Skocz do zawartości
Camis

Ekstremalne zjawiska pogodowe / Zmiany klimatyczne / Globalne ocieplenie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie nie zmienia się - Chłopskie myślenie "LOL".

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Edytowane przez wii
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.10.2024 o 23:57, sabaru napisał:

Raz za czas spadnie tam deszcz i od razu zmienia się klimat. Lol. XD.

a pada lub nie bo? "a ziemia okragla jest"

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak działają ubezpieczyciele w USA, bo tam widzę pełno drogich jachtów na filmach pozostawionych w portach/zatokach czy jak to się tam nazywa :szczerbaty:

Można by odpłynąć tam gdzie nie idzie huragan ale to spore odległości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inny aspekt ocieplenia/zmian klimatu: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/klucze-ptakow-lataja-nad-polska-we-wszystkich-kierunkach-o-co-chodzi/z154d84

Dla czytających nagłówki, ostatni akapit:

Cytat

Wcześniej, w czasie łagodniejszych zim, również można było odnotować podobne sytuacje, jednak od 10 lat widać, że opóźnienia i zmiany w odlotach ptaków są coraz częstsze i zdarzają się już niemal każdej zimy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ptaki są niezdecydowane, za ciepło by odlecieć, za zimno by zostać. 

Nasz klimat i tak jest upierdliwy do bólu. Za duża zmienność, lato jeszcze jest ok ale to gorsze półrocze skutecznie demotywuje mnie. Taka totalna wegetacja, zimno, brzydko, mokro, kapa przy nosie... czas stracony.

Edytowane przez T0TEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Październik jest chłodniejszy niż w ostatnich latach, wieje i pi&&dzi, grzyby w lasach są przymarznięte. Nie wiem, gdzie oni mają to ciepło.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zachodniej Małopolsce grzyby zbiera się wiaderkami. Może tylko jeden raz był jakikolwiek szron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież pierwsza połowa października to były nawet dni pod 20C.
Przymrozki i szron dopiero w tym tygodniu się pojawiły.

U mnie nawet kiepsko z żółknięciem liści, prędzej zaczynaj usychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Áltair napisał:

Październik jest chłodniejszy niż w ostatnich latach

Masz na to dowody?

Średnia temperatura października to 8,8 stopnia (średnia z anomalnie gorących lat 1991-2020): https://www.imgw.pl/wydarzenia/charakterystyka-wybranych-elementow-klimatu-w-polsce-w-pazdzierniku-2023-roku

Obecnie mamy po 4-8 stopni nocą i 11-15 za dnia, w dodatku na początku były upały ponad 20 stopni, a ja dopiero kilka dni temu wyniosłem wentylator do piwnicy (zbędny od ok. 5 października). Ponadto od dzisiaj wróciły upały po 16 stopni które mają trwać ok. 10 dni.

Tak więc już do 17-tego (kiedy to pisałeś) średnia na oko jest powyżej 8,8 st, ale teraz zostanie podbita. Jeszcze niedawno już we wrześniu trzeba było grzać w piecu, teraz w październiku i to lekko (16 stopni i słońce daje 22 stopnie w pokoju).

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4-8 stopni w nocy? U mnie to bardziej od 0-3 przez ostatni tydzień, troszkę dalej to lekko poniżej 0

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.10.2024 o 15:33, sino napisał:

Masz na to dowody?

Średnia temperatura października to 8,8 stopnia (średnia z anomalnie gorących lat 1991-2020): https://www.imgw.pl/wydarzenia/charakterystyka-wybranych-elementow-klimatu-w-polsce-w-pazdzierniku-2023-roku

Obecnie mamy po 4-8 stopni nocą i 11-15 za dnia, w dodatku na początku były upały ponad 20 stopni, a ja dopiero kilka dni temu wyniosłem wentylator do piwnicy (zbędny od ok. 5 października). Ponadto od dzisiaj wróciły upały po 16 stopni które mają trwać ok. 10 dni.

Tak więc już do 17-tego (kiedy to pisałeś) średnia na oko jest powyżej 8,8 st, ale teraz zostanie podbita. Jeszcze niedawno już we wrześniu trzeba było grzać w piecu, teraz w październiku i to lekko (16 stopni i słońce daje 22 stopnie w pokoju).

Piszę o swoim regionie na Pomorzu, o tym, co mam na termomentrze i jak się trzeba ubierać. Polska to niby mały obszar, ale temperatury mogą być tu skrajnie różne. U mnie akurat październik jest standardowy/bardziej chłodny niż zwykle. Przez parę lat z rzędu chodziło się na początku na krótko. Teraz trzeba nosić kurtki, czapki, a na rower lepiej nie wychodzić bez rękawiczek. Czyli pogoda u mnie jak u AndrzejaTrg.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90km od morza to samo. Z rana 3-4 stopnie, dopiero po południu dobija do 13-15 i wieczorem szybki spadek, a mamy dosyć słoneczne dni i czyste niebo. Już 4 razy z rana skrobalem szyby. W zeszłym roku o tej porze to było wręcz gorąco. 

Szaliki, kurtki, rower powieszony na kołek w szopie, bo nie da się jeździć przy tym wietrze. 

  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopskiego rozumu się nie przekona, pewnych rodzajów betonu się nie skruszy...

Chyba najważniejszy akapit

Cytat

W raporcie zwrócono uwagę, że całkowita moc uzyskiwana z różnych źródeł obecnie przekracza szczytowe zapotrzebowanie nawet o 40 proc., ale nieefektywna infrastruktura nie jest w stanie dostarczyć prądu tam, gdzie jest on potrzebny. To z kolei co prowadzi do miejscowych niedoborów energii. Aby im zaradzić, administracja wydaje zezwolenia na budowę nowych elektrowni węglowych.

Mowa głównie o terenach, które mają własną wydzieloną infrastrukturę, ponieważ nie ma możliwości dociągnięcia jej np. ze wschodu Chin. Chiny mimo iż z OZE generują 40% to i tak roczny wzrost budowy OZE stanowi ponad 60% ilości nowych instalacji OZE w skali światowej. 

Dalej odsyłam do pojęcia neutralności klimatycznej...

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A akcyzę i resztę podatków z ceny paliwa uwzgledniliscie? Przecież jak auta elektryczne się upowszechnia to państwo z tych podatków nie zrezygnuje. A kto zapłacie za modernizację infrastruktury i jej znaczą rozbudowę i potem znacznie wyższe koszty utrzymania? Teraz kalkulacja może wyglądać korzystnie, ale docelowo jeżdżenie na prądzie będzie dużo droższe, bo tak działa fizyka.  Ewentualnie za prąd do elektryków w swoich podatkach będą dopłacać też rowerzyści, piesi i ogólnie osoby które nigdy samodzielnie nie siądą za kółko.
    • https://lowcygier.pl/keyshopy/czy-mamy-flop-roku-unknown-9-awakening-juz-55-taniej-zaledwie-5-dni-po-premierze/
    • Wiesz, niektórzy tutaj lubią sobie na siłę tworzyć problemy  bo bez nich, chyba życie mają nudne, także ten tego  EOT
    • No ale w jaki sposób jest to nie wiem „uciążliwe” ja nawet tych aplikacji nie widzę „fizycznie” i mam ikony gier na pulpicie. Klikam co tam chcę i wszystko samo się odpala. Przecież nie włączam najpierw steam, następnie idę do biblioteki i szukam danej gry. Dalej odpalam apke Rockstara (jak wcześniej w apce steama wybiore RDR2) i w niej kolejno odpalam grę. 😅  No nie wiem może ktoś tak robi i wtedy faktycznie jest „problem” 🤷
    • Tutaj temat luncherów był niejednokrotnie poruszany, i szczerze sam tego nie rozumiem, choć starałem się. EGS mam dla darmówek(których chyba z 10 nazbierałem ale to nie miało sensu) i chyba tylko raz czy dwa z niego skorzystałem, dla Cursed Golf (fajny pixelart) i Aliena, mam origin/EA ale od kilku lat nawet nie zassany, ubi poszedł w odstawkę po AC Mirage. Jak dana gra w którą mam ochotę zagrać będzie na byle jakim luncherze to kupię i nie będę miał jakiś "dziwnych" powódek. Ludzi czasem boli to żeby odpalić grę musisz poprzez dwa lunchery, co jest trochę dziwne, no ale mnie taka sytuacja nie spotkała i nie spotka. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...