strony sterowników. Miałem kilka tych kart i bardzo lubię ich brzmienie ale pchanie się w to jest obecnie bez sensu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bourne2008 wydanie 30pln na przejsciówkę jest mniej bolesne niż w ciemno 300-500pln na nową kartę/DAC'a... i być niezadowolonym po zmianie. A noż może przyfarci z kompatybilnością.

Autor tematu zrobi jak uważa, najważniejsze że wie jakie ma możliwości i gdzie dokładnie tkwi przeszkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xonary są kapryśne same w sobie nawet bez tego typu przejściówki jak wyżej :] ale zawsze jest opcja zwrotu tego adaptera w razie W z drugiej strony ;)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki Creative G6, nie mówiąc już o Integrze to karta minimum 2razy gorsza względem starszego Xonara ST/STX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wiadomo, Szkoda że ASUS całkowicie porzucił wsparcie dla tych kart. Mój się dzielnie broni, działa nawet na Win11 ale jak długo to nie wiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bourne2008 Tak długo aż płyty głównej nie zmienisz na taką co nie jest wstanie handshake'a wykonać z kartą po PCI-E. :E

Swoją drogą ASUS to są straszne s********y, że zamienili mostek PCIE firmy PLX z STX, na swojej własnej produkcji (ASMedia - Asus Media ich filia, bo AŻ pare centów na karcie zaoszczędzili na tym) na STX II/nowszych rewizjach STX 1. I ten ich mostek NIE DZIAŁA z większością nowychj płyt głównych... ASUS'a (stare Xonar'y na PLX działają bez problemu!). Jedną aktualizacją BIOS'u mogliby to naprawdzić, dodając wsparcie starszego typ handshake'u PCI-E, a gdzie tam! Oficialnie napisali że tego nie zrobią i ludzie z STX II'ami mogą ich pocałować w cztery litery. :thumbdown: :thumbdown:

@Send1N Przy kupnie za 3 dychy i długości wysyłki zwrotnej na aliexpress to w zwrot nawet nie warto się bawić. :E Przynajmniej widać że sam adapter działa, ktoś z kupujących wstawił w komentarzach fotę z Xonar'em D1 więc jeśli płyta wykryje adapter (który będzie cierpiał na ten sam problem co STX II) to reszta pójdzie jak po maśle.

Bardziej mnie ciekawi jak "postawić" taką kartę w adapterze przy płycie full ATX - luzem w obudwie? Tym kablem wyprowadzić poza obudowę i postawić na podłogę/biurko? :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Butu napisał:

Taki Creative G6, nie mówiąc już o Integrze to karta minimum 2razy gorsza względem starszego Xonara ST/STX

Nie pisząc juz o wzmacniaczu słuchawkowym i to, że te pendrajvy od Kreativa są bardzo awaryjne. Nikt się nie zastanawiał dlaczego tyle zwrotów jest? Poziom tego forum to jakiś żart w ostatnich latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

te płyty mają gniazdo PCI

ASUS Prime B350 Plus    
MSI B350 Tomahawk    

ASUS Prime X370-a

poszukać trzeba będzie używki z dobrym procem pod to i tyle

na pewno platforma będzie lepsza niż i5 2500k

 

ew spróbować w ostateczności tego adaptera PCI to PCI-E

 

Edytowane przez greenhorn81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie wyjście jest bardzo sensowne jak chcesz zachować kartę. Na gniazdo AM4 masz multum procków, można podnieść wydajność kilkukrotnie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet na AM5 można znaleźć coś mające PCI

Asus A620M-C-CSM

 

LGA1700
Asus PRO H610M-C D4-CSM

tylko z gołą sekcją.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Butu @greenhorn81 Te wszystkie płyty mają PCI poprzez ten sam mostek ASmedia 1083, dokładnie ten sam co jest w adapterze za 30pln z aliexpress.

Autorze, skoro jeszcze nie zakupiłeś płyty to masz dobre pole do manewru - według mnie lepiej jednak adapter zamówić, i zamiast szajspłyty typu A620M albo H610M, wziąć pierwszą lepszą płytę z przyzwoitego segmentu -> sprawdzić czy adapter z Xonarem na niej działa -> jeśli nie, płytę na zwrot 14 dniowy i następny model do testowania. Wiele zmian nie powinno to zająć bo problem kompatybilności tylko leży w tym że czy w danej płycie się jest dodany handshake PCI-E 1.0 z którego ASMedia 1083 korzysta. Szansa na trafienie to jakieś 60% z Gigabyte/MSI/Asrock, na ASUS'ie dużo gorzej bo 20% - wide raportu kompatybilności STX II który ma mostek ASMedia.

Równie dobrze zamiast 14 dniowego zwrotu można dogadać się z sklepem stacjonarnym przy zakupie żeby jeszcze szybciej poszło że płytę od ręki chciałbyś wymienić bo szukasz konkretnej która będzie działała z twoimi "kartami PCI-E 1.0". :E

Fota mostka na płycie żeby nie być gołosłownym. ;)

I34x37H.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z płyt myślałem jedynie o tych modelach podanych pod tym linkiem kompatybilności co wklejałeś, dla XONARA ST

ASUS Prime B350 Plus    
MSI B350 Tomahawk    

ASUS Prime X370-a

wrzucam fotki swojej karty

IMG-20240613-201317.jpg
IMG-20240613-201213.jpg

u mnie nie ma PLX tylko ASUS AV100 no chyba że patrze nie na to co trzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

:E Nie zrozumiałeś - nie masz mostku bo masz kartę PCI. AV100/200 jest na wszystkich Xonar'ach - i wspiera tylko PCI, dlatego STX, DX itd. mają mostek PLX lub ASMedia, bo inaczej nie mogłby być pod PCI-E w ogóle. Mam nadzieję że teraz sprawa jest jaśniejsza. ;) Tak dokładniej AV100/200 to rebrandowana C-Media 8788. Swoją drogą ASUS mógł zamówić wersję 8888 która jest identyczna ale wspiera natywnie PCI-E i ponoć wcale droższa nie była, bez potrzeby doklejania później mostków... ale tego nie zrobili. :E

Mi chodzi o to że nowsze płyty pod AM4 i AM5, które na liście były zaznaczone że działają z STX II - będą również działały z ST podłączonym po tym chińskim adapterze bo oba są na tym samym mostku-chipie.

Edytowane przez ElProblemos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli, albo z listy biorę płytę kompatybilną ze ST, albo kompatybilna z STX II + chiński adapter co polecałeś. Sprawdziłem dostępność i większość płyt jest niedostępna jako nówki, więc ze zwrotami byłoby pod górkę przy używkach. Jakoś na tej liście nie widzę nic pod AM5.

Kolejna sprawa to kwestia mocowania tego adaptera, za ładnie to to nie będzie wyglądać, najprostsze rozwiązanie to chyba trzymanie się płyty zgodnej ze ST + jak najlepsze bebechy do tego jako używki i tyle.

Czy z tych trzech modeli któraś waszym zdaniem szczególnie się wyróżnia, albo może być najmniej kłopotliwa czy też wystarczająca jest po prostu obecność gniazda PCI a reszta nie ma już znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@greenhorn81 Patrz po komentarzach pod linkiem, parę ostatnich stron bo lista nie jest na bieżąco aktualizowana.

28x0BYm.png

Ogólnie zasada taka: nie brać płyt ASUS'a, bo najgorszą kompatybilność mają, MSI/Gigaszajs/ASRock ok. ASUS coś tam jeszcze więcej skopał bo ludziom na płytach ASUS'a pod x370 z slotami PCI nie działają karty na PCI. :E Więc z tą marką nie jest nic pewne.

"Mocowanie" adaptera zależy - jeśli masz dużo miejsca na dole płyty/obudowy, i nie potrzebujesz przepinać ciągle kabli to luzem postawić albo położyć kartę w adapterze, i kable pod głosniki/słuchawki/mikrofon przez zdjętą zaślepkę na śledzie kart w budzie wyprowadzić, albo cały adapter razem z kartą na zewnątrz budy tak wyprowadzić bo to tam jest podłączone zwykłym giętkim kablem usb 3.0 do adaptera, więc można obok lub z tyłu budy postawić gdzieś.

Pewnie dłuższy kabel 2m też by zadziałał (bo to wkońcu tylko prędkość PCI-E 1.0 x1 a nie czegoś wyższego) i by można z budy na podłodzę całą kartę na biurko pociągnąć ale pewnie przy takiej długości trzeba już zasilanie do adaptera podłączyć, plus zaopatrzyć się w tak nieziemsko długą przedłużkę molex<->molex żeby zasilanie do Xonara podłączyć. :E Na upartego wszystko jest możliwe. :D

Edytowane przez ElProblemos
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie się to czyta że płyta asusa ma najgorszą kompatybilność z kartami asusa :E 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N Jest jeszcze zabawniej - płyty ASUS'a mają prawie brak kompatybilności z chipem którego zaprojektował ASUS, a z odpowiednikami tego chipu firm trzecich, problemu nie ma. :E :E 

1xcvwPX.png

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wypisał inne wady jak niedziałające ledy więc trochę dziwi brak info o tym. Dyskusja w toku z roszczeniem częściowego zwrotu kasy bo na allegro trafiają się lepsze okazje jak wczoraj buda za 50 zł z czterema wentylatorami.  https://allegro.pl/oferta/obudowa-komputerowa-silver-monkey-x-casket-tg-atx-case-16116666135
    • mówiłem że to my jesteśmy słabi   https://www.twitch.tv/missmikkaa/clip/EphemeralYummyCroquetteBloodTrail-9uTZiT1g8V2b-IO9?filter=clips&range=7d&sort=time
    • Oj Trump ma srake i to potęzną.        
    • Czy ja wiem, przejrzałem kilka testów i trójka jest o kilka stopni lepsza od dwójki.
    • Kabel możesz odsprzedać i głupio by było ograniczać się do wyboru karty, tylko przez posiadany kabel. Nawet jak już nie chcesz przejściówki to wiedz, że nie ma się czego bać, sam ja i kilkadziesiąt osób które znam tak jadą od premiery tych kart, chyba, że chodzi Ci o estetykę. Ta karta ma tak niski pobó, że przy normalnym połączeniu kabli nic sie nie stanie.  Jeśli chodzi o Twoje wcześniejsze pytanie, to na Twoim miejscu i do Twojego grania w 1080p kupiłbym 4070 Super zwłacza, że obecną kartę można jeszcze jakoś nieźle sprzedać. Prawdopodobnie ta karta bez problemu wystarczy Ci do serii RTX6000, a jak zależy Ci na sprzedaży obecnej, to bierz pod uwagę, że Twoja karta chodzi już w okolicach mojej 2070 Super. Sprzedałem ją w październiku zeszłego roku bez problemu za 1100zł z tym, że to był Gaming X Trio. Karty pokroju 5070 nie zdziwiłbym się, że będą na późną wiosnę 2025, wiem, że dużo grasz, więc 4070S do Twojej rozdziałki będzie nawet na wyrost już nie mówiąc o "wspomagaczasz". Zrobisz jak uważasz. Jeśli obecnej coś brakuje to kupuj, jeśli nie to czekaj, pytałeś co sądzicie to dałem znać od siebie
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...