Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Sobol

Modowanie słuchawek - Denon D1000 / 10001 / 1100 oraz Creative Avantura Live!

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób poprawić jakość dźwięku swojego toru audio, a odpowiedź czasem jest prostsza niżeli się mogło by wydawać - kupujemy zestaw za $$$$ i mamy z głowy ;) nie no tu trochę pojechałem po bandzie, ale dziś chciałbym przedstawić jak w prosty sposób podnieść jakość dźwięku wydobywającego się z D1000 , D1001, D1100 oraz popularnych CAL! . Za model pokazowy posłużą mi Denonki D1001. Największa bolączką wspomnianych modeli są plastikowe muszle, a w dalszej kolejności kabel który w przypadku CAL! to już kompletna tandeta. Zabawę zaczynamy od MarkL Mod'a polegającym na wytłumieniu muszli oraz tyłu przetwornika. Operacja jest bardzo prosta i łatwa do wykonania, lecz tu zaczynają się pierwsze koszta gdyż musimy kupić matę tłumiącą oraz materiał wygłuszający ( OPCJA ). Cena może być różna w zależności od tego na jaką matę się zdecydujemy. W moim przypadku wybór padł ( tak jak i w większości ) na matę Dynamat Extreme która jest stosunkowo droga, ale w tym wypadku poszedłem za głosem ludu i samego Marka który stosuję owy produkt podczas modowania D2000/5000/7000. Ok, wystarczy tego lania wody - otwieramy muszlę. ( procedura otwarcia pojawi się później )

 

1001468y.jpg

 

Po zdemontowaniu frontu z przetwornikiem wyciągamy kabel z muszli na taką odległość, aby praca wewnątrz muszli była komfortowa i łatwa. Na samym początku zaczynamy od wytłumienia samego przetwornika. Jest to najprostszy element całej układanki gdyż wycinamy okrąg o wielkości równającej się średnicy magnesu. Ja użyłem do tego celu monety, a sam środek krążka wybiłem używając dziurkacza o średnicy 6mm. Chciałbym już tutaj zaznaczyć, że wszystkie elementy powinniśmy robić podwójnie.

 

1001469hn.jpg

 

Nadszedł czas na kolejny etap jakim jest wyklejenie muszli matą. Nie będzie to takie proste jak w przypadku samego przetwornika gdyż tutaj muszlę musimy wykleić dokładnie, a ze względu na jej kształt i tendencję modelowania maty radzę podzielić ten proces na dwa małe kroki. Krok numer jeden to wyklejenie płaskiej części muszli. Aby dobrze dopasować matę do wnętrza muszli będziemy musieli zrobić szablon z papieru który pomoże nam w docięciu maty. Jest to bardzo ważne gdyż raz naklejona mata nie będzie nadawać się do wtórnego użytku ( nie zerwiemy jej w jednym kawałku ). Po wycięciu maty za pomocą szablonu sprawdźmy najpierw na "sucho" czy będzie pasować do kształtu muszli, a następnie nanosimy poprawki bądź jedziemy z koksem i przyklejamy ją do wnętrza. Pamiętajmy aby zacząć przyklejanie od samego środka do zewnątrz gdyż dzięki temu pozbędziemy się całego powietrza które może utknąć pod matą. Gdy matę już przykleimy powinnyśmy ją solidnie docisnąć do muszli, a do tego zabiegu możemy posłużyć się czymś małym i zaokrąglonym jak rękojeść śrubokręta itp.

 

1001471u.jpg

 

Krok numer dwa jest bardzo prosty. Wycinamy z maty paski o szerokości około 15mm i nacinamy je co 5mm aż do połowy szerokości paska. Nacięcia ułatwią nam formowanie zaokrągleń ścianek i dopasujemy sobie wszystko z łatwością.

 

1001472n.jpg

 

Dzięki temu zabiegowi poprawiliśmy kontrolę pasma basowego co bardzo pozytywnie wpływa na jakość odsłuchu, zwiększyliśmy samo uderzenie oraz dodatkowo izolacja dźwięków dochodzących z otoczenia została poprawiona.

 

Krok opcjonalny to dodanie materiału wygłuszającego, a ma on na celu zmniejszenie mocy oraz ilości basu z czego sam skorzystałem z racji tego, że po założeniu maty słuchawki stały się w moim mniemaniu za ciepłe. Do wygłuszenia użyłem waty tłumiącej ( o ile tak się to nazywa ). Do muszli pakujemy tylko tyle waty aby było przez nią widać matę tłumiącą w przeciwnym razie ograniczymy przepływ powietrza do minimum co przyczyni się do unicestwienia pasma basowego.

 

1001474d.jpg

Na fotce tego nie widać, ale prześwit jest.

 

 

Dalsze modyfikacje to wymiana kabla oraz złącza. Więcej opisu i fotek zamieszczą jak dotrą do mnie części czyli:

 

- Viablue T6S 3.5mm

- 26 AWG UP-OCC 7N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę pomocny temat. Dzięki za chęci napisania.

Gdzie najtaniej kupić kawałek tego Dynamaxa? 300 zł nie będę płacić żeby użyć kawałka na słuchawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę możesz tam dowolną matę tłumiącą (taką motoryzacyjną) albo dać nawet plastelinę

osobiście nie podoba mi się ta folia alu - i nie mówię o wyglądzie a o tym, że będzie odbijała wysokie tony

sporo w dźwięku zmienia też odklejenie tego materiału podobnego do bibuły z przetworników - można uzyskać więcej basów, dźwięk łagodnieje ale łatwo można przegiąć w drugą stronę

wytłumić można zwykła watą

 

żeby uzyskać satysfakcjonujący mod trzeba trochę nakombinować i sprawdzić kilka, kilkanaście kombinacji i wybrać najlepszą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za temat. Mikołaj612 tylko wspomina, że wygłusza natomiast wydębić od niego jakichkolwiek szczegółów mi się nie udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za temat. Mikołaj612 tylko wspomina, że wygłusza natomiast wydębić od niego jakichkolwiek szczegółów mi się nie udało.

Miałem dokładnie to samo, chyba ten forumowicz ma problemy ze zrozumieniem idei forum. Woli je traktować jako miejsce na reklamę miast wymiany posiadanej wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie jestem organizacją charytatywną tak ;) ? Ja na tym zarabiam więc dla mnie takie a nie inne podejście jest wskazane, poza tym, ja wytłumiam czym innym i wygląda to zupełnie inaczej. Każdy, który ma jakiś dobry patent i czerpie z tego zyski nie wyjdzie z tym publicznie i nie zacznie się chwalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie to samo, chyba ten forumowicz ma problemy ze zrozumieniem idei forum. Woli je traktować jako miejsce na reklamę miast wymiany posiadanej wiedzy.

Takie czasy, ludzie probuja sie na rozne sposoby reklamowac, wystarczy spojrzec na sygnaturki.

 

Jezeli chodzi o wygluszanie sluchawek Dynamatem to pisze moje przemyslenia. O ile w duzych denonach, wylolenie muszli oraz czesci obudowy, daje porzadany efekt czyli zmniejszenie poglosu na niskiej srednicy oraz przyciemnienie tla, to w CALach nie jest to juz dla mnie progres do przodu. Bardziej skok w bok albo nawet do tylu(?). Bas w tych sluchawkach powinno sie uspokoic dobrym kablem, plus do tego wtyk ktory nie ma mulacego brzmienia. W przyszlym tygodniu dostane sonolene 3014 oraz wtyk Amphenola TS3PN-AU polecony przez mojego znajomego ktory ma o niebo wieksze pojecie w audio, a sam wtyk zaskoczyl go wlasnie poprawa basu w CALach ktore recablowal.

Wracajac do samej kwesti wytlumienia CALi- SLuchawki dostaja wiecej basu ktory dodatkowo brzmi inaczej, srednica dostaje sporego ataku, a transjenty na gorze pasma sa troche jakby na koksie. Jakos tak znika czar ktory posiadaja CALe. Dzwiek sie ogolnie wyostrza i staje sie bardziej ofensywny, a dodatkowo mamy uczucie pewnej gluchoty.

 

Wniosek- Jezeli nie pasuja nam CALe to nie robmy z nich innych sluchawek. Wymiana kabla i wtyku napewno poprawia prace sluchawek, ale dodatkowe przerobki we wnetrzu albo nawet robienie z nich sluchawek nie jest dobrym pomyslem, bo te sluchawki nie zostaly do tego stworzone. Lepiej i prosciej bedzie kupic cos innego.

 

PS- Jak dostane czesci, to napisze jak graja u mnie CALe z sonolene 3014 i wtykiem neutrika VS sklepowe CALe. Moze ktos wyciagnie z tego jakies wnioski, bo ostatnio zaczynam watpic w to czy ludzie w ogole biora do siebie to co pisze na forum. ;)

 

Bo nie jestem organizacją charytatywną tak ;) ? Ja na tym zarabiam więc dla mnie takie a nie inne podejście jest wskazane, poza tym, ja wytłumiam czym innym i wygląda to zupełnie inaczej. Każdy, który ma jakiś dobry patent i czerpie z tego zyski nie wyjdzie z tym publicznie i nie zacznie się chwalić.

No ale moglbys podac to co tam uzywasz co? Skoro ja Ci czasami podrzucam pomysly, to tez sie mozesz na forum swoimi podzielic. Wielka firma tez nie jestes, ktora ma jakies tajemnice handlowe. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Patryk, ale ja wytłumiałem słuchawki nim w ogóle nasza znajomość się zaczęła :) A z matą to już zdążyłem kilka miesięcy temu sprawdzić co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak mnie sie pytasz to ok, wiec jak ktos sie Ciebie pyta, to tez mozesz chyba pomoc co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Patryk, ale jak Ty pytasz Kwinto, Majkela czy innych to już myślisz, że jestes wporządku ? Spójrz na siebie a potem zacznij ocecniać i wytykać innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w tym zlego, ze dla celow prywatnych dzielimy sie swoja wiedza na temat elektroniki? Oboje maja duzo wieksza wiedzie ode mnie, a czasami dobrze jest nakierowac na odpowiedni kierunek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

phi, mam cal-e już 4 lata, myślę że poważniejszym tematem to wzmocnienie łączenia pałąk <-> plastik trzymający ( ten kształtu C )

łączenie jest tragicznie nietrwałe, mi po obydwu stronach się te łączenia popsuły i zastąpiłem je śrubką i poxiliną...

 

opłaca się pakować w jakiś lepszy kabel? bo mój od skracania trzyma się mojego podbródka niczym pasek w kasku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opłaca się pakować w jakiś lepszy kabel? bo mój od skracania trzyma się mojego podbródka niczym pasek w kasku...

Choćby dlatego warto wymienić, aby samemu się przekonać czy się słyszy wymieniony kabel :).

 

Bo nie jestem organizacją charytatywną tak ;) ?

Czyli reszta forumowiczów może mieć altruistyczne uczucia, ale Ty już nie? Otwórz więc firmę i nie udzielaj się, skoro robisz to tylko po to, aby się zareklamować. Zresztą nie raz widziałem, że ludzie chętniej się pytali o wykonanie pracy autorów porządnych poradników... Podejrzewam, że jakby wszyscy mieli takie podjeście do tematu jak Ty, to internet stałby się o wiele smutniejszym miejscem. Jest różnica jak pójdziesz do doradcy lub do sklepu, a jak trafisz na forum internetowe. Ba, nawet w sklepie dostajesz sporo informacji za darmo, tylko po to byś mógł się przekonać czy masz do czynienia z fachowcem.

 

Takie czasy, ludzie probuja sie na rozne sposoby reklamowac, wystarczy spojrzec na sygnaturki.

Sygnaturki to co innego niż puste publiczne posty. Do podpisu zajrzy kto chętny, natomiast spam niezwiązany z tematem, to już nie jest miła sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wreszcie wymieniłem kabel w słuchawkach. Efekt bardzo dobry, a całokształt oceniam na wyśmienity bo nie spodziewałem się aż takich zmian na samym początku zanim zacząłem się bawić. Foty końcowe:

20121120121727.jpg

 

20121120121737.jpg

 

20121120121851.jpg

 

20121120121904.jpg

 

 

Jedyny minus to taki, że kabel z końcówką to koszt przewyższający ( w moim przypadku ) wartość samych słuchawek. Przewód mierzy standardowo 1,2m i przylutowany został najzwyklejszą cyną przy pomocy pasty lutowniczej. Dodam tu też że na przekór wszystkim którzy mówili mi aby nie używać lutownicy transformatorowej do tego zabiegu bo uszkodzę przetworniki ... to tak na prawdę nic nie uszkodziłem i kolejny mit dzięki temu leci do kosza. Z efektów jestem zadowolony, a z kosztów trochę mniej bo w cenie modingu miałbym 2 pary takich samych słuchawek :E

 

 

P.S: Nie polecam już wytłumiania muszli watoliną itp. badziewiem bo to nie jest to czego tak na prawdę szukamy, a mod przy słuchawkach radził bym rozpocząć od zmiany kabla i końcówki.

 

phi, mam cal-e już 4 lata, myślę że poważniejszym tematem to wzmocnienie łączenia pałąk <-> plastik trzymający ( ten kształtu C )

łączenie jest tragicznie nietrwałe, mi po obydwu stronach się te łączenia popsuły i zastąpiłem je śrubką i poxiliną...

 

opłaca się pakować w jakiś lepszy kabel? bo mój od skracania trzyma się mojego podbródka niczym pasek w kasku...

 

Zdecydowanie opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny minus to taki, że kabel z końcówką to koszt przewyższający ( w moim przypadku ) wartość samych słuchawek.

 

jakoś to zdanie wpadło mi pierwsze w oko i odechciało mi sie czytać całej reszty.. totalna głupota, albo pomyliły ci sie zera na paragonie od tego kabla i wtyku.

 

zakładając, że: słuchawki kosztują 500zł i włożyłeś w nie jeszcze ponad 500zł to nie lepiej było kupić słuchawki za 1kp pln? Odpowiedz jest oczywista. Chyba ze robisz to z czystej ciekawości, lansu, czy może takie hobby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ile kosztuje przewód DHC za metr (kupując w USA) i to jest jedna żyła, potem dolicz jakieś 60zł za wtyk VIABlue i Ci wyjdzie. Przy imporcie małych ilości tego kabla trzeba zapłacić spokojnie 30, a może nawet 40zł, kwestia wysyłki, vat-ów itd. Ogólnie taka operacja może się zamknąc w 400zł, więcej to albo ktoś na kablu zdarł albo sam nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te słuchawki nowe kosztują 200 zeta ( bynajmniej ja tyle zapłaciłem za nówki sztuki ) i nie wiem skąd się wam 500 :E wzięło xD co do wtyku to uznałem że za 50 zeta lipy raczej nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym wolał inny ;) A swoją drogą mogłęś zrobić jakiś splitter :E a nie chamsko poskręcać to :) Ja wiem ile w UK kosztuje Denon a ile u nas, no ale nie każdy to musi wiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ może kiedyś jakiś oplot, ale na pewno nie teraz bo nie mam na to czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć, że cena w PL jest kosmiczna. ja swoje kupiłem na początku wakacji w sklepie Currys ( UK ) za 200 zł polskich. Model D1100 był dostępny za około 260zł, a na dzień dzisiejszy nie ma już w tym sklepie żadnych z tych słuchawek bo rozeszły się jak ciepłe bułeczki co nie jest dziwne. Obecnie można jeszcze dostać za 300zł na e-bay D1100, ale płacić w Pl za ten sprzęt prawie 2x tyle to przesada :E

 

Podsumowując:

 

słuchawki - 200zł

dynamat - 85zł

kabel z końcówką - 300zł

-------------------------------

 

Łącznie 585zł za bardzo dobry i wygodny sprzęt, czyli bardziej opłacało mi się kupić słuchawki i je zmodować niż komuś kupno samych słuchawek w PL :E

 

 

W sumie to mogę Wam wyjaśnić czemu ceny starych Danonków poszły w dół w UK, a większość modeli jest niedostępna lub trudna do zdobycia - nadeszła era nowych serii Danonków i to właśnie one spowodowały ową sytuację. Po prawdzie nowe Denony mi się kompletnie nie podobają bo zalatują Bitsami na kilometr .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w Polsce nikt nie przejmuje sie cena denonow D1001. Wszyscy kupuja CALe, bo to jest to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Organizują też zbiorowe zamówienia na D1100 (np. na mp3store) - niecałe 350zł ściągnięcie i rozesłanie po Polsce kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...