Skocz do zawartości
Tombycz

Intel Raptor Lake / Meteor Lake - 14 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, SebastianFM napisał:

@PiPoLiNiO, czy mógłbyś podać jakieś szczegóły dotyczące powodu wymiany tego i9-13900K twojego kumpla?

Zgadaliśmy się z pół roku temu, że mu się sypie Intel od kiedy kupił kompa, a serwis w którym składał twierdzi, że wszystko jest okej. Więc powiedziałem żeby wklepał wszystko stockowo, ale było to samo. Druga rada żeby oddał im skoro się sypie, albo opcjonalnie napięcia dodał. Dodał i działało kilka miesięcy, ale przestało. Więc już po wydłużenie gwarancji przez Intel, napisał do nich bezpośrednio. I tam też przez miesiąc X maili i 3 różne podejścia w tym czasie. Skończyło się na zwrocie hajsu. 

Messenger_creation_EADC0B8F-9C3D-4B94-B32E-311D5E772B66.jpeg

W sumie dobrze na tym wyszedł, 2300 za 2 letniego kmiota. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
14 minut temu, Kyle_PL napisał:

To ciekawe, szczególnie, że z tego co pamiętam, Cinebench 23 bardziej grzał mi CPU (do 76W) niż Cinebench 2024 (chyba lekko poniżej 70W).

Dobrze pamiętasz, w Cinebench R23 pobór mocy jest wyższy niż w Cinebench 2024.

Nie zmienia to jednak faktu, że procesor podczas testu Cinebench 2024 wymaga wyższego napięcia, ponieważ obciążenie procesora się zmienia w zależności od tego, który fragment obrazu jest renderowany. 

Przy minimalnie za niskim napięciu Cinebench R23 przechodzi a Cinebench 2024 się wywala lub zamyka zawsze podczas renderowania tego samego fragmentu.

BGyq6aG.png

Edytowane przez SebastianFM
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesory Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) mają zastąpić modele Intel Core 13. i 14. generacji (Raptor Lake i Raptor Lake Refresh). Chociaż producent nie ujawnia wielu szczegółów na temat układów, do sieci trafia coraz więcej przecieków. Niedawno poznaliśmy specyfikację modeli, które jako pierwsze trafią na rynek. Intel Core Ultra 200. Wyciekła specyfikacja procesorów Arrow Lake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest odrębny temat dot. tych procesorów. Tu żyje się innymi sprawami. :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bluzą zahaczył o piny :hmm: No to jest, jak siebie określił informatyk :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś mnie uświadomić, dlaczego na niektórych dostępnych w internecie zrzutach ekranu z CPU-Z  procesory 14 gen. mają pokazane instrukcje AVX-VNNI, a na większości innych zrzutóiw - nie ma ich?

image.webp

 

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity film o kłopocie z Intelem 14900KF. Co się okazuje? W 5:37 gość mówi co zrobił i po wymianie wszystko działa. Sprawa zamknięta.

Co ten film w tej chwili wnosi do tematu? Że można proca oddać na RMA? Przecież to już wszyscy właściciele 13 i 14 generacji wiedzą. Wchodzą na stronę Intela wbijają co trzeba ze swoich procesorów i po weryfikacji czy taki proc nie spadł z tira (jest zatwierdzony w oficjalnym obiegu) widzą do kiedy mają gwarancję Intela. 

Urzekła mnie ta historia. Dodam tylko, że na forumie były bardziej urzekające, o wiele bardziej. :szczerbaty:

Edytowane przez Grandal
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Grandal napisał:

Niesamowity film o kłopocie z Intelem 14900KF. Co się okazuje? W 5:37 gość mówi co zrobił

 

24 minuty temu, Grandal napisał:

Co ten film w tej chwili wnosi do tematu?

O jakim filmie piszesz? Może byś link podał, żeby każdy zainteresowany mógł sobie obejrzeć?

Edit:

Już wiem chyba -> o tym parę postów wyżej, ok.

Edytowane przez sert
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sert napisał:

Czy może ktoś mnie uświadomić, dlaczego na niektórych dostępnych w internecie zrzutach ekranu z CPU-Z  procesory 14 gen. mają pokazane instrukcje AVX-VNNI, a na większości innych zrzutóiw - nie ma ich?

CPU-Z dopiero od wersji 2.08 wyświetla dostępność tej instrukcji.

@Grandal, dzięki za streszczenie. 😁

Edytowane przez SebastianFM
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, SebastianFM napisał:

CPU-Z dopiero od wersji 2.08 wyświetla dostępność tej instrukcji.

Dzięki, za odzew. Chyba nie do końca jest jednak tak, jak piszesz - inny znaleziony w sieci zrzut, wersja CPU-Z 2.08 -> ...i nie ma tych instrukcji

IntelCore-14th-Generation-Processors-i5-

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sert, jestem przekonany, że to zależy od wersji programu ponieważ sprawdziłem to na moim i9-13900KF pobierając starsze wersje CPU-Z z oficjalnej strony, link. Możliwe, że dla nowszych procesorów dodali to później. Jak cię to tak męczy to znajdź tutaj kogoś z i5-14600K i poproś o sprawdzenie. Jakie to w ogóle ma dla ciebie znaczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie potrafi czytać i nie widzi dopisku „Ultra” to już jego problem ;) Więc nie cyfra ostatnia jest problemem a brak dopisku, który jest kluczowy do odróżnienia a nie numer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SebastianFM napisał:

jestem przekonany, że to zależy od wersji programu ponieważ sprawdziłem to na moim i9-13900KF pobierając starsze wersje CPU-Z z oficjalnej strony, link. Możliwe, że dla nowszych procesorów dodali to później. Jak cię to tak męczy to znajdź tutaj kogoś z i5-14600K i poproś o sprawdzenie.

Masz rację 👍, pokazało się u mnie w wersji 2.11. Przy okazji widać, jak procka delikatnie podkręciłem (tzn. nie widać bo jest w bezczynności, ale na obciążeniu jest 5425 mhz  - <108,5x50> przy maksymalnie 1.296V zamiast fabrycznych 5.3ghz )

14g.jpg.b61bda39518c1c27bc1bad4417882e15.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...