Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Rocket raczej nie będzie niczym nadzwyczajnym, ale może być inaczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, novi napisał:

Rocket raczej nie będzie niczym nadzwyczajnym, ale może być inaczej :)

Tak naprawde obecne generacje tez nie sa niczym nadzwyczajnym, intel klepie to samo do kilku lat zwiekszajac ilosc rdzeni, amd dopiero teraz dogonilo intela w grach wiec niby postep jest ale to juz bylo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przygarnął 5900x do programowania, tylko nawet w proshopie go nie ma, no w grach postępu nie ma ale w użytkowych zastosowaniach na Intelu to do Aldera trzeba czekać, a nie wiadomo czy zen4 znów nie odskoczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Roberto78 napisał:

To prawda ale konwersja wideo też potrafi pocisnąć   :]

abc358754320bcc4.png

A to prawda, ale nie widziałem większego "peaku" niż 75 stopni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Tak naprawde obecne generacje tez nie sa niczym nadzwyczajnym, intel klepie to samo do kilku lat zwiekszajac ilosc rdzeni, amd dopiero teraz dogonilo intela w grach wiec niby postep jest ale to juz bylo ;)

Z pewnością ryzeny to ciekawsze procesory.O intelach wszystko wiadomo a do tego brakuje im sprawności energetycznej choć zarządzanie energią maja lepsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, TheMr. napisał:

A to prawda, ale nie widziałem większego "peaku" niż 75 stopni. 

Tylko u mnie to nie jest nagły ''skok''  temperatury :) ale stała pod obciążeniem wahająca się może 1-2 stopnie.    Chłodzenie to  AIO 360 podobnie było na Dark Rock 4 PRO więc zły montaż odpada. Procesor na auto.

Może trafiła mi się kiepska sztuka procesora jakiś  odpad 5950X z zablokowanym chipletem ale te temperatury są faktem.

Zresztą jest test na PurePC gdzie w CB20 mają chyba na stock ~85 stopni też na jakimś AIO

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2021 o 11:49, Oran napisał:

100% load to mówisz w cine no nie? Bo w cb20 ja mam tak samo w sumie, ale w occt już leci ponad 80 stopni.

Małe dane :> czy normalnie na dużych? ja przy 3700x mam w cinebench r20 wyższe temperatury niż w OCCT Large data i kilka osób z forum potwierdziło że ma tak samo.

W dniu 29.01.2021 o 12:09, Roberto78 napisał:

Pociesza Cię wcześniej miałem dark rock 4 pro zmieniłem na AIO AF II 360 i temperatury takie same w CB 20 dobija do 90 stopni C :E R7 5800X

 

U mnie praktycznie to samo na 3700x fortis 3 v2 vs aio eisbaera różnica w temp może 3-4c max pod 100% użycia jedyne co zyskałem to lepszy wygląd i nieco niższe temperatury na samej karcie.

ZEN3 ma taki sam problem z transferem ciepła jak poprzednia gen.

W dniu 29.01.2021 o 19:49, Phoenixsuple napisał:

To jest odpowiednik TR'a :> 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Roberto78 napisał:

Tylko u mnie to nie jest nagły ''skok''  temperatury :) ale stała pod obciążeniem wahająca się może 1-2 stopnie.    Chłodzenie to  AIO 360 podobnie było na Dark Rock 4 PRO więc zły montaż odpada. Procesor na auto.

Może trafiła mi się kiepska sztuka procesora jakiś  odpad 5950X z zablokowanym chipletem ale te temperatury są faktem.

Zresztą jest test na PurePC gdzie w CB20 mają chyba na stock ~85 stopni też na jakimś AIO

 

U mnie maksymalnie CB20 wygrzał do 79 stopni, przy renderze filmów ~75 się utrzymuje jako temp max. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, MarcoSimone napisał:

 

Tylko nie sparuj Fortisa 3 z gęstymi pastami z topu bo się zawiedziesz.
Fortis najbardziej lubi się z pastami dobrze wypełniającymi nierówności jego podstawy.
Dasz miśka i będzie lipa.

 

Czyli u ciebie też grizzly jest gęstą pastą ? :E :E 

Mam 4 tubę i każda była żadka jak arctic mx2, z łatwością da się rozsmarować tą gumową szpatułką z zestawu co pokazuje że jest bardzo rzadka. Taka Gelid gc-extreme jest mega gęsta w porównaniu do moich miśków ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 3700x w cb20 na stocku to miałem max 70 na aio 240, ale już po OC pod 85 stopni. Jednak w normalnym maksymalnym użyciu u mnie przy 4.4 all core 1.275v to maks 75(kompilacja kodu). Plusem AIO jest większa bezwładność cieplna nie musisz wentylatorów od razu wykręcać bo najważniejsze żeby pompka ciecz pompowała, więc jest mniej wrażliwe na skoki chwilowe temperatury (trzeba webtyle oczywiście w biosie ustawić)

Pastę na razie mam od master Coopera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem pod obciążeniem mam dość ciepłą sekcje zasilania  ~80 stopni C MSI X570 A PRO i ścieżkami oprócz prądu ''transportuje'' jeszcze ciepło :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Na 3700x w cb20 na stocku to miałem max 70 na aio 240, ale już po OC pod 85 stopni

To normalne bo na stocku taktowanie i napięcie jest zbijane dosyć nisko (zależy od sztuki) ja u siebie przy aio 240 z miedzianą chłodnicą i dwoma wentylami BQ SW3 przy 1.35v max co mam po CB R20 to jakieś 76-78c. Jak wyłączę SMT to 67 :P  a akurat mam wyłączone bo pozwoliło mi lepsze taktowanie osiągnąć +50mhz na jednym i drugim ccx a w grach 8/8 spoko lata :D 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Send1N napisał:

Czyli u ciebie też grizzly jest gęstą pastą ? :E :E 

Mam 4 tubę i każda była żadka jak arctic mx2, z łatwością da się rozsmarować tą gumową szpatułką z zestawu co pokazuje że jest bardzo rzadka. Taka Gelid gc-extreme jest mega gęsta w porównaniu do moich miśków ? 

Jedyny misiek jaki miałem, był jak modelina :P

Ale tym razem chodziło o coś innego.

Te topowe pasty, nawet jak się dobrze rozprowadzają to ich właściwości są inne jak tych tanich past.

Mam przykład z Fortis 3.

Podstawa niby niklowana, ale widać wyraźnie finy. 
Dasz miśka i nie wypełni dobrze nierówności.
Wymienisz na rzadkie smarowidło z Chin i nagle Fortis odżywa.

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

To jest odpowiednik TR'a :> 

Cos w ten desen i do tego niskie takty. Po Epyc wychodzi zawsze TR.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, MarcoSimone napisał:

Podstawa niby niklowana, ale widać wyraźnie finy. 
 

 

 

To pewnie malik edition albo rgb bo moj fortis 3 v2 niklowanej nie miał ? :> 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Send1N napisał:

To pewnie malik edition albo rgb bo moj fortis 3 v2 niklowanej nie miał ? :> 

F3 Malik ;-)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, MarcoSimone napisał:

F3 Malik ;-)

Ta wersja od malika to kozacka byla ? jakość wykonania względem standardowego fortisa kosmos

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare pytanie o temperatury. Najprostsze patenty na ograniczenie odrobinę 5800x? No może poza, all core OC na niskim napięciu.. to wiem że zadziała :D

Po wymianie grafiki okazało się, że jednak stary dobry Wiesiek 3 puszczony bez kagańca w Novigradzie to procek dobija do 75C a coolerek się rozkręca do irytującego poziomu. Oczywiście mogę włączyć vsynca i wtedy problem znika bo 60Hz tylko. 

Mogę grzebnąć z wentylkami tak żeby powyżej 80% to wbijały dopiero przy 80C ale myślałem też o tym żeby obciąć mu trochę z limitu mocy, tylko który najlepiej pogonić żeby temperatury spadły, PPT/EDC? Ostatecznie zostaje jeszcze ECO mode ale to już jest drastyczna operacja 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę tak, ale PBO na niższym limicie niż  do podłogi zachowuje się ciągle rozsądnie i temperatury są niższe. 142W PPT daje Ci jakieś 100% wydajności, ostatnie 40-50W to jest 5-10% także tak, skalowanie jest słabe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie chcesz manual OC i UV? Ja mam ustawione 4,7 i 1,27V i w grach max co widziałem to 61 stopni. Chłodzenie Mugen 5

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bochenende napisał:

A dlaczego nie chcesz manual OC i UV? Ja mam ustawione 4,7 i 1,27V i w grach max co widziałem to 61 stopni.

Bo na PBO pewnie boost na paru rdzeniach podchodzi po 4.9ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  

1 godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Bo na PBO pewnie boost na paru rdzeniach podchodzi po 4.9ghz

Jak dobrze poklikać to nawet 5GHz ;) 

1 godzinę temu, Bochenende napisał:

A dlaczego nie chcesz manual OC i UV? Ja mam ustawione 4,7 i 1,27V i w grach max co widziałem to 61 stopni. Chłodzenie Mugen 5

Kurde, wiele dobrego o tym słyszałem ale wygląda to dla mnie jak zakup auta z fajnym 9 biegowym automatem i wyciągnięciu skrzyni i zamianie na manuala bo "automaty się psują i są wolne".

Ja nawet z PBO świadomie (słowo klucz) nie korzystam (PB =/ PBO), wszystkie opcje w płycie są na auto/default (poza tuningiem ramu) i jak narazie sprawdza się to doskonale. Tylko jak coś proca dogniecie to tak jak to już parę razy pisano, ciągnie tyle prądu i daje takie napięcia, że temperatury świrują. Poprzednio miałem kartę wydmuszkę ale na 3070 taki staruszek wiedźmin potrafi pocisnąć, strach się bać co by CP2077 zrobił :)
Te ostatnie kilka procent wydajności (przynajmniej dla PBO) ma bardzo wysoką cenę w pobieranej mocy i temperaturach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem 5800x na auto. W CB23 temperatury dobijały do 90 stopni z chłodzeniem Fortis 3. W grach przeważnie lekko powyżej 70 stopni, bo i też użycie oscylowało maksymalnie przy 40%. W idlu nie jest źle. Po kilkugodzinnej sesji w Cyberpunka, temperatury spadają do 32 stopni, a w pokoju mam dosyć ciepło. Zacząłem się bawić UV i co mnie zdziwiło, że jak za mocno pojechałem z napięciem w dół to Windows nie wywalał bluescreena jak to miałem w zwyczaju obserwować na Intelach, tylko procek obniżał efektywną częstotliwość i wynik w CB23 leciał nawet o 500 punktów w dół, a procek wciąż stabilny i brał po prostu mniej watów. Temperatury też miło spadały w stresie poniżej 80 stopni. Ale co z tego jak wydajność gorsza :) Ustawiłem mnożnik na sztywno 38 i też nic nie pomogło. Na Intelu mnożnik definiował maksymalny boost. W AMD jest to jakoś inaczej i mój procek potrafi dobić do 4840MHz, mimo że w specyfikacji ma 4700MHz jako maksymalny boost, a w biosie mnożnik 38 :szczerbaty:

 

Ktoś ma pod ręką poradnik, jak zrobić manual OC z UV? Nie chciałbym by procek sam zbijał mi częstotliwość, bo dałem mu za mało jeść. Chciałbym na sztywno ustawić boost i napięcie. Da się coś takiego zrobić? Od zawsze podkręcałem tylko Intele i przy podkręcaniu AMD brakuje mi wiedzy.

 

Aktualnie co ustawiałem to tylko:

  • mnożnik na 38
  • offset napięcia na -0,066V
  • LLC na normal
  • profil XMP

Co daje, że w multicore CB23 mam max 1,3V napięcie na wszystkich rdzeniach, a w singlecore 1,4V. Temperatury max 85. Niższe napięcia czy to w multi czy w singlecore powodują, że wydajność spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz zmienić mnożnik np na 46 - 4.6GHz i  napięcie ustawiasz żeby był stabilny.

Po zmianie mnożnika  chyba boost nie działa z automatu przynajmniej nie powinien.

edit

Możesz też wyłączyć ten tryb turbo wtedy będziesz miał 3.8 GHz :E

 

edit

Jest jeszcze możliwość ustawiania limitu TDP na  95W - 65W  i chyba  nawet 45W wtedy boost jest odpowiednio niższy.

Ciekawe jaki jest na 45W ?

Edytowane przez Roberto78
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...