Skocz do zawartości
Lameismyname

R7 5800X vs 5800X3D w 1440p

Rekomendowane odpowiedzi

@caleb59 Ok, ale znowu mam szansę na zmianę tego topowego procka AM4 na bardziej powszechnego ale wydajniejszego AM5 bezkosztowo (proc -> proc). Głośno myślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.04.2024 o 15:05, TheMr. napisał:

CS 1.6 pamiętasz dobrze bo miał bardzo dobre mody. Call of Duty to był source gdzie mogłeś bhpowac, robić no scope z awp i trafiać 80% czasu, a z deagla to nawet 100%, powodzenia żebyś to zrobił w CS2 teraz :) 

Jesli komuś przeszkadzają skiny, no cóż… To dalej nie zmienia gameplayu w żadnym wypadku. 

Jakie mody panie każdy mod tej gry to był kryminał, klasyczne 5vs5 ESL, turnieje itp to było najlepsze ;) albo serwer w moim miasteczku na lanie gdzie łącznie jest 14mieszkańców a grało ponad tysiąc :E i każdy bił się o to aby być w rankingu bo było top15 a ten który był pierwszy na koniec miesiąca miał mega szacun na dzielni 😎:pimp:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to CS2 oferuje 3x więcej niż CS 1.6 wtedy. Znak czasów w takim razie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przemyślałem wszystko i obrałem strategię.

Sprzedaję procka (666zł) + mobo (ok. 250zł) + ramy (ok. 200zł), czyli zakładam, że odzyskam z tych części ok. 1k.
W to miejsce leci 7500F (ok. 750zł) + ASROCK B650M-HDV/M.2 (ok 500zł) + 2x16GB DDR5 (ok. 500zł) = 1750 zł.
Matematyka podpowiada, że w tym układzie dopłacić będę musiał do tego wszystkiego 750zł.

Memki się zastanawiam, chyba te, doradźcie: https://www.krsystem.pl/lexar_ddr5_ares_rgb_czarna_32gb216gb6000_cl30_xmp_3.0__amd_exp-item-72993.html

Druga sprawa to monitor, jak ten pójdzie to w to miejsce coś wezmę. Na pewno 1440p, IPS i przynajmniej 165Hz. Mogę wziąć ciut mniejszy, tj. przeżyję degradację z 31,5" na 27" :)
Skoro chciałbym zaliczyć 2 upgrade naraz czyli proc+mobo+ram i monitor, z monitorem zjadę budżet do okolic 1-1,5k, z naciskiem na "im taniej tym lepiej".
Może nawet coś takiego zrobiłoby robotę?:
https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-acer-nitro-xv271u-m3-27-2560x1440px-ips-180hz-0-5-ms

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeżeli nie będziesz kręcić ramu, to te lexary ares 6000 cl30 na m-die mogą być - wbijesz profil expo i z bani. Jeżeli nie boisz się oc ramu, to ja bym brał 6400/cl32 i kręcił.

Ogólnie mam przygotowany profil dla początkujących w temacie - już parę razy ludziom wklejałem. Takie coś powinno pójść z palca bez problemu. Ofc weryfikacja zwłaszcza anta extreme konieczna.

KXwr4Hw.png

e:

Mobo, które wybrałeś jest wystarczające, ale możesz rozważyć coś nieco bardziej przyszłościowego na b650e (zwłaszcza pcie 5.0 dla gpu) jeżeli masz zamiar długo siedzieć na tej podstawce. Teraz to bez różnicy, ale kto wie jaka będzie sytuacja na rynku gpu za kilka generacji. Mobo np:

b650e od asrocka

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście też polecam lexary 6400, może pójdą nawet stabilnie z xmp, a jeśli nie to zrobisz ciasne 6200 ;)

Reszta sprzętu może być 👍

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kelam Chcę zrobić upgrade jednak z racji, że pewnie pójdzie w parze z wymianą monitora, nie chcę przesadzać z ceną. O tym riptide myślałem jednak +50 procent ceny, a tak naprawdę nic mi to specjalnie nie da. Procek też 7500F bo po sprzedaży 5800X niewielka dopłata, różnica w CS2 na pewno na plus, a nie pójdę w 7800X3D bo wejdą zenki 5 i ten znacznie z czasem straci na wartości. Tu kieruje się rozsądkiem. 5800X kupiłem jak chodziły po 2k za 1670zł, teraz proc warty -1k także tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Jeżeli chcesz budżetowo, może być tańsze mobo. Przemyśl jeszcze kwestię ramu czy będzie oc manualne czy nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kelam Olewam OC, chcę ramy które władze, wczytam profil i olewka. Nie będę kręcił. Które tak pójdą? 6000 CL30?

A co do mobo to ta chyba jest najlepsza cena-jakość. Nie będę dziadowal, bo niewiele urwę, a już będzie straszny kastrat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to 6000 zostaje, 6400 niekoniecznie już kontroler udźwignie.

 

Co do pcie 5.0 dla GPU, to jeszcze sporo czasu minie zanim karty będą dławione przez 4.0, więc tym niespecjalnie bym sobie nie zaprzątał głowę... byle nie brać wtedy jakiejś pcie 5.0 4x :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Teraz tak, ale jak będzie w perspektywie na pokładzie zenek 6, a do tego ze dwie-trzy nowsze gen gpu, to może się okazać, ze jednak warto mieć pcie 5.0 dla gpu. Różnie może być.

e:

Zwłaszcza jak się odpalą czerwoni i zieloni z przycinaniem linii. 

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byle nie brać ciętych i będzie dobrze, osobiście niespecjalnie się przejmuję posiadaniem B650 bez e :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pytanie czy będzie wybór (poza topką ofc):szczerbaty:. Czas pokaże. Kolega @Lameismyname i tak chce budżetową podmiankę podstawki robić, także w sumie temat mobo zamknięty. Ale ram bym jednak kręcił:szczerbaty:. Nastawy bezpieczne wrzuciłem do lexarów na adie - wklepać uważnie i na 99.9% będzie git. Tylko puścić antę extreme dla potwierdzenia:-P.

e: U siebie już dłuższy czas na takich cisnę - stabilne fest, ale jednak nie polecam do wklepywania z palca. Lepiej te poprzednie, luźniejsze i bezpieczniejsze.

9TEsjN9.png

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy za 500 się kupi mobo z pcie 5.0 :D Osobiście myślałem o tym b650e riptide, nawet kumplowi ją poleciłem w zeszłym roku i kupił ją. Po czym wziąłem Asusa bez e bo mi się bardziej podobał wizualnie (choć też jeszcze był inny powód - bardzo tanio to ostatecznie kupiłem) :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Też myślałem o tym mobo, ale dopłaciłem do steel legend. Taki jakoś wizualnie mi się bardziej podobał:szczerbaty:. Ale nie polecam zwykle ludziom, bo to jednak prawie 1.2k.

e: Na morele już 1.1k nawet. 

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się skuszę na OC. Chwilowo chcę podmiankę podstawki zrobić racjonalnie kosztowo. Niestety w cpu i w GPU im w większą topkę się celuje tym więcej się traci. 7500f będzie jak złoto, może przy zen 5 jakiś upgrade procka zrobię. Zobaczymy.

Generalnie myślę, że 700zł za zmianę podstawki jak wyżej pisałem jest rozsądnym pułapem. Będzie kop wydajności, nowe ficzery, a portfela jednak nie wyszarpie zbytnio. Najbardziej przekonuje mnie zmiana 5800X na 7500F praktycznie 1 do 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się skusisz, to jak najbardziej 6400 bierz ;) wrzuć pierwsze ustawienia od @Kelam, jeśli będzie stabilnie to jedź ciaśniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moim zdaniem nie musisz zmieniać cepa z 7500f do czasu zmiany gpu. 7500f i 4070s to lux połączenie. Nic więcej nie trzeba. Ram zawsze warto kręcić jak można, a lexary a-die aż o to się proszą. Nie bój żaby:-P.

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kelam GPU wytrzymuje mi stabilnie +200MHz rdzeń, +2150MHz VRAM. Po testach syntetycznych mam wrażenie, że poziom wydajności 4070ti. W CP2077PL jakieś 10+ FPS w najbardziej trudnych lokalizacjach profil RT Overdrive 1440p czyli jak na poprzednich GPU nie widziałem realnie po OC przyrostu wydajności w tym tytule (1-2 FPS) to tu aż zdziwiony byłem różnicą.

Ramy i CPU też mógłbym pogonić w OC. Ciekawe ile moja zasiłka zniesie.

Najbardziej zastanawiam się czy mój Fortis 3 podejdzie pod AM5. W najgorszym wypadku wezmę coś ala AC Freezer 36

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Fortisa 3 zakłada się na na backplate idący z mobo, to podejdzie. Akurat nie miałem do czynienia z tym chłodzeniem na AMD, więc nie wiem.

 

Zasilacz powinien dać radę, przez 2 lata jechałem na seasonic focus gold+ 550W z kręconym 12600kf (w pełnym cugu 230W) + 3070 (w pełnym cugu 270W) :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@krzysiak właśnie Fortis 3 ma swój "backplate" chociaż pod jednym z filmików na tubie oficjalnie z konta silentiumpc pisali ze podejdzie pod am5. Tak więc nie wiem...

PS. Te lexary to taki wypas cena-jakość, że każdy je polecą? Myślałem o goodramach co by naszym dać zarobić ale wszędzie te lexary polecają...

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No jasne. Lexary 6400/cl32 git są. Tanie i jednocześnie fajne do oc na kostkach hynix a-die. 

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy je polecają bo to świetne pamięci jak na cenę ;)

 

Co do chłodzenia pewnie bym kombinował z przykręceniem stelażu chłodzenia do fabrycznego backplate płyty...z tym że mnie się łatwo mówi, bo mam pełne pudełko po mobo wypchane różnymi mocowaniami chłodzeń i śrubkami różnej maści :E Jakieś aio deepcool swego czasu jeszcze na am4 miałem zamontowane na mixie mocowania spc + deepcool :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...