Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,

Mam takie pytanie, co w obecnej sytuacji bardziej opłaca się kupić, LG C3 42 czy AW2725DF

 

LG C3 obsługuje 4k i można go kupić już za 3600zl 

AW2725DF obsługuje 1440p i jest droższy , kosztuje 4000zl.

 

Obecnie mam komputer który nie jest gotowy do grania w 4k, ale też trochę bez sensu płacić więcej za monitor który teoretycznie jest gorszy, bo obsługuje mniejsza rozdzielczość. A z tego co słyszałem LG C3 radzi sobie ze skalowaniem obrazu do 1440p bardzo dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42" vs 27" wiec samo to powinno CI dac odpowiedz. 

Niby Alienware jest jasnoejszy o 200 nitow, ale tylko w 2% oknie, jak przyjdzie co do czego to przy 10% masz nadal 800 nitow na C3 a taki ma  wtedy 400, do tego dochodzi powierzchnia.

IMO gdybym mial miejsce, to bym wolal wziac wiekszy na Twoim miejscu, tylko tez wypadaloby miec na uwadze, by sprzet jednak sie nadawal do 4k :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@bananzafrykiWejdź sobie w wątek o dużych formatach i poczytaj trochę - pisałem tam sporo o C3 42 i porównywałem go z moim AW3423DW.

Jeśli chodzi o twój wybór to w skrócie:

C3 da ci większą powierzchnię roboczą, 4k które robi różnicę w grach (ostrość), lepszy i jaśniejszy ekran z lepszym i jaśniejszym HDR, oraz milion ustawień obrazu do ustawienia pod siebie czego AW ci nie da. Ponadto C3 może służyć jako maszyna do Netflixa, YT, Prime, Maxx itp. bez potrzeby włączania PC i w ten sposób da ci o wiele lepszą jakość oglądania filmów niż na monitorze.

 Największe minusy to brak regulacji pozycji ekranu (wiadomo), potrzeba posiadania głębokiego biurka (80cm minimum moim zdaniem) oraz znaczna utrata fps jeśli zamierzasz grać w 4k (z DLSS oczywiście). Mi na razie najbardziej doskwiera to ostatnie, bo też nie mam karty do 4k (tylko 4090 się w miarę nadaje), więc fakt, że nie gram już we wszystko w 120 czy 144 fps trochę męczy, ale rozdzielczość i wielkość ekranu to rekompensują.

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to zupełnie dwa różne targety.. AW2725DF to monitor z myślą o e-sportowym graniu (360hz), gdzie LG C3 to telewizor pod rekreacyjne ogrywanie gierek, dający 4K, 120hz i więcej "immersji" z racji na rozmiar. 

Bardziej opłaca się ten, na którym Ci bardziej zależy. Sam zamawiam AW2725DF, ale póki co ciężko z dostępnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MuziPL 

 

A próbowałeś odpalać gry w 1440p na twoim LG C3? Jak z jakością to wygląda? 

 

 

Generalnie bralbym AW2725DF z tego powodu że bardziej pasuje do mojego sprzętu tylko cały dylemat mam w tym, że muszę zaplacic więcej za monitor, który obsługuje mniejsza rozdzielczość, co wydaje mi się być trochę słabe. 

Stąd się zastanawiam nad TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale poprzeglądaj reddit i na pewno na taki temat trafisz

jeśli grasz w większości w gry online bierz 27 cali, jak zalezy ci na 4k, robiącym lepsze wrażenie hdr i grasz w większosci w gry single player to kupuj C3 42  - zrobi większe wrażenie i zapewni większa immersję, na C3 nawet ultrawide dobrze wygląda (custom rozdziałka), zastanów się tylko czy masz miejsce i dobrą odległość od ekranu jak myślisz o 42 calach na biurko, bo moim zdaniem minimalna odległość od jego ekranu do komfortowej pracy to 80cm 

ja tez mam za słabe gpu do 4k obecnie (4080), ale niedługo wyjdą nowe karty i 4k (dlss) i 120fps będą bardziej realne

jeśli chodzi o rozdzielczość to jest róznica w ostrości miedzy 4k (dlss q), a 3440x1440 (dlss q) w grach (mam oba ekrany w domu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MuziPL 

 

Biurko mam 80cm, ale planowałem zawiesić TV na ścianie i ewentualnie odsunąć biurko od ściany. I wtedy bym miał jak biurko około 90cm głębokości, a odległość od oczu do TV bylaby mniej więcej 115-130cm o ile pamiętam. 

A jak mówiłeś o minimalnej odległości 80cm, to masz na myśli 80cm głębokości biurka, czy 80cm od linii wzroku do tv?

 

Kurde masz druga najbardziej topowa grafike na rynku i mówisz że masz kartę niegotowa pod 4k, to co dopiero jak ktoś ma RTX 4070 (ja)

Myślę po co płacić więcej za mniej ( aw2725df 1440p ) skoro wszystkie monitory obsługujące większą rozdziałke są droższe. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

80cm jako minimum odległość od oczu

ja mam też biurko głębokie na 80cm i siedzę nieco odchylony w fotelu więc mam podobną odległość oczy-ekran jak ty, czyli 1 metr mniej więcej i taka odległość jest komfortowa imo

te 42 calowce od LG mają jeszcze jedna fajną zaletę - ich 'podstawa' to dwie krótkie nóżki, które zajmują bardzo mało miejsca na biurku więc można Tv/ekran odsunąć praktycznie pod samą krawędź biurka co daje fajny efekt bo przy tej wielkości ekranu widzisz tylko fajną taflę, no i jednak wyłączony C3 ma czarny ekran a wyłączony qd oled już czarny nie jest (mi to nigdy nie przeszkadzało, ale lepiej wygląda wyłączony woled)

ja przechodzę właśnie z 34 UW na 42 4k i imo warto pod kątem rozdzielczości i większości ekranu, a grafę za jakiś czas się zmieni na lepszą więc fps pójdą w górę a 4k zostanie

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, MuziPL napisał:

4k które robi różnicę w grach (ostrość)

versus 1440p w 27 calach - będzie podobnie, a nawet ppi jest większe w 27'.  

@bananzafryki też mam c3 42, gram głównie w WoW-a; więc niewymagająca gierka, natomiast wiadomo 4k i nowe gry to zadyszka, a jak przyzwyczajony jesteś na ekranach 100 FPS+ to będzie Cię drażnić 60. Na 1440p sporo traci się na jakości, więc musisz nadrabiać większą odległością od ekranu, żeby nie bolało, znaczy ja tak mam ;)  Może pozostaje Ci poczekać aż stanieją 32" 4k ? chyba najbardziej optymalna opcja, skalowanie nie będzie boleć aż tak + masz przyszłościowy ekran, jeżeli gryzie Cię już 1440p 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Voodoo 2 

Dzięki za odpowiedź 

Wiesz co, nie gryzie mnie 1440p. Zresztą nawet słyszałem że przeskok z 1080p do 1440p robi duża robotę, a z 1440p na 4k już nie aż tak dużą. 

Poza tym raczej większość osób jest zgodna, że lepiej mieć 120fps i 1440p niż grać w 4k w 60fps. 

 

Więc normalnie bym nie miał dylematu i bral śmiało 1440p, tylko jaki jest w tym sens, skoro jest to droższe od LG C3 42, który obsługuje jakość 4k

To tak jakbyś płacił więcej za gorszy sprzęt tylko dlatego, że pasuje on do twojego komputera. 

 

A tak z ciekawości na 1440p jaka masz odległość od ekranu żeby nadrobić utratę jakości?

Edytowane przez bananzafryki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
15 minut temu, Voodoo 2 napisał:

versus 1440p w 27 calach - będzie podobnie, a nawet ppi jest większe w 27'.  

@bananzafryki też mam c3 42, gram głównie w WoW-a; więc niewymagająca gierka, natomiast wiadomo 4k i nowe gry to zadyszka, a jak przyzwyczajony jesteś na ekranach 100 FPS+ to będzie Cię drażnić 60. Na 1440p sporo traci się na jakości, więc musisz nadrabiać większą odległością od ekranu, żeby nie bolało, znaczy ja tak mam ;)  Może pozostaje Ci poczekać aż stanieją 32" 4k ? chyba najbardziej optymalna opcja, skalowanie nie będzie boleć aż tak + masz przyszłościowy ekran, jeżeli gryzie Cię już 1440p 

 

 

 

tak, ppi jest podobne, ale siedząc metr od wielkiego ekranu 4k i grając w 4k będzie miał większą ostrość i klarowność obrazu, niż siedząc 40 cm od 27 calowego 1440p grając w 1440p - kwestia większej rozdzielczości i wielkości ekranu

ja u siebie widzę różnicę między 3440x1440 34 cale vs 4k 42 cale

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 19.04.2024 o 01:40, bananzafryki napisał:

co w obecnej sytuacji bardziej opłaca się kupić, LG C3 42 czy AW2725DF

Mam LG C2 42 i Aorus FO27Q3 czyli inne wydania tych samych matryc, o które pytasz. 

To dwa różne podejścia, w moim przypadku nawet dwa różne komputery. Pytanie o opłacalność trzeba jakoś zmierzyć dodatkowo, bo chyba nie chodzi Ci tylko o to, czy warto dołożyć/zaoszczędzić 400zł.

1) rozmiar: większy lepszy jak masz biurko 80cm. Na płytszym się umęczysz w grach. 

2) rodzaj gier: teoretycznie LG do fabuły, QD-OLED do strzelania, ale na LG wyświetlisz w customowej rozdzielczości obraz 27-32 calowy, więc wzrokiem ogarniesz łatwo cały ekran.

3) odświeżanie: wiadomo, więcej herzów lepsze a puryści mówią nawet, że do ideał zacznie się od oleda 1000hz. Ale już przy 4K 120Hz natykasz się na możliwości GPU. Pomijając kwestię CPU, 120 klatek na 4K to 270 klatek na 1440p. Poniżej 80 klatek na LG mi się już obraz nie podoba, a te 80 klatek w 4K to 180 klatek w 1440p więc dalej bardzo płynnie. Pytanie ile realnie Twoja karta wyciąga teraz w 1440p, bo:.

4) skalowanie: w mojej opinii lepiej wygląda obraz przeskalowany w dół na oledzie niż na IPS. Ale cudów nie ma, to nie będzie wyglądać jak natywne 4K. 

5) HDR: jak grasz w fabułę i cenisz sobie ładne widoki: LG zrobi to lepiej, ale jak nie masz do domu TV oleda i nie porównywałeś, to QD-OLED też Cię zachwyci. To ta sama liga i przepaść do fake'owych HDR-ów z typowych monitorów

6) uniwersalność: LG to TV, co nie tylko jest miłym dodatkiem, ale daje możliwość większej regulacji obrazu pod własne upodobania. Nie tylko w zakresie kolorów, jasności i itp, ale np. w zakresie upłynniania ruchu, czyli generacji (interpolacji) klatek po stronie TV - niektórzy z małym fps używają tego godząc się z dużym input lagiem. Na monitorze się już tak nie pobawisz. Kolejna cecha TV, to serwisy streamingowe, które na TV wyglądają bdb, a na PC są ograniczane w jakości obrazu (tak, są ewentualnie wtyczki do Chrome). Więc jak oglądasz Netflixy na kompie, to LG będzie tu lepszy.

 

Ogólnie podsumowując, zacząłbym od punktu pierwszego, jak nie masz odpowiedniego biurka, nie czytaj dalej :-) i kupuj Della.

 

 

Edytowane przez MSky7
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MSky7 

Tak więc odpowiadając na twoje punkty; 

1. Rozmiar 27" odpowiada mi przy głębokości biurka 80cm. Ale podobno im większy wyświetlacz tym lepsze wrażenie robi. 

2. Nie gram w strzelanki, zazwyczaj RPG

3. Co do odświeżania, to jednak jak się nie gra w gry esportowe, to spokojnie 120 klatek powinno wystarczyć i moim zdaniem to powinno być celem w co się mierzy.

Tylko jednak osiągnąć 120 klatek w 4k a w 1440p to jest różnica. I wydaje mi się że mimo wszystko lepiej mieć bardziej płynny obraz 1440p niż mniej płynny ale w 4k. 

 

Ja to widzę w ten sposób, że w grach najważniejsze jest FPS-Jakość Grafiki-Rozdzielczosc. 

Tzn lepiej grać w większej ilości FPS bądź z lepsza grafa w mniejszej rozdziałce. 

 

4. 

A jak wygląda według ciebie przeskalowany LG C3 42 do 1440p w porównaniu do twojego monitora 27" który ma natywna rozdziałke 1440p? 

 

6. 

Co masz na myśli mówiąc o generacji klatek że strony TV?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upłynnianie ruchu, true motion itp. Na resztę Ci potem odpowiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MSky7 

Zaciekawiłeś mnie tym tematem. Ile można klatek zyskać na tym upłynnianiu ruchów, true motion itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.04.2024 o 12:07, MSky7 napisał:

Mam LG C2 42 i Aorus FO27Q3 czyli inne wydania tych samych matryc, o które pytasz. 

 

 

 

masz oba takie ekrany (teraz już chyba C4 jak dobrze pamietam) i używasz na przemian? pytam, bo rozważam podobne kombo tylko się zastanawiam czy to nie przesada? co u ciebie stoi za decyzją posiadania obu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mniejszy jest na naszym drugim domowym PC, którego używam jak się dopcham :-). Na moim mam 42" i nie przesiadłbym się na stałe na mniejszy. 

Edytowane przez MSky7
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, MSky7 napisał:

Mniejszy jest na naszym drugim domowym PC, którego używam jak się dopcham :-). Na moim mam 42" i nie przesiadłbym się na stałe na mniejszy. 

zauważyłeś jakieś nierównomierne zużycie ekranu, retencje czy wypalenia od grania w ultrawide lub 1440p w małym oknie (27 cali) na C2? zakładając, że przeplatałeś to graniem na pełnym ekranie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W gry 21:9 gram sporadycznie, ale za to jak używam pulpitu (75% czasu), to ustawiam zazwyczaj jedno okno robocze na środku a po bokach mam czarne paski od tapety. W takiej konfiguracji nie mam po 1000h żadnych oznak nierównomiernego zużycia.

Jedyne co kiedyś zauważyłem, gdzieś tak przy 500h, że lekko powidokuje mi na szarościach pasek zadań, którego nie chowam. I to nie ikonki czy okienko wyszukiwania, tylko właśnie cały pasek, który był ciemnoszary z jasną linią na granicy. Ale to zniknęło samo (mam refreshment co 4h i cleaning co 500h - standardowe ustawienia automatyczne LG) a od tego czasu dodatkowo zacząłem używać przezroczystego paska zadań.

Edytowane przez MSky7
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...