Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Alighieri napisał:

Zaledwie w godzine, po moim poscie, amatorzy....

 

Ty to kolego widzisz, ja widzę... i co z tego? "Kowalski" pójdzie i tak kupi. 

No i później obwinianie wszystkich TYLKO nie siebie, że kupują w takich cenach. Tak jak z kartami... winni górnicy... tylko jak sklep wystawi kartę z przebitką 40% to lecą i kupują. To po co sklep ma wystawiać taniej? No cóż takie czasy. Tak obserwuję właśnie AB i co zaplanowana data to myk znika w kilka chwil a później w sklepach + 20-50% do ceny. 

Do póki będą takie osoby nic w kwestii cen się nie zmieni. Wystarczy popatrzeć na karty graficzne EVGA. Jak tylko otwierają kolejkę to można się zapisać w cenach +/- MSRP na kartę. Jak jakaś trafia na dystrybucję lokalną do sklepów nagle robi się kwota 2 razy wyższa. 

Lepiej obwiniać skalperów, producentów, sklepy tylko nie siebie za to, że naszym wyborem pokazujemy sklepowi, że może wystawić produkt w zawyżonej cenie i tak go sprzeda. 

Dobra kończę offtop bo świata i tak nie zmienimy a szkoda sobie ciśnienie podnosić. 

Tak tylko jeszcze dodam, bo często się słyszy nie oddawaj do naprawy xyz bo Ci zwrócą gotówkę i teraz nie kupisz nic w tej cenie... Chciałbym, to takie moje marzenie by kiedyś jak cenny zaczną spadać by sklepy zostały zalane milionami reklamacji z wadliwymi towarami. Zwrócić muszą kwotę z dnia zakupu, nie reklamacji :)  To byłaby piękna nauczka dla pewnych sklepów wrzucających RTX 3060TI po 5-6tyś. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak popyt będzie wyżej niż podaż to ceny będą szły w górę - podstawowe prawo rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sideband napisał:

Jak ktoś patrzy na wygląd to tak Edge ma sens i nawet jak ktoś nie lubi RGB to posiada sensowe takie delikatne, które można wyłączyć przełącznikiem z poziomu płyty.

Jak nie trzeba dobrego zintegrowanego audio i wyjścia optycznego oraz Wifi to A-Pro w niczym nie jest gorsza od Edge.

W pełni się zgadzam w drugim kompie mam A-Pro i tam i tak chłodzenie powietrzne wszystko zasłania. Do głównego kompa nie chciałem pakować takiej biedy, bo bloko-pompka to niestety nic już nie zamaskuje. Posiadając O11D chciałem żeby to wszystko sensownie wyglądało. Tak to pewnie tak samo brałbym A-Pro. Inna sprawa, że z cashabckiem od MSI dopłata nie była tak dotkliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hero586 napisał:

W pełni się zgadzam w drugim kompie mam A-Pro i tam i tak chłodzenie powietrzne wszystko zasłania. Do głównego kompa nie chciałem pakować takiej biedy, bo bloko-pompka to niestety nic już nie zamaskuje. Posiadając O11D chciałem żeby to wszystko sensownie wyglądało. Tak to pewnie tak samo brałbym A-Pro. Inna sprawa, że z cashabckiem od MSI dopłata nie była tak dotkliwa.

Jak dla mnie, to A Pro źle nie wygląda. Schludnie całkiem. I mam aio zamontowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, marjanoos napisał:

Jak dla mnie, to A Pro źle nie wygląda. Schludnie całkiem. I mam aio zamontowane.

Na tle wcześniejszych płyt, które posiadałem to wypada naprawdę słabo. 

X470 gaming plus, B550 Aorus Elite, Z490 gaming edge, Z490 PG Velocita, Z490 Aourus Xtreme.

Jedynie X470 gaming plus była na podobnym poziomie, ale i tak miała kilka smaczków. Podświetlenie RGB od spodu i przycisk do resetu BIOS-u :E.

Dobrze, że chociaż 12600K jest elegancko wyceniony to się cenowo to w miarę wyrównało.

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Hero586 napisał:

Na tle wcześniejszych płyt, które posiadałem to wypada naprawdę słabo. 

X470 gaming plus, B550 Aorus Elite, Z490 gaming edge, Z490 PG Velocita, Z490 Aourus Xtreme.

Jedynie X470 gaming plus była na podobnym poziomie, ale i tak miała kilka smaczków. Podświetlenie RGB od spodu i przycisk do resetu BIOS-u :E.

Dobrze, że chociaż 12600K jest elegancko wyceniony to się cenowo to w miarę wyrównało.

Mógłby ten 12600K trochę tańszy być, tak z 1200 zł wtedy byłoby ładnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tragedii ja to się cieszę że w dobrym momencie zdążyłem sprzedać graty. Dzisiaj Z490 Tomahawk był do kupienia za 489 zł to strach pomyśleć po ile używki będą chodzić xD.

Wracając do głównego wątku to jezeli ktoś posiada chłodzenie od Scythe i w dalszym ciągu nie otrzymał zapinki to radzę się przypomnieć. Dziś dostałem odpowiedź z supportu i potwierdzili problemy z poprzednią forma wysyłki. W związku z tym problem wysyłają ponownie zestawy montażowe tylko już normalnie przez DHL z opcją śledzenia, a nie jak wcześniej przez ten wynalazek Germany Post czy jak to sie tak zwie :E.

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, _File_ napisał:

Jak popyt będzie wyżej niż podaż to ceny będą szły w górę - podstawowe prawo rynku.

Z ekonomicznego punltu widzenia sie zgodze, ale to nie jest cala prawda. Jak napisal kolega

59 minut temu, someone1989 napisał:

 

Ty to kolego widzisz, ja widzę... i co z tego? "Kowalski" pójdzie i tak kupi. 

No i później obwinianie wszystkich TYLKO nie siebie, że kupują w takich cenach. Tak jak z kartami... winni górnicy... tylko jak sklep wystawi kartę z przebitką 40% to lecą i kupują. To po co sklep ma wystawiać taniej? No cóż takie czasy. Tak obserwuję właśnie AB i co zaplanowana data to myk znika w kilka chwil a później w sklepach + 20-50% do ceny. 

Do póki będą takie osoby nic w kwestii cen się nie zmieni. Wystarczy popatrzeć na karty graficzne EVGA. Jak tylko otwierają kolejkę to można się zapisać w cenach +/- MSRP na kartę. Jak jakaś trafia na dystrybucję lokalną do sklepów nagle robi się kwota 2 razy wyższa. 

Lepiej obwiniać skalperów, producentów, sklepy tylko nie siebie za to, że naszym wyborem pokazujemy sklepowi, że może wystawić produkt w zawyżonej cenie i tak go sprzeda. 

Dobra kończę offtop bo świata i tak nie zmienimy a szkoda sobie ciśnienie podnosić. 

Tak tylko jeszcze dodam, bo często się słyszy nie oddawaj do naprawy xyz bo Ci zwrócą gotówkę i teraz nie kupisz nic w tej cenie... Chciałbym, to takie moje marzenie by kiedyś jak cenny zaczną spadać by sklepy zostały zalane milionami reklamacji z wadliwymi towarami. Zwrócić muszą kwotę z dnia zakupu, nie reklamacji :)  To byłaby piękna nauczka dla pewnych sklepów wrzucających RTX 3060TI po 5-6tyś. 

a co rowniez glosilem przez lata. Na dlugo przed nieszczesciem "koparek" i boom'em crypto, to my zgadzalismy sie i placilismy, coraz wysze ceny za nowe proce intela, nowe plyty Asus'a, nowe grafiki NV. Nie patrzac na absurdalny, w niektorych przypadkach wzrost cen, nie majacy nic wspolnego ze wzrostem wydajsnosci / jakosci. Wina rowniez lezy po naszej stronie. Rowniez jak to kolega opisal powyzej lam, ktore zaplaca kazda cene. A dzisiaj te ceny w wielu aspektach przekroczyly jakikolwiek akceptowalny poziom i.e. grafiki, czy ostatni hit DDR5.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SVFbBwp.jpg

Masz Windowsa 11 i nowy procesor Intel Core 11 lub 12 gen? Nie włączysz filmów Blu-Ray 4K

Jeśli bardzo zależy wam na Blu-Ray 4K, to jesteście skazani na nieco starsze układy Intela i Windowsa 10

Wielbiciele płyt Blu-Ray UHD muszą nastawić się na sprzęt tego typu albo konsolę 

8slSLwF.jpg

Edytowane przez Tombycz
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy pamięciach DDR5, na nastawie bez XMP i bez manualnego OC, pamięć w trybie JEDEC na płytach 4 slotowych, przy dwóch kościach, zwalnia Wam do 4400?

https://www.anandtech.com/show/16959/intel-innovation-alder-lake-november-4th/4

Podobno tylko na dwuslotowych pytach, przy dwóch kościach, RAM DDR5 ustawia się w trybie JEDEC na 4800 na AlderLake, a w innym przypadku jest tylko wolniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, someone1989 napisał:

 

Wystarczy popatrzeć na karty graficzne EVGA.

Właśnie sobie przypomniałem, że zapisywałem się jesienią 2020 na jakieś 3080 :D dostał ktoś coś od EVGA :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, marjanoos napisał:

Jak dla mnie, to A Pro źle nie wygląda. Schludnie całkiem. I mam aio zamontowane.

Nie jest to wizualnie nawet MSI B550 Gaming plus, którego dałem synowi ze swojego kompa, ale nie ma tragedii...nie razi w oczy, nawet przez prostotę może się podobać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, krzysiak napisał:

Nie jest to wizualnie nawet MSI B550 Gaming plus

Cóż za absurdalne kryterium. Potem mamy płyty pozasłaniane plastikiem z rgbtq+ :(

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pioy napisał:

Cóż za absurdalne kryterium. Potem mamy płyty pozasłaniane plastikiem z rgbtq+ :(

Jak widać w temacie wielu na to patrzy...dla mnie niespecjalnie miało to znaczenie stąd wziąłem A PRO ;) 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wkamil73 napisał:

Właśnie sobie przypomniałem, że zapisywałem się jesienią 2020 na jakieś 3080 :D dostał ktoś coś od EVGA :szczerbaty:

Tez sie chyba zapisywalem cos mi swita... :D

 

Zeby nie bylo offtopu - w jakich cenach kupowaliscie te zachwalane MSI Z690 Edge? :)

Edytowane przez zachy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnieliście mi że od 10 grudnia 2020 wisi mi zamówienie na 3060ti u moreli :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, zachy napisał:

Zeby nie bylo offtopu - w jakich cenach kupowaliscie te zachwalane MSI Z690 Edge? :)

Zamówienie z 12 grudnia w morele cena 1510 zł. Dział handlowy chętnie zszedł trochę z ceny wtedy chyba regulna cena to było 1579zł. Dodatkowo doszedł jeszcze cashback od MSI i zwrot z letyshop. Fiinalnie wyszło 1510 - 275 - 18 = 1217 zł, więc chyba nie najgorzej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Hero586 napisał:

1217 zł, więc chyba nie najgorzej

Spoko cena.

Ja mam Strix A DDR4 za 1300 po CashBacku, wiec podobnie cenowo... ;)

Edytowane przez zachy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, krzysiak napisał:

Nie jest to wizualnie nawet MSI B550 Gaming plus, którego dałem synowi ze swojego kompa, ale nie ma tragedii...nie razi w oczy, nawet przez prostotę może się podobać.

No właśnie. Jest prosto i schludnie. Czarny laminat, I/O za maskownicą. SSD za czarnym radiatorkiem. Zrobię fotkę swojego setupu, jak mi zawisza przedłużki zrobi do grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tego testu TechPowerUp, nie ma większych różnic pomiędzy procesorami w grach:

relative-performance-games-1920-1080.png

Ale Java działa już 2-krotnie szybciej niż na 6700K, który kosztował na premierę 1650 zł, a więc ponad 2-krotność obecnej ceny 12400F. To ponad 4-krotna poprawa stosunku wydajności do ceny.

java.png

[EDIT] Jednak 12400F kosztuje 900, a nie 800 zł jak mi się wydawało. Szkoda, bo moim zdaniem powinien 800 zł. A 12400 z iGPU mógłby 900 zł. No ale jest jakaś poprawa.

Edytowane przez Kynareth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Kynareth napisał:

Według tego testu TechPowerUp, nie ma większych różnic pomiędzy procesorami w grach:

 

Czerwony słupek to praca ze standardowym DDR5 4800, natomiast zielony to standardowe DDR4 3200?

Wygląda na to, że zielony to po OC pamięci/kontrolera do 6000 DDR5:

 

Cytat

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-12400f/4.html

2x 16 GB G.SKILL Trident Z5 RGB DDR5-6000
36-36-36-76 2T
Gear 2

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, wkamil73 napisał:

Właśnie sobie przypomniałem, że zapisywałem się jesienią 2020 na jakieś 3080 :D dostał ktoś coś od EVGA :szczerbaty:

Nie wiem jak z osobami zapisanymi do kolejki bo sam w niej nie byłem. W sensie tej zakupowej. Za to byłem w kolejce do ich programu wymiany (step up) i niewiele dopłacając przeskoczyłem z 3060 przepłaconego na 3080ti. Oczywiście kartę sprzedałem z dużym zyskiem na allegro - jak to ktoś tu napisał wyżej prawa rynku :) 

Na forum evga masz tematy z kolejką osób do wymiany na poszczególne karty i jak sobie ją przeanalizujesz to w tamtym roku całkiem sprawnie to szło a osoby dostawały kartę po ok 2-3 miesiącach od zgłoszenia (był w tym wliczony czas wysyłki karty do nich i odsyłki nowej do klienta. Po prostu były daty zgłoszenia, przelewu czyli 2 etap no i docelowa data otrzymania karty). Nie wiem jak teraz to wygląda, ale ostatnio była uruchomiona kolejna kolejka zakupowa na początku stycznia czyli pewnie znowu na magazynowali produkty. 

Jedynie co mi się wydaje, to że podnieśli w nowym roku nieco ceny. Może mi się jedynie wydawać nie jestem pewny. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, bo ja mam z października 2020 zgłoszenie i status "notify" na "no" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, wkamil73 napisał:

A to ciekawe, bo ja mam z października 2020 zgłoszenie i status "notify" na "no" :)

Gdzie to sie dokladnie sprawdza?

Sprawdze u siebie...

Juz OK znalazlem na mailu :)

Edytowane przez zachy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cześć, Rozglądam się za updatem obecnego PC - specka poniżej. Komputer używany do pracy biurowej oraz gier wszelakich. Nice-to-have byłoby w miarę efektywna pod kątem prądożerności, ponieważ komputer bywa włączony przez kilkanaście godzin na dobę. Zależy mi również, aby nie był głośny w codziennej pracy. Zakładam, że do wymiany w pierwszej kolejności byłby procesor, mobo + RAM - natomiast nie jestem zdecydowany odnośnie Intel vs AMD, więc tutaj prośba o rekomendację. Budżet to ok 3 000pln, natomiast jeśli byłby duży przeskok mogę go naciągnąć (w granicach rozsądku :)) CPU: i5-12400f MOBO: MSI MAG MORTAR B660M MORTAR DDR4 GPU: AMD Radeon RX 6800 XT RAM: 4x8GB 3000Mhz PSU: Seasonic Focus GX 1000W 80 Plus Gold Monitor: 1440px, 165hz Widziałem obecnie promocje na x-kom na połączenie CPU+MOBO, czy coś z tego jest sensowne https://www.pepper.pl/promocje/procesor-intel-core-i7-12700kf-za-839-zl-lub-i9-12900kf-za-1229-zl-przy-zakupie-z-plyta-z790-intel-power-up-at-x-kom-827821?  
    • https://www.oled-info.com/will-samsung-decide-abandon-its-qd-oled-technology Czas pokaże, ale widać, że nie chcą już rozwijać qd-oled, bo produkcja wielkopowierzchnowych matryc jest dość skomplikowana i wykresy zwrotu ponad 10 miliardowej inwestycji nie wyglądają pewnie za dobrze. Na razie posiłkują się LG do czasu opracowania lepszej technologii. Na pewno nie chcą stracić tego kawałka tortu.
    • Sony sobie lubi cenzurować wiele rzeczy, to nie pierwszy taki przypadek przecież, kiedy ingerują w oryginalny wygląd jakiegoś tytułu, który pojawił się na ich konsolach. Jeszcze kilka łatek i będzie cacy
    • Tu się zgadzam, HDR robi wrażenie nawet taki "obcięty"  Ale na dłuższą metę nie jestem w stanie tak grać lub oglądać. Oczy się męczą niemiłosiernie. Jakby nie "patrzeć" to jest to sztuczne źródło światła a wiec oczy raczej się nie cieszą nawet jeśli mózg podpowiada co innego.
    • Tak przez Script Extednera odpalam, a zainstalowałem dobrze bo tylko 3 pliki się kopiuje do folderu z pluginami, opcje które zalecił sprawdziłem czy są on czy off, zrobię jak mówisz i poczytam komentarze.  A co do ENB, to ENB się chyba pobiera i instaluje ręcznie a nie przez Vortexa? 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...