Skocz do zawartości
Mariusz3535

Problem z temperaturą czipsetu

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam
Niedawno złożyłem nowy komputer i wczoraj zauważyłem problem, wysoką temperaturę na czipsecie ( płyta główna Asus Rog strix a gaming b650 - najnowszy BIOS z lutego 2024 ), w biosie 65 stopni ( krótko po odpaleniu ), pulpit 70-75, pod obciążeniem co ciekawe wzrasta już niewiele, bo 76-80, moim zdaniem to za dużo, nie wiadomo ile sprzęt przez to pociągnie, jak temu zaradzić? 
Proszę o pomoc
Montaż wentylatora na radiatorze czipsetu odpada bo karta go zakrywa. Czy to może być wina tego że płyta nie daje rady do końca z CPU? Lub że ten CPU tak obciąża czipset? ( Ryzen 7800X3D ). Obudowa jest duża i dobrze wentylowana. W systemie już temperatury sprawdzałem OCCT i HW Monitor 

Od jednego użytkownika, który posiada identyczną płytę z tym samym BIOS-em, otrzymałem foto , i on ma w biosie na czipsecie około 40 stopni, pod obciążeniem w systemie około 50, ale posiada Ryzena 7600. 

Co robić? Poprawiać fabrykę ( wymiana pasty na czipsecie? ), Undervolting CPU? 

Ze sklepu odpisali że " mieści się w normie" czyli pewnie jak wyślę płytę to ją odeślą i stwierdzą że wszystko jest ok. 14 dni na zwrot niestety już minęło.

Pozdrawiam 

Edytowane przez Mariusz3535

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technicznie to bezpieczna temperatura dla chipsetu, ale coś ciepły jest jak na taki radiator na nim.

Napisz jaka specyfikacja reszty komputera - obudowa, karta graficzna, wentylatory w obudowie, dyski SATA/NVMe podłączone do chipsetu.

U mnie wygląda tak w Idle:

obraz.png.71cfc5b826d782aaa99edbcda36a367a.png

W dniu 22.03.2024 o 01:43, Mariusz3535 napisał:

Co robić? Poprawiać fabrykę ( wymiana pasty na czipsecie? ), Undervolting CPU?

Wymiana pasty - możliwe że utracisz gwarancje.

Undervolting CPU - nie ma nic wspólnego z chipsetem, więc nic nie da poza zmniejszeniem temperatury w obudowie o kilka stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa wyjścia:

1. oddać na serwis

2. wymienić pastę samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wymieniać pastę pod radiatorem to śruby nie mają żadnych plomb, odkręcasz przez szmatkę i śladu nie zostawisz, ale wątpię aby to był problem z pastą w tak świeżej płycie :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz3535 Radiator jest wyraźnie ciepły pod palcem? Może to tylko przekłamanie czujnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak wysokiej temperaturze ten radiator powinien parzyć w palce.

Jak jest letni, to pasta do wymiany lub radiator jest źle zamontowany albo czujnik, jak wspomniał Pentium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2024 o 23:55, MassTA napisał:

Technicznie to bezpieczna temperatura dla chipsetu, ale coś ciepły jest jak na taki radiator na nim.

Napisz jaka specyfikacja reszty komputera - obudowa, karta graficzna, wentylatory w obudowie, dyski SATA/NVMe podłączone do chipsetu.

U mnie wygląda tak w Idle:

obraz.png.71cfc5b826d782aaa99edbcda36a367a.png

Wymiana pasty - możliwe że utracisz gwarancje.

Undervolting CPU - nie ma nic wspólnego z chipsetem, więc nic nie da poza zmniejszeniem temperatury w obudowie o kilka stopni.

Witam, dziękuję za odpowiedź. Obudowa Coler Master Mesch duża z wentylatorami 2x 200 mm przód, 1x120 tył. Chłodzenie Valkirie syn 360, GPU Asus rog rtx 4070, dyski 3x Kingston Fury Renegade M2 + 1 WD HDD Sata 

Zdecydowałem że wymienię procesor na Ryzen 7700 i pewnie problem się rozwiąże, inni mają na tej płycie z procesorami 7600/7700 około 50 stopni na czipsecie. Nie warto dla kilku klatek robić piekarnika z komputera, wszystko inne ma świetne temperatury, a kultura pracy R 7800x3d jest nie ciekawa nawet przy przeglądaniu internetu i oglądaniu filmów, skoki temperatur i huragan w obudowie. Dam znać co się zmieniło po wymianie CPU, jutro montuję. 

4 godziny temu, leven napisał:

Przy tak wysokiej temperaturze ten radiator powinien parzyć w palce.

Jak jest letni, to pasta do wymiany lub radiator jest źle zamontowany albo czujnik, jak wspomniał Pentium.

Jest gorący i to robota procesora moim zdaniem, jutro zmieniam na 7700 i zobaczę efekty 

5 godzin temu, Pentium D napisał:

@Mariusz3535 Radiator jest wyraźnie ciepły pod palcem? Może to tylko przekłamanie czujnika.

Gorący . Obstawiam że to wszystko wina procesora, inni na takiej samej płycie z 7600/7700 mają około 50 na czipsecie. Czy to czujnik będę wiedział jutro jak zmienię procesor. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Send1N napisał:

Jak chcesz wymieniać pastę pod radiatorem to śruby nie mają żadnych plomb, odkręcasz przez szmatkę i śladu nie zostawisz, ale wątpię aby to był problem z pastą w tak świeżej płycie :E 

Jutro prubuje wymienić procesor na 7700 bo i tak nie jestem zadowolony z kultury pracy 7800x3d i zobaczę..

A tak z ciekawości, jakie temperatury u Ciebie na czipsecie pod 5800x3d?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Mariusz3535 napisał:

Zdecydowałem że wymienię procesor na Ryzen 7700 i pewnie problem się rozwiąże

To nie ma znaczenia dla temperatury chipsetu - więcej ma znaczenia że masz tam podpięty dysk M.2 Gen 4 obsługiwany przez chipset.

23 minuty temu, Mariusz3535 napisał:

kultura pracy R 7800x3d jest nie ciekawa nawet przy przeglądaniu internetu i oglądaniu filmów, skoki temperatur i huragan w obudowie.

Zobacz ustawienia krzywej wentylatorów w BIOS - u Mnie na domyślnych ustawieniach jest 100% obrotów wentylatora CPU przy temperaturze 70*C, także jest idiotycznie ustawione domyślnie i miałem takie same objawy przy przeglądaniu internetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Mariusz3535 napisał:

A tak z ciekawości, jakie temperatury u Ciebie na czipsecie pod 5800x3d?

W idle czy podczas przeglądania neta to nie mam nawet 40 

cae783b8ede39.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To samo u mnie ale już taki BF 2042 potrafi i na ~55*C sekcję podgrzać tak więc to zależy.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod obciążeniem też potrafię czasem zobaczyć piątkę z przodu ale takie 55c na chipsecie czy na vrm to jest nic :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie autor wymienia ten procesor.

Trzeba było wziąć płytę pod pachę i pojechać osobiście do serwisu gwarancyjnego i już.

Rozmowa w cztery oczy przebiega zupełnie inaczej, niż kontakt telefoniczny czy mailowy.

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomogło? Mam to samo, a telefonicznie dostałem wymijającą odpowiedź. Nie bujać się z tym, tylko składać reklamację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz na tym chipie stC ?  Parzy w palce ? Może czujnik uszkodzony, więc dotknij radiatora chipu i napisz, czy parzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cześć, Rozglądam się za updatem obecnego PC - specka poniżej. Komputer używany do pracy biurowej oraz gier wszelakich. Nice-to-have byłoby w miarę efektywna pod kątem prądożerności, ponieważ komputer bywa włączony przez kilkanaście godzin na dobę. Zależy mi również, aby nie był głośny w codziennej pracy. Zakładam, że do wymiany w pierwszej kolejności byłby procesor, mobo + RAM - natomiast nie jestem zdecydowany odnośnie Intel vs AMD, więc tutaj prośba o rekomendację. Budżet to ok 3 000pln, natomiast jeśli byłby duży przeskok mogę go naciągnąć (w granicach rozsądku :)) CPU: i5-12400f MOBO: MSI MAG MORTAR B660M MORTAR DDR4 GPU: AMD Radeon RX 6800 XT RAM: 4x8GB 3000Mhz PSU: Seasonic Focus GX 1000W 80 Plus Gold Monitor: 1440px, 165hz Widziałem obecnie promocje na x-kom na połączenie CPU+MOBO, czy coś z tego jest sensowne https://www.pepper.pl/promocje/procesor-intel-core-i7-12700kf-za-839-zl-lub-i9-12900kf-za-1229-zl-przy-zakupie-z-plyta-z790-intel-power-up-at-x-kom-827821?  
    • https://www.oled-info.com/will-samsung-decide-abandon-its-qd-oled-technology Czas pokaże, ale widać, że nie chcą już rozwijać qd-oled, bo produkcja wielkopowierzchnowych matryc jest dość skomplikowana i wykresy zwrotu ponad 10 miliardowej inwestycji nie wyglądają pewnie za dobrze. Na razie posiłkują się LG do czasu opracowania lepszej technologii. Na pewno nie chcą stracić tego kawałka tortu.
    • Sony sobie lubi cenzurować wiele rzeczy, to nie pierwszy taki przypadek przecież, kiedy ingerują w oryginalny wygląd jakiegoś tytułu, który pojawił się na ich konsolach. Jeszcze kilka łatek i będzie cacy
    • Tu się zgadzam, HDR robi wrażenie nawet taki "obcięty"  Ale na dłuższą metę nie jestem w stanie tak grać lub oglądać. Oczy się męczą niemiłosiernie. Jakby nie "patrzeć" to jest to sztuczne źródło światła a wiec oczy raczej się nie cieszą nawet jeśli mózg podpowiada co innego.
    • Tak przez Script Extednera odpalam, a zainstalowałem dobrze bo tylko 3 pliki się kopiuje do folderu z pluginami, opcje które zalecił sprawdziłem czy są on czy off, zrobię jak mówisz i poczytam komentarze.  A co do ENB, to ENB się chyba pobiera i instaluje ręcznie a nie przez Vortexa? 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...