Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, ghostdog napisał:

Najczęściej pracodawcy są zadowoleni, bo nie muszą dopłacać do tego interesu. Może twój dyrektor jest PiSowy albo robisz na państwowym etacie.

Na państwowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko jasne. Znajomi, co są też w budżetówce nawet spotkania zachęcające mieli. Jak to będzie wyglądało jak państwowy urzędnik nie wierzy w PPK. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym w państwówce brał. PPK zwiększa koszt pracodawcy, więc ten odbierze sobie najpewniej z następną podwyżką okresową. Ale w państwówce często jest z góry określone brutto, więc można śmiało brać i co miesiąc wypłacać. Zawsze to parę groszy do przodu od państwa.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

 

Autozapis PPK, co robić i dlaczego?


Z początkiem kwietnia wielu z nas czeka ponowne podjęcie decyzji o uczestnictwie w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Oczywiście kwestia dotyczy wyłącznie osób, które uprzednio złożyły dobrowolną rezygnację. Jeśli jesteś uczestnikiem PPK, wówczas autozapis nie dotyczy Cię. Osoby, które jednak wypisały się teraz będą ponownie zapisane, o ile nie nie złożą kolejnego pisma o rezygnacji. Dla niektórych może to być pewna niedogodność, niemniej zasady PPK jasno wskazują, że autozapis uruchamiany będzie co 4 lata. Pierwsza tura rusza właśnie tej wiosny. 

Dlaczego istnieje autozapis?
Pomysłodawcy programu – państwu – zależy, aby jak największa ilość pracowników partycypowała w PPK. Z tego powodu, choć każdy może dobrowolnie zrezygnować, co 4 lata odbywa się automatycznie ponowny zapis. Nie ważny jest moment złożenia deklaracji. Innymi słowy, wszystkie deklaracje składane przed końcem lutego 2023 roku automatycznie tracą ważność z początkiem marca br. Jeśli do momentu naliczenia wynagrodzenia w marcu nie złożymy deklaracji ponownej rezygnacji, wówczas pracodawca naliczy nam należne składki. Wynagrodzenie brutto zostanie obniżone o 2% (wpłata pracownika), a od wpłaty pracodawcy (1,5%) zostanie naliczony podatek dochodowy, co pomniejszy wynagrodzenie netto. Warto pamiętać, że deklarację o rezygnacji możemy złożyć w dowolnym momencie w trakcie uczestnictwa w programie. 

Niektórzy mogą zadawać sobie pytania: dlaczego państwu zależy, aby bym oszczędzał w PPK? Na temat ten nie będę się rozpisywał tym razem, gdyż tłumaczyłem to dość szczegółowo w ubiegłorocznym wpisie analizującym produkty emerytalne. Dla przypomnienia dodam tylko, iż większe prywatne oszczędności emerytalne, to mniejsze obciążenie dla budżetu państwa. Taka sytuacja powinna również zmniejszać ryzyko niepokojów społecznych, których nie chciałby doświadczyć żaden rząd. 

...

 

 

https://insiderfx.pl/autozapis-ppk-robic-dlaczego/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Camis napisał:

Dlaczego istnieje autozapis?

Żeby za naście lat machnąć jakąś krzywą ustawę i zawinąć tę kasę do studni bez dna a.k.a ZUS. Jak miło, że UoP mam już za sobą. :D 

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak będzie, ale można wypłacać co miesiąc i pokazać im fak u, w prawdzie i tak ukradną 30% składki pracodawcy do ZUS, czyli na przepalenie, ale i tak bilans wychodzi na +

Edytowane przez mlody_tarnow
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na moich rodziców i te wszystkie poprzednie "odkładania" to nie ma opcji, że będę brał w tym udział. Zmieni się władza, sytuacja i zakoszą kasę po raz kolejny. 

A brać udział i wypłacać co miesiąc? Szkoda czasu... Ile na tym zaoszczędzę?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, mlody_tarnow napisał:

można wypłacać co miesiąc i pokazać im fak u, w prawdzie i tak ukradną 30% składki pracodawcy do ZUS, czyli na przepalenie, ale i tak bilans wychodzi na +

Nie wychodzi do przodu, wałkowane było to już n razy. Firmy mają budżet na pracownika i przy najbliższej możliwej okazji odliczą sobie tą część PPK od kolejnej podwyżki. Szkoda czasu na takie cudakowanie IMO.

Edytowane przez Karister
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, galakty napisał:

Patrząc na moich rodziców i te wszystkie poprzednie "odkładania" to nie ma opcji, że będę brał w tym udział.

Czyli pisząc inaczej, nie zamierzasz składać się na emerytury własnych rodziców, niech pasożytują na frajerach. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Karister napisał:

Firmy mają budżet na pracownika i przy najbliższej możliwej okazji odliczą sobie tą część PPK od kolejnej podwyżki. Szkoda czasu na takie cudakowanie IMO.

Zależy od firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Not rly. Budżet na pracownika jest zawsze. Czy to shitowa tryka u januszexa, czy R&D w firmie technologicznej premium. Gra niewarta świeczki. No chyba, że ktoś uważa, iż kasę lepiej trzymać w państwowej skarbonce, zamiast samemu nią dysponować, to spoko. Wówczas nie mam dalszych pytań. XD

Edytowane przez Karister
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, 209458 napisał:

Czyli pisząc inaczej, nie zamierzasz składać się na emerytury własnych rodziców, niech pasożytują na frajerach. :E

Chyba dziadków, bo na moich rodziców to moje dzieci będą się składały XD 

Sorry ale potrzebuję pieniędzy już teraz, płacę takie podatki i składki że wystarczy, żadnego grosza więcej państwo ode mnie nie dostanie. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, galakty napisał:

płacę takie podatki i składki że wystarczy, żadnego grosza więcej państwo ode mnie nie dostanie. 

Ja odpuściłem po siedmiu latach. Nie dość, że łatwiej rozliczyć się na JDG, to jeszcze mniej się oddaje. Nie wiem, czy sobie nie oprawić w ramkę zaakceptowanego przez US wniosku o opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym. Idealnie się to zgrało z awansem na tech leada, bo część dochodu za projektowanie oprogramowania może iść w 8.5% dochodowego. Reszta na 12%, czyli w sumie też dobrze. Te grosze z tego całego PPK to jest jakiś nieśmieszny żart w porównaniu do danin na UoP.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2023 o 12:08, Karister napisał:

Nie wychodzi do przodu, wałkowane było to już n razy. Firmy mają budżet na pracownika i przy najbliższej możliwej okazji odliczą sobie tą część PPK od kolejnej podwyżki. Szkoda czasu na takie cudakowanie IMO.

Chcesz mi powiedzieć, że mam dobrowolnie z tego zrezygnować wydumaną obietnicą, że dzięki temu dostanę większą podwyżkę skoro podwyżki w dużych zakładach pracy są ustalane ze ZZP i są równe dla wszystkich ? Brzmi legitnie :E Mogę w poniedziałek złożyć wniosek o wycofanie z PPK i wiesz co się wydarzy na moją korzyść ? Dokładnie nic.

Kasę wypłacasz co miesiąc, zwraca Ci się Twoja składka, a to co masz dodane od drugiej strony wpłacasz np. na kryptowaluty i liczysz, że może coś z tego zyskasz.
 

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mlody_tarnow napisał:

Mogę w poniedziałek złożyć wniosek o wycofanie z PPK i wiesz co się wydarzy na moją korzyść ? Dokładnie nic.

Dokładnie tak ;)

Nie zamierzam się w to bawić, ale podpisuję się pod powyższym postem. Moja firma zatrudnia około 250 pracowników, generalnie nie znam nikogo kto jest zapisany do PPK, ale zakładam, że ktoś tam jest, w końcu wszystkich się nie zna. Bardzo powątpiewam, że zapis jakiegoś nikłego procenta (akurat w tym wypadku) rzutuje na podwyżki, które swoją drogą przez ostatnie nędzne miesiące zdają się być dość odległe... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.02.2021 o 12:46, Kosikosi napisał:

Ha. Takich nieogarów jest bardzo wielu. Wydają wszystko, co zarabiają. Nie jest często ważne, ile zarabiają bo niektórzy pomimo wysokich dochodów i tak nie są w stanie nic zaoszczędzić. 

Piszę tutaj jednak o ludziach myślących poważniej o przyszłości, a takich również znam w swoim otoczeniu. 

Sama np jestem obecnie w trakcie remontu domku letniskowego nad jeziorem. Domek dla nas na wakacje, ale również pod wynajem. 

Przy wysokiej inflacji ciężko oszczędzać , ciekawe co powiedzieć ludzia którzy byli milionerami w 1994 roku a w 1995 roku jak weszła denominacja to stali się biedakami i po co im były te oszczędności x) , tylko kredyciarze wtedy zyskali można było się nieźle ustawić 

Edytowane przez voltq
  • Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ppk - partia pracujacych kurdystanu :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mlody_tarnow napisał:

Chcesz mi powiedzieć, że mam dobrowolnie z tego zrezygnować wydumaną obietnicą, że dzięki temu dostanę większą podwyżkę skoro podwyżki w dużych zakładach pracy są ustalane ze ZZP i są równe dla wszystkich ? Brzmi legitnie :E Mogę w poniedziałek złożyć wniosek o wycofanie z PPK i wiesz co się wydarzy na moją korzyść ? Dokładnie nic.

Może pora zmienić robotę?

7 godzin temu, zdunzdun napisał:

Nie zamierzam się w to bawić, ale podpisuję się pod powyższym postem. Moja firma zatrudnia około 250 pracowników, generalnie nie znam nikogo kto jest zapisany do PPK, ale zakładam, że ktoś tam jest, w końcu wszystkich się nie zna. Bardzo powątpiewam, że zapis jakiegoś nikłego procenta (akurat w tym wypadku) rzutuje na podwyżki, które swoją drogą przez ostatnie nędzne miesiące zdają się być dość odległe... 

IMHO to samo, co wyżej.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Karister napisał:

Może pora zmienić robotę?

IMHO to samo, co wyżej.

Czy Ty naprawdę chcesz mi powiedzieć, że mam szukać pracy w której to pracodawca jasno określi, że udział w PPK to brak podwyżek? :E

 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w pracy nie ma PPK, tylko PPE i niby 3.5% całościowo płaci pracodawca. Do poprzedniej tury się nie zapisywałem chociaż wszyscy namawiali, nawet w związkach, a teraz zapisują zapisują wszystkich z automatu i by się wypisać trzeba pisać pismo do kadr :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w januszexie jasno powiedziane, że -3,5% do wypłaty iksde Ale np. moja żona robi w państwówce to może to się jej opłacać - wpłaca 2%, a co rok wypłaca swoje 2% + (1.5%-30%), dobrze rozumiem? 

P.S. Na yt wysrało reklam przekupnych ytberów wychwalających ten pogram xD 

Edytowane przez .::DOOMINIQS::.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pracownik odprowadza 2% a pracodawca dopłaca 4%. 

Podwyżka wynagrodzeń na ten rok 8%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.02.2023 o 22:08, .::DOOMINIQS::. napisał:

U mnie w januszexie jasno powiedziane, że -3,5% do wypłaty iksde Ale np. moja żona robi w państwówce to może to się jej opłacać - wpłaca 2%, a co rok wypłaca swoje 2% + (1.5%-30%), dobrze rozumiem? 

P.S. Na yt wysrało reklam przekupnych ytberów wychwalających ten pogram xD 

U mnie jak jesteś w PPK, premia uznaniowa niższa o koszt tego co pracodawca wkłada w to. Wniosek nasuwa się sam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, T0TEK napisał:

mnie jak jesteś w PPK, premia uznaniowa niższa o koszt tego co pracodawca wkłada w to. Wniosek nasuwa się sam. 

Polecam PIP, bo to jest nielegalne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...