Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja do filmów, www, zdjęć używam pełnego gamutu i mam aktywne zarządzanie kolorem, które mi dopasowuje przestrzenie automatycznie, dzięki czemu kolory mam referencyjne. Natomiast do gier, można albo odpalić sprzętowo ustawiony tryb sRGB w monitorze/TV, albo użyć programu który nam odpowiednio przeskaluje przestrzeń kolorów (program: "Novideo sRGB" dla kart nVidia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A używając HDR w grach którego trybu używacie? HDR True Black 400 czy HDR1000? Czy ogólnie olewacie HDR i gracie nadal na SDR? 

e:

Przetestowałem HDR1000 w CP2077, później odpaliłem SDR i się załamałem. Nie wiem jakim cudem ogrywałem te grę w SDR mając oleda. Choć przy dłuższym posiedzeniu może być gorzej ze wzrokiem Jak macie jakieś gry który w fajny sposób pokazują HDR, to podrzucice tytuły. 

Edytowane przez calvex
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko HDR1000. HDR mam włączone przez cały czas, tym bardziej że teraz doszły opcje takie jak RTX Super Resolution i RTX HDR. Jasność w SDR (w trybie HDR) mam ustawioną w Windowsie na 15%. A mógłbym spokojnie jeszcze mniej, szczególnie na noc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle jest tematów na reddit a ludzie dalej karmią tą szemraną firmę 🤣

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mam jeszcze jedno pytanie do użytkowników 42C3. Da się jakoś szybko zmienić jasność ekranu? 

Czy za każdym razem trzeba się przekopywać przez całe menu?. Tak na szybko to tego mi mocno brakuje po przejściu z 27gp850, gdzie wystarczyło ruszyć joystickiem u dołu ekranu.

Ale tam gdzie 7800xt daję radę w 4k to kosmos jest, takie metro exodus bajka po prostu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niestety dopóki producenci telewizorów nie zaczną implementować DDC/CI to nic z tego.

W monitorach komputerowych nie ma problemu żeby przez HDMI czy DP sterować funkcjami monitora, ale do producentów TV jeszcze nie dotarło chyba że ludzie TV też mogą jako monitora używać. 

Ja na windzie używam albo Monitorian https://github.com/emoacht/Monitorian albo Twinkle Tray https://github.com/xanderfrangos/twinkle-tray

Twinkle Tray ma fajną funkcję gdzie przykładowo można ustawić normalizację poziomu jasności, gdzie 75/100 monitora to 100/100 dla naszego paska kontroli, więc bardzo wygodna rzecz.

XTC6lrz.png

Edytowane przez cichy45
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, platyniak18 napisał:

Dobra, mam jeszcze jedno pytanie do użytkowników 42C3. Da się jakoś szybko zmienić jasność ekranu?

Poszukaj w wątku, napisałem kiedyś skrypty do zmiany jasności. Mogę je też później jeszcze raz wrzucić.

5 godzin temu, SylwesterI. napisał:

nie wiem czy takie się znajdą, nie czytałem warunków gw. innych firm, ale podejrzewam że są podobne do AOC, a te stanowią że świadome i celowe pomijanie co 4h odświeżeń monitora oled, skutkuje utratą gw. na panel w zakresie tzw. wypaleń

Nie są, to AOC tylko nawrzucał masę ograniczeń do gwarancji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Isharoth napisał:

Tylko HDR1000. HDR mam włączone przez cały czas, tym bardziej że teraz doszły opcje takie jak RTX Super Resolution i RTX HDR. Jasność w SDR (w trybie HDR) mam ustawioną w Windowsie na 15%. A mógłbym spokojnie jeszcze mniej, szczególnie na noc.

HDR masz wlaczony caly czas i na tym zepsutym pulpicie nieprzystosowanym do HDR ??:E

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie zepsutym? Wygląda bardzo podobnie jak w SDR. Nie chce mi się za każdym razem włączać i wyłączać HDR. Nawet skrótem - tym bardziej że musiałbym sterować HDR na tylko głównym monitorze, bez włączania go na drugim, bo tam to wygląda okropnie. ;)

No i podkreślam, że używam HDR nie tylko do gier, ale teraz też działa on na YouTube czy Twitch przez wyżej wspomniane funkcji od Nvidii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prezeciez pulpit z wlaczonym HDR wyglada okropnie i nie da sie z tego korzystac normalnie bo jest w SDR, wiec jak wyglada podobnie jak patrzec sie nie da na te wyprane kolory .

Ja rozumiem ze ci tak wygodnie ale pisanie ze to wyglada podobnie jak w SDR .... :glaszcze:

Tak sobie wlasnie wlaczylem na chwile HDR  w windows i tradzedy....

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem okazji zobaczyć jak to wygląda na WOLED. U mnie na QD-OLED wygląda ok. Na pewno jest nieco inaczej niż w SDR, ale nie mogę powiedzieć że mam wyprane kolory. Z reguły jestem uczulony na takie rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, u Ciebie wygląda OK i jesteś wyjątkiem... Nie wygląda OK, tylko tego nie widzisz albo się przyzwyczaiłeś. HDR w Windows to jedna wielka kupa.

W ogóle korzystanie z RTX HDR we wszystkim gdzie się da to też średni pomysł, wcale to nie oznacza że każde wideo będzie lepiej wyglądać xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeśli HDR jest w miarę poprawnie skalibrowany w Windows, to pulpit powinien wyglądać z grubsza prawidłowo, tak jak w SDR. Na pewno bliżej obrazu referencyjnego niż SDR po stronie komputera + monitor w trybie wide gamut, vivid, native, dynamic czy jak tam producent sobie nazwał tryb gdzie ekran pracuje w szerokiej przestrzeni barw.

13 godzin temu, platyniak18 napisał:

42C3 dzisiaj przyszedł, i mam jedno pytanie, jak przeglądam lub gram w trybie SDR to jak ustawić gamę kolorów? Zostawić na wykrywanie automatyczne, czy ustawić miejscowe? Bo różnica w obrazie między tymi dwiema opcjami jest spora. Jest jeszcze opcja Dynamiczny, i Adobe RGB.

Wykrywanie automatyczne jest takie jak by trochę wyprane z kolorów, na miejscowym jak by bardziej nasycone są wszystkie barwy. Jak macie ustawione u siebie?

To nie tryb automatyczny jest wyprany z kolorów, tylko "miejscowy" (tłum. "Native" 😂) mocno te kolory podbija jeśli źródło nadaje w SDR.

Normalnie powinno być włączone auto z wyjątkiem sytuacji, kiedy oglądasz materiały w szerokiej palecie barw ale bez HDR, w aplikacji która szeroką paletę barw obsługuje. Czyli jakieś zdjęcia zrobione w aRGB w photoshopie, filmy w Rec. 2020 bez HDR, w odtwarzaczu który sobie z tym poradzi itp...

Ale de gustibus... ustaw tak jak Ci się podoba. 

Edytowane przez someI
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przyzwyczaiłem, bo specjalnie przełączałem teraz HDR żeby sprawdzić różnice. ;)

3 minuty temu, galakty napisał:

W ogóle korzystanie z RTX HDR we wszystkim gdzie się da to też średni pomysł, wcale to nie oznacza że każde wideo będzie lepiej wyglądać xD 

To akurat prawda. Czasem jest przejaskrawione to co nie trzeba, ale na ogół nie jest źle.

Powiedzcie co mi polecacie:
Zrezygnować z HDR w ogóle? No super :E 
Przełączać HDR za każdym razem kiedy go potrzebuję? Bardzo wygodne. :) Mam 2 monitory obsługujące HDR, z czego ten drugi HDR ma tylko na papierze i wygląda ono na nim okropnie i jest zielonkawy obraz. Nie mam opcji wyłączenia HDR w OSD tego drugiego monitora. Skrót Windowsowy przełącza HDR dla obu monitorów.

Z HDR korzystam teraz prawie cały czas, więc bez sensu mi to wyłączać. Jedyny mankament o którym wcześniej nie wspomniałem, to widoczne ABL na jasnych (białych) interfejsach. W HDR biały element świeci jak żarówa, a w SDR (przy włączonym HDR) potrafi być trochę przyciemniony. Jeszcze raz powtarzam, jestem wyczulony i gdyby miała być u mnie taka tragedia jak piszecie, to na pewno bym to nie szedł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Isharoth napisał:

Skrót Windowsowy przełącza HDR dla obu monitorów.

Powinno się dać to zmienić w ustawieniach game bara (Win+G), bo to gamebar odpowiada za ten skrót a nie Windows. 

Ja mam jeden monitor HDR to nie sprawdzę.

1532858213_Screenshot2024-05-22085344.jpg.31a40ec35508f81aa32bad6e227efa4a.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, platyniak18 napisał:

42C3 dzisiaj przyszedł, i mam jedno pytanie, jak przeglądam lub gram w trybie SDR to jak ustawić gamę kolorów? Zostawić na wykrywanie automatyczne, czy ustawić miejscowe? Bo różnica w obrazie między tymi dwiema opcjami jest spora. Jest jeszcze opcja Dynamiczny, i Adobe RGB.

Wykrywanie automatyczne jest takie jak by trochę wyprane z kolorów, na miejscowym jak by bardziej nasycone są wszystkie barwy. Jak macie ustawione u siebie?

ja na twoim miejscu bym porządnie 'skalibrował' samemu ten TV na podstawie ustawień z netu zanim zaczniesz go używać do grania w sdr i hdr

polecam ten poradnik (masz w nim ustawienia PC oraz ustawienia TV):

https://www.resetera.com/threads/pc-gaming-optimized-the-ultimate-guide-including-nvidia-amd-cp-g-sync-freesync-hdr-best-settings.757693/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Isharoth napisał:

Z HDR korzystam teraz prawie cały czas, więc bez sensu mi to wyłączać. Jedyny mankament o którym wcześniej nie wspomniałem, to widoczne ABL na jasnych (białych) interfejsach.

(...) Mam 2 monitory obsługujące HDR (...) Nie mam opcji wyłączenia HDR w OSD tego drugiego monitora. Skrót Windowsowy przełącza HDR dla obu monitorów.

A nie przeszkadza Ci, że kursor na HDR ma pomarańczowy fringing? A może na QD-OLED nie ma? Bo na WOLED widać to wyraźnie. 

Co do dwóch monitorów, to da się zrobić, żeby skrót przełączał tylko jeden monitor w tryb HDR, Potrzebne jest CRU, trzeba usunąć HDR z EDID dla tego gorszego monitora i potem przełączać ALT-WIN-B, który to skrót powinien wtedy działać tylko na ten właściwy monitor.

  • CRU > wybierz monitor.
  • Wybierz pozycję w polu Extension blocks
  • Wybierz Edit pod ww. polem
  • Usuń wszystkie pozycje, które mają HDR w polu Data blocks
  • Zrestartuj PC
Edytowane przez MSky7
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLEDy to miał być ekran idealny i pod wieloma względami tak jest, ale te problemy z ostrością to jest coś okropnego. Podłączasz komputer to musisz zmieniać ClearType, potem zmieniać z powrotem jeśli użyjesz LCD. A tak było blisko do ekranu idealnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MSky7 napisał:

A nie przeszkadza Ci, że kursor na HDR ma pomarańczowy fringing? A może na QD-OLED nie ma? Bo na WOLED widać to wyraźnie. 

Tego nie mam, ale czasem jest fringing na czcionkach.

Dzięki za podpowiedź. W sumie nie pomyślałbym o CRU. ;) Tak czy siak, mimo tego co pisali poprzednicy, utrzymuję że u mnie SDR w trybie HDR na pulpicie nie wygląda tak źle jak to opisują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, spec_od_kompa napisał:

OLEDy to miał być ekran idealny i pod wieloma względami tak jest, ale te problemy z ostrością to jest coś okropnego. Podłączasz komputer to musisz zmieniać ClearType, potem zmieniać z powrotem jeśli użyjesz LCD. A tak było blisko do ekranu idealnego.

tylko, że nie każdy ma z tym problem, zauważa to lub nie każdemu to przeszkadza na codzień

poza tym, oledy nie są do pracy i raczej nigdy nie będą

na świecie nic nie jest idealne i do wszystkiego 🙂

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, spec_od_kompa napisał:

OLEDy to miał być ekran idealny i pod wieloma względami tak jest, ale te problemy z ostrością to jest coś okropnego. Podłączasz komputer to musisz zmieniać ClearType, potem zmieniać z powrotem jeśli użyjesz LCD. A tak było blisko do ekranu idealnego.

Idealne to nigdy nie będą, ale są najlepsze po prostu do konsumpcji treści (wideo/gry), do pracy to jeden z gorszych wyborów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
34 minuty temu, galakty napisał:

Idealne to nigdy nie będą, ale są najlepsze po prostu do konsumpcji treści (wideo/gry), do pracy to jeden z gorszych wyborów

 

42 minuty temu, MuziPL napisał:

tylko, że nie każdy ma z tym problem, zauważa to lub nie każdemu to przeszkadza na codzień

poza tym, oledy nie są do pracy i raczej nigdy nie będą

na świecie nic nie jest idealne i do wszystkiego 🙂

I to mnie boli, bo używam monitora częściej do tekstu, ale raz na jakiś czas lubię sobie pograć. Kiedyś CRT się nadawały i do pracy i do rozrywki. Kto wie, może za kilka lat dopracują technologie, tak samo było z LCD na początku.

Edytowane przez spec_od_kompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

być może kiedyś tak bedzie : )

dzisiaj tak jak w twoim wypadku to najlepiej mieć dwa ekrany - lcd do pracy i oled do zabawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...