Skocz do zawartości
opol

Brak S.M.A.R.T. w serwerze DELL T150

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam

Posiadam serwer DELL T150 z Win 2022 który wykorzystywany jest jako serwer plików.

Serwer posiada IDRAC w wersji basic oraz 4 dyski SSD które działają w RAID 10 pod kontrolą PERC S150 (RAID programowy).

Ogólnie serwer działa bez zarzutów i jestem z niego zadowolony ale bardzo się zdziwiłem gdy okazało się, że nie można sprawdzić SMARTa  zainstalowanych dysków SSD.

W interfejsie iDRAC SMART jest niedostępny. Z tego co udało mi się wyczytać to jest to ograniczenie RAIDu programowego.

Jedynie za pomocą polecenia dcismcfg.exe -swraid -getpd z poziomu CMD Windowsa można sprawdzić status poszczególnych dysków ale nie sam SMART.

Czy jest jakaś możliwość odczytania tych danych pomijając iDRAC?

Edytowane przez opol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 1.07.2024 o 07:48, Bono[UG] napisał:

Spróbuj smartmontools.

Będzie trochę zabawy z wypróbowaniem parametrów kontrolera, ale może się uda podejrzeć.
https://www.smartmontools.org/wiki/Supported_RAID-Controllers

Dziękuje za odpowiedz

Wypróbowałem ten soft ale niestety nie da rady tym sprawdzić. To chyba nie radzi sobie z programowym RAID'em.

To jest po prostu chore żeby tak prostej informacji jak SMART nie można było sprawdzić skoro to serwer firmy DELL.

Edytowane przez opol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, też tak miałem w serwerze ;) Nie pamiętam jak ostatecznie zaglądałem do tego SMART - możliwe, że przez BIOS ... swoją drogą, był tam kontroler sprzętowy. Dawne czasy. Nie mniej jednak spróbuj poszukać danych SMART przez BIOS - może jest tam takie coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, opol napisał:

Wypróbowałem ten soft ale niestety nie da rady tym sprawdzić. To chyba nie radzi sobie z programowym RAID'em.

Jakieś komunikaty błędów?
Tutaj pod linuksem, ale pod win powinno podobnie działać: https://blog.kowalsio.com/2020/04/27/odczyt-atrybutow-smart-dyskow-twardych-z-dell-perc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.07.2024 o 14:44, Bono[UG] napisał:

Jakieś komunikaty błędów?
Tutaj pod linuksem, ale pod win powinno podobnie działać: https://blog.kowalsio.com/2020/04/27/odczyt-atrybutow-smart-dyskow-twardych-z-dell-perc/

Ten poradnik jest prawdopodobnie dla RAIDu sprzętowego 

Próbuje komendą z manuala z 2 posta

smartctl /dev/csmi0,1

i wywala błąd

Smartctl open device: /dev/csmi0,1 failed: CSMI(1) failed with Error=1117

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego csmi, a nie standardowo sdX ?

Co zwraca:

smartctl --scan

 

Może opisz dokładniej co tam masz postawione, bo z jednej strony podajesz dellowe rozwiazania, a tutaj komendę jak od intelowego raida: https://plone.lucidsolutions.co.nz/windows/io/smartmontools-with-windows-and-intel-matrix-raid-csmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Serwer DELL T150 który oferuje RAID programowy (PERC S150). Aktualnie 4 dyski SSD po 2TB spięte w RAID 10 na tym serwerze.

Wynik smartctl --scan

/dev/sda -d scsi # /dev/sda, SCSI device

Wynik smartctl -a /dev/sda,0

smartctl 7.4 2023-08-01 r5530 [x86_64-w64-mingw32-2022-21H2] (sf-7.4-1)
Copyright (C) 2002-23, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Vendor:               DELL
Product:              PERC S150
Revision:             6.6
Compliance:           SPC-3
User Capacity:        3,999,667,322,880 bytes [3.99 TB]
Logical block size:   512 bytes
LU is fully provisioned
Logical Unit id:      0x6680006d0040000097da959f533c0000
Serial number:        40006d008086
Device type:          disk
Local Time is:        Tue Jul 30 01:20:06 2024 CEDT
SMART support is:     Unavailable - device lacks SMART capability.

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
Current Drive Temperature:     0 C
Drive Trip Temperature:        0 C

Error Counter logging not supported

Device does not support Self Test logging
Cytat

Ale dlaczego csmi, a nie standardowo sdX ?

Według manuala z ich strony https://www.smartmontools.org/wiki/Supported_RAID-Controllers 

Wydawało mi się że trzeba próbować wzorem "/dev/csmiX,N"

 

Edytowane przez opol
rozmiar dysków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, z przyzwyczajenia patrzyłem na pierwszą linuksową kolumnę.
Gdzieś mi się w głowie kołacze, że na jakimś dellu robiłem z opcją "-d sat", ale to też było pod linuksem, no i trochę lat temu.

Spróbowałbym jeszcze

smartctl --scan-open

Jeżeli nie widać nic więcej niż kontroler, to mam wrażenie, że to jednak bardziej sprzętowy raid. Przy programowym poszczególne dyski powinny być widoczne.

Jak jest opcja uruchomienia z pena jakiegoś linuksa live (rescueCD, hirens), to jeszcze tak bym spróbował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię offtop: pomyśl kiedyś o zaoraniu tego windowsa, przełączeniu tego kontroller w HBA w iDRACu i wrzuceniu jakiegoś systemu typowo NASowego (TrueNas). Będziesz miał fajny panel webowy do zarządzania, lepszy system plików który pilnuje sum kontrolnych (ZFS) no i oczywiście transparentność stanu dysków (SMART, alerty na maila itp). No chyba że serwer ma jeszcze jakieś typowo Microsoftowe usługi typu MSSQL, serwer AD itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.08.2024 o 17:14, doman18 napisał:

Zrobię offtop: pomyśl kiedyś o zaoraniu tego windowsa, przełączeniu tego kontroller w HBA w iDRACu i wrzuceniu jakiegoś systemu typowo NASowego (TrueNas). Będziesz miał fajny panel webowy do zarządzania, lepszy system plików który pilnuje sum kontrolnych (ZFS) no i oczywiście transparentność stanu dysków (SMART, alerty na maila itp). No chyba że serwer ma jeszcze jakieś typowo Microsoftowe usługi typu MSSQL, serwer AD itp.

Zrobiłbym to od samego początku ale pewne narzędzia inżynierskie do pełnej funkcjonalności potrzebują magazynu danych na Windows. Producent oprogramowania nie daje możliwości zrobić tego pod Linuxem.

Myślałem jeszcze o proxmox i maszyna wirtualna z windows ale nie wiem czy to dobry pomysł tzn wirtualka z Windows jako magazyn danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...