Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Jak to jest wreszcie z tym hotspotem? Informacji oficjalnych brak a ludzie pisza rozne rzeczy. Z ciekawosci zobaczylem co powie o tym chat GPT i rowniez brak oficjalnych konkretow. Zastanawia mnie czy ten hotspot faktycznie ma az tak duze znaczenie i w jakiej wlasciwie temperaturze jest potencjalnie gozny dla zywotnosci GPU. Gdzie ten hotspot konkretnie wogole sie znajduje? Temat jest ciekawy ale zarazem niejasny. Zakladajac ze karta wylaczy sie z przegrzania przy okolo 95 stopniach to hotspot wyniesie okolice 115 stopni. Idac ta logika granica bezpieczenstwa dla hotspota to 115 stopni?

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

HS  to najcieplejszy punkt na samym gpu czyli rdzeniu,  HS wyższy od temperatury rdzenia o 10-15 do 20c to jeszcze norma jak jest wyżej to może być problem z fabryczną aplikacją pasty (rdzeń nie jest idealnie pokryty) lub pasta zaliczyła "pump out" może zdarzyć się tak że masz np 65c na rdzeniu a hs jest o 30 stopni wyżej i wentylatory zaczynają wyć mimo że gpu jest chłodne.

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No u mnie jest wlasnie niecale 20c czyli gorna granica normy. Najtanszy model chyba wiec nic dziwnego 🤣 87 max na hotspocie a gdybym nie podbil troche krzywej wentylatorow to mialbym pewnie z 90 albo i 93.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

95 na hotspocie to nie jest wielki problem, producenci przewidują jego temperaturę niekiedy do 100 stopni, a w nowszych do 110. Dobrze trzymać go poniżej 95 stopni, ale 90 wystarczy,
Czasem pomaga zmniejszenie power limitu o 2-5% i danie niższych napięć na tych samych zegarach,

Edytowane przez musichunter1x
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@musichunter1x No wlasnie ten hospot zaczyna rozjezdzac sie w okolicach power limitu bo na 150w jest jakies 15 stopni roznicy a przy 160w juz 19-20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

HOTspot to najcieplejszy punkt na powierzchni rdzenia GPU i oczywiście, że to ma znaczenie, bo jeśli przykładowo przy 105 stopniach następuje stosunkowo szybka degradacja rdzenia, to w punktach gdzie jest taka temperatura, to ta szybsza degradacja nastąpi. A jeśli jakaś część rdzenia stanie się po jakimś czasie niesprawna (np. w miejscu gdzie był HotSpot), to przecież cały rdzeń praktycznie jest na śmietnik (bo nikt nie wymieni nam części rdzenia, która uległa uszkodzeniu).

Z tego powodu ja już nie patrzę na temperaturę średnią, bo paradoksalnie to ona ma mniejsze znaczenie, dla żywotności całego rdzenia.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Kyle_PL A sa jakies konkretne dane lub dowody na to ze przy 105 lub przy innej temperaturze na hotspocie faktycznie nastepuje szybka degradacja? Szukalem oficjalnych danych odnosnie tematu ale nie jest latwo znalezc. Jedni uzytkownicy pisza jedno a inni drugie i wez tutaj wyciagnij z tego jakies wnioski :)

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ciężko jest odszukać konkretne dane, ale jeśli nVidia przykładowo niespecjalnie pozwala się zapuszczać rdzeniowi w takie rejony temperaturowe (na HotSpot) to oznacza prawdopodobnie, że statystycznie użytkowana karta z takimi temperaturami na HotSpot, nie wytrzymałaby okresu gwarancyjnego.

Także degradację, to masz nawet przy 95 stopniach na HotSpot, tylko znacznie wolniejszą - ile? - nie wiem ... 2x wolniejszą niż przy 105 stopniach? (strzelam)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PLMam znajomego ktory ma 5700xt, karta lapie hotspot powyzej 100 stopni a ma ja od premiery i dziala. Wiec gdzie ta szybka degradacja? To jest temat rzeka w ktorym brakuje konkretnych danych a sa jedynie teorie i ich wyznawcy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zależy od modelu (w przypadku tego modelu może to być 115 stopni hotSpot, albo 110 stopni), "szczęścia" w loterii krzemowej (jak przy OC) itd. Ja np. też słyszałem o ludziach, co wygrywali wysokie sumy w totka, ale nie zakładałbym, ze mi się też to uda.

Swoją drogą ten kolega ile godzin dziennie utrzymuje temperaturę HotSpot na poziomie tych 105 stopni? (7 dni w tygodniu przez 8 godzin, czy mniej?). Bo co innego rozgrzać GPU do 105 stopni na 5 minut dziennie, a co innego jechać tak 24 godziny na dobę - to samo tyczy się też procesorów - taka moja "teoria", której jestem "wyznawcą" :)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli równie dobrze może osiągać te 105 stopni np. przez max kilkanaście minut dziennie, bo też nie wiesz, czy GPU podczas całej gry u niego leci non stop na 100%, ... nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL No to jezeli rozmawiamy o takim zwyczajnym uzytkowaniu to ta degradacja wcale nie jest taka szybka. Nikt chyba nie uzywa tak karty jak opisales, no chyba ze celowo chce dobijac do PL ciagle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wszystko ma znaczenie - nie tylko osiągnięta temperatura, ale też czas w jakim ten stan (ta temperatura) się utrzymuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Kyle_PL Pewnie masz racje. Tez pytanie jest takie czy temperature HS nalezy traktowac identycznie jak temperature rdzenia bo to ze nvidia nie chce aby przekraczac 95 stopni na calym rdzeniu nie oznacza ze taka sama wytyczna jest dla HS, dlatego wlasnie ubolewam nad tym ze nie ma zadnych oficjalnych danych zeby byla jasnosc.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To zależy, co rozumiesz pod pojęciem "traktować". Wg. specyfikacji RTX 4060Ti ma max dopuszczalną temp. pracy (tą "Nie HotSPot") 90 stopni Celsjusza:

https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/40-series/rtx-4060-4060ti/

... max dopuszczalna temp. HotSpot jest w rejonach 10 stopni wyżej (nie więcej niż 15). Jak wyłączysz chłodzenie w swoim GPU to zobaczysz przy jakim HotSpot zacznie się throttling, więc poznasz specyfikację doświadczalnie ;) (choć idealnie byłoby mieć kartę wyprodukowaną przez nVidię, bo wiadomo jak to z "trzecimi" producentami jest - nie zawsze trzymają się specyfikacji).

Obstawiam, że throttling w przypadku RTX 4060Ti może być już przy 100 stopniach HotSpot, ale nie dalej niż 105 stopniach na HotSpot ... niezależnie, czy uśredniona będzie wynosić wówczas 60 stopni, czy 88 stopni.

Tutaj ktoś dojechał do 101 stopni:

https://forums.tomshardware.com/threads/rtx-4060ti-hotspot-temperature-above-100°c.3812776/

- przy czym jak wspominałem "swoją teorię której jestem wyznawcą" liczy się też >CZAS< w jakim była ta temperatura osiągnięta. Bo pytanie brzmi jaka jest max dopuszczalna temperatura ciągła, a nie wyskok na ułamek sekundy. Kolega z postu wyżej mógł mieć te 101 stopni przez pół sekundy, podczas gdy przez resztę czasu równo 100 stopni.

I tutaj kolejna kwestia: do badań takich rzeczy, nie patrzyłbym specjalnie na chwilowe wysoki z HWinfo itp., tylko na porządne wykresy (odpowiednio wysokiej rozdzielczości np. z AIDA, a nie takie jak z GPU-Z), na których będzie widać na jakim max poziomie temp. oscyluje.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Kyle_PL Osiagnac 90 stopni rdzenia na 4060ti w normalnym uzytkowaniu jest pratycznie niemozliwe, 100-105hotspota chyba tez nie. No chyba ze masz faktycznie trefna sztuke. No to wychodzi na to ze 100 na HS jest dopuszczalne przez NV jako gorna granica.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czym jak wspomniałem na początku, "degradację" to masz nawet na 90 stopniach Celsjusza na HotSpot ... i to nie jest "moja teoria". Różnica polega na tym, że ta degradacja przy 90 stopniach jest znacznie wolniejsza niż przy 100 stopniach. Ile dokładnie to nie wiem, ale szacuję, że może to być nawet wielokrotność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Kyle_PL Idac tym torem to degradacje masz przez caly czas niezaleznie od temperatury bo podczas uzytkowania kazdy sprzet sie zuzywa, wiadomo ze im lepsze warunki tym wolniej a ile finalnie wytrzyma to tylko bog wie :) Moze przeciez zdarzyc sie tak ze karta w idealnych warunkach padnie szybciej od takiego piekarnika z 100 na liczniku w HS.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

... no tak. Tylko przy 30 stopniach na HotSpot ta degradacja (prowadząca do niesprawności rdzenia) może być liczona w setkach lat (jak nie lepiej: tysiącach), a przy 130 stopniach w ułamkach sekundy ;)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Playstation 3 działa standardowo do 85 stopnii z max na chyba 90. przez skupienie się na cichym działaniu i nikt tam nie podaje hotspota :E Konsole nie padały od degradacji krzemu, lecz od braku połączenia na lutach - kulkach.
Dla mnie 95 stopnii na hotspot to nie problem, jeśli jesteśmy pewni, że nie pójdzie wyżej. Karty mają limitery np. na 83 stopniach rdzenia, gdzie obniżają moc gdy przekracza tą temperaturę. Od dziś przestałem bawić się w udervolting, ponieważ manipulacja tą granicą oraz wybieranie priorytetu temperatury lub wydajności daje u mnie lepsze wyniki, niż ręczna dłubanina.
Effective clock na rdzeniu GPU był u mnie wyższy na ustawieniu minimalnej granicy 65 stopnii i priorytecie wydajności, niż na undervolcie z 92% power limitem i tylko minimalnie niższy od najlepszych możliwych ustawień niestandardowych, ale zyskałem pobór w okolicach 75-85w oraz <60% prędkości wentylatorów na gtx1650S kfa2 one click. A przecież bez problemu można ustawić go na 70-73 stopnie i mieć więcej ^^.

Edytowane przez musichunter1x
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@musichunter1x Tyle lat grania, tyle roznych kart i nigdy nic nie padlo a zawsze kupowalem tanie modele i zadnym UV sie nie bawilem, przypadek czy regula? Nie ma co swirowac z tymi temperaturami jak sie komputer nie gotuje.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Rtx4060tiUser napisał:

@musichunter1x Tyle lat grania, tyle roznych kart i nigdy nic nie padlo a zawsze kupowalem tanie modele i zadnym UV sie nie bawilem, przypadek czy regula?

Nah, w UV bardziej bawię się dla ciszy lub najlepszego per/W. Teraz jedynie miałem kartę w ciasnej obudowie z wentylatorem 80mm na wlocie + dziurkowany bok nad CPU, gdzie karta dobijała do 83 stopni i nieco zbijała zegary, przy 70-80% prędkości wentylatora. Po "automatycznym UV", gdzie po prostu zmniejszyłem limit temperatur od którego ma zbijać napięcia, straciłem ~7% na rdzeniu, przy prędkości wentylatorów <~60% i temperaturze ~75 stopni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Rtx4060tiUser napisał:

@Kyle_PLMam znajomego ktory ma 5700xt, karta lapie hotspot powyzej 100 stopni a ma ja od premiery i dziala. Wiec gdzie ta szybka degradacja? To jest temat rzeka w ktorym brakuje konkretnych danych a sa jedynie teorie i ich wyznawcy.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie wiedział o czymś takim jak Hot Spot i wszyscy żyli ;) 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na AMD wiedzieli od dawna ;)

NV to masz hotspot w GPU-Z na kartach, które rzeczywiście nawet nie ma kilku diod w GPU 🤣 Maxwell to pokazuje zawsze offset +13 niezależnie co tam położysz i jak położysz na rdzeniu 🤣

Procki mają multum czujników i nikt nie płacze na nadmiar ;) Nie da się dokładnie monitorować GPU za pomocą jednego czujnika.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...