Skocz do zawartości
greyspider

Czułość mikrofonu studyjnego a dźwięki otoczenia.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Zawsze chciałem mieć jakiś lepszy studyjny i stojacy mikrofon.
Zamówiłem sobie dla testów ten oto mikrofon: MOZOS MKIT-900PRO.
Wszystko byłoby ok, mikrofon ma super jakość dźwięku itd. gdyby nie to że nie mogę zmniejszyć jego czułości by nie wyłapywał klikania w przyciski myszki czy pisania na klawiaturze...
Wiem, że w grze mogę sobię ustawić włączanie mikrofonu na konkretny przycisk ale nawet jak go włączę + rozmawiam a w między czasie piszę na klawiaturzę czy klikam myszką to ten mikrofon mimo wszystko to wszystko wyłapuję, pomimo że jest na przeciwko mnie a działa w sposób kardionalny, czyli z tyłu nie powinien tak dobrze wyłapywać dźwięków.. Mimo wszystko to robi. Słchac nawet szum wentylatorów od komputera... Próbowałem w ustawieniach windowsa obniżyc "głośność" mikrofonu ale nawet na 10% gdzie muszę być bardzo blisko mikrofonu to i tak słychać, mniej intensywnie, ale słychać klikanie na klawiaturze...

Zagłębiłem się więc w temat i zdałem sobię sprawę że to zależy od bardzo wysokiej czułości tego mikrofonu.. Jest ona na wartości -42 db.

Zamówiłem więc drugi inny mikrofon dla porównania i specjalnie szukałem czegoś z mniejszą czułością i znalazłem mikrofon SPC Gear SM900T  o -135 db czułości. 
Sprawdziłem że ta wartość im wyższa tym jest na niższym poziomie wyłapywania czułości czyli mam nadzieję dźwięków otoczenia

Czy ktoś mi wytłumaczy czy czułość to jest faktycznie jedyna wartość na którą trzeba patrzyć w kontekście wyłapywania dźwięków z zewnątrz? 

Jakieś sugestie? Inne mikrofony stojące (najlepiej właśnie z taką podstawką jak MOZOS)? Choć innych do 300zł nie znalazłem niestety... Oby ten SPC Gear SM900T się sprawdził i mniej było słychać te dźwięki z otoczenia..
Szkoda ze nie ma opcji ustawienia czułości do wyłapywania dźwięków... Mikrofon oczywiście ma służyć do pracy przy komputerze + grania i korzystania z niego w między czasie, a w przyszłości do streamowania...

 

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie mikrofon dynamiczny (poczytaj sobie na ich temat lub posłuchaj recenzji). Mikrofony pojemnościowe, są świetne, ale tylko w warunkach studyjnych lub też gdy mamy spokój i ciszę przy nagrywaniu. Wówczas pokazują moc. Jeżeli jednak nasze warunki nagrywania nie są idealne, to pojemnościowe mikrofony mogą irytować właśnie w ten sposób, który opisałeś. 

Ostatnio wziąłem sobie mikrofon dynamiczny Samson Q2U (udało mi się go kupić poniżej 270 zł), pozbywając się jednocześnie niezłego Samson Mic Go, właśnie ze względu na zbieranie hałasu z otoczenia. 

https://www.youtube.com/watch?v=efHViVT0YU4

Samson Q2U ma złącze USB oraz XLR. Na USB działa dobrze, na XLR jeszcze lepiej (ale do tego potrzebny interfejs, ja kupiłem Behringer UMC22)

Oczywiście, mikrofon dynamiczny musisz mieć bliżej ust, więc przyda się też porządny statyw, ale uwierz mi, na przypadłości, które opisujesz, nie ma nic lepszego niż mikrofon dynamiczny. Oczywiście nie byle jaki, bo jakość dźwięku też ma znaczenie. 

Możesz też spróbować zestaw Berhinger UM2 oraz mikrofon Behringer xm8500. Wyjdzie trochę taniej niż sam Samson Q2U. Sam ten zestaw rozważałem jako alternatywę dla Samsona, ale skoro trafiła się okazja na Samsona, to go bez wahania wziąłem, bo mocno na niego ostrzyłem sobie zęby od paru miesięcy

https://www.youtube.com/watch?v=ejTSGy1xiCM

Wszystkiego poszukaj na Amazonach lub też w polskich sklepach. 

 

Edytowane przez addept
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że taki mikrofon nie wygląda fajnie na biurku niż jak taki streamerski... z gąbką.

Jest jakiś co wygląda jakoś spoko i nie kosztuję więcej niż 400zł?}
Polecano mi tego ale swoje kosztuje... https://www.rode.com/podmic

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był tylko przykład. Możesz poszukać bardziej pasującego tobie mikrofonu dynamicznego. Problem będzie jednak jeden: nie postawisz go na biurku. Dynamiczne mikrofony co do zasady muszą być umieszczone blisko ust. To jest ich wada. Tak więc jeśli chcesz, żeby ciebie dobrze słyszano, to musisz mieć statyw do niego. 

Co więcej, podany przez ciebie Rode PodMic to mikrofon tylko i wyłącznie na złącze XLR< wiec musisz mieć do niego osobny interfejs by działał. A to dodatkowy koszt (150-180 zł za model taki pierwszy warty uwagi). Samson Q2U ma XLR oraz USB, więc wepniesz go bezpośrednio do portu USB w kompie, nie musisz interfejsu kupować. 

https://www.youtube.com/watch?v=6FaBq9DLi_U

No cóż, skoro wygląd jest dla ciebie najważniejszy, to powodzenia w szukaniu. Możesz też dalej miotać się z mikrofonami pojemnościowymi, może znajdziesz jakiś o akceptowalnym poziomie zbieraniu hałasu z tła. 

Nie będziesz miał łatwego zadania z tym budżetem. Ile byłem w stanie pomóc, tyle pomogłem (moja wiedza ograniczona jest to wielu lat domorosłego nagrywania setek filmików na YT, a także kilku użytych mikrofonów i wielu przeczytanych/przesłuchanych recenzji w poszukiwaniu mikrofonu, który rozwiąże problem hałasu w tle przy nagrywaniu, w moim dość hałaśliwym otoczeniu) reszta należy do ciebie.

Czytaj, oglądaj/słuchaj recenzje, próbuj nowe mikrofony, jeżeli nie pasują, to odsyłaj. Ja ekspertem nie jestem, wypowiadam się jedynie na podstawie własnego doświadczenia. 

Tu masz taki prostacki test, który zrobiłem. 

https://www.youtube.com/watch?v=kyPeVggLjLA

Hałasujące urządzenie to masażer:

 https://pl.aliexpress.com/i/4000885766487.html

Ustawiony na maksymalne obroty, teoretycznie wytwarzający hałas rzędu 60 DB

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...