Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli udałoby się ogarnąć 3533 CL16 to chyba tak zostawiłbym .

 

Najprościej weź z 2-3 tytuły które najczęściej ogrywasz i sam sprawdź :)

 

Są gry/programy w których 3200/66 CL14 będzie szybsze , a w innyych wyższa częstotliwość nawet z CL16 będzie "szybsza" .

 

Do 3466/3533 CL16 tym kostkom styka niższe napięcie niż 3200 przy zacieśnionych timingach z CL14 . 2466/3533 to ~ 1,31 - 1,33 [V]

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry zbytnio nie ukażą różnicy wydajności w moim przypadku, ponieważ mam maleństwo zwane GTX 1050 Ti :E Bardziej potrzebuję wzrostu wydajności w Davinci Resolve i tutaj upatruję szansę w OC pamięci, a później OC CPU, ew. GPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Novi te ustawienia, które mi podawałeś niestety u mnie nie wchodzą.

Zrobiłem tak jak mówiliście i pobrałem TM5 i przechodzi 10 cykli w TM5 bez błędów, obecnie tak to wygląda:

 

 

dlaczego Aida nie pokazuje NB clock ?

 

 

 

Pojawił się natomiast dodatkowy problem. Teraz jak odpalam OCCT z dużymi danymi, 16 wątków i avx2 to po 2 minutach zaczyna walić błędami. Przejmować się tym ? czy po prostu pograć trochę i sprawdzić stabilność ?

Reszta jest OK ?

 

EDIT:

pograłem 50minut w Dying Light bez crash'a czy bsoda.

 

Rozumiem, za ciasne jednak. Po poluźnieniu SCL na 4 , trfc na 560-580t i trcdrd na 19/20 może będą śmigały, przy 1.42v. Musiał byś sprawdzić, bo w większości przypadków tylko te timingi co wypisałem, dają różnice.

 

Nie ma się co przejmować, wedle RM masz oki fclk ustawione.

 

Po oc ramu, procesor zawsze wymaga troszkę więcej napięcia, wystarczy dołożyć te 0.01-0.03v i odzyskasz pełną stabilność w wypalarce.

 

 

@Dillgang , może warto się pobawić w 3266mhz cl12? Bardzo możliwe, że kontroler w cpu nie wyrabia, b350 nie pomaga tu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

@Dillgang , może warto się pobawić w 3266mhz cl12? Bardzo możliwe, że kontroler w cpu nie wyrabia, b350 nie pomaga tu.

 

Na CL12 i 3266 MHz ( reszta timingów na Fast z kalkulatora ) komputer nawet nie wstaje, kilka restartów i ustawienia fabryczne. Płyta jest trochę kapryśna i nie pozwala sobie ustawić nieparzystych CL-i. Co mogę jeszcze ew. zmienić aby próbować dojechać do CL12, a może po prostu ciśnąć już to, co działa dobrze, czyli subtimingi dla 3266 i CL14?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakim napięciu próbowałeś te cl12? Około 1.45v trzeba dac na ram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz 3600 @ 16-18-16 trfc 560 1.38v lub wyżej 3733mhz @ 16-19-16 trfc 580 GDM ON 1.38v

Wspomóż się kalkulatorem, CAD BUS ustaw ręcznie na 120-20-20-24 procODT 34.3 lub 36.9

SOC voltage 1.1 / 1.15 VDDG 0.950 , VDDP 1v

Te pamięci się kręcą bardzo dobrze https://zapodaj.net/9e33c13f3b381.png.html tutaj nastaw z kalkulatora do twoich pamięci na 3733mhz ustaw poniżej 1.4v na początek

 

Ustawiłem wszystko zgodnie z tyymi wartościami i jest prawie ok, z tym że w takim wieśku 3 łapie tzw mikrościęcia, od czego zaczać czyli co zmieniać by osiągnąć skuteczny efekt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta gra ma takie objawy u mnie też czasem coś chrupnie chyba że wszędzie masz takie cos? test przeszedł czy od razu do gry wchodzisz ? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta gra ma takie objawy u mnie też czasem coś chrupnie chyba że wszędzie masz takie cos? test przeszedł czy od razu do gry wchodzisz ? :E

Testów nie robiłem, od razu odpaliłem grę jednak muszę zaznaczyć że te " mikrofreezy " mają miejsce także w pulpicie czy podczas korzystania z Windows.

 

W moim bios jest kilka pozycji trfc, którą modyfikować ? co z innymi ?

https://zapodaj.net/ed76456fecd5f.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

główne trfc się liczy, reszta jest bez znaczenia możesz dać wszędzie np 560 albo zostawić auto da się też wpisać ręcznie, w kalkulatorze opcja "additional calculators" wpisujesz taktowanie pamięci i liczbę w ns taką aby wyszło główne trfc np 560 wtedy wypluje wyniki dla 2 i 4 :thumbup:https://zapodaj.net/fb57266013548.png.html tutaj przykład.

 

BTW Odpalanie gier bez puszczenia testu np TM5 v3 jest bez sensu po OC, strata czasu

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

główne trfc się liczy, reszta jest bez znaczenia możesz dać wszędzie np 560 albo zostawić auto da się też wpisać ręcznie, w kalkulatorze opcja "additional calculators" wpisujesz taktowanie pamięci i liczbę w ns taką aby wyszło główne trfc np 560 wtedy wypluje wyniki dla 2 i 4 :thumbup:https://zapodaj.net/fb57266013548.png.html tutaj przykład

 

Okej a masz jakiś pomyśl na te mikrofreezy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej a masz jakiś pomyśl na te mikrofreezy ?

Na początek typowy problem, nie zainstalowałeś sterowników sata od amd? sprawdz czy masz standardowe wszędzie jak rozwiniesz w menedżerze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek typowy problem, nie zainstalowałeś sterowników sata od amd? sprawdz czy masz standardowe wszędzie jak rozwiniesz w menedżerze

 

Sterownik jest chyba standardowy od microsoft ale czy to ma jakieś znaczenie ? przed OC freezów nie było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A chyba ze tak, sprawdzałeś 1833/ ram 3666 ? na tych samych nastawach :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idę do biosu i sprawdzę,

PS; czym jest pozycja FSB:DRAM w Cpu Z ? przez OC mam wartość 1;16. po oc chyba 3;55

 

po ustawieniu 3666 spadło mi NB frequency do 916 mhz, jak to naprawić ?

Edytowane przez Siematoja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie FSB:DRAM do niczego ci się nie przyda, poczytaj o tym po angielsku :E ale nic ci to nie da, mogę ci powiedzieć że tak ma być,

Jak ustawiłeś 3666ram to fclk ustawiłeś ręcznie na 1833mhz? ustawiasz to w ogóle czy zostawiasz na auto?

 

Jakieś stare przyzwyczajenia że korzystasz dalej z cpu-z? jeśli tak to przynajmniej najnowszą wersję masz która ma prawidłowe odczyty z nowych procków :Up_to_s::E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie FSB:DRAM do niczego ci się nie przyda, poczytaj o tym po angielsku :E ale nic ci to nie da, mogę ci powiedzieć że tak ma być,

Jak ustawiłeś 3666ram to fclk ustawiłeś ręcznie na 1833mhz? ustawiasz to w ogóle czy zostawiasz na auto?

Jest na auto, wklepać 1833 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na auto, wklepać 1833 ?

To taktowanie masz mieć synchronicznie z taktowaniem ramu czyli 2x 1833 = 3666, 2x 1866 = 3733, 2x1600 = 3200 itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taktowanie masz mieć synchronicznie z taktowaniem ramu czyli 2x 1833 = 3666, 2x 1866 = 3733, 2x1600 = 3200 itp

Odpowiedz będzie szybka bo po wklepaniu tej wartości komp nie wstaje rano nie ma obrazu, na płycie kontrolka zawiesza się na

CPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie napięcie dajesz na ram? sprawdz wyższe na FCLK i 1.15v na SOC reszte przepisz z kalkulatora tak https://zapodaj.net/c06c87e2dcd96.png.html tam gdzie zmieniłem w paincie tak ustaw. Cad busy też ustaw ręcznie na te które zaznaczyłem

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiecie ram było na 1.42, teraz zmieniłem na 1.45.

I tak jak napisałeś zmieniłem to co zaznaczyłeś mi na czerwono i żółto na zdjęciu ale komp nadal nie wstaje, BA- on nawet się zawiesił teraz w biosie w trakcie zapisywania ustawień.

Co tutaj powinienem wybrać ?

https://zapodaj.net/713372a231b9b.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48ohm, coś zle robisz te pamięci w 99% przypadków robią spokojnie 3733 CL16, 1.45 to za dużo za wysokie napięcie też destabilizuje je do CL16 nie potrzebują nawet 1.4v

Procesor jakoś testowałeś na tym napięciu co masz czy też do gry wchodziłeś i na oko ? :D

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie IF pewnie do regulacji jak reszta.

 

Punkty w CineBench nie spadły po OC?

 

Najprościej zamiast 3666 ustaw 3600. Pewnie problemy znikną.

 

CPU w zależności od lusu trzyma 3533/3600/3666/3733/3800 MHz na pamieciach przy IF 1:1

 

Większość na forum kończy się na 3733. Chociaż nie śledzę każdej osoby czy po wybraniu 3733 za kilka dni nie ma problemów z odpaleniem kompa. Mój poprzedni CPU robił 3666 tak 100% bezproblemowo. Aktualny 3800 trzyma jak złoto. Novi pierwsza sztukę trzymał na 3533 z tego co pamiętam.

 

Nieraz można napieciami powalczyć i ustabilizować proca, ale to sporo zabawy i efekt chyba przeważnie kończy się przypudrowaniem problemu na tydzień dwa.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48ohm, coś zle robisz te pamięci w 99% przypadków robią spokojnie 3733 CL16, 1.45 to za dużo za wysokie napięcie też destabilizuje je do CL16 nie potrzebują nawet 1.4v

Procesor jakoś testowałeś na tym napięciu co masz czy też do gry wchodziłeś i na oko ? :D

Ok, zaraz obniżę napięcie. procesor testowany w OCCT kilka razy, zero problemow, w grach także.

 

Napięcie IF pewnie do regulacji jak reszta.

 

Punkty w CineBench nie spadły po OC?

 

Najprościej zamiast 3666 ustaw 3600. Pewnie problemy znikną.

 

CPU w zależności od lusu trzyma 3533/3600/3666/3733/3800 MHz na pamieciach przy IF 1:1

 

Większość na forum kończy się na 3733. Chociaż nie śledzę każdej osoby czy po wybraniu 3733 za kilka dni nie ma problemów z odpaleniem kompa. Mój poprzedni CPU robił 3666 tak 100% bezproblemowo. Aktualny 3800 trzyma jak złoto. Novi pierwsza sztukę trzymał na 3533 z tego co pamiętam.

 

Nieraz można napieciami powalczyć i ustabilizować proca, ale to sporo zabawy i efekt chyba przeważnie kończy się przypudrowaniem problemu na tydzień dwa.

Tak jak już piosałem wyżej, w 3600 wszystko gra ale są mikrofreezy windows/gra wiesiek 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbij napięcie CPU do 1.3v testowo, jak zwiększasz wydajność szyna/ram to proc też potrzebuje więcej prądu bo wszystko się szybciej komunikuje ze sobą musisz o tym pamiętać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dranie z Sony naprawdę to zrobili, zmusili devów do ocenzurowania kilku strojów.  Wersje przed patchem odkrywają więcej.  Kompletnie nie kupuję tego oświadczenia CEO, że "to jest nasza ostateczna wersja strojów, które chcieliśmy wam pokazać".     Gruba akcja na razie się szykuje. Na Reddit ktoś nawet stworzył petycję: Chociaż na razie to niecałe 12k podpisów, więc marne szanse na cokolwiek. https://www.change.org/p/free-stellar-blade?recruiter=71323634&recruited_by_id=648fda90-4f3f-11e3-98ec-330954b7bcee&utm_source=share_petition&utm_campaign=psf_combo_share_initial&utm_term=psf&utm_medium=copylink&utm_content=cl_sharecopy_490031288_en-US%3Acv_1085939  Ciekawe co z tego wyniknie. Po co w ogóle to cenzurować to nie mam pojęcia. Gra jest oceniona na M for Mature, dla dorosłego człowieka! Nie dla dzieci. Chyba każdy dorosły sam wie i decyduje co jest dla niego dobre, a co nie. To jakieś Sony chce mnie pouczać czy co?   WTF. Jak się komuś nie podoba ta "golizna" to niech nie kupuje gry wcale. Proste. Poza tym gra ma jakieś 30 strojów, w tym także te "normalniejsze". Dodatkowa cenzura jest kompletnie niepotrzebna. Sony i dev robią sobie niekorzystny PR tym, zwłaszcza dev, którzy jeszcze dzień przed premierą reklamowali, że gra nie będzie miała żadnej cenzury we wszystkich krajach. Co okazało się kłamstwem i też fałszywą reklamą.        
    • Co to znaczy. Zaczyna się pisanie, że bez HDR też już się nie da grac?  To zabawne szczególnie ze nadal 100% ekranów na rynku komercyjnym nie potrafi poprawnie wyświetlić obrazu HDR i jest im do tego bardzo daleko.
    • doplaty do pradu jednak sa dobre ale zeby twitter wyjasnial te nasze "ministry" to wstyd xD  
    • ta żeby więcej ruskich było w EP, żeby więcej zarabiali i w razie czego chronili immunitety pisowców.
    • Nowe NVIDIE najszybciej pod koniec roku, nowe Ryzeny może jesienią? W czerwcu powinni coś w tej kwestii powiedzieć. Nowe Intele raczej też końcowka roku / początek następnego. Moment na zakup jest raczej ok.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...