Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Te noctua chyba lepsze do Silent wings pro 4, patrząc na tabelki

Noctua cfm 91 przy 1500rpm i 24dB

Silent cfn 96 ale przy 2400rpm i 36dB

Więc różnica w przepływie nie wielka za to znacznie cichsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chłodnicę to cie interesuje głównie ciśnienie statyczne a nie przepływ który swoją drogą producenci sobie koloryzują w tych parametrach ;) 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trochę powalczyłem z chłodzeniem w obudowie i założyłem spowrotem AiO, które było fabrycznie z tą zmianą, że oryginalny wentylator zastąpiony został Arctic-iem P14 MAX. Trochę tych Arctic-ów przerobiłem, ze zwykłych P14 byłem bardzo zadowolony, więc postanowiłem dla testów użyć wersji MAX. Jakież było moje zdziwienie, gdy wziąłem do ręki taka sztukę - ciężki, solidnie wykonany, no jak nie Arctic :) Ale cała magia, to jego praca - cichy, brak dziwnych dźwięków przy najczęściej używanych obrotach (1000-1500). Z resztą - jakie to jest ciche przy 1500rpm, to normalnie szok, bo wieje jak H, a wydaje się, że pracuje jakby był na max 1200rpm. Sam feeling akustyczny bardzo na plus.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym wentylatorem i chyba kupię też na testy wersję P12 MAX. Jakby ktoś się zastanawiał, czy warto - odpowiem: TAK.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arctici nawet te zwykłe p12 jak się nie trafią buczące to jest magia jak za takie pieniądze, składałem wczoraj zestaw w zen pc z1 mesh do której były dołączone zwykłe p12 i trafiły się wszystkie bez dziwnych dźwięków, pracują jak po maśle, zmieniłem nawet jeden na ferze 3 bo oryginalna sigma terkotała że hej :]  przed czy za przeszkodami typu radiator czy kratka wentylacyjna to już w ogóle inne znacznie droższe nie mają podjazdu jeżeli chodzi o dźwięk, gorzej jak się trafi komuś buczący na danym zakresie obrotów a zwykłe nie mają połączonych łopatek i można taki trafić :E 

Fakt przy 1500rpm arctic jest nadal cichy jak na taką wartość obrotów bo właśnie siedzę przy tym kompie i testuje (dawno nie miałem w rękach tych zwykłych) ale to może być troche mylące bo też przy tym 1.5k nie robi huraganu wieje jak np fluctus na 1000rpm który swoją drogą jest znacznie głośniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko cały czas mówimy o wersji P14 MAX, co jak na rozmiar wentylatora - robi robotę. W ogóle te nowe "maxy" to jak nie Arctic - na to chyba wychodzi. Normalnie 140mm wentylator, czy to Noctua czy nawet zwykła P14 już przy 1200rpm są wyraźnie słyszalne - a taki w wersji MAX to dopiero zaczyna być głośniejszy od 1500rpm. No szacun dla nich za takie coś, dawno się tak pozytwnie nie zaskoczyłem, jak dzisiaj. Do tego wentylator jest założony na radiator i musiałem go normalnie skręcić na 1200rpm (jako maksymalne obroty), bo CPU ledwo dochodził do 55stC :E Wrzuciłem zakres 800rpm-1200rpm i jest super :D 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Crypt napisał:

Tylko cały czas mówimy o wersji P14 MAX, co jak na rozmiar wentylatora - robi robotę. W ogóle te nowe "maxy" to jak nie Arctic - na to chyba wychodzi. Normalnie 140mm wentylator, czy to Noctua czy nawet zwykła P14 już przy 1200rpm są wyraźnie słyszalne - a taki w wersji MAX to dopiero zaczyna być głośniejszy od 1500rpm. No szacun dla nich za takie coś, dawno się tak pozytwnie nie zaskoczyłem, jak dzisiaj. Do tego wentylator jest założony na radiator i musiałem go normalnie skręcić na 1200rpm (jako maksymalne obroty), bo CPU ledwo dochodził do 55stC :E Wrzuciłem zakres 800rpm-1200rpm i jest super :D 

Ja Ci powiem jedno jeszcze, ze taki jeden jegomość z tego forum to od razu skreślił tego arctika max jak sie dowiedział jakie łożysko zastosowano :E Dla mnie np nowe pure wings 3 w wersji HS ja cichsze niz SW4 HS a cena to połowa lepszej wersji :)  

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też to zauważyłem, bo wersja argb ma inne łożysko, niż wersja zwykła. Nie wiem, dlaczego zdecydowali się na taki krok. Nie zmienia to faktu, że wentylator działa naprawdę dobrze, znacznie ciszej, niż można by się sugerować łożyskiem - a to jest duży plus. Czyli jak się zdecydujesz kupić - to możesz się pozytywnie zdziwić. Żeby zawsze przy częściach komputerowych tak właśnie było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skreślił bo na początku jak wyszły maxy to miały podwójne łożysko kulkowe i były to jedne z najgłośniejszych wentylatorów na rynku, zwykły tańszy p12 bił je na łeb :] arctic po cichu zmienił łożyska na FDB dlatego teraz to co kupił crypt działa fajnie, to samo zrobili swego czasu po cichu z p12 slim i nie było o tym zbytnio info że odświeżona wersja ma połączone łopatki ringiem (sam mam obecnie te slimy v2 na chłodnicy i jest rewelacja względem fluctusów 140) Tu pierwszy arctic max na kulkowym (masakra)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiscie na stronce arctica  pisze ze teraz sa FDB XD tylko jak wyczaic ktora to wersja z tym lozyskiem bo sobie bym kupil 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na pudełku informację o rodziaju łożyska. W sklepie, który je sprzedaje też muszą mieć to w specyfikacji, skoro klienci o tym wiedzą, to żeby nie było wtopy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5pak 140mm za 175zl robi wrażenie :] https://allegro.pl/oferta/wentylator-arctic-p14-max-pwm-140-x-140-mm-acfan00290a-15672733948 w aukcji masz podane że jest FDB, w starych wersjach na jakiś leżakach magazynowych sklep podaje kulkowe np tu https://www.empik.com/wentylator-arctic-p12-max-pwm-czarny-120mm-arctic,p1502583839,elektronika-p

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra na proline sa ladnie opisane bo na x-złomie nawet maxow nie ma XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazlem porownanie tym p12 max na obu lozyskach. O ile z zakresie 100% jest tak samo glosno to na 70% juz 2db łozysko fdb urwalo. Czyli mamy konkurencje wg tego testu dla BQ SW4 pro :E za 1/4 ceny 

 

 

Edytowane przez Trybcio86
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak że tylko 2db, widziałeś na teście bartka jaką sieczkę robił ten pierwszy max :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się zastanawiam, jaki jest sens testowania wentylatorów na 100% obrotów jak nikt ich tak nie będzie używał :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinni testować od najniższych obrotów do powiedzmy max 1500, bo tak ludzie używają wentyli. Wszystko powyżej to już robi się huragan i nie jest to przyjemne dla ucha. Sam mam 5x silent wings 4 pro, ale poskręcane i nigdy nie włączę go na max. Ba nawet nie osiągnę 2000 obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kadajo napisał:

Zawsze się zastanawiam, jaki jest sens testowania wentylatorów na 100% obrotów jak nikt ich tak nie będzie używał :E

W zależności jakie ten wentyl ma rpm bo ciężko nie testować wentyle który ma 1800 rpm na 100%. Przy 2500 to sie juz rodzi pytanie rodem z klasyka 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są szaleńcy którzy biją rekordy w oc na intelach (Bo przy ryzenach czasem rpm wyższy o 1000 nic nie zmienia kompletnie) puszczając wentylatora na maxa żeby później wrzucić ile wykręcili pkt w danym benchmarku do internetów :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.10.2024 o 08:51, kadajo napisał:

Zawsze się zastanawiam, jaki jest sens testowania wentylatorów na 100% obrotów jak nikt ich tak nie będzie używał :E

Moje SW3 140mm często chodzą na 100% (jak GPU osiągnie 55st), osiagają wtedy zawrotne (niecałe) 1000rpm ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie powinno się tak testować wentylatorów właśnie z tego powodu :)

Taka Noctua ma po 3 wersje tego samego wentylatora i co ? Nikt już nie umie czytać danych technicznych tylko trzeba ludziom pokazywać "o co chodzi" :E

RPM vs dBA i RPM vs temp to najlepsze testy i najlepiej znormalizowane albo do konkretnych obrotów, albo do dBA.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i przez was zamówiłem 4x Arctic F12. Miałem dość wentylatorów na full przy uruchamianiu AM4, a wdało się to we znaki przy podkręcaniu ramu.
3x F12 silent (800obr), nadal jest ileś sztuk na olx od jakiegoś kolesia, chyba faktycznie nowe za 10 zł, już sprawdzone u mnie.
+Zwykła F12 (1350obr) na tył obudowy, dobrze że można odbierać w sklepach, bo już nudzi mnie dobieranie do darmowych wysyłek.
Wszystko pójdzie bez regulacji i powinno być ciszej, niż obecna mieszanka silentiumPC + fabryczny fractali.

Mam wrażenie że te F12 silent dmuchają lepiej, niż zephyr 140mm, bo sprawdzałem po rozpakowaniu. "Słyszę" je tylko po przyłożeniu do ucha, ale zobaczę jak będzie ze wszystkimi na raz.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zephyry to terkotały że hej, miałem wersje 120 jak i 50x50 :] nic dziwnego że jest lepiej, w arcticu trzeba przyznać że mimo takiej ceny to łożyska są bezgłośne, jeszcze mi się terkoczący nigdy nie trafił, chociaż najlepszą robotę to robią te arctici z połączonymi łopatkami ringiem, f12 tego nie ma.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce zakupić jakieś nowe wentyle do obudowy na przód 3x140 i na spód 1x140, myślę nad BQ PRO, Nocta NF-A14x25 G2 PWM oraz D30 w wersji reverse i nie wiem które byłby najlepsze, a może jeszcze jakieś inne propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

Zephyry to terkotały że hej, miałem wersje 120 jak i 50x50 :] 

Mi zostało 7 zephyrów 140mm, gdy kupiłem tanio karton 8, pod projekt komputera w biurku, ale odechciało się mi :E 
Ten akurat nie terkocze, ale pewnie przy mniejszy obrotach już to robi, jak wiele innych. 

W obudowie siedzą sigma HP120mm, niektóre są chyba PWN. I tak było dość cicho, ale F12 przy 800obr to zupełnie co innego. Obecne i tak działał w zakresie <800-1250.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...