Skocz do zawartości
marki

Monitor 24" 1080P czy 27" 1080p czy 27" 1440p? Odległość 75-85cm. Biuro/www, sporadycznie gry.

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę kupić nowy monitor na podmianę obecnego 22" 1920x1200 na panelu VA.
Siedzę myślę standardowo ok 75-85cm od ekranu. 

Niestety mam sporego zgryza jakie rozwiązanie wybrać...
Myślę, że 90% czasu przed monitorem to przeglądanie www/typowa biurówka. Czasami w coś pogram (takie ataki, że mi się będzie chciało i popykam 1,5-2h dziennie przez kilka dni, później zero grania przez miesiąc).

Budżet max 1400 zł, ale nie muszę go w całości wykorzystać. 


Jaki panel byście wybrali? IPS czy VA?

Największy problem - dobór rozmiaru matrycy oraz jej rozdzielczości.
W praktyce wybór mam między:

24" 1080p
27" 1080p
27" 1440p

Co wybrać? 
W teorii 24" 1080 p najbardziej uniwersalny, nada się spokojnie do www/biuro jak i znakomicie się sprawdzi w grach.

Z drugiej strony dopłata do 27" nie jest jakaś duża...
Tylko, w tym przypadku powstaje problem rozdzielczości. Obawiam się, że 1080p przy 27 calach to za mało i przy www/biuro będzie obraz lekko ziarnisty...
Natomiast 1080p w grach będzie ok (i sporo taniej sprzętowo)

Znowu 1440p przy ekranie 27 cali świetnie się sprawdzi przy www/biurze (bdb ostrość), ale znowu wywołuje komplikacje w graniu (znacznie większe wymagania sprzętowe przy graniu 1440p). A boję się że granie w 1080p, czyli nienatywnej rozdzielczości dla panelu będzie powodowało rozmycie etc. 

 

Co byście na moim miejscu zrobili?

Czy ekran 27" i odległości od oczu ok 75-85cm nie będzie za duży np przy czytaniu www?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie bierz 27" 1440p sam mam ok 75cm odległości i jest idealnie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, ShaDow_Pro napisał:

Zdecydowanie bierz 27" 1440p sam mam ok 75cm odległości i jest idealnie.

A grasz? W jakich rozdzielczościach?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze tylko 1440p, po co grać na niższych. Jak ci będzie brakować mocy to włączysc DLSS/FSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w biurze 23,8" 2560x1440 i fajnie się na tym czyta (skalowanie systemowe 143%). Obraz ostry i gładki.

Jeśli chodzi o kwestię gier, to bez przesady - 2560x1440 nie jest jakoś strasznie wymagające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Cytat

Myślę, że 90% czasu przed monitorem to przeglądanie www/typowa biurówka. Czasami w coś pogram (takie ataki, że mi się będzie chciało i popykam 1,5-2h dziennie przez kilka dni, później zero grania przez miesiąc)

.

31-32 cale IPS
Sam działam z 85% siedząc na necie i czasem gry
Sprzęt z siga

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Kyle_PL napisał:

Ja mam w biurze 23,8" 2560x1440 i fajnie się na tym czyta (skalowanie systemowe 143%). Obraz ostry i gładki.

Jeśli chodzi o kwestię gier, to bez przesady - 2560x1440 nie jest jakoś strasznie wymagające.

Ja mam u siebie w pracy 24" 1080p i jest ok. Skalowanie 100%. Dlatego tego się nie boję i jest to bezpieczna opcja. 

 

Ale z drugiej strony 27 cali nie jest dużo droższe. Tylko ten problem rozdzielczości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sam przesiadłem się z 27' 1080p na 27'1440p wiec podziele sie doswiadczeniem, może coś pomoże.

Zaczęło się od tego, że kategorycznie musiałem ustawić skalowanie na 120% w windowsie bo dla mnie to za małe wszystko (wzrok mam bardzo dobry mimo lat przed komputerem, badany w zeszłym roku u dobrej okulistki).

Na początku też skalowanie robiło problemy w niektórych programach, problem rozwiązało ustawienie skalowania niestandardowego na 120% bo jak się wybierało z drop-downu to potem niektóre programy były zamazane.

W pracy skalowanie było problemem przy łączeniu się przez wszelakie citrixy bo one sie dobrze nie skalowały i wszystko miałem malutkie, na szczęście obecnie pracuje 90% na portalu azure a tam wszystko śmiga.

Jak chodzi o gry to obraz jest faktycznie ostrzejszy chociaż nie powiedziałbym, że był efekt "wow, ot takie "w sumie lepiej" ALE niektóre starsze gierki nie mają skalowania interfejsu no i tutaj były zgrzyty.

Jeżeli nie zamierzasz używać skalowania i taka wielkosc wszystkiego w 1440p na 27 calach Ci pasuje to bierz śmiało.

Edytowane przez Slayer
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, marki napisał:

Ja mam u siebie w pracy 24" 1080p i jest ok. Skalowanie 100%. Dlatego tego się nie boję i jest to bezpieczna opcja.

W pracy też mam 24" 1920x1200 - ziarnisty ten obraz. Przy 24" 1920x1080 będzie jeszcze gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1080 na 27 - nie ma problemów - dla mnie wszystko trochę małe, bo przyzwyczaiłem się do większych elementów, ale w sumie ok- ponadto skalowanie 125 daje b. dobre efekty i wyraźnie wszystko zwiększa bez rozmycia, przynajmniej u mnie; i mój 27 kosztował poniżej 500 - 1400 to obłęd!

niemniej wolę 24 i zamierzam zmienić na 24 - wg mnie do pracy biurowej, czytania i przeglądanie internetu 24\1080 idealne, 27 za duże - zbyt dużo wiercenia głową i oczyma\oczami; ale nie gram i rzadko oglądam video; za 1400 kupiłbym dwa - 24 do biura i internetu, 27 do gier i video

nie za bardzo się znam, ale jeśli 90% czasu to biurówka nie zdecydowałbym się na 27\1440, co najwyżej 27\1080

 

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o np pójściu na grubo i zakupie np Gigabyte M28U za ok 2000 zł?

Rozwiązuje to w teorii problem grania w 1080p, bo matematycznie nie ma problemu ze skalowaniem (4k /4 daje FHD).

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy sprzęt uciągnie granie w 4k

2. Czy aplikacje, na których pracujesz będą się dobrze skalowały. Bo z tym są problemy jak już pisałem. No chyba, że sam word/excel to spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Slayer napisał:

1. Czy sprzęt uciągnie granie w 4k

2. Czy aplikacje, na których pracujesz będą się dobrze skalowały. Bo z tym są problemy jak już pisałem. No chyba, że sam word/excel to spoko.

 

Sprzęt to:


RAM:  Corsair 16GB (2x8GB) 2133MHz CL13 Vengeance LPX (CMK16GX4M2A2133C13)
CPU:  Intel Core i3-6100 /3.7GHz, 3MB, LGA 1151, BOX
Mobo: MSI B150M PRO-VD /intel B150, DDR4, LGA1151
Grafika: Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB (ma gniazdo DisplayPort 1.4)

 

Więc chyba pociągnie w 4K pulpit, biuro www, streaming z YT? 

Co do gier wiadomo nie ma opcji, chyba że granie w 1080p (dobrze się skaluje do 4K) lub Geforce Now w pakiecie Ultimate

Plus oczywiście bezproblemowe podłączenie konsoli ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę to bierz 4k, w pracy, przy oglądaniu zdjęć i flimów jest o wiele lepiej. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

24" 1080p i 27" 1440p spoko, 27" 1080p bym nie brał do pracy z tekstem, do pozostałych rzeczy jest ok.

Co do IPS vs VA - jeśli korzystasz z komputera wyłącznie przy świetle dziennym i sztucznym to weź IPS, jeśli w mroku to obraz na VA wygląda znacznie lepiej.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, na teraz to całkowicie nie biorę pod uwagę monitora 1440p (ze względu na brak skalowalności do FHD).

Wybór zostaje między:
AOC 24G2SPU (23,8 cala FHD, IPS 144Hz)
Gigabyte G24F 2 (23,8 cala FHD, IPS 144Hz)
AOC 25G3ZM (24,5 cala, FHD, VA 240Hz) - taki najlepszy środek, minimalnie większy od pozostałych dwóch, lepsza czerń i kontrast, nienajgorsze smużenie
Gigabyte G27F 2 (27 cali FHD, IPS) - tutaj się boję, że będę widział "ziarno"
AOC 27G2SP / 27G2SPU (27 cali FHD, IPS) - tutaj się boję, że będę widział "ziarno"

lub pójść na grubo (i pewnie na 10 lat):
AOC U27G3X/BK (27 cala, 4K, IPS, 160Hz) - tutaj wada to kontrast ok 1100:1, więc niestety kosztem czerni
GIGABYTE M28U (27 cala, 4K, IPS, 144Hz) - tutaj wada to kontrast ok 1100:1, więc niestety kosztem czerni

 

Przypominam, że użycie monitora to 90% czasu www/biurówka. Gry to tylko dodatek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na towi miejscu poszedł w 4K, zdecydowanie większa ostrość jest milsza dla oka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, ShaDow_Pro napisał:

Ja bym na towi miejscu poszedł w 4K, zdecydowanie większa ostrość jest milsza dla oka. 

To to na pewno.

Tylko pytanie czy teraz warto wydawać 2200 zł na taki monitor, w sytuacji gdy MiniLED tanieją. I za jakiś czas one będą po 2k.

Mam TV z miniLed i to na prawdę robi robotę :)

 

 

A monitor FHD jednak jest 3-3,5 razy tańszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak masz zamiar w 90% używać do pracy biurowej to dla ciebie nie powinno mieć to aż takiego znaczenia. Bo najważniejszym czynnikiem rzutującym na jakość będzie rozdzielczość. 

Do pracy biurowej to ci wystarczy 4k60Hz. https://www.morele.net/monitor-samsung-ur55-lu28r550uqpxen-12766475/?ceneo_cid=6a1547ad-e5a3-1c94-f95c-943eb43f841d

Edytowane przez ShaDow_Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.05.2024 o 23:46, ShaDow_Pro napisał:

Jak masz zamiar w 90% używać do pracy biurowej to dla ciebie nie powinno mieć to aż takiego znaczenia. Bo najważniejszym czynnikiem rzutującym na jakość będzie rozdzielczość. 

Do pracy biurowej to ci wystarczy 4k60Hz. https://www.morele.net/monitor-samsung-ur55-lu28r550uqpxen-12766475/?ceneo_cid=6a1547ad-e5a3-1c94-f95c-943eb43f841d

 

Ten niestety nie ma regulacji wysokości. A to dla mnie mus. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.05.2024 o 21:25, Slayer napisał:

1. Czy sprzęt uciągnie granie w 4k

Może ustawić skalowanie Integer (będzie miał do gier monitor, który się zachowa jakby miał FHD) - obsługują to GPU od RX460 w górę i od GTX 1650 w górę.

W dniu 5.05.2024 o 22:11, marki napisał:

Grafika: Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB (ma gniazdo DisplayPort 1.4)

Co do gier wiadomo nie ma opcji, chyba że granie w 1080p (dobrze się skaluje do 4K)

GTX 1050Ti jeśli mnie pamięć nie myli, to nie obsługuje Integer Scaling.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu będę musiał kupić monitor, co raz bardziej składam się do wyboru "złotego środka", czyli tego AOC 25G3ZM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, marki napisał:

 

Ten niestety nie ma regulacji wysokości. A to dla mnie mus. 

 

wystarczy kupić ramię do biurka i po problemie, ustawisz dowolnie.

Tylko po co do pracy Ci 240Hz i w dodatku tylko FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
45 minut temu, ShaDow_Pro napisał:

wystarczy kupić ramię do biurka i po problemie, ustawisz dowolnie.

Tylko po co do pracy Ci 240Hz i w dodatku tylko FHD.

Jakoś nie do końca jestem przekonany że panel ips jest ok do pracy... Plus denerwuje mnie słaba czerń i clouding. 

 

Edytowane przez marki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór jest twój, ja bym nie brał nic poniżej 1440p w dzisiejszych czasach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...