Skocz do zawartości
Szczota

[Poradnik] modyfikacja biosu H110/H170/B150/B250/Z170/Z270

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.11.2020 o 11:43, Trebor985 napisał:

Pisz tutaj:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.11.2020 o 11:43, Trebor985 napisał:

Da się odpalić, tylko 16 wątków w przypadku płyt Asus Z270 będą wymagać podmiany całego regionu od zgodnej płyty dawcy na Z370, istotne żeby kontroler PWM sekcji zasilania się zgadzał, inaczej będzie forcelock, Ci co obserwowali moje poczyniania w 2018 roku wiedzą o co chodzi :lol2:

PS. Maximus 8 Hero Z170 i 8600k kumpla będą miały niebawem swoją dogrywkę, będziemy robić podmiankę na 9700KF, nie przewiduje żadnych problemów, bios od ponad pół roku jest zrobiony najnowszą metodą, jedynie trzeba będzie dorzucić mikrokod 960ED pod chipy se steppingiem R0.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po przewertowaniu tego wątku 

Chciałem do płyty  Asus H110M-K b dokupić procesor 9100f, rozumiem że da rade tylko chciałem się upewnić z tymi pinami, czy do i3  9 generacji na 100% nie trzeba nic kombinowac, tylko zmodyfikować biosa. 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brtpl

Zależy od steppingu w jakim dostaniesz ten procesor.
B0 - nie trzeba izolować
U0 - trzeba izolować
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. 

Edytowane przez brtpl
Literówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9700KF u kumpla posadzony, sama część techniczna bez niespodzianek, bios zrobiony pod najnowszym CoffeTime 0.92, udało się wcisnąć wszystkie 6 mikrokodów dla 6, 7, 8, 9 Gen, płyta na 8600K jak i 9700KF odpala od strzała.
8 Fazowy VRM w Maximusie 8 Hero bez problemu radzi sobie z tym CPU nawet przy AVX i podniesionej prędkości przełączania.

Jest za to standardowy problem z obsługą fabrycznych nastaw, CPU z miejsca ustawia się na 4.5 GHz łącznie z cache i jest kompletnie niestabilny, przez błędny Vcore. Trzeba z miejsca wprowadzić ręczne ustawienia.
Sterowanie napięciem przez adaptive raczej też odpada, VID szaleje jak głupi, dopiero ręczna konfiguracja na override + offset zapełniły stabilne napięcie. Po za tym CPU bez problemu podkręca się na wszystkich 8 rdzeniach.
CPU się podkręcił max do 4.9 GHz core i 4.6 GHz Cache na napięciu 1.34v. - Ta sztuka więcej nie zrobi batch wskazuje na końcówkę wafla.

Wie ktoś może co się dzieje z TVB (Intel Thermal Velocity Boost) w sytuacji gdy CPU jest ruszany na Z170 bez przeszczepu bios regionu, na logikę nie powinien wcale działać, ale mam obawy że jednak może mieszać przy VIDzie.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzaliście ile bierze wat w szczycie ten 9700k po oc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MitycznyJeż napisał:

@DisconnecT

A ten CPU przypadkiem po prostu nie ma TVB?

Nie łatwo znaleźć jednoznacznie informacje na ten temat, mój 9900KF ma TVB, na logikę wydawać by się mogło że 9700K/KF też go będą miały, ale bardzo możliwe że się mylę. A problemem powodującym działanie VID jest przestarzały bios region od Z170.

Godzinę temu, Ocho napisał:

Sprawdzaliście ile bierze wat w szczycie ten 9700k po oc?

  180-215W w zależności od testu, limity odkręcone całkowicie.

 

Edytowane przez DisconnecT
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie- czekam na zamówiony QQLS i dostałem już BIOS od sprzedawcy.

Alternatywnie mogę sam przerobić oficjalny BIOS w Coffee Time 0.92.

Obojętnie którą wersję wybiorę, BIOS będę musiał wgrać programatorem.

 

Ponieważ nigdy tego nie robiłem, to mam kilka pytań jak to powinno dokładnie wyglądać krok po kroku:

1. Którą wersję programatora CH341A powinienem kupić?

- taką z klipsem za ~50zł, np. https://allegro.pl/oferta/programator-ch341-usb-eeprom-soic8-sop8-9762794403

- czy wystarczy sama "podstawka" za kilkanaście zł, np. https://allegro.pl/oferta/programator-ch341a-pamiec-spi-flash-eeprom-ttl-7804573873

Czy są jakieś niuanse w modelach CH341A o których powinienem wiedzieć?

 

2. Moja płyta (Asrock Z170 Gaming ITX/ac):

Fatal1ty%20Z170%20Gaming-ITXac(L2).png

- Jak rozumiem powinienem podważyć i wyjąć kość BIOS-u (na zdjęciu mojej płyty pod kartą Wi-fi, pomiędzy slotem PCI-E x16, a pierwszym od lewej z czterech "górnych" portów SATA (?) ), jak na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=-0A8iYSwT14#t=3m22s

- Następnie zamontować kość na programatorze dokładnie w taki sposób: https://www.youtube.com/watch?v=-0A8iYSwT14#t=3m49s

- Podłączyć programator z kością do portu USB w innym komputerze, uruchomić AsProgrammer, wybrać mikroschemat W25Q128FV (WINBOND) (?), wybrać gotowy zmodyfikowany plik BIOS'u i zapisać na kości: https://www.youtube.com/watch?v=EyU84SGGCK8#t=20m33s

- Przełożyć sflashowaną kość BIOS'u z powrotem na płytę, zamontować nowy procesor i uruchomić komputer (na początek z 1 kością RAM i bez podpiętych dysków)

 

3. Czy są jakieś ograniczenia co do ilości flashowania jednej kości BIOS'u, gdyby np. nie poszło wszystko dobrze za pierwszym razem, albo gdybym chciał wypróbować różne wersje BIOS'u?

 

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Paw79 napisał:

Czy są jakieś niuanse w modelach CH341A o których powinienem wiedzieć?

Coś mi świta, że chyba były jakieś wersje zapodające 5V, ale te które linkujesz wyglądają na normalne 3.3V (dla intela zwykle ok, ale na AM4 jest 1.8V - są adaptery).

9 minut temu, Paw79 napisał:

- Następnie zamontować na programatorze dokładnie w taki sposób

Należy montować zgodnie ze schematem nadrukowanym na PCB programatora.

10 minut temu, Paw79 napisał:

uruchomić AsProgrammer

Możesz używać dowolnego programu który obsługuje dany typ programatora. Moim zdaniem graficzne programy są niewygodne - ja używam konsolowego flashroma. Zwykle sam rozpoznaje chip, tylko w niektórych przypadkach trzeba mu ujednolicić który to.

13 minut temu, Paw79 napisał:

Czy są jakieś ograniczenia co do ilości flashowania jednej kości BIOS'u, gdyby np. nie poszło wszystko dobrze za pierwszym razem, albo gdybym chciał wypróbować różne wersje BIOS'u?

W teorii - tak. To nie jest pamięć którą można nadpisywać bez końca - zresztą nie tak dawno była afera, że w thinkpadach przestawał działać thunderbolt - jak się później okazało, właśnie na skutek błędu ciągłego nadpisywania kości z firmware'em dla chipu TB. Ale póki nie testujesz kilkanaście wersji dziennie codziennie, to nie martwiłbym się :P

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MitycznyJeż napisał:

Coś mi świta, że chyba były jakieś wersje zapodające 5V, ale te które linkujesz wyglądają na normalne 3.3V (dla intela zwykle ok, ale na AM4 jest 1.8V - są adaptery).

Z tego co widzę to napięcie 3.3V/5.0V przełącza się zworką na odpowiednich pinach programatora:

47db8400ffd2d2f1a70963283ba60fc32ec834ad

Czyli klipsa przy wyjmowalnej (niewlutowanej) kości BIOS'u nie potrzebuję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Paw79 napisał:

Z tego co widzę to napięcie 3.3V/5.0V przełącza się zworką na odpowiednich pinach programatora:

47db8400ffd2d2f1a70963283ba60fc32ec834ad

Czyli klipsa przy wyjmowalnej (niewlutowanej) kości BIOS'u nie potrzebuję?

jeśli bios jest w podstawce to nie będziesz mieć na czym nawet zapiąć klipsa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

W teorii - tak. To nie jest pamięć którą można nadpisywać bez końca - zresztą nie tak dawno była afera, że w thinkpadach przestawał działać thunderbolt - jak się później okazało, właśnie na skutek błędu ciągłego nadpisywania kości z firmware'em dla chipu TB. Ale póki nie testujesz kilkanaście wersji dziennie codziennie, to nie martwiłbym się :P

Czy ja wiem? W mojej z170Extreme4  obie kości już nadpisywałem chyba ze 30 razy każda i nic się nie stało ? A nawet jakby  to takie EPROMy idzie bez problemu kupić.

@Paw79  co to programatora to właśnie jest OK z czarnym PCB, sam go posiadam.  A co do sterownika programatora to najlepiej użyć oryginalnego "CH341A Programmer". Próbowałem tez kilku zamienników i nie wszystkie współpracują poprawnie, źle zapisują bios.

Edytowane przez blubaju
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, blubaju napisał:

@Paw79  co to programatora to właśnie jest OK z czarnym PCB, sam go posiadam.  A co do sterownika programatora to najlepiej użyć oryginalnego "CH341A Programmer". Próbowałem tez kilku zamienników i nie wszystkie współpracują poprawnie, źle zapisują bios.

No i właśnie dlatego warto pytać- nawet jeżeli niektóre sprawy wydają się oczywiste, to później można się zaciąć na jakimś elementarnym kroku.

Nie pomyślałbym sam z siebie że dla programatora trzeba wgrywać osobny sterownik. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hej. Czy ktoś już się bawił z modyfikacją aby uruchomić Xeona na B150? Kupiłem Xeona z płytą, ale jak to płyta serwerowa, żadnego M.2 czy też pełnej szyny PCI-E. Wiec pomyślałem że odpali to na konsumenckiej płycie, niestety po włożeniu procka cisza. 

Podobno wystarczy przestawić bit Reserved na "yes", niestety po takiej modyfikacji q-flash gigabyte'a pokazuje że bios jest uszkodzony, więc nie można go wgrać. Póki co nie chciałem podchodzić jeszcze z programatorem do płyty, tym bardziej że nie wiem za którą kość się zabrać, gdyż na płycie jest dualbios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć dla lepszej widoczności swojego posta też w temacie niżej jeśli jeszcze tego nie robiłeś, bo też tam co nie o tym było dyskutowane

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.12.2020 o 07:14, Drut12 napisał:

Hej. Czy ktoś już się bawił z modyfikacją aby uruchomić Xeona na B150? Kupiłem Xeona z płytą, ale jak to płyta serwerowa, żadnego M.2 czy też pełnej szyny PCI-E. Wiec pomyślałem że odpali to na konsumenckiej płycie, niestety po włożeniu procka cisza. 

Podobno wystarczy przestawić bit Reserved na "yes", niestety po takiej modyfikacji q-flash gigabyte'a pokazuje że bios jest uszkodzony, więc nie można go wgrać. Póki co nie chciałem podchodzić jeszcze z programatorem do płyty, tym bardziej że nie wiem za którą kość się zabrać, gdyż na płycie jest dualbios.

A na jakiej płycie B150 chcesz uruchomić Xeona?  U mnie modyfikacja pod Xeona wygląda tak. 

31af831d15f603a8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b150 hd3 ddr3 pójdzie na tym bez problemu QQLT? Jeśli tak to na jakie oc można sobie pozwolić żeby było bezpiecznie, 4.5 jest w zasięgu? (z tym bezpieczeństwem to chodzi mi o sekcje)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślicieli że to pójdzie. Ten ołówek da radę

1609080752102 a.jpg

Edytowane przez brtpl
Literówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, brtpl napisał:

Ten ołówek da radę

ten ołówek to tak średnio, miedziana taśma to nie jest szczyt luksusu, kup XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym zaizolowałeś pady po lewej stronie zdjęcia? To ważne gdyż piny socketu mogą przebić warstwę izolacyjna jeśli ta nie będzie odpowiednio gruba/twarda(w zależności od użytego materiału izolacyjnego)

Ja użyłem samoprzylepnej taśmy izolacyjnej.

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ołówek zamiennie na lakier grafitowy, zaizolowałem lakierem bezbarwnym do paznokci , najwyżej dam jeszcze taśmę na wierzch. 

Edytowane przez brtpl
Literówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 24.12.2020 o 00:04, blubaju napisał:

A na jakiej płycie B150 chcesz uruchomić Xeona?  U mnie modyfikacja pod Xeona wygląda tak. 

31af831d15f603a8.jpg

Gigabyte B150-HD3 DDR3. Już zdążyłem uwalić płytę wgrywając źle spreparowany bios :D. Jak będę miał chwilę, to zrobię bios według twojego a następnie wgram programatorem.( Co było też swojego rodzaju impulsem, aby olać intela i kupić płytę z ryzenem)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Chwalą się  - bo jest czym - bo świat chce widzieć, że Ukraińcy mają czym walić rusków w łeb. Temat głosowania w USA na uzbrojenie UA zna każdy bo wszędzie o tym mówią, więc fajnie pokazać jak to jedzie na UA robić swoją robotę - bo i tak ruscy doskonale wiedzą co i gdzie tam stoi i nie ma sensu tego ukrywać A źródło tej informacji to?    Bo jest tak idiotyczna jak mało co w tym temacie  
    • Nie ma już co ciskać tylko grać w ulubione gierki. Widać, że sztuka tip top się trafiła. Totalne przeciwieństwo mojej  
    • Taki zestaw będzie chodzić? Do tego switch PoE + np.(GETFORT 8FE x POE + 2FE UPLINK 120W). 7 kamer łacznie max 64W a obrotowa koło 20W. Linki do sprzetów: https://zabezpieczeniapoznan.pl/kamera-nocna-8mpx-dahua-ipc-hfw3849t1-as-pv-0280b-s4-tioc-20-full-color-stalight-smd-40-microsd-audio-alarm-p-5974.html https://zabezpieczeniapoznan.pl/kamera-szybkoobrotowa-ip-dahua-sd49425gb-hnr-wizsense-25x-zoom-optyczny-funkcje-ai-smd-40-starlight-p-6240.html https://zabezpieczeniapoznan.pl/rejestrator-ip-nvr4216-4ks2-dahua-na-16-kamer-ip-do-8-mpx-p-4641.html https://techkom24.pl/switch-poe-8fe-x-poe-2ge-uplink-120w-poe-gf-21,3,43990,37777
    • @adashi To nie ma nic do sytuacji. Tak po prostu wygląda mobilizacja, ta obowiązkowa część. Od początku. Tak jak gnojenie więźniów, by się "zgłaszali" do wojska.   @voltq Pisałem co się robi z odmawiającymi.   @sabaru Bo to ważne dla zwiększania morale sił ukraińskich i obniżania rosyjskich. Powinieneś to już wiedzieć po ponad 2 latach tej wojny.
    • W ogóle  szkoda, że robili tego Starfilda, bo poszło na to kupę czasu, choć nie grałem i chyba nie zamierzam, ewentualnie  przelecieć sam główny wątek i wątki frakcji. Mogli się skupić tylko na The Elders Scrolss i Fallout, a tak naobiecywali jak zwykle nextgenowy kosmos i wyszedł kilkunastoletni Skyrim w kosmosie. A już najlepiej by było, gdyby zlecili robienie Fallouta 5 takiemu Obsidianowi, gdzie jedni i drudzy już przejęci przez Microsoft. Wiadomo, że się na to nie zgodzą i dzięki temu Fallouta 5 zobaczymy dopiero za dobrych kilka lat i to będzie jakieś 15 lat po premierze Fallouta 4, tak samo między Skyrim, a kolejną grą też będzie 15 lat jak nie lepiej. Już pomijając to jakie mam zdanie o tej gównianej Bethesdzie, mimo wszystko chętnie zagrałbym wcześniej w takie gry jak TES, czy Fallout. Z całą ułomnością, czy gównianym głównym wątkiem ich gier, to miło wspominam ten klimat i eksplorację i chciałbym zagrać częściej niż raz na 15 lat. Nie chodzi mi o klepanie nowej gry z częstotliwością Ubi, bo to nie realne, ale naprawę 15 lat to kawał czasu.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...