Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm taiphoona nie zmieniałem, chyba , że się zaktualizował automatycznie? Ale wątpię . Włączałem z 50x i mam to co na ss , a wcześniej za pierwszym razem ewidentnie pokazywało 083e ... Bo nawet przekopiowałem z niego co u mnie siedzi i wkleiłem tu na forum. Jak to możliwe, thaiphoon za 1 razem mógł się pomylić co do kości ?Edit1. Jeszcze nie czytałem poradnika, ale tak na szybko ustawiłem 3466mhz 18.20.20.20.50.70 1.35v i 3x cinebench przeszedł , więc jest jakaś stabilność, cldo_vddp dałem na auto . teraz zejdę z timingami o "2" i zobaczę. Edit2. 3466mhz 16.18.18.18.50.70 również przeszło 3x cinebencha, więc będę walczył o 3466mhz. Prawdopodobnie kości mają dość dobry potencjał a ograniczeniem jest płyta i cpu , tym bardziej , że nie wiem na ile pozwala ten procesor, bo b-die z nim nie miałem, tylko hyperX co latały na 3000mhz. Na razie zostawiam 3466mhz , w weekend poczytam i doszlifuję timingi .

473c37bd08b5aab6.jpg

Spróbuj 3466mhz 15 16 17 SA/IO 1,17v vdram 1,35v u mnie w pełni stabilne na Intelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pobawiłem się dalej Crucialami i wstepnie według Aidy najlepsze osiągi jakie mogę zrobić stabilnie są przy 3866-19-20-20-40, 1.4V i 1.2V IO/SA

3866-19-20-20-600-CR2.png

 

Przy 4000 Mhz cokolwiek nie zrobię to prędkości są na poziomie 16000 MB/s więc to już ściana, ale raczej dla płyty i procka a nie RAMu?

jak to ma sie do hynix c-die? które z tych lepsze wszędzie różne informacje mozna znalezc

Edytowane przez RaVen01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Godzina testowania w AIDA 64 na ustawieniach 3400 Mhz, 16, 19, 19, 19, 39, 62 na napięciu DRAM 1.45V i SoC 1.1, ProcODT 53.3 i nie wywaliło testu. Czy takie napięcie jest bezpieczne na co dzień? Ustawiłem timingi na 16, 18, 18, 18 to już po paru chwilach wywaliło test. Swoją drogą, nie wiem, czy nie wydajniejsze jest jednak 3266 Mhz, 14, 17, 17, 17, 34, 58?

Edytowane przez MarioDee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3600mhz na Ryzenie 1gen i płycie B jest raczej nieosiągalne ze względu na mniejszą ilość warstw PCB, prędzej x470/x370 ;)

 

 

 

W ogóle 3600? Czy 3600@CL16? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzina testowania w AIDA 64 na ustawieniach 3400 Mhz, 16, 19, 19, 19, 39, 62 na napięciu DRAM 1.45V i SoC 1.1, ProcODT 53.3 i nie wywaliło testu. Czy takie napięcie jest bezpieczne na co dzień? Ustawiłem timingi na 16, 18, 18, 18 to już po paru chwilach wywaliło test. Swoją drogą, nie wiem, czy nie wydajniejsze jest jednak 3266 Mhz, 14, 17, 17, 17, 34, 58?

lepiej 3266mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Testowałem też w HCI Memtest, ten program jest razem z Ryzen DRAM Calculatorem, t ochyba praktycznie to samo co Dang Wang? Ustawiałem sobie 7 procesów, w każdy wpisywałem po 2000 MB, czyli razem 14 GB. Dawało mi to wtedy obciążenie ramu na około 93- 95%. Mam wrażenie, że jednak Aida 64 łatwiej się wysypywała na takich samych ustawieniach pamięci. Te ustawienia na 3266 Mhz to właśnie w Aida 64 test leciał przez ponad 3h, więc uznałem że jest stabilnie. RTT_NOM + CAD_BUS, tymi opcjami w ogóle się nie bawiłem, natomiast ProcODT ustawiałem zarówno 53.3 jak i 60.

To jest to samo, tylko w wersji dang wang masz zautomatyzowane przydzielanie RAMu na każdy wątek procesora (wygoda), w kalkulatorze tego chyba nie ma. AIDA64 jest ok, tylko działa zero-jedynkowo, jest dobry do szybkiego testowania stabilności, ale może ponoć przepuścić mało istotne błędy + nie wiesz ile masz błędów. Bo jaki się okaże, że np. RAM sypie milionem błędów, to trzeba np. szukać innego procODT, wyższego napięcia- podstawowych rzeczy. A np. pojedyncze, sporadyczne błędy, np. 1 błąd w 20 min testu, możliwe, że wystarczy np. dostroić ustawienia CUD_BUS, albo pewne subtimingi.

W ogóle 3600? Czy 3600@CL16? :)

Obojętnie ile, czy 3600mhz cl16/17/20 ;), taki wynik w taktowaniu na płycie B jest raczej rzadkością.

Godzina testowania w AIDA 64 na ustawieniach 3400 Mhz, 16, 19, 19, 19, 39, 62 na napięciu DRAM 1.45V i SoC 1.1, ProcODT 53.3 i nie wywaliło testu. Czy takie napięcie jest bezpieczne na co dzień? Ustawiłem timingi na 16, 18, 18, 18 to już po paru chwilach wywaliło test. Swoją drogą, nie wiem, czy nie wydajniejsze jest jednak 3266 Mhz, 14, 17, 17, 17, 34, 58?

 

Do 1,5v dram jest ok.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Obojętnie ile, czy 3600mhz cl16/17/20 ;), taki wynik w taktowaniu na płycie B jest raczej rzadkością.

 

 

Swoje CJRki pogoniłem na 3733 na 1gen ryżu i na płycie B ;) Zrzut w poście #61

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Swoje CJRki pogoniłem na 3733 na 1gen ryżu i na płycie B ;) Zrzut w poście #61

No czytałem, już wcześniej. Ale chyba stanęło na tym, że działają stabilnie maksymalnie na 3466mhz, jak w twojej sygnaturce?

Hynixy CJR mogą działać stabilnie na 3800mhz i taki wynik widziałem właśnie w poradniku wyżej, na MSI X470 GAMING M7 AC + AMD Ryzen 2700X

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_Memory_Tweaking_Overclocking_Guide/9.html

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, stabilne to niestety nie było. Ale ogólnie sam byłem zdziwiony że w ogóle dało się na tym odpalić jakąś grę, test.

Ogólnie z tego co obserwuję w tym wątku, to ograniczeniem jest już proc/płyta, bo każdy robi podobne stabilne wartości 3200-3400.

Może kolejny gen procków coś w tej materii zmieni ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Biostarze x370gt7 na zwykłych hynixach czy micronach do windowsa wchodzę nawet na 3466, ale ustabilizować tego nie idzie - max 3200. Mam zamówione teraz 2 sety 2x8 prawdopodobnie B-die, zobaczymy co się uda zdziałać dalej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziwna sprawa, na 3466mhz gry mi jakby klatkują , mimo że fps mam skałę , po ustawieniu 3333mhz problem znika. Testowałem dziś ram 3h różnymi programami i było stabilnie , apexa nie wyrzucało , a jest czuły na ram. Więc pewnie kontroler w procesorze się kończy na 3333mhz i wszystko co wyżej daję jakieś microfreezy gier , jakbym grał na 30fpsm, a na liczniku fps 130-140 (w apexie) . Więc będę stabilizował na weekend 3333cl14 , poczytam ten poradnik , i wedle niego zacznę od początku . Jedna może dość ważna rzecz , jak macie d9vpp 19nm (jak ja) to spróbujcie do wysokich taktowań ustawić cr: 2 Na chińskiej stronie jest napisane, że na intelu cr2 pomogło podnieść taktowanie do ponad 3800mhz na 1.35v i na timingach z pudełka . Na 3600 cr1 płyta nie wstawała, na cr2 wstała i nawet zrobiłem test w aidzie. Więc wychodzi na to , że złotym środkiem do oc micronów e-die jest zmiana cr na 2. Dodam , że b-die z ryzenem 2600 też nie wstawał powyżej 3600mhz, nie ważne od napięć i timingów. :

3f855ea5f0f0e0e5.jpg

 

Edit: 3600.16.18.18.18.40.60.cr2 przeszło cinebencha zapętlonego na 20minut , po czym poszedłem pograć w apexa i odziwo , ścinki praktycznie zniknęły do 0 , mam takie minimalne w miejscach dropu fps. Czyżby walka o 3600cl16? Zmiana timingów na niższe robi niestabilności , próbowałem 14.16.16.16 , 16.16.16.16, 16.17.17.17 ,36.55 , 40.57 , i gubi stabilność, oczywiście wszystko na cr2 . Zapuscilem memtest już ponad 5 minut idzie , puszczę na godzinkę i zobaczę jak to się ma. Jak przejdzie to będę w ogromnym podziwie dla tego ramu . 16minut memtestu i pc zawisł. Przeczytam na szybko poradnik i spróbuję ustabilizować 3600mhz

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@novi - zauważyłem dokładnie to samo! Jak za wysoko kręciłem RAM, to też miałem dziwne ścinki, nie wiedziałem od czego.

Teraz już wiem ;)

CR2 i masz niższe Latency niż ja na CR1, ciekawe.

Zrób jakiś test jak będziesz miał chwilkę jak wpływa zmiana Command Rate na wydajność :)

Przy jakim napięciu robisz stabilne 3800 na swoim Ryzenie?

 

@Edit, jak mogłem zrobić test na 3733 na CR1, to może coś dziś się pobawię z CR2...

Edytowane przez SundayUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SundayUser Prawdopodobnie ram na cr1 idzie na krawędzi stabilności i raczej przez to takie mikroprzycięcia się robiły.

Szczerze nie próbowałem zejść na 3466 cr2 i sprawdzić, a z reszta zaraz sprawdzę , za 2h do pracy to co mi szkodzi. Właśnie latency jest dość niskie jak na cr2. Oki na cr1 zrobię i na cr2 ale przy takcie 3466mhz , bo wyżej na cr1 mi płyta nie bootuje .

Szczerze powiedziawszy nie próbowałem ustawiać go na 3.8ghz , przesiadłem się z ryzena 2600@4.0 i chciałem jak najmniej stracić na wydajności, więc ustawiłem 1.35v i próbowałem 4.0ghz mu zapodać, ale nie był w pełni stabilny, to zszedłem o 100mhz niżej i pracuje jak skała. Nawet nie próbowałem schodzić z napięciem, a może by jeszcze urwał z 0.03v.

Możliwe , że złotym środkiem na poprawienie stabilności micronów jest zmiana na cr2 , widać na moim przykładzie , że jednak mogę wejść do windowsa , pograć pół godz w gry, zrobić jakieś benchmarki , a na cr1 nawet windowsa nie załadowało. Prawdopodobnie 3600mhz ustabilizować na ryzenie 1gen będzie strasznie ciężko , zważywszy na to , że moja płyta oficjalnie wspiera max oc ramu do 3466mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie zaciekawiłeś że dziś chyba też coś pobawię z Ramem.

Byłem przekonany że CR2 to zrobi mi Pentium 2 z kompa :E

Moja płyta wspiera niby tylko 3200 :)

Z napięciem pytałem, bo dość sporo wydaje mi się 1,35V. Mój na 3800 zadowala się coś ok 1,17V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na 3600 zmieniłem procODT z 60 na 53.3 (jak zasugerował dram calculator) , i dałem Vsoc na 1.15v z 1.1 , w cs go +30 fps minimalnego , miałem dropy do 210 , mam do 240 (względem procODT 60 i vsoc 1.1) , w apexie już całkowity brak scinek , nawet przy dropie fps. Muszę pilnie iść, więc wieczorem będę dalej się bawił . PS ustawiłem 3.8ghz , żeby wykluczyć niestabilność przez procesor, jak wysoko kręciłem ram , to ryzena 2600 musiałem dovoltować +0.02v około , dlatego zapytałeś o napięcie dla 3.8ghz, a ja nie skojarzyłem nawet , że na zrzucie miałem 3.8ghz ;)

 

6774765137c56c74.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie CR1 jest bardziej stabilne niż CR2 ale pełnej stabilności poza grami nie udało mi się do tej pory ustawić na 3600mhz. Ostatnie w miarę stabilne ustawienia to 3600mhz cl15 16 17 SA/IO 1,17 1,36v praktycznie to samo jak dla 3466mhz ale tam jest w pełni stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@xtn Sprawdzałeś drugi raz ramy taiphoonem ? U mnie po pierwszym sprawdzeniu (parę sekund po uruchomieniu pc na tym ramie) pokazywało kostki 083E : E , ale wieczorem po sprawdzeniu pokazuje cały czas 075:E 19nm D9VPP , czyli te same co bili parę dni temu na nich rekordy oc .Nie wiem czy się thaiphoon zbugował czy coś, teraz za każdym razem pokazuje mi te lepsze kości .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem. Pojedynczo sprawdzałeś kości i masz 2 różne, czy teraz po prostu inaczej Ci pokazuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, na 3466mhz gry mi jakby klatkują , mimo że fps mam skałę , po ustawieniu 3333mhz problem znika.

 

MSI Afterburner.

 

Częstotliwość odświeżania 100-200ms

Wykres (Graph) frame time

 

Tak widac z miejsca czy gubi klatki czy nie gubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie sprawdzałem. Pojedynczo sprawdzałeś kości i masz 2 różne, czy teraz po prostu inaczej Ci pokazuje?

 

Na obu modułach pokazuje lepsze kości, tylko za pierwszym razem pokazało te 083, ale nie wiem czy to jakiś Bug czy thaiphoon się np zaktualizował, bo to wyglądało tak , włączyłem pc, thaiphoon przygotowany , ledwo co się zaladowalo z autostartu A ja już thaiphoona włączyłem, zobaczyłem co jest , przekopiowalem co było napisane i tu wkleilem . A wieczorem dla Picu jeszcze raz włączyłem thaiphoona i zaczęło pokazywać te lepsze kości, na każdym module . Już z 50-60 razy włączalem thaiphoona i za każdym razem pokazuje 075,e

@Minciu sprawdzę wieczorem, zapomniałem w sumie o msi. Ale po paru zmianach opisanych wyżej, już nie odczuwam scinek.

 

W sumie o 3600mhz na siłę walczył nie będę, nieraz lepiej dac 3400 z niższym cl i mieć wyższa wydajność niż dusic 3600 z wyższym cl i mieć mniejszą wydajność. Wieczorem się pojawię z ciekawości czy idzie ustabilizować 3600mhz , a potem postaram się znaleźć najodpowiedniejsze taktowania i opóźnienia.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał wykres z frametime szybko próbkowany, to przycinki na ekranie będzie widać w formie pików na wykresie.

 

Oczywiście przyczyn pików nie widać, ale może być mało ramu i dogrywanie z dysku, mało vramu i wymiana textur na karcie, mało wątków i się zatykają, słaba wydajność pamięci albo brak jej stabilności po oc.

 

Szybka pamięć fajnie poprawia najniższy fps i dropy/skoki frame time.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programowy pomiar frametime to można sobie wsadzić między poślady wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na obu modułach pokazuje lepsze kości, tylko za pierwszym razem pokazało te 083, ale nie wiem czy to jakiś Bug czy thaiphoon się np zaktualizował, bo to wyglądało tak , włączyłem pc, thaiphoon przygotowany , ledwo co się zaladowalo z autostartu A ja już thaiphoona włączyłem, zobaczyłem co jest , przekopiowalem co było napisane i tu wkleilem . A wieczorem dla Picu jeszcze raz włączyłem thaiphoona i zaczęło pokazywać te lepsze kości, na każdym module . Już z 50-60 razy włączalem thaiphoona i za każdym razem pokazuje 075,e

@Minciu sprawdzę wieczorem, zapomniałem w sumie o msi. Ale po paru zmianach opisanych wyżej, już nie odczuwam scinek.

 

W sumie o 3600mhz na siłę walczył nie będę, nieraz lepiej dac 3400 z niższym cl i mieć wyższa wydajność niż dusic 3600 z wyższym cl i mieć mniejszą wydajność. Wieczorem się pojawię z ciekawości czy idzie ustabilizować 3600mhz , a potem postaram się znaleźć najodpowiedniejsze taktowania i opóźnienia.

Masz rację, na wersji 14 pokazywał 83, a na najnowszej 16 z 23 maja pokazuje 75 :) D9VPP (MT40A1G8SA-075:E)

 

Czyżby tamta wersja Thaiphoona nie miała ogarniała najnowszych e-die Microna? Miła niespodzianaka ale też duży znak zapytania co do wiarygodności odczytów. Teraz by się przydał i7-9700k i płyta z390 żeby sprawdzić maksymalny zakres OC tych RAMów.

 

snap29052019122753.png

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Potwierdzam, u mnie na nowszej wersji też magicznie 75 się zrobiło.

Part Number

D9VPP (MT40A1G8SA-075:E)

Edytowane przez Mackay22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...