Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
11 godzin temu, lolek86 napisał:

Dzisiejszy news na temat ddr6 daje pewne podpowiedzi co do przyszłości am5

https://videocardz.com/newz/next-gen-lpddr6-memory-to-hit-up-to-14-4-gbps-data-rate-ddr6-up-to-17-6-gbps

-wyglada na to że porzucono plany żyłowania ddr5 w mainstreamie do prędkości 10000 czy 12000MT jak kiedyś się mówiło.
-specyfikacja 1.0 w 2 kwartale 25 dodajmy obsuwy i przygotowanie platform i spokojnie robi się 2027 gdzie jest sens odpalać platformę na bazie nowej pamięci.


Wobec powyższego, Zenek 6 raczej na pewno na am5 i obecne płyty jakoś za bardzo nie zestarzeją się bo ddr5 też nie odjedzie ich możliwościom
 

 

O ddr6 wiadome juz dłuższy czas  pierwsze newsy były już z 1,5r temu że w 2026r. wita ddr6  i jak widać  jest to bardziej niż prawdopodobne

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała magia polega na poszerzeniu kanałów i dlatego o DDR6 pisano już zaraz po premierze DDR5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, skalak23 napisał:

 

Jaka pamięć RAM DDR5 do procesora AMD Ryzen 7000? Optymalizacja timingów dla zestawu DDR5 6400 MHz

Jaka pamięć RAM DDR5 do procesora AMD Ryzen 7000? Optymalizacja timingów dla zestawu DDR5 6400 MHz | PurePC.pl

Spora różnica. Na prockach X3D pewnie az takiej różnicy nie będzie, ale jak ktoś chce się pobawić w OC, to u mnie takie ustawienia od 3 miesięcy nie powodują żadnych problemów. Zero blue screenów, zero resetów PC. Testowane w syntetykach i grach.

6ALeNPf.png

 

Pewnie da radę lepiej je wyżyłować, ale to nie era ddr4 i bdie by walczyć z każdym timingiem. Chyba juz mi się nie chce :szczerbaty: Ale jak ktoś ma jakieś propozycje, to chętnie posłucham
 

Na 6400 MT/s też odpala w tych ustawieniach, ale po 20 sekundachw testmem5 wywala błędy i kończy się blue screenem. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czyli aż 16 rdzeni w jednym chiplecie? Grubo. Sądziłem, że ostrożniej do tego podejdą (np. 12 rdzeni max/chiplet przy tej kolejnej generacji z większą ilością rdzeni w chiplecie)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mieliby dać niby 12 rdzeni? Sklejke 8+4 ? 🤣 Logiczne ze ilość rdzeni na ccd będzie się podwajać.  8/16/32.

Intel wtedy wypuści 8+32 maluchy w odpowiedzi na Zen6. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką "sklejkę"? 😆😅😂🤣 Normalnie rzeźbisz 12 rdzeni w chiplecie ... równie dobrze możesz zrobić chiplet z fizycznie 7 rdzeniami, jak i 15. Logiczne, że ilość rdzeni nie musi się podwajać w kolejnych generacjach chipletów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś żeby amd produkowało do tej pory 12 rdzeni w ccd bo ja nie. No ale to chyba na tyle logiczne ze tłumaczyć nie trzeba. 

Owszem można sobie dowolna ilość rdzeni wyprodukować ale mając już wiedzę jak do tej pory amd produkowało i jak produkuje to pewne warianty można wykluczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
55 minut temu, Phoenix. napisał:

A widziałeś żeby amd produkowało do tej pory 12 rdzeni w ccd bo ja nie.

 ... a widziałeś by do tej pory produkowali 16 rdzeni w CCD? ... bo ja nie. No ale to chyba na tyle logiczne ze tłumaczyć nie trzeba.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Logiczne to by było gdybyś powiedział że 16 jest łatwiejsze niż 12 xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Kyle_PL napisał:

 ... a widziałeś by do tej pory produkowali 16 rdzeni w CCD? ... bo ja nie. No ale to chyba na tyle logiczne ze tłumaczyć nie trzeba.

Między moim a twoim zdaniem jest taka różnica ze przecieki o 16 rdzeniach na ccd są już od kilku msc ;)  I o tym ze ilość rdzeni będzie podwojona na ccd. 

Dziś te wcześniejsze płoty tylko zaczynaja się bardziej potwierdzać ;) 

https://videocardz.com/newz/amd-x86-core-roadmap-leaks-out-zen5-nirvana-zen6-morpheus-microarchitectures-detailed

29 minut temu, galakty napisał:

Logiczne to by było gdybyś powiedział że 16 jest łatwiejsze niż 12 xD

12 rdzeni zapewne powstanie jako odpad po uszkodzonym całym ccd. Niemniej takie 12/16 rdzeni w jednym ccd bez dodatkowych opóźnień w postaci laczenia drugiego ccd może być bardzo ciekawe, szczególnie jak wrzuca tez 3D. Osobiście nie pogardę takim cpu bo dziś 8rdzeni potrafi lecieć mocno pod korek co ma wpływ na kulturę pracy chłodzenia. W takim bf2042 czy TLOU cep się strasznie poci. Rozłożenie użycia na wiekszka ilość rdzeni poprawiłoby kulturę pracy. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Phoenix. napisał:

Rozłożenie użycia na wiekszka ilość rdzeni poprawiłoby kulturę pracy. 

Rozłożenie na większą ilość rdzeni w obrębie jedego CCD nie zwiększy kultury pracy.

Kulturę pracy może zwiększyć mniejsze zapotrzebowanie na moc takich nowych aktywnych 8 rdzeni w nowym fizycznie 16 rdzeniowym(8 zablokowane przez AMD) CCD (np. powiedzmy max 50W podczas renderingu w Cinebench multicore) zamiast 65W obecnie (8 odblokowanych w fizycznie 8 dostępnych). (zakładam, że nowe CCD będzie miało podobną powierzchnię).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procki AMD mają dziwne ceny. Kupiłem 7800x3d (nówkę, ale bez papierów) za 1000zł, a swojego starego 5800x3d (używanego) sprzedałem za również 1000zł xD Wiadomo że musiałem też zmienić płytę i ramy, ale mimo to upgrade wyszedł mnie praktycznie darmo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest typowe, że ostatnie/najszybsze CPU na daną podstawkę, najlepiej trzymają cenę. Spotykałem to już przy Intel (choć u nich rotacja podstawek większa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam.

Szykuję się do zmiany platformy, procesor 7800x3d, który już kupiłem w miarę dobrej promocji, pamięci również G.Skill 6400 cl32, pozostaje płyta i tutaj chciałbym Was zapytać którą z tych trzech polecilibyście:

1 ) https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/plyta-glowna-asus-rog-strix-x670e-a-gaming-wifi

2) https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-x670e-aorus-pro-x-13146289/?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&ceneo_cid=b89c0d6f-0bba-ccb0-207e-cfbb7533666f

3) https://www.x-kom.pl/p/1242565-plyta-glowna-socket-am5-msi-x670e-gaming-plus-wifi.html

Ważny biały laminat albo jak najwięcej bieli, pozostałe podzespoły tego wymagają 😉

Do tej pory jechałem na Asus Rog Strix, ale może przy platformie AM5 można odejść od tej reguły.

Edytowane przez Pitt_34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Dzięki za podpowiedź, ale trafiłem tego Gigabyte za 1440 zł i już złożyłem zamówienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, lukibossss napisał:

Procki AMD mają dziwne ceny. Kupiłem 7800x3d (nówkę, ale bez papierów) za 1000zł, a swojego starego 5800x3d (używanego) sprzedałem za również 1000zł xD Wiadomo że musiałem też zmienić płytę i ramy, ale mimo to upgrade wyszedł mnie praktycznie darmo. 

To samo miałem na Intelu, sprzedając 9900K mało co musiałem dopłacać do 13700K, nie wiem jak z innymi ich podstawkami ale 9900K trzymał cene niesamowitą ilość czasu
Btw widząc, że 7800X3D można już dostać za 1000zł kiedy dopiero rok temu dawaliśmy za niego ~2350zł na premierę dupa troche boli nie ma co :E Oczywiście było to do przewidzenia w pewnej części dlatego jedynie ból dupska ale zaskoczenia brak. Mimo tej szybkiej utraty wartości AMD nadal nie odstraszy mnie przed wzięciem 9800X3D znowu na premierę, bo wydajność 7800X3D była i jest miodna w grach.
Zawiedziony byłem jedynie w przypadku gier które mają gówniany silnik i uwielbiają prędkość pojedynczego rdzenia i nie patrzą na nic innego w tym 3d v-cache ale to na szczęście już tylko pojedyncze przypadki nawet przy grach multi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pitt_34

Czemu przesiadasz się na 7800X3D? Czy to dla zabawy po prostu? 

Witam w Rodzinie 3D :E

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarcoSimone 

Wydajny ten 14700Kf, ale żre prądu jak oszalały, a z drugiej strony prawie pół roku nic nie zmieniałem, więc czas na zmiany 😉

Godzinę temu, MarcoSimone napisał:

Witam w Rodzinie 3D :E

Dzięki 👍 

@Phoenix. Jesteś zadowolony z płyty Gigabyte , są z nią jakieś problemy, czy wszytko śmiga jak trzeba ?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mailem i nie mam problemów, używam GB od AM4 stad znowu padł wybór na gigusia.👌

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, fakeman napisał:

7800X3D można już dostać za 1000zł kiedy dopiero rok temu dawaliśmy za niego ~2350zł na premierę dupa troche boli nie ma co

To samo było z 5800X3D, kosztował 2300 zł, trzymał cenę i później zeszła lawina ;) Topka na AMD zawsze szybko traci na wartości, ale za to płyty trzymają cenę.

Natomiast używki AMD to faktycznie ciekawa sprawa. Jak pytałem na forum za ile sprzedać 5600X to pisali że 600 zł, a znalazłem kupca za 850 zł i to dość szybko :D AMD jest na fali popularności i bardzo łatwo zmienić sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.05.2024 o 20:41, Phoenix. napisał:

Cpu package power to tylko pobor samych rdzeni, nie zastanawiales sie nigdy dlaczego procesor majac TDP 120W pokazuje w syntetykach max 90W?? A gdzie ta reszta? ;)

To jest całkowity pobór. Co do TDP, proce AMD mają wyższy limit mocy (PPT) niż TDP, np. dla TDP 120 W rzeczywisty limit mocy to 142 W. Ale to nie oznacza, że procesor musi dobijać do limitu mocy (7800X3D nie dobija).

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, już to chłopaki wcześniej zweryfikowali, mój błąd ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Pitt_34 napisał:

@up

Dzięki za podpowiedź, ale trafiłem tego Gigabyte za 1440 zł i już złożyłem zamówienie.

tak nawiązując do płyty dziwi mnie że do płyty pchają kodek "Realtek ALC897" :E

Ale jak patrze po tym dokumencie (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NQHkDEcgDPm34Mns3C93K6SJoBnua-x9O-y_6hv8sPs/edit#gid=2064683589) wszyscy muszą mieć płytę za ponad 1000zł z tym kodekiem :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...