Skocz do zawartości
kacpi278

wymiana i7 10700f [upgrade[

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, Dirian napisał:

Dość biedna płyta pod względem wyposażenia ale poza tym ok.

czego jej brak np ze biedna? z tego co patrzyłem to ma slot m.2  ,liczba USB wystarczająca ,wejscia sata mi wystarczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl czy nie dozbierać paru groszy do procków x3D AMD a w miedzy czasie zdejmij limity mocy z tego 10700F jeśli masz włączone i dostanie on niezłego kopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 20.09.2024 o 14:40, amsztel napisał:

i5 to w ogole nie dotyczylo.

Nie rozpędzaj się z tym w ogóle, i5 padały rzadziej ale nie są wolne od wad. Osobiście na dziś wziął bym Ryzena 7700, a za kilka lat podmiana na coś z X3D (platforma będzie wspierana nawet po 2026 roku) bo obecnie 7800X3D jest zbyt drogi, niedawno jego cena podskoczyła o ponad 400zł.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla potomnosci:

@kalderon dzis to i tak nie ma znaczenia (o czym pisalem), gdyz sa od sierpnia nowe biosy. Do tego 5 lat gwarancji. Tutaj nie ma zadnego ryzyka. Zadnego.

W dniu 23.09.2024 o 15:54, kalderon napisał:

Osobiście na dziś wziął bym Ryzena 7700, a za kilka lat podmiana na coś z X3D 

No spoko - Ty wolisz kupic wolniejszy procesor w tych samych pieniadzach, a ja mu polecilem szybszy. A za kilka lat to niewiadomo co bedzie, nie mamy szklanej kuli ;). Zdecydowanie bardziej warto jest kupic procesor, ktory jest szybszy dzisiaj (w tej samej cenie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, amsztel napisał:

dzis to i tak nie ma znaczenia (o czym pisalem), gdyz sa od sierpnia nowe biosy.

To ma bardzo duże znaczenie bo BIOSem nie zamaskujesz wady produkcyjnej, co najwyżej nieco opóźnisz jej rozwój.

7700 jest w zasadzie równie szybki co 14600K (kilka klatek mniej średnio, kilka klatek więcej 1% low), zużywa o połowę mniej energii i nie padnie za kilka miesięcy, a za kilka lat wymienisz go na 9800X3D czy 10800X3D (czy jakkolwiek się będzie nazywać) na tej samej płycie głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, kalderon napisał:

To ma bardzo duże znaczenie bo BIOSem nie zamaskujesz wady produkcyjnej, co najwyżej nieco opóźnisz jej rozwój.

i5 nie ma wad produkcyjnych. 

25 minut temu, kalderon napisał:

7700 jest w zasadzie równie szybki co 14600K (kilka klatek mniej średnio, kilka klatek więcej 1% low), zużywa o połowę mniej energii i nie padnie za kilka miesięcy, a za kilka lat wymienisz go na 9800X3D czy 10800X3D (czy jakkolwiek się będzie nazywać) na tej samej płycie głównej.

7700 jest o wiele wolniejszy niz 14600K, chyba ze jedyne co robisz to ogladasz benchmarki na YT. Przykro mi - dales sobie wpoic ze 8c/16th to jest wystarczajacy procesor w 2024r do przyszlosciowego grania czy multitaskingu ale tak NIE JEST. Tak bylo w 2020r, pare lat juz minelo od tamtej pory ;) 

Chyba, ze jedyne co robisz to grasz na czystej instalacji windowsa 11, gdzie nie masz wlaczonego nic oprocz steama i gry. Wtedy tak.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7 i i9 też nie mają wad, w zasadzie nic się nie stało.

14600K ma tylko 6 normalnych rdzeni, pozostałe przydają się w renderingu, a w grach przeszkadzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecałbym dzisiaj nic na intelu 13 i 14 generacji. Dosłownie, nic. Skala problemu nie jest do końca znana, mnóstwo procesorów które okazywały wady przed wybuchem gównoburzy było oddawane do sklepów na RMA lub do 14 dni na zwroty, które później trafiały na outlety - zarówno i7, i9 jak i i5. Czort też wie, co z mobilnymi 13tą i 14tą generacją - bo tutaj taką usterkę ciężej jest wykryć przez zamkniętą konstrukcję laptopa (nie wymienisz sobie zasilacza, płyty, karty graf do testów :E ). Mikrokod super że jest, ale tak z pół roku za późno. A to co leżakuje w sklepach to też nie wiadomo, czy zainfekowane wadami produkcyjnymi czy nie :E 

Generalnie na dzisiaj albo 12th gen intela na ddr5, który jest raczej bezpieczny, albo AM5 7th gen. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

dzisiaj wziąłem sie za wymiane podzespołów ( zaznacze ze robiłem to juz wiele razy) ale mam problem bo pc nie wstaje...

 

nowe podzespoły:

cpu_ i5 14600k

ram Patriot Viper Venom DDR5 32GB (2x 16GB) 6400MHz CL32

mobo asus prime z790-p wifi 

cpu cooler thermalright peerless assassin 140

 

stare podzespoly:

rtx 3070

CORSAIR RM750E 750W 80 PLUS GOLD

 

wszystko podłączone -odpalam pc i jedynie na ułamek sekundy zapalają się ledy na wentylatorach ale od razu gaśnie , dopiero po odłączeniu kabla zasilajacego na pare sekund moge powtórzyć czynnosc jeszcze raz ale efekt jest taki sam.

 

spróbowalem na nowo zamontować proca ,wyjąć ram i gpu ,wypiąć zasilanie z płyty głównej ,wyjmowałem baterie z płyty ale efektu żadnego nie ma - ktoś może ma pomysł co jest nie tak? jutro spróbuje raz jeszcze wpiąć i wypiąc wszystko ale nie wiem czy to coś da...

 

zastanawia mnie MOBO czy xkom nie poleciał w kulki i nie dostałem jakiejś strzelonej sztuki...

raz ze chwilowo cena na to mobo była 699 teraz juz 1000 dwa ze z tego co pamietam to ta folia antystatyczna w której jest płyta główna zawsze ejst zaklejona taką "plombą" u mnie jej nie było

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij płytę z obudowy i podłącz na pająka. Zostaw tylko CPU, pamięć, resztę na razie nie montuj (bez RTXa, dysków etc). Płytę odpalisz zwierając odpowiednie piny. Jeżeli to nie pójdzie to masz strzelony CPU albo płytę.

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, bourne2008 napisał:

Wyjmij płytę z obudowy i podłącz na pająka. Zostaw tylko CPU, pamięć, resztę na razie nie montuj (bez RTXa, dysków etc).

pająka tzn? jutro bede działał dalej bo zaraz do pracy ide

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pająka czyli coś w tym stylu. Żeby wykluczyć jakieś zwarcia itp. Tylko to co niezbędne do startu płyty.

images?q=tbn:ANd9GcQmICgK3Wst2HWub8d8zJn

Edytowane przez bourne2008
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może być kwestia nieaktualnego BIOS

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Z790 powinno działać na fabrycznym biosie od 12 do 14gen.

Co innego Z690, tam faktycznie rzadko 14 generacja ruszy bez update biosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nope, Z790-tki debiutowały pod 13 generacje i nie miały z pudełka wsparcia dla 14 gen. Więc jak najbardziej może być BIOS nieaktualny. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Dirian napisał:

Nope, Z790-tki debiutowały pod 13 generacje i nie miały z pudełka wsparcia dla 14 gen. Więc jak najbardziej może być BIOS nieaktualny. 

To jest jakiś trop ale chyba musiałby mieć duży niefart i naprawdę starą rewizję tej płyty z połowy 2023r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, wystarczy że płyta poleżała trochę w magazynie. U mnie też była konieczność aktualizacji biosu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...