Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mon80

Gigabyte GA-MA790XT-UD4P i Patriot 1600LLK

Rekomendowane odpowiedzi

Płyta główna: GA-MA790XT-UD4P + Bios najnowszy - F4G (ale były też instalowane wcześniejsze biosy F2b F3 F4a)

Ram: Patriot PDC34G 1600LLK (7-7-7-20)

Procesor: AMD Phenom II 710 x3 (AM3)

 

Płyta główna wykrywa tę pamięć na ustawieniach automatycznych jako 1066Mhz (2x533) oczywiście pamięć ustawiłem ręcznie na 1333Mhz i znamionowe timingi określone zgodnie z tym co podaje SPD czyli 7-7-7-20 itd. Próbowałem też ustawień auto i innych miej agresywnych timingów. Za każdym razem Windows pracuje nie dłużej niż 10 minut. Wystarczy że spróbuję zainstalować jakiś program, włączę antywirusa czy cokolwiek innego np grę, lub testy z Everesta ekran po chwili się zamraża(nie ma restartu blue screenów itp), wiatraki dalej się kręcą ale komputer nie reaguje i pomaga tylko twardy reset. Kolejnym objawem jest to, ze system najczęściej nie wstaje po włączeniu się wygaszacza ekranu lub przejściu w stan uśpienia.

 

Po przestawieniu w biosie częstotliwości taktowania pamięci na 1066Mhz wszystko wraca do normy i komputer działa, śmigają gry i nic się nie dzieje podczas testu Everest. Próbowałem podbić lekko napięcie do 1,7V, bez rezultatu. Testowałem pamięć ustawiona na 1333 MemTestem86+ v2.11 z płyty bootującej przez ponad 2 godziny (2 pełne skany pamięci) i nie wyskakują błędy. Wszystkie inne ustawienia biosu auto, brak jakiegokolwiek OC. Windows XP SP3 na świeżo zainstalowany. Sprawdzałem kartę graficzną jakimś programem do testowania stabilności GPU, jest sprawna choć nie jest nowa.

 

Czy to może być wina biosu, procesora, płyty głównej a może sama pamięć jest wadliwa? Jak to sprawdzić i czym testować? Czy MemTest jest wiarygodny?

 

Będę wdzięczny za pomoc zwłaszcza jeśli ktoś ma ten sam konfig i może podać ustawienia timingów, z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Próbowałem podbić lekko napięcie do 1,7V,

nie pomyliłeś się? nie powinno być 1.9v ? albo lepiej 1.95v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, te pamięci mają 1,9V domyślnie. I zrób minimum 3 skany. Na walniętych Geilach (wywalało ciągle BSOD-y) memtest zrobił 3 pełne rundy i w trzeciej 3 błędy wyskoczyły. A pamięci były zupełnie zrąbane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ddr3CPUz.PNG

Taaa ;) najlepiej podepnę pod nią molexa a co jej będę Voltów żałował! ;P

U mnie w biosie 1,9V świeci na czerwono i to jest już wysokie OC dla tej pamięci, Ona nominalnie pracuje na 1,5V.

Mobo sama sobie dobiera na auto 1,6V i to jest najniższe napięcie jakie można dla niej ustawić. Znacie może jakiś inny, lepszy program do testowania pamięci? Coś czym przetestuję jednocześnie cache procesora. Ten MemTest jakiś stary jest i nie wykrywa mojego procesora. Pokazuje, jakiś inny i tylko 2 poziomy pamięci podręcznej. Nowa wersja Memtestu mi się wykrzacza ale zanim się wykrzaczy widzę, że też nie pokazuje właściwego procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5v to dla maks 1066Mhz... chcesz więcej to musisz podnieść napięcie.... chyba że chcesz zostać na tych marnych 1066Mhz....

dla 1333Mhz powinno starczyć 1,8v (zależnie od producenta-jest różnie....)

Takie pamięci kupiłeś, takie są- co najwyżej możesz próbować np. 1,7v (1,75v) 1333Mhz 8-8-8-24.... ale wróżę :)

 

(swoją drogą na pewno nie kupie tego gigusia skoro taki wrażliwy :E )

 

edit: to że płyta pokazuje że 1,9v to dużo-to jedno... może sobie pokazywać co chce... producent ustalił 1,9v na standard dla nich-przy takim napięciu powinny pracować (zresztą potwierdziłeś to screenem z cpu-z)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
link - producent zaleca 1.9v więc walnij na sztywno 1.9v i odpowiednie timingi tak dla sprawdzenia, jak odpali to znaczy że mało wiesz o ramach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki już przestawiłem na 1,8V i 1333Mhz i właśnie leci Everest test. Jak przetestuję uruchomię kilka aplikacji to dam znać. Ale nie rozwiązuje to do końca mojego problemu. Jak mam traktować tę informację którą wyświetla mi CPU-Z - 1,5V i 1333Mhz ? No i dla czego w biosie i w Evereście widzę ją jako DDR3 533Mhz? Powyżej w poprzednim poście zamieściłem screena z CPU-Z mam nadzieję, że go widać.

 

@Przenar: Do tej pory miałem Różne Intele ostatnio + MSI, która działa od pierwszego włączenia (już parę dobrych lat) bez najmniejszego zgrzytu a tu na starcie takie kwiatki. Wiem gdzie co poustawiać lecz pierwszy raz mam odczynienia zarówno z GIGAB. jak i DDR3. Na starcie rozbiłem się o 3 niedopracowane biosy od Gigabyte który tak nawiasem mówiąc niezbyt pięknie traktuje nabywców swoich produktów wypuszczając buble z myślą, że z czasem jakoś tam się dziury połata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bezsens mieć ram 1600 i trzymać go na 1333 walnij w nie 1.9v i się nie bój. sam producent (zresztą nie tylko patriot) zaleca takie napięcie do takich pamięci i w tedy testuj memtestem i innymi programami.

 

i dwie najważniejsze kwestie nie patrz na to co zaleca producent mobo odnośnie pamięci tylko co sam producent ramu mówi o parametrach pracy... patriot zaleca do pracy przy 1333 mhz napięcie 1.7v

 

ram na jeden cykl zegara wykonuje dwa cykle pracy czy jakoś tak, dlatego dla szybkości 1066 masz często widoczne 533 (to razy dwa i masz 1066) poczytaj na wikipedii.

 

odnośnie screena cpu-z masz już tam nawet podany profil dla tych pamięci na jakich ustawieniach powinny pracować. kolumna XMP - 1600 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, najpierw przetestuje na takich ustawieniach jak teraz a potem przestawię na 1600Mhz i te 1,9V. 1600Mhz to jest odmienna częstotliwość niż częstotliwość z jaką jest taktowany kontoler pamięci w procesorze(1333Mhz) czy do niego są osobne ustawienia? Czy jeśli pamięć jest taktowana inaczej niż kontroler w procesorze to ma jakieś znaczenie? Jak to jest rozwiązane w takich konfiguracjach?

 

 

 

No i w dalszym ciągu proszę o namiar na jakiś dobry program testujący pamięć proca i ram który uruchamia się z bot owalnej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stary kontroler przyjmie 1600 bez problemu ale będziesz musiał chyba pozmieniać coś w ustawieniach procesora nie pamiętam dobrze co, ht? popytaj ludzi co mają twój procesor i ramy 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
stary kontroler przyjmie 1600 bez problemu ale będziesz musiał chyba pozmieniać coś w ustawieniach procesora nie pamiętam dobrze co, ht? popytaj ludzi co mają twój procesor i ramy 1600.

 

Właśnie pytam :)

 

 

Wiem jak to jest z taktowaniem DDR w dualu :) nie muszę nigdzie szukać :P chodzi mi o to dla czego 533Mhz a nie 667 mimo, ze w tej chwili taką częstotliwość mam ustawioną w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to pewnie dzielnik masz źle ustawiony, najprawdopodobniej. 1:1 weź o ile taki jest.

 

za wiele to ja tobie nie pomogę bo nie mam teraz nowego sprzętu a tym bardziej na platformie AMD :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EVERESTvsCPUZ.PNG

Chodzi mi dokładnie o to co widać powyżej.

Problem z niestabilnością to chyba właśnie pomogłeś mi rozwiązać :) i za to wielkie dzięki. Nie doczytałem, nie znalazłem choć byłem na tej stronie z której podałeś linka. Mam nadzieję, że teraz już będzie śmigać. Zabieram się za dalsze testy.

stary kontroler przyjmie 1600 bez problemu ale będziesz musiał chyba pozmieniać coś w ustawieniach procesora nie pamiętam dobrze co, ht? popytaj ludzi co mają twój procesor i ramy 1600.

Mam przed sobą instrukcję od Mobo wertuje ja już od 2 dni i nie znalazłem w niej nic na ten temat. Może z roztargnienia a możne dla tego że nie jest to tam napisane :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to masz 1339 czy jakoś tak ustawione (669 * 2, CR 2t czyli wszystko jest git.) podbij napięcie do 1.9v i ustaw na 800 przy tych samych timingach.

 

producent zaleca 1.9v

 

S P E C I F I C A T I O N S

SPEED MEMORY TIMINGS VOLTAGE SETTINGS

PC3-12800 (1600MHz) 7-7-7-20 1.9V <---

 

LINK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Właśnie, te pamięci mają 1,9V domyślnie. I zrób minimum 3 skany. Na walniętych Geilach (wywalało ciągle BSOD-y) memtest zrobił 3 pełne rundy i w trzeciej 3 błędy wyskoczyły. A pamięci były zupełnie zrąbane.

No właśnie chodzi o to, że domyślnie to moja Mobo widzi je jako 1066(533)Mhz jak by było inaczej to by nie było tematu.

 

@prznar1: Zanim podbiję je do tych 800Mhz to jednak wolał bym wiedzieć jak prawidłowo ustawić tę częstotliwość w względem kontrolera na proc. i które opcje biosu za to odpowiadają. Więcej czasu na eksperymenty będę miał wieczorem lub w nocy. Interesowało by mnie też sprawdzenie 4 na jaja na Phenomie a nóż jest sprawne. kiedyś gdzieś czytałem, że ktoś odblokował PII 720 na biosie F3b niestety nie mogę go nigdzie znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No właśnie chodzi o to, że domyślnie to moja Mobo widzi je jako 1066(533)Mhz jak by było inaczej to by nie było tematu.

praktycznie zawsze mobo ustawi je na 1066Mhz... dla bezpieczeństwa i byś mógł odpalić kompa i ustawić ramy

 

 

a już próbowałeś odblokowywać rdzeń? (podobno wszystkie biosy dały tą możliwość... narazie żaden nie blokuje tego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte ma tą dziwną przypadłość ze nadaje ramom prędkość po mnożniku.. choc nie wiem czy tak być powinno.. moje pracuja 1333.. zmniejszony mnożnik dla OC procka.. i wyświetla się 1066. Ważna jest prawdziwa częstotliwość a nie literki jakies..

 

Odblokować rdzeń można na biosie F2b reszta już ma to poprawione.. w F3 chyba nawet nie ma ACC

 

PS: Nie wiem czemu wszyscy mają takie problemy z tym gigusiem. mi działa fantastycznie.. OC też ładne robi... prędzej proc się skończy niż magistrala płyty... Vdrop jest znikomy.. i sie nie grzeje... Albo ludzie mają pecha albo nie potrafią sobie radzić ze sprzętem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak próbowałem. Biosy: F2b-w ma ACC na 100%, F3 nie ma przynajmniej u mnie tej funkcji, F4 w sumienie pamiętam :) F4a ma ACC, F4G też. Co do odblokowywania to pewnie, że próbowałem. Na F2b-czarny ekran i zero kontaktu z komputerem tylko reset zworką tudzież śrubokrętem ;) przywracał komputer. F4G ładnie resetuje komputer przywracając do domyślnych ustawień po każdej próbie, niestety mimo wielu starań cicho i ciemno nawet Win. kilka razy wstał na F4G przy włączonym ACC ale CPU-Z pokazywał 3 jaja. Jeszcze trochę popróbuję w wolnej chwili. A jak się nie uda to nie będę płakał :) Zestawu nie kupowałem dla OC tylko po to żeby było CICHO, chłodno, stabilnie i na długo. Cicho nie jest to chociaż niech będzie stabilnie :P O możliwości odblokowania dowiedziałem się już po zakupie. Co do mobo to wizualnie wygląda o niebo lepiej niż stare Gigabyty. Bios, ten ostatni ma dużo przydatnych funkcji. Np można sobie zapisać profil ustawień na pendrive albo na dyskietce jeśli ktoś posiada :) i najważniejsza sprawa nie trzeszczą na nim głośniki i w końcu da się słuchać muzyki a to dla mnie najważniejsze. Poza tym napięcia jakie podaje płyta są stabilne tylko na linii 12V drobne wahania pod max obciążeniem. W przypadku F2b miałem problemy z klawiatura i myszą USB więc do niego nie wrócę stąd moje pytanie o F3b. Czytałem w jakimś serwisie, że tylko wersje "beta" tych biosów oferują możliwość odblokowania 4 rdzenia. (na innym portalu znalazłem wzmiankę na ten temat)

odblokowałem u siebie w końcu czwarty rdzeń rolleyes.gif . Wersja biosu F3b , po wybraniu w ACC funkcji Auto lub All Cores

 

SemperFidelis jaką masz temperaturę na chipsecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... a weź po prostu bez innych zmian w biosie ustaw na 800.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jeśli jest, to walnij pamięciom dzielnik 4:1 (czyli 4xszyna HT). Nie wiem co wymyślasz z "kontrolerem w procesorze" . NB chodzi na 2GHz, HT chodzi na 2GHz. Nic w procesorze nie ma niższych zegarów niż 2GHz i tyle. Nie trzeba do żadnego "kontrolera na procu" nic dostosowywać. Kto ci tego kitu nawciskał?

Jeśli nie będzie dzielnika 4:1 (czy tam 1:4) to musisz po prostu ustawić największy możliwy, a następnie dojechać za pomocą HT do wartości, przy której na ramie będzie 800/1600MHz. Do tego timingi z profilu XMP, 1,9V i będzie śmigać. Oczywiście jeśli będziesz ostro cisnął HTT (powyżej 230), to warto obniżyć mnożnik NB (bo NB zwykle robi bezproblemowo do 2,4GHz) a więc i mnożnik HT.

Tyle w temacie.

EDIT: płyta podaje napięcia na linii 12V? I co jeszcze? Raz: nigdy nie używaj programów do pomiarów napięć. Dwa: nie myl zasilacza z mobo. I tyle. Masz dobry zasilacz - masz dobre napięcia. Jak są złe, to komputer się pali/resetuje, ale przy markowej zasiłce nie ma mowy by coś takiego się stało. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie pomęczę tego Phenoma według waszych wskazówek ale na razie nie mam odpowiedniego zasilacza.

Posiada on (x710) zintegrowany kontrolery pamięci, zarówno DDR2 (1066 MHz) jak i DDR3 (1333 MHz) dzięki czemu jest w pełni kompatybilny z podstawką AM2+ oraz pojawiającą sie powoli AM3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SemperFidelis jaką masz temperaturę na chipsecie?

 

 

32 stopnie.. tak pokazują programiki.. w każdym razie jest naprawdę chłodno sekcja zasilania tak samo.. zimna..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mon80, chodzi o to, że domyślnie i oficjalnie obsługiwana jest pamięć 1333MHz, co wcale nie oznacza, że równie dobrze nie jest obsługiwana pamięć 1600MHz. . Kontroler obsłuży takie pamięci, jak mu ustawisz. I to nie zegar kontrolera, tylko pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze się to komuś przyda.. a mianowicie.. Na F2b odblokowałem 4 rdzeń jednak przy obciążeniu komp sie zawieszał.. Po aktualizacji do F4G przy zmianie ACC nic sie nie działo.. normalnie jako 4 rdzenie..

 

Akurat przy tej płycie gigusia wciśniecie CTRL+F1 nie daje mi nic przy OC bo wszystkie funcje są normalnie.. ale jakoś przypadkiem właczyłem.. i co sie okazało.. w zakładce ACC jest oprócz samej tej funkcji.. jeszcze jakaś tycząca wersji oprogramowania czy cos.. po przestawieniu jej z Normal na Hybrid

i ustawieniu ACC na Auto.. uruchomiłem procka z 4 rdzeniami.. i o dziwo.. przy tym biosie są one w 100% stabilne..

 

Polecam wszystkim sprawdzenie jeszcze raz procków.. na tej płycie w sposób jaki opisałem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest w tym biosie jakaś funkcja EC Firmware selection [hibrid] :) teraz już będę spokojnie próbował na nowym biosie dzięki za info :) i dzięki wszystkim za pomoc, trochę mi to rozjaśniło w głowie.

 

Jeszcze pytanko odnośnie te funkcji EC xValue w biosie co ona właściwie ustawia(czym steruje)?

U mnie po ustawieniu na EC Hibrid -> Auto nic się nie dzieje tylko czarny ekran to samo co przy biosie F2b komp(procesor) nie wstaje wiatrak na procku ledwo się obraca i trzeba resetować bios. Czyli wygląda na to że 4 rdzeń jest niesprawny lub odcięty.

 

A jeszcze taka ciekawostka wcześniej miałem zainstalowanego Kubuntu Linuks, potem go usunąłem i przeinstalowałem Win. bo myślałem może że to przez GRUBA są jakieś problemy. Co ciekawe KDE działało w miarę normalnie na tych 1,6V pamięci i to mnie też zmyliło. Ale ciekawy jestem z czego to wynika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...