Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

piotrekxxx

BIOS nie wykrywa dysku SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z dyskiem SSD Crucial M500 120GB M.2 na płycie Gigabyte GA-Z97-D3H. Dysk ma najnowszy firmware a płyta główna BIOS (na chwilę obecną, z takimi zostały kupione).

Czasami dysk nie jest wykrywany przez BIOS (zawsze po dłuższym, kilkunastogodzinnym nieużywaniu komputera). Żeby "załączyć" dysk muszę w 100% odciąć zasilanie od dsyku (wyłączyć komputer fizycznie z sieci, włączyć przycisk zasilania i ponownie podłączyć). Wygląda to na problem z budzeniem dysku (mimo, że windowsa 8.1 wyłączam normalnie).

 

Gdzie zacząć szukać przyczyny tego stanu?

 

EDIT:

SMART:

ssd.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial M500 miał swego czasu pewne problemy o ktorych wlaśnie piszesz. Problem rozwiązywało update firmware, przynajmniej tak wynika z forum Cruciala. Jeśli masz najnowsze firmware i jest jak mówisz to musisz go wymienić na inny egzemplarz.

(na chwilę obecną, z takimi zostały kupione

Czy aby na pewno dysk ma najnowszy firmware? Spróbuj aktualizacji. Firmware masz na stronie Cruciala do tego dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowsza aktualizacha firmware (mu05) poinformowałą mnie, że dysk zawiera tą samą wersję którą próbuje zainstalować.

 

Domyślam się, że problem dotyczy zasilania dysku. W jakiś spoosób dysk jest cały czas zasilony i po tych kilkunbastu godzinach przechodzi w stan uśpienia (lub się po prostu wyłącza). Wtedy dysk nie zauważy włączenia komputera. Teraz tylko jak doprowadzić do tego, żeby w chwili wyłączania komputera wyłączać także dysk (całkowicie)? Lub żeby dysk nie przechodził w żaden głębszy stan mimo tego, że jest cały czas włączony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, z ciekawości, w biosie, stany uśpienia - S1-S5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli? Za dużo opcji w biosie dotyczących stanów uśpienia nie widzę.

 

 

Od kilku dni zamykam komputer poprzez "shutdown /s /t 0" (Czyli omijam hybrydowe zamknięcie windowsa 8) i na razie wygląda, że problem ustąpił (ale najdłużej komputer wyłączony stał 10 godzin więc jeszcze muszę potstować).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych:

 

Problem udało się naprawić poprzez włączenie funkcji ErP w BIOSie.

Niestety pozbawiłem się tym możliwości włączania komputera klawiaturą czy przez WoL ale trudno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie w swoim mx100 (problem może podobny) wyłączyłem w iRST opcje zasilania i jak narazie jest okej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Testuję już od kliku dni, szczerze lepiej działa niż 23H2 
    • No oczywiście, że tak - nie rzutuje to dzięki Bogu na stabilność czy działanie samej gry i to jest najlepsze a różnie z tym mogło być, pamiętam jak tylko ogłosili ten pomysł z nakładką to pierwsza moja myśl była taka by nie powodowało to problemów z samą grą i na szczęście jest ogólnie ok.
    • I to chyba jedyne, do czego mógłbym się przyczepić.  Mam to samo, ale nie będę przez to zmieniał oceny tej przegenialnej gry
    • Jak ktoś miesza wszystko razem i wrzuca do worka pt. "przyrost naturalny na świecie" to nie ma się co dziwić, że brakuje mu wniosków. W każdym kraju są inne uwarunkowania, proponuję się zapoznać z sytuacją w Korei Południowej, tam też próbowali sypać kasą. "Koreański rząd już od dawna próbuje walczyć tym problemem. W przeciągu zaledwie ostatnich 20 lat wydano na wsparcie dla rodzin z dziećmi astronomiczną kwotę, sięgającą 286 mld dol., jednak wszelkie działania nie przyniosły zamierzonego skutku. Pary posiadające dzieci są, kolokwialnie mówiąc, obsypywane gotówką. Można w Korei dostać wsparcie finansowe do mieszkania, jeździć bezpłatnie taksówkami, państwo pokrywa również rachunki szpitalne osób posiadających dzieci, a w przypadku małżeństw, które chcą mieć dzieci, jednak nie mogą, rząd sponsoruje zapłodnienie in vitro." https://www.onet.pl/turystyka/dalekowswiatpl/problem-z-przyrostem-naturalnym-w-korei-koreanki-nie-chca-miec-dzieci/r0phghw,30bc1058 Czy naprawdę trzeba tłumaczyć, że decyzja o założeniu rodziny to nie jest wykres w Excelu? Jakby mało było tego, że sytuacja gospodarcza jest beznadziejna to do tego dochodzi jeszcze kwestia wojny za wschodnią granicą, która może się rozlać na sąsiednie kraje. Sytuacja wręcz wymarzona na decyzję o pierwszym dziecku... Każdy przecież marzy o wychowywaniu dzieci w takiej atmosferze w jakiej wychowywały się nasze babcie i dziadkowie.
    • https://blogs.windows.com/windows-insider/2024/05/22/releasing-windows-11-version-24h2-to-the-release-preview-channel/ na kanale beta pojawiła się do pobrania wersja 24H2  ktoś już testował? 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...