Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie już na ustabilizowanym kompie sprawdziłem tak z ciekawości RttNom 34.3 OHm a miałem to na disabled tak samo jak RttWr i jest tak niestabilne że nawet przeglądarka się nie odpala więc nie wiem coś ty polecił :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz Ryzen'a 2600?

 

VDDCR_Soc pokazuje ci taką wartość bo to odczyt z czujnika SVI2 TFN (Wartość rzeczywista jaką otrzymuje procesor, a która może się często znacznie różnić od tego co ustawiłeś choćby przez ustawienia LLC)

Ryzen Timing Checker nie pokazuje poprawnie wartości terminacji (Czyli między innymi RttPark) jeśli mamy zainstalowany bios z nowszą AGESA niż Pinnacle 1.0.0.6, czyli taki co obsługuje Ryzen'y trzeciej generacji.

Profilu XMP na 3000 MHz nie ma bo na początku Ryzen w ogóle nie obsługiwał takich częstotliwości, kontroler był stworzony do pracy przy częstotliwość dla przykładu 2400MHz, 2666 MHz, 2800 MHz, 2933 MHz, 3066 MHz, 3200 MHz, 3333 MHz, 3466 MHz, 3600 MHz itd, inne częstotliwości dodano przy późniejszych wydaniach bios'ów. Ale ponoć te prze zemnie wymienione po prostu gwarantują najlepszą stabilność, dlatego profile XMP są pod nie dostosowane. Tak w ogóle co cię obchodzą te Profile skoro jak podkręcasz RAM ręcznie to nigdy nawet ich nie użyjesz :)

 

Ja ci poradzę tak, wyżej wrzucałem bezpieczne timingi pod 3600 MHz, ustaw je sobie, tylko te poprawione na czerwono mogą powodować problemy, w razie czego ustaw wyższe wartości takie jak tam zalecałem.

Do tego napięcie 1.35v, (spokojnie pójdzie bo te kości z napięciem przy CL16 potrafią działać stabilnie nawet poniżej 1.3v ;))

SOC 1.1v, ewentualnie nawet niżej 1.05v.

CommandRate 1T

GearDownMode Enable

PowerDownMode Disable

BankGroupSwap Disable

BankGroupSwapAlt Disable

ProcODT 53.3 OHm

RttNom 34.3 OHm

RttWr Disable

RttPark 48 OHm

 

Cała reszta napięć i ustawień nie powinna cię interesować :)

Jest ogromna szansa że te ustawienia ci podejdą, warto od razu wypróbować zamiast niepotrzebnie zawracać sobie głowę.

 

W razie gdyby jednak były jakieś problemy zejdź z częstotliwością do 3533 MHz, jeśli dowoltowanie DRAM nie pomoże.

 

Edycja,

Tak btw jak korzystasz już z DRAM Calculatora to rób to chociaż dobrze, bo Ryzen 2600 to nie Zen 2 a Zen+!

 

O cholera. A coś podejrzane mi się wydawało to, że nie ma 3 gen i głowiłem się, czym jest + gen. :E W sumie to ma sens teraz. Zgadza się, mam Ryzena 5 2600.

Dzięki za wyjaśnienie, dlaczego nie mam XMP na 3000MHz, uspokoiłeś mnie, bo cały czas obawiałem się, że kostki albo sloty na nie mogę mieć uszkodzone i właśnie dlatego tyle mnie to obchodziło.

Spróbowałem 3466MHz od razu z fast to poleciał bluescreen zaraz na początku TestMem5, za drugim podejściem 8 errorów w pierwsze kilka sekund, to nawet nie czekałem, aż przejdzie. :D Na ustawieniach safe 5 cykli przeszło bez errorów.

Spróbuję zaraz te, które ty podrzuciłeś. Jeśli rzeczywiście przy takim napięciu pójdzie (a nawet wyższym, myślę, że nawet do 1,43-1,45V nie będzie tragedii na co dzień) i nie będzie się dramatycznie grzało w budzie, to puszczę TestMema5 na 5 loopów. Jak przejdzie bez errorów, to jutro puszczę na dłużej. Na wypadek, gdyby też obyło się bez problemów, jakie inne testy powinienem wykonać, by sprawdzić stabilność?

Jak nie, to będę próbował te 3533MHz lub ciaśniejsze timingi na 3466MHz, niż te z "safe".

Dam znać. No i wielkie dzięki za teorię na początku. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie już na ustabilizowanym kompie sprawdziłem tak z ciekawości RttNom 34.3 OHm a miałem to na disabled tak samo jak RttWr i jest tak niestabilne że nawet przeglądarka się nie odpala więc nie wiem coś ty polecił :E

 

Na starszych ryzen'ach pomaga w stabilizacji, a na nowych jak widać daje to odwrotny efekt ;)

 

Testowałem to na częstotliwości 3666MHz która jest niestabilna z powodu właśnie ustawień terminacji i ustawienie RttNom na 34,3 OHm znacznie zmniejsza ilość błędów, względem ustawienia Disable. Pomaga też podniesienie RttPark na 60 lub nawet 80 OHm.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie czy da się ustabilizować 3800 Mhz na ZEN+ (Ryzen 2xxx) ze wzrostem wydajności względem 3600/cl 14. Co Wy na to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od rana bawię się RAMem.

Spróbowałem 3600MHz z tymi bezpiecznymi timingami (wraz z tymi najwyższymi wartościami dopisanymi na czerwono), ostatnia zakładka 24-24-24-24, RttNOM 34 ohm (nie mam 34,3 ohm), jeden loop przeszedł przy napięciu DRAM 1,45V (45, nie 35), SoC 1,1V i cLDO VDDP 0,7V i ani razu więcej, na 1,4V też błędy. >1,45V na kościach nie chciałem próbować nawet z ciekawości.

Zjechałem na 3533MHz, przetestowałem na jednym cyklu na 1,35V i 1,05V i przeszło, nie testowałem więcej, zmieniłem timingi na te bez czerwonych poprawek (dalej te bezpieczne) i na 1,43V i 1,1V 5 cykli TestMema5 przeszło bez błędów.

Zamiast dalej kombinować z napięciem, od razu spróbowałem tych "ostrzejszych" timingów z 3533MHz, bo w sumie czego by nie. 24-24-24-24, NOM 34 ohm, przy napięciu 1,40V i 1,1V sypało błędami, 1,41V nie testowałem, ale na 1,42V i 1,05V poszło 5 cykli bez błędów.

Czyli podsumowując, aktualne siedzi to tak (DRAM 1,42V, SoC 1,05V, VDDP 0,7V, procODT 53ohm, RttNOM 34 ohm, RttWR OFF, RttPARK 48 ohm, Gear Down zostawiłem włączony, Power Down disabled, BGSy off, CAD bus 24-24-24-24) i wynik z 5 loopów wygląda tak.

Kombinować coś dalej, czy zostawić tak, puścić np. 20 cykli... no właśnie, i co jeszcze, jakie inne testy, jeśli nie będzie błędów? 1,42V do użytku na co dzień chyba nie jest tragiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od rana bawię się RAMem.

Spróbowałem 3600MHz z tymi bezpiecznymi timingami (wraz z tymi najwyższymi wartościami dopisanymi na czerwono), ostatnia zakładka 24-24-24-24, RttNOM 34 ohm (nie mam 34,3 ohm), jeden loop przeszedł przy napięciu DRAM 1,45V (45, nie 35), SoC 1,1V i cLDO VDDP 0,7V i ani razu więcej, na 1,4V też błędy. >1,45V na kościach nie chciałem próbować nawet z ciekawości.

Zjechałem na 3533MHz, przetestowałem na jednym cyklu na 1,35V i 1,05V i przeszło, nie testowałem więcej, zmieniłem timingi na te bez czerwonych poprawek (dalej te bezpieczne) i na 1,43V i 1,1V 5 cykli TestMema5 przeszło bez błędów.

Zamiast dalej kombinować z napięciem, od razu spróbowałem tych "ostrzejszych" timingów z 3533MHz, bo w sumie czego by nie. 24-24-24-24, NOM 34 ohm, przy napięciu 1,40V i 1,1V sypało błędami, 1,41V nie testowałem, ale na 1,42V i 1,05V poszło 5 cykli bez błędów.

Czyli podsumowując, aktualne siedzi to tak (DRAM 1,42V, SoC 1,05V, VDDP 0,7V, procODT 53ohm, RttNOM 34 ohm, RttWR OFF, RttPARK 48 ohm, Gear Down zostawiłem włączony, Power Down disabled, BGSy off, CAD bus 24-24-24-24) i wynik z 5 loopów wygląda tak.

Kombinować coś dalej, czy zostawić tak, puścić np. 20 cykli... no właśnie, i co jeszcze, jakie inne testy, jeśli nie będzie błędów? 1,42V do użytku na co dzień chyba nie jest tragiczne.

 

Zrób sobie sygnaturkę ze sprzętem jaki posiadasz, znacznie łatwiej wtedy coś powiedzieć widząc od razu z czym ma się do czynienia... R5 2600 ok a memki ? bo tu jeden typ pisze o Hynixach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios C0 umożliwił mi OC tego hynixowego CJR.

 

vc5PIn6.png

 

raczej bez tragedii. nie mogę nawet dotknąć tRCDRD (poniżej 21 od razu niższe wyniki, co zwykle oznacza błędy w memteście). tRP poniżej 19 nie przechodzi (memory error przy starcie). Obstawiam, że już o wiele więcej nie da się tego podkręcić na tym biosie MSI.Może coś jeszcze urwę na następnym.

 

Suby - preset "fast" z kalkulatora Ryzena. Jedyne, co zmieniłem w odniesieniu do kalkulatora, to tRP (21 -> 19) oraz oczywiście sama częstotliwośc (3733->3800), a także FCLK na 1900.

 

Narzekano, że te CJR to wyżyłowany chłam, ale mnie tam w pełni zadowalają wyniki w odniesieniu do ich ceny (379).

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to CR2 jest :E Nie lepiej dać 1T z Geardown?

 

CR = command rate? w sensie 2T?

 

mam 1T w biosie ustawione na sztywno, może nie przyjmuje podczas boota i sam zmienia na 2T żeby odpalić. Gear Down Mode mam "na szaro" AUTO i nie mgoę tego zmienić (w biosie ma OC expert ustawione oczywiście, mogę zmienić wszystko... POZA TYM. Dziwne.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak choć jak tak patrzę po timingach i taktach to wygląda trochę jakby aktualnie GD działało. W sumie po msi można się wszystkiego spodziewać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie działa, skoro na AUTO jest :) reszta ustawień z kalkulatora. Nie wiem, czemu CR ignoruje mój input w biosie - może to przez te nieudane cold booty? mam 1T w bios i ma to w dupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw albo 2t albo gear down mode i powinno wskoczyć na odpowiedni .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam Panowie skończyłem zabawę. Wszystko działa idealnie. Tearing w grach też uległ dezintegracji po tym jak ustawiłem Philipsa na równe 60Hz a nie 59.995 Hz. Gry są tak płynne, że aż się morda cieszy :E Wyeliminowałem też szum na prawym kanale Xonara jak się używa IEM'ów z armaturą. Myślę, że ten limiter tnący wszystko powyżej 20kHz na ori sterach jest tam bo coś w karcie hardwareowo skopali. Po instalacji ori cisza :) niestety karta gra trochę gorzej ale przeżyje. Dzięki temu mogłem spokojnie dać 4.1 i 1.35v na llc5 w stresie od 1.332-1.344v. 10h z włączonym latencymon nie wykazało żadnych skoków mogących powodować ściny czy problemy z odtwarzaniem audio. Dziś jeszcze wyhaczyłem drugą adate 8200pro znaczy s11pro gaming 512 GB i czekam na winde 1910 i robię świeżą instalację. Podjąłem taką decyzje po 10h walki z rejestrem i kolejnych 20h na przywrócenie "czystości" nie mam zamiaru poświęcać.

Wincyj nie wycisnę, bo trfc mogę zacieśnić dopiero jak zejdę poniżej 3600 MHz więc plan zrobienia 3600 CL14 się nie powiódł, znaczy powiódł ale mam gorszą wydajność przy 1.456v niż na 1.4v przy 3800 MHz. Oficjalnie nie mam co już rzeźbić, tak więc pozostaje się zaczaić na 3800x i zacząć od nowa :lol2:

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czemu 3800 a nie 3700X? Toż to żadna różnica, sam sobie podkręcisz o tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam Panowie skończyłem zabawę. Wszystko działa idealnie. Tearing w grach też uległ dezintegracji po tym jak ustawiłem Philipsa na równe 60Hz a nie 59.995 Hz. Gry są tak płynne, że aż się morda cieszy :E Wyeliminowałem też szum na prawym kanale Xonara jak się używa IEM'ów z armaturą. Myślę, że ten limiter tnący wszystko powyżej 20kHz na ori sterach jest tam bo coś w karcie hardwareowo skopali. Po instalacji ori cisza :) niestety karta gra trochę gorzej ale przeżyje. Dzięki temu mogłem spokojnie dać 4.1 i 1.35v na llc5 w stresie od 1.332-1.344v. 10h z włączonym latencymon nie wykazało żadnych skoków mogących powodować ściny czy problemy z odtwarzaniem audio. Dziś jeszcze wyhaczyłem drugą adate 8200pro znaczy s11pro gaming 512 GB i czekam na winde 1910 i robię świeżą instalację. Podjąłem taką decyzje po 10h walki z rejestrem i kolejnych 20h na przywrócenie "czystości" nie mam zamiaru poświęcać.

Wincyj nie wycisnę, bo trfc mogę zacieśnić dopiero jak zejdę poniżej 3600 MHz więc plan zrobienia 3600 CL14 się nie powiódł, znaczy powiódł ale mam gorszą wydajność przy 1.456v niż na 1.4v przy 3800 MHz. Oficjalnie nie mam co już rzeźbić, tak więc pozostaje się zaczaić na 3800x i zacząć od nowa :lol2:

 

3800 nie do ogarnięcia na R5 2600? Próbowałem chwilę 3733 ale były błędy w TM5. Miałeś R5 2600 jak dobrze pamiętam śledząć ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wybrałem CR [Gear Down Mode] zamiast 1T lub 2T i wyszło CR1.

 

Ale musiałem opuścić tRFC żeby poprawić problem z cold boot (570 na 653), więc wyniki się pogorszyły :)

 

1vfIjZr.png

 

jUVJ9Sc.png

 

plus jest taki że dziś wstał od razu, bez stu resetów.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu 3800 a nie 3700X? Toż to żadna różnica, sam sobie podkręcisz o tyle.

Chce mieć szanse na IMC robiący 1900 MHz i chiplety których nie znaleźli na śmietniku. Generalnie to IMC to najważniejsze ale przyjemnie byłoby abym mógł zrobić 4.2@allcore. Na 3600 moim max co się da to 4.1 avx2 occt, a na primie95 to już potrzebuje uber napięcia aby to 4.1 utrzymać. CPU niby stabilny i w ogóle super pięknie ale wiem, że to stabilne nie jest i mnie kiedyś kopnie w mordę jakimś bsod bez orientu w najmniej odpowiedniej chwili. Dlatego mam 2 profile zapisane pierwszy do gier 4.1 jakbym potrzebował każdego fps jakiego da się wykrzesać :E i 4 GHz na co dzień bo ten jest mega stabilny. Wiedząc co już wiem, że jak nie jesteś Wałęsa i nie trafiasz w lotka 6 zawsze kiedy chcesz :E to lepiej brać wyższe SKU mniej rzeźby po prostu.

 

3800 nie do ogarnięcia na R5 2600? Próbowałem chwilę 3733 ale były błędy w TM5. Miałeś R5 2600 jak dobrze pamiętam śledząć ten temat.

Jak masz bardzo dobry IMC to może ogarniesz mój 2600 ma mocno średni IMC i już przy 3600 się męczy. No ale jak udało ci się odpalić 3773 i puścić tm5 i zobaczyć, że sypie błędami to już jest co najmniej nieźle. Teraz ustaw sobie clkdrvstren na 120 i przetestuj. Stabilność powinna poszybować do nieba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz bardzo dobry IMC to może ogarniesz mój 2600 ma mocno średni IMC i już przy 3600 się męczy. No ale jak udało ci się odpalić 3773 i puścić tm5 i zobaczyć, że sypie błędami to już jest co najmniej nieźle. Teraz ustaw sobie clkdrvstren na 120 i przetestuj. Stabilność powinna poszybować do nieba

 

Jakieś inne sugestie? To już extremum, więc każda wskazówka będzie cenna...

Kiedyś wyciągałem 4GHz na Q6600. To jest ten sam poziom... 3600Mhz może zrobić prawie każdy, ale dalej to już jest magia :)

 

Narazie jest:

 

3600/16

3600cl16p_qsqxepr.png

 

3600/14:

3600cl14j_qsqxepn.jpg

 

W pełni stabilnie, według TM5 @ 15 cykli razy 2-3 razy...

Edytowane przez The-Wraith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek warto by agese zaktualizować, a tak to już jest nieźle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś inne sugestie? To już extremum, więc każda wskazówka będzie cenna...

Kiedyś wyciągałem 4GHz na Q6600. To jest ten sam poziom... 3600Mhz może zrobić prawie każdy, ale dalej to już jest magia :)

 

Narazie jest:

 

3600/16

3600cl16p_qsqxepr.png

 

3600/14:

3600cl14j_qsqxepn.jpg

 

W pełni stabilnie, według TM5 @ 15 cykli razy 2-3 razy...

 

 

Czy ja mam takie wrażenie tylko , czy Twoje wyniki l3 cache są bardzo słabe? Na ryzenie 1600 3.9ghz + 3600mhz cl14 miałem pod 450gb/s praktycznie w każdej tabeli . Nie pamiętam jak miałem na ryzenie 2600 , ale zaraz zobaczę.

 

Na ryzenie 2600 3.9ghz + ram 3466mhz cl14 miałem 63.7ns opóźnienia i l3 od lewej 408gb/s / 380gb/s 402gb/s , fakt że ja miałem to na samsungach bdie 3466mhz 14.14.14.14.28.42 , więc wynik wydajności mogłem mieć mimo wszystko trochę lepszy .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój procek jest maxymalnie undervoltowany i w ogóle nie podkręcony, zapewne stąd takie wyniki cache.

 

Na początek warto by agese zaktualizować, a tak to już jest nieźle

Na jakąś konkretną wersję? Mam chyba ostatni bios przed obsługą Zen 2.

Edytowane przez The-Wraith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uderzaj do 1.0.0.3 aczkolwiek to MSI więc nie wiem czy dobrze radzę :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ile warto podbijać tRFC? gdzieś czytałem, że najlepiej co 8. Jeżeli 653 okaże się stabilne, to o ile byście zmniejszali aż do momentu, w którym wystąpi problem z cold boot?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak się c-die zachowuje ale dałbym tak z 5ns więcej niż najniższe stabilne, bo to zawsze jakiś zapas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu ns ? W ustawieniach timingów wszystko chyba jest w cyklach zegara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Do tego adaptera.  
    • Dziś PC to taki świecący w RGB mocno drogi piecyk grzewczy. Jakby mi ktoś powiedział 20 lat temu ze PC w 2020 nawet dyski twarde będą mogły się przegrzewać i będą potrzebować radiatorów to bym chyba padł ze śmiechu. A dziś... 🤣🤣🤣 GPU na granicy poboru mocy żelazek, CPU które są tak wyżyłowane, że umierają na stockowych ustawieniach (tak to o tobie Intelu i twoich zdychających i9/i7 13 i 14 serii) i wszytko plonie jak ogień w wigilijny wieczór
    • Do tego dysku, czy do tego adaptera? Czego dokładnie oczekujesz?
    • U NV przez lata wygląda to mniej więcej tak: - segment niski to wszystko do x4xx, - segment średni od x5xx do x6xx, - segment wyższy od x7xx do x8xx, - dla entuzjastów od x8xx Ultra/GTX/Ti wzwyż. Pomijam oznaczenie "SUPER", bo to tylko nowsze wersje. Zrobiłem małe zestawienie od 2004 r., czyli praktycznie z ostatnich 20 lat dla segmentu średniego i wyższego. Ceny premierowe. 2004 r. - 6800 GT PCIe - 399$              2004 r. - 6600 GT PCIe - 199$ 2005 r. - 7800 GT PCIe - 449$              2006 r. - 7600 GT PCIe - 199$ 2006 r. - 8800 GTS 640MB - 449$        2007 r. - 8600 GT - 159$ 2008 r. - 9800 GT - 159$                      2008 r. - 9600 GT - 179$ 2008 r. - GTX 280 - 649$                      2008 r. - GTX 260 - 449$ 2010 r. - GTX 480 - 499$                      2010 r. - GTX 460 1GB - 229$ 2010 r. - GTX 580 - 499$                      2011 r. - GTX 560 - 199$ 2012 r. - GTX 680 - 499$                      2012 r. - GTX 660 - 229$ 2013 r. - GTX 780 - 649$                      2013 r. - GTX 760 - 249$ 2014 r. - GTX 980 - 549$                      2015 r. - GTX 960 - 199$ 2016 r. - GTX 1080 - 599$                    2016 r. - GTX 1060 6GB - 299$ 2018 r. - RTX 2080 - 699$                    2019 r. - RTX 2060 - 349$ 2020 r. - RTX 3080 - 699$                    2021 r. - RTX 3060 12GB - 329$ 2022 r. - RTX 4080 - 1199$                  2023 r. - RTX 4060 - 299$ Zaznaczyłem najniższe i najwyższe kwoty. 9800 GT w sumie chyba należałoby pominąć, to był głupi okres w wykonaniu NV, która pudrowała ile tylko się dało wtedy układ G92. Najszybszy 9800 GTX wcale nie błyszczał na tle 8800 GTX/Ultra, więc ceny były niskie. Za to wycenę RTX-a 4080 przemilczę. A teraz średnie kwoty po podliczeniu. Segment średni x6xx ~ 255$, segment wyższy x8xx ~ 571$. I jeszcze średnie bez skrajnych (tych kolorowych) wartości; segment średni ~ 247$, segment wyższy ~ 553$. Interpretację pozostawię już wam.
    • W zasadzi to wydawca zrobił to Tyle, że my już od lat mamy ceny bardzo zbliżone w przeliczeniu na PLN do cen w EU euro. Gra w EU kosztuje 40euro czyli ~170pln. Na Polskę dali 150pln.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...