Skocz do zawartości
Tomasz4688

Sterowanie wentylatorem AMD RX 6500 XT

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Prośba o informację czy można w jakiś sposób sterować wentylatorem karty graficznej MSI Radeon RX 6500 XT Mech 2X 4GB OC

Obecnie działa w trybie passive-active, czyli załącza się jakoś przy 54 stopniach na dość wysokie obroty, zbija do 48 i się wyłącza. I tak w kółko. Mówię tu o pracy biiurowej bez większego obciążenia, gdzie mógłby sobie chodzić na te 1000rpm a nie albo 0 albo 2200rpm

Wolałbym, żeby chodził cały czas ale na mniejszych obrotach. 

Do sterowania wentylatorami używam apki od Gigabyte ale niestety nie można tam sterować wentylatorem grafiki a jedynie CPU + te w obudowie

Prośba o wsparcie, mam zainstalowane AMD Software: Adrenalin Edition ale nie widzę tam takich opcji.

 

GPUtemp.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W adrenaline zakładka wydajność następnie dostrajanie i standardowo "dostrajanie wentylatora" jest wyłączone, musisz włączyć a następnie opcja "zero obr./min" i ją wyłączasz wtedy ustawiasz krzywą po swojemu bez trybu pasywnego.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko tu chyba jest coś nie tak, jak po przekroczeniu 54 stopni od razu wbija na 2200rpm czy się mylę ?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest zapewne chwilowy skok przy starcie i po chwili spada w dół, częsty przypadek w kartach z trybem półpasywnym wcale się nie dziwie że autor woli ustawić stałą pracę wentylatora bo radiator będzie regularnie chłodzony i nie powinno być tego efektu.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilowy to byłby pik a tutaj nie wiem ile czasu to trwa, ale nie adekwatnie do temperatury, więc ciężko stwierdzić 🙂 może cały czas jak jest powyżej 53 stopni wentylatory idą 2200 rpm, no ale to nam musi zdradzić autor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki wszystkim za porady - zawsze można na was liczyć :)

 

Tak, to były chwilowe skoki tzn 5-8min zbijało i się wyłączał, a po 10min znowu włączony.

Znalazłem te ustawienia i niby wszystko OK ale troche lipa, że pierwszy próg RPM dla wentylatora to aż 30% prędkości wentylatora GPU co daje 2140rpm...  Czyli w sumie mam to co miałem (w kwestii hałasu), tylko teraz chodzi na stałe na te ~2200RPM nawet jak GPU ma 32 stopnie :D:( 

Myślałem, że bardziej go wyciszę - chyba że robię coś źle??

1111.png

Edytowane przez Tomasz4688

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest ewidentnie coś nie tak z kartą, ona na prawie full obrotach powinna mieć te 2200 rpm, a nie na 30% . @Send1N co Ty na to 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AndrzejTrg na full obrotach mam około 4700RPM

30% z 4700RPM to jest jakies 1410RPM, a u mnie przy nastawie na 30% jest około 2150RPM :D magia :D 

 

12222.png

jak to można zgłosić do AMD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz miejsce w obudowie zawsze na trytykę możesz doczepić własny wiatrak który puścić przez jakiś regulator napięcia i będzie dmuchał na radiator (można zamontować też taki cichy od razu). Tym sposobem fabryczne wiatraki nigdy się nie włączał a ty będziesz miał ciszę.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A jak się włączą to będzie poziom 2200rpm... Tak wentylatory się nie powinny zachowywać. Autorze a jak wyłączysz te 0rpm w adrenaline to też startują od 2200rpm?

@Tomasz4688 poczytaj sobie temat 🙂

 

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta karta tak ma. Poczytajcie opinie w sieci. Od 2200rpm do nieskończoności.......😄 Niestety to taki bardzo budżetowy model MSI.

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, AndrzejTrg napisał:

To jest ewidentnie coś nie tak z kartą, ona na prawie full obrotach powinna mieć te 2200 rpm, a nie na 30% . @Send1N co Ty na to 🙂

Do full obrotów to jeszcze daleko z tymi 2200 słaby model nie zdziwił bym się że to jest normalne dla tej wersji :] Ja mam 3650 na full :E 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze jakoś nigdy nie zagłębiałem się jakie prędkości osiągają wentylatory, ale jak czytałem tutaj w różnych tematach pt. suszarka lub wentylatory idą na 100% to jak dobrze kojarzę były to prędkości ok 2500 rpm, a tu na starcie 2200. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zrobisz, ten typ tak ma 😂 Miałem tą kartę w czasach kryzysu na przeczekanie, krzywej poniżej 2200 nie ustawisz, to jest najniższy próg tej karty. Na swój sposób, bardzo się grzała w idle, pewnie powodem był plastikowy bp i lipne chłodzenie jak na taki mały rdzeń 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisaliście, na starcie czyli 30% jest tutaj około 2200rpm bo już jest zauważalnie słyszalne...

Lipa, trochę mnie to wkurza. Zrobiłem zgłoszenie techniczne do AMD dlaczego to tak jest i czemu nie można ustawić mniej niż te 30% jako pierwszy próg...

 

Obawiam się że odpiszą że ten typ tak ma i będę musiał się z tym pogodzić albo zmiana karty, ale przy zakupie nigdy by mi to nie przyszło do głowy żeby takie rzeczy sprawdzać, nawet nie wiadomo gdzie szukać takich informacji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zdemontuj oryginalne śmigła z ramką i załóż na trytytki dwa wentylatory które podepniesz pod płytę omijąc sterowanie obrotami z karty ustawisz sobie tryb pracy jaki ci tylko pasuje, oryginalne śmigła są w rozmiarze 70mm ale dochodzi jeszcze ramka więc pewnie 80 czy 92mm były by git, dwa arctici p8 przykładowo możesz kupić ze smartem na alledrogo za 45zl które mają możliwość łączenia bez kupowania dodatkowo rozgałęźnika i podpinasz dwa pod jedno gniazdo na płycie, cała operacja by cię wyszła mniej niż 50zl + jeszcze temperatura i kultura pracy się poprawią :E 

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, spróbuję to tak ogarnąć, mam jeszcze 1 wolny slot pod wentylator na mobo :)

 

Przy okazji mam pytanie, bo w obudowie mam dwa wentylatory (przód i tył) ale one są dość wolne bo wkręcają się jedynie do 1150RPM przy nastawie na max

Mam wrażenie, że przez to jest słaby ogólny przepływ powietrza.

Jak bym chciał dać mocniejsze wentylatory to jakie nastawy RPM dla tych 2 wentylatorów powinny być zgodne ze sztuką? W sensie ilość powietrza powinna byc taka sama czy tego wchodzącego (z przodu) powinno być więcej?

Dodam, że przy obudowie Genesis Irid 503 jest też wlot od góry (ale tam nie ma żadnego wentylatora)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz coś takiego jak Gelid SL-PCI, albo coś podobnego. Montujesz to w zatoce pod karta albo nad. Ja się tym ratowałem, w csgo karta wyła jak popieprzona, dodatkowo miałem dwa wentylatory na froncie, które zahaczały o kartę i przez to ciągle miałem utrzymana ja w idle,  bez załączonych wentow na karcie. Sposób na oddzielne wentylatory też popularny, ale mi się nie chciało bawić i poszedłem na łatwiznę. Karta była na gwarancji, mniejsze ryzyko że coś dłubałem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz4688

jak chcesz modyfikować to dołóż sobie 3 wiatrak na przód (mieszczą się tam 3 wiatraki 120mm). Więcej ci nie potrzeba bo u ciebie komputer wydziela pewnie max 200w ciepła a to nie jest problem wyprowadzić wolnoobrotowymi wentylatorami.

Natomiast najlepiej byłoby zdjąć oryginalne wiatraki i dać tam tak jak pisał Send1N dwa wiatraki 80mm i ustawić je na jakieś niskie oboroty 1k rpm.Karta twoja ma TDP 107W wiec spokojnie sobie z tym poradzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...