Skocz do zawartości
Lameismyname

AMD ZEN 5 (SERIA RYZEN 9xxx / SOCKET AM5) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Phoenix. napisał:

Ostatnio mialem cie dodac do ignorowanych ale jednak sie powstrzymalem, dzis juz lecisz definitywnie bo po prostu zbyt meczacy jestes, zeby czytac twoje wypociny EOT.

wstawaj-samuraju_2020-12-16_07-07-06.jpg

Swoją drogą ludzie mi wysyłają prywatne wiadomości, że dyskusja z Tobą od lat jest taka sama i nie ma sensu. Nawet screeny dostaje. Już 4 lata temu chciałeś uczyć gościa piszącego poradniki OC Ram jak należy testować stabilność. Widać lata lecą, a nic się nie zmienia :)

https://ibb.co/t2vrBhd (dostałem ich chyba z 10, masz sporo fanów) 

@DjXbeat Jak to jest, jestem idiotą bo testuje ram Karhu? ;)

Edytowane przez PiPoLiNiO
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PiPoLiNiOnie że mi przeszkadzasz czy coś... ale nie straszyłeś przed ostatnim banem, że jak go dostaniesz, to się zwijasz i niech usuwają Twoje konto? :E

 

Ty wróć...to chyba przedostatni był, bo widzę, że jeszcze coś później wpadło :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

 @DjXbeat Jak to jest, jestem idiotą bo testuje ram Karhu? ;)

Do czego pijesz bo nie rozumiem? 

6 godzin temu, Phoenix. napisał:

Jak kto nie potrafi ustawiac ram i nie ma pojecia o danej platformie oraz na ile mozna sobie pozwolic z timingami na konkretnym ramie to juz jego problem.  Ja pisze za siebie i pisze jak bylo w moim przypadku i to jest fakt.

Ustawić ram to jedno. Drugie to osiągnąć pełną stabilnośc na tych ustawieniach w każdym zastosowaniu. Według Twojego sposobu sprawdzania stabilności i użytych zastosowań procesor będzie stabilny a ja wrzucę swoje zastosowania i się okaże, że masz "zestaw krzak" bo wysypie się po kilkunastu minutach ;) 

Taki zestaw w moim mniemaniu ni jest stabilny.

Edytowane przez DjXbeat
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, krzysiak napisał:

Katowanie całymi dniami i nocami a później zdziwienie że proce padają jak muchy 😅

 

Masz świadomość, że niektóre projekty potrafią się renderować kilkanaście godzin z pełnym obciążeniem? ;) 

To nie katowanie a zwyczajna praca. Tu się liczyć stabilność by nie wracać do projektu drugi raz. Zdecydowana większość osób nie ma kompletnie pojęcia, że stabilność systemu nie jest definiowana tylko przez wywalenie się systemu. 

Często projekt jest wyrenderowany do końca co może sugerować, że platforma jest stabilna niestety taki projekt jest z błędami, glitchami w obrazie, ubytkami w poszczególnych klatkach, szarpaniem obrazu - to wszystko związane jest ze stabilnością platformy. 

Edytowane przez DjXbeat
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, DjXbeat napisał:

Według Twojego sposobu sprawdzania stabilności i użytych zastosowań procesor będzie stabilny a ja wrzucę swoje zastosowania i się okaże, że masz "zestaw krzak" bo wysypie się po kilkunastu minutach ;) 

Taki zestaw w moim mniemaniu ni jest stabilny.

Ale ja jestem tego swiadomy, ze zawsze znajdzie sie program, ktory pokaze jakas niestabilnosc. Tylko co z tego?? Ty myslisz, ze ja tego nie wiem ?? :wiggle: Jak zechce sobie ustawic zestaw pod ycrunchera czy inne programy to po prostu to zrobie. To nie jest zaden problem podniesc prog stabilnosci i puscic cos bardziej wymagajacego. A na dzis moja procedura sprawdza sie perfekcyjnie do tego do czego sluzy mi komputer i na niestabilnosci nie narzekam, a nikomu nic tutaj udowadniac nie musze ;)

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenix. 

W takim przypadku nie ma sensu mówić o pełnej stabilności bo takiej nie ma. ;) 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, DjXbeat napisał:

Masz świadomość, że niektóre projekty potrafią się renderować kilkanaście godzin z pełnym obciążeniem? ;)

Pod takie zastosowania się nie ustawia RAM na żyletki, bo nie ma z tego sensownych korzyści wydajnościowych, a tylko traci się czas na długaśne testy stabilności.

  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DjXbeat napisał:

Masz świadomość, że niektóre projekty potrafią się renderować kilkanaście godzin z pełnym obciążeniem? ;)

A co napisałem poniżej w tym poście? Że tak czy inaczej powinno przeżyć. Ale łatwiej było wyciąć żeby było pod Twoją narrację ;)

 

Poza tym mówimy o kompach pod gry...tu nie muszę testować stabilności przez tydzień :P We wrześniu zeszłego roku gdy złożyłem zestaw poświęciłem na to dzień czy dwa (ustawienie wszystkiego plus testy)...nigdy nie wywalił mi się w żadnej grze, czyli tu gdzie kompa używam. Reszta mnie nie interesuje...choć akurat stabilność pod wspomnianego ycrunchera zrobiłem ;)

28 minut temu, tomcug napisał:

Pod takie zastosowania się nie ustawia RAM na żyletki, bo nie ma z tego sensownych korzyści wydajnościowych, a tylko traci się czas na długaśne testy stabilności.

Ot to! :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DjXbeat napisał:

@Phoenix. 

W takim przypadku nie ma sensu mówić o pełnej stabilności bo takiej nie ma. ;) 

Do moich zastosowan jest w pelni stabilne, jak zechce sobie ustawic stabilnosc pod obliczenia NASA to nie widze problemu ;)

 

51 minut temu, krzysiak napisał:

A co napisałem poniżej w tym poście? Że tak czy inaczej powinno przeżyć. Ale łatwiej było wyciąć żeby było pod Twoją narracje

Ja myślałem, ze na tym forum już pozbyliśmy się egotopow ale jednak wracają jak bumerang. Był tu taki jeden gdzie jedyna słuszna stabilność to było prime95 przez kilka godzin 🤣 No ale ludzie lubią się dowartościować różnymi dziwnymi rzeczami.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie bo zaraz się posypią bany.

Moderacja laba już ponoć dostała listownie spis awanturników i zaczyna działać - jest bardzo zmotywowana.
KESZ.png

A na marginesie szkoda życia na żyletkowe OC/UV... to taki wręcz masochizm i nolife'izm. Godzinne sesje z Ryzen Masterem aby odkryć, że 7 rdzeń zniesie CO -32, a nie CO -30 jak reszta wnosi tak wiele do nauki i rozwoju technologii, że każdy może poczuć się IT Szpecem z 4 certyfikatami z Holly Woodu.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieknie ujete, dlatego ja juz sie dawno nie spinam ze sprzetem ale sa jeszcze na swiecie hardkory co im -1 CO zrobi roznicy :D Ja to rozumiem bo sam kiedy taki bylem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Phoenix. napisał:

Pieknie ujete, dlatego ja juz sie dawno nie spinam ze sprzetem ale sa jeszcze na swiecie hardkory co im -1 CO zrobi roznicy :D Ja to rozumiem bo sam kiedy taki bylem ;)

Z sentymentu człowiek chyba czasem tkwi w tym hardware - trochę przyzwyczajenie, a trochę odświętne przypadki gdy da to ułamek radości z przeszłości.
W tym roku zrobiłem sporo upgrade, a pulpit i youtube tak samo chodzi i wygląda.
Ty też widzę sprzętem żonglujesz z nudów. Jakieś hobby trzeba mieć, najlepiej kilka.
OC i UV popieram ale w prostej formie gdy gra jest warta świeczki. Niektórzy dla jednej klatki będą godzinami się pałować dobieraniem parametrów i testowaniem stabilności 🤣

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie update do 1.2.0.2. przebiegł poprawnie bez przykrych niespodzianek, który trwał aż 8 minut 🫣 gdzie mobas wstawał chyba ze 3 razy 🙂 odnoszę wrażenie, że szybciej widzę pulpit. Nie wiem co się zadziało ale teraz windows zamyka się bardzo szybko w niecałe 2-4 sekundy 👍 

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się już znudziło dłubanie w biosie...stąd między innymi padł wybór na "takiego wała coś mi przestawisz" 7800x3d :D Początkowo było dziko, bo odkąd pamiętam każdy CPU miałem podkręcony, nawet dnia nie chodził żaden na stock zegarze, ale się przyzwyczaiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam takie pytanko techniczne odnośnie lini PCIe od cpu, jest szansa, że AMD w następnej serii może dać z cpu wiecej ilosci lini pcie tak żeby była możliwość instalacji większej ilości dysków bez utraty GPU, czy to raczej jest spowodowane ograniczeniami socketu i trzeba czekać na AM6 żeby coś w tym względzie się zmieniło? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Godlike_(UT) napisał:

A mam takie pytanko techniczne odnośnie lini PCIe od cpu, jest szansa, że AMD w następnej serii może dać z cpu wiecej ilosci lini pcie tak żeby była możliwość instalacji większej ilości dysków bez utraty GPU, czy to raczej jest spowodowane ograniczeniami socketu i trzeba czekać na AM6 żeby coś w tym względzie się zmieniło? 

Masz niszowe potrzeby nikt na świecie nie potrzebuje super mocnego GPU i pierdyliona dysków jednocześnie.  za to adapter PCIE x16 na 4 dyski M.2 jak najbardziej istnieje.

Procesory Turyn maja 128 linii PCIe  5.0

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem istnieje ale zamiast karty graficznej. A pozatym moje pytanie nie dotyczyło tego kto jakie ma potrzeby. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Godlike_(UT) napisał:

Owszem istnieje ale zamiast karty graficznej. A pozatym moje pytanie nie dotyczyło tego kto jakie ma potrzeby. 

Ryzen 1000 mial 24 linie PCIe  dopiero Ryzen 7000 miał 28 linii wiec nie spodziewałbym sie rewolucji przed AM6.

Wydaje sie iz zginły kompromis bifurkacji PCIe x8 dla GPU oraz 2/x4 na dwa M.2  jest takim rozwiązaniem. Oczywiscie jesli warunkiem jest PCIE 5.0

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Godlike_(UT) napisał:

A mam takie pytanko techniczne odnośnie lini PCIe od cpu, jest szansa, że AMD w następnej serii może dać z cpu wiecej ilosci lini pcie

Raczej nie, ale jeśli wierzyć slajdom z prezentacji AM4, mogliby dać nowy chipset, który komunikuje się z CPU po PCIe Gen.5. Wtedy sloty M.2 Gen.5 mogłyby być podłączone do chipsetu, tak jak sloty Gen.4 na X670E.  Albo mieć obsługę USB 4.0 przez chipset a nie CPU, co zwolniłoby linie dla drugiego dysku.

X670-chipsets.jpg

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Lameismyname napisał:

A na marginesie szkoda życia na żyletkowe OC/UV... to taki wręcz masochizm i nolife'izm. Godzinne sesje z Ryzen Masterem aby odkryć, że 7 rdzeń zniesie CO -32, a nie CO -30 jak reszta wnosi tak wiele do nauki i rozwoju technologii, że każdy może poczuć się IT Szpecem z 4 certyfikatami z Holly Woodu.

Co to za tania propaganda? ;) Szkoda życia na zabawę? Może do roboty bym się wziął? :D Nolifeizm bo ktoś się bawi nową zabawką? Jakbym Grażynę 45+ słyszał.

Toć to najciekawszy element kupowania nowego sprzętu, w innym wypadku można sobie darować zmiany cpu/mobo/ram do raz na >5lat i tak samo fora dla entuzjastów  ;)

Edytowane przez kubikolos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kubikolos Nie chodziło mi ogólnie o OC i UV tylko o żyletkowe OC/UV. Dla mnie istotnym aspektem jest stabilność dlatego, nie jadę po bandzie tylko zawsze daję jakiś zapas, bo to i tak znacznie lepiej jak fabryka.
                      A jak ktoś ma czas i ochotę, to niech się bawi ustawiając na żyletki, jednak w pewnych scenariuszach mogą pojawić się niestabilności, a czas poświęcony nie jest miarodajny do osiągów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby te zyletki dawaly jakies porfity bo dzis to nawet w sysntetykach na prozno  ich szukac. Dzis sprzet jest tak wyzylowany i ram ograniczany na amd, ze co najwyzej mozna poprawic fabryke a zysk wydajnosciowy i tak meh.

Na plus oczywiscie kultura pracy i glownie po to sie grzebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Godlike_(UT) napisał:

A mam takie pytanko techniczne odnośnie lini PCIe od cpu, jest szansa, że AMD w następnej serii może dać z cpu wiecej ilosci lini pcie tak żeby była możliwość instalacji większej ilości dysków bez utraty GPU, czy to raczej jest spowodowane ograniczeniami socketu i trzeba czekać na AM6 żeby coś w tym względzie się zmieniło? 

ThreadRipper

https://www.gigabyte.com/Motherboard/TRX50-AERO-D-rev-12#kf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, robbo2k napisał:

Ryzen 1000 mial 24 linie PCIe  dopiero Ryzen 7000 miał 28 linii wiec nie spodziewałbym sie rewolucji przed AM6.

Wydaje sie iz zginły kompromis bifurkacji PCIe x8 dla GPU oraz 2/x4 na dwa M.2  jest takim rozwiązaniem. Oczywiscie jesli warunkiem jest PCIE 5.0

 

 

 

Ja znalazłem info ze Ryzen 1000 mial 16 lini. 

No nie, warunkiem akurat jest 4.0 ale tylko jeśli chodzi o dyski więc jak wsadzę dyski w sloty 5.0 to i tak zabierze linie. A GPU 5.0 musi być. 

Edytowane przez Godlike_(UT)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...