Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj wszystko na auto + enhanced turbo na Enabled,

p-tla.png

 

 

 

 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popsuty test :) Zabrakło jeszcze DDR4 i harego plotera, kolejnej popsutej gry :D 

Ma być 1% różnicy wtedy gra nie jest popsuta.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szybkie pytanie. 

13900K + Gigabyte Z790 Aorus Elite AX. Testowo mam póki co tylko 1 radiator 360 mm XR7 54mm grubości z 3x fluctus, do tego D5 i blok Barrow. Docelowo mam w budzie jeszcze 2 takie, więc będzie dużo więcej mocy chłodzenia ale mimo wszystko nie podoba mi się to co widzę. Póki co na płycie wszystko stock, więc pewnie limity wszystkie wyłączone, z tego co widziałem to Vcore około 1,31 - 1,28. W idle mam piękne 26 stopni, a jak tylko załączę CB23 to w 4 sekundy robi mi na 4-5 rdzeniach performance 100 stopni. Kurde ja rozumiem, że to ciepły cep ale to by znaczyło, że żadne AIO nawet by z nim nie dało rady. Patrzyłem na pobór, to w HW pokazywał 330W ciągłe na procu. Rozumiem, że bez grzebanka w płycie się nie obejdzie? Nie mam z tym problemu ale nie sądziłem , że w stocku może być tak źle. Chyba, że mam coś źle? Fluctusy już nawet na maxa leciały, pasta 2 razy kładziona, bo się już korbiłem, że może tutaj dałem dupy. Contact frame dojdzie do mnie za parę dni dopiero. Już po głowie chodzi mi lapping i delid, ale jestem przekonany, że muszę mu ręcznie napięcia offsetowe jakieś dać i power limity. Zastanawia mnie też czy nie wyłączyć rdzeni efficiency. W grach jeszcze nie sprawdzałem temp, bo rtx 4080 założę dopiero w weekend jak blok wodny założę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Piioo napisał:

W idle mam piękne 26 stopni, a jak tylko załączę CB23 to w 4 sekundy robi mi na 4-5 rdzeniach performance 100 stopni

Moim zdaniem krzywa powierzchnia czapki cpu (więc złe przyleganie chłodzenia do procka). Rozwiązanie   - ramka + ew. szlif ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej. Dodatkowo ustaw  napięcie zasilania proca na poziomie pi x oko 2,35V  i ogranicz maksymalny mnożnik do wartości 52. Przy takich ustawieniach 1xCB R23 maksymalna temperatura to 80 -  82 na chłodzeniu powietrzem. Wynik na poziomie 302xx pod Win 11 z izolacją rdzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, RR_Lyrae napisał:

2,35V

może być ciepło :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooops - 1,235V lub mniej - w zależności  od cepa... :)

Edytowane przez RR_Lyrae

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, RR_Lyrae napisał:

Jak wyżej. Dodatkowo ustaw  napięcie zasilania proca na poziomie pi x oko 2,35V  i ogranicz maksymalny mnożnik do wartości 52. Przy takich ustawieniach 1xCB R23 maksymalna temperatura to 80 -  82 na chłodzeniu powietrzem. Wynik na poziomie 302xx pod Win 11 z izolacją rdzenia.

2.35v ? To chyba na athlonie XP? Albo jeszcze wcześniej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Piioo napisał:

Panowie, szybkie pytanie. 

13900K + Gigabyte Z790 Aorus Elite AX. Testowo mam póki co tylko 1 radiator 360 mm XR7 54mm grubości z 3x fluctus, do tego D5 i blok Barrow. Docelowo mam w budzie jeszcze 2 takie, więc będzie dużo więcej mocy chłodzenia ale mimo wszystko nie podoba mi się to co widzę. Póki co na płycie wszystko stock, więc pewnie limity wszystkie wyłączone, z tego co widziałem to Vcore około 1,31 - 1,28. W idle mam piękne 26 stopni, a jak tylko załączę CB23 to w 4 sekundy robi mi na 4-5 rdzeniach performance 100 stopni. Kurde ja rozumiem, że to ciepły cep ale to by znaczyło, że żadne AIO nawet by z nim nie dało rady. Patrzyłem na pobór, to w HW pokazywał 330W ciągłe na procu. Rozumiem, że bez grzebanka w płycie się nie obejdzie? Nie mam z tym problemu ale nie sądziłem , że w stocku może być tak źle. Chyba, że mam coś źle? Fluctusy już nawet na maxa leciały, pasta 2 razy kładziona, bo się już korbiłem, że może tutaj dałem dupy. Contact frame dojdzie do mnie za parę dni dopiero. Już po głowie chodzi mi lapping i delid, ale jestem przekonany, że muszę mu ręcznie napięcia offsetowe jakieś dać i power limity. Zastanawia mnie też czy nie wyłączyć rdzeni efficiency. W grach jeszcze nie sprawdzałem temp, bo rtx 4080 założę dopiero w weekend jak blok wodny założę.

Imo głównie czapa nie styka, ale zobacz też, jakie masz AC Loadline.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13900k i wyłączyć małe rdzenie? To już lepiej zrób zwrot i wsadź 13700 zostanie tyle samo P jajek. I kafel w kieszeni. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Piioo napisał:

Patrzyłem na pobór, to w HW pokazywał 330W ciągłe na procu. (...) nie sądziłem , że w stocku może być tak źle.

Brak limitów mocy to nie jest tak do końca "stock". Także albo włączysz limity, tracąc część wydajności (raczej tylko w Cinebench multicore itp., bo w grach to nie bardzo), albo zabawa w UV.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13600kf odpalone, płyta raczej poleci na zwrot bo tak w niej sekcja piszczy, że nie idzie usiedzieć... 

Ale thermalright dwie wierze z jednym wentylem zamontowanym ładnie ogarnia i5.  Limity raczej zdjęte, bo w hwinfo pokazuje dwie tabelki po 4096w jeśli dobrze pamiętam, napięcie w obciążeniu 1.14v 

9086672e068509f5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, novi napisał:

płyta raczej poleci na zwrot bo tak w niej sekcja piszczy, że nie idzie usiedzieć...

Co to za model?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.02.2023 o 12:58, novi napisał:

Ja celuje w 7000mhz z 13gen, biorę gigaszita z790 gaming x raczej i do zestawu 13700k/kf . Ramka już jedzie z Chin, kingstony 5600c36 leżą już na hynixach mdie. A procek będzie chłodzony airem,  zobaczymy czy da radę. Dwie wierzę od thermalright, ta nowa seria co w Europie jest niedostępna :)

No i jak, ram poszedł na 7000Mhz? :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z790 ud ax d5.  Sekcja piszczy jak w ex 3080 gigabyte. Bez obciążenia głównie. Coś ktoś kiedyś pisal, że się w biosie włącza/wyłącza i będzie Oki. Ale nie pamiętam co. Jak opcja w biosie ogarnie to zostawię. Ram na razie wstał na 6200cl40, ale można powiedzieć, że w biosie spędziłem 20 sekund  :).

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, novi napisał:

 Coś ktoś kiedyś pisal, że się w biosie włącza/wyłącza i będzie Oki.

Dawno temu było coś takiego jak spread spectrum modulation (czy jakoś tak).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sert napisał:

No i jak, ram poszedł na 7000Mhz? :)

 

Jeszcze 600MHz o dogoni z690F Asusa XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spread Spectrum i Spread Spectrum nie ma nic do sekcji zasilania. Tak, to pewnie chodzi o oszczędzanie energii przez VRM, cośtam cośtam phase.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, sert napisał:

No i jak, ram poszedł na 7000Mhz? :)

 

Zdążyłem tylko złożyć i musiałem wyjechać, wracam za chwilę i nie wiem czy iść pograć, czy coś próbować ustawić. Jutro coś tam skubnę dalej, a już tak chyba w pełni w niedzielę, zajmę się ramem i cpu. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, novi napisał:

13600kf odpalone,

Novi jak znajdziesz 5min to zrób dla mnie test w R23 z wyłączonymi e-core

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, na stock procku czy jakiś sztywny takt ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, SirHawk napisał:

Spread Spectrum i Spread Spectrum nie ma nic do sekcji zasilania. Tak, to pewnie chodzi o oszczędzanie energii przez VRM, cośtam cośtam phase.

Spread Spectrum Modulation, odstraja zegar (zniekształca go) by zmniejszyć zakłócenia elektro-magnetyczne (EMI). Można spróbować to wył./wł. by sprawdzić, czy wpłynie też na problem który ma kolega.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...