Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, kadajo napisał:

Temat nie dawał mi spokoju dlaczego u mnie to źle działa.

Włączyłem Freesync, wymusiłem Vsync z NVCP, zrobiłem lock'a i ... no nie wierze... działa 😆

Mogę zablokować FR na ile sobie chce i synchronizacja działa lepiej niż klasyczny Vsync plus lag spada zauważalnie, co prawda Overdrive musiałem w monitorze inaczej ustawić ale i tak jest płynniej... ale nie na każdym FR jest idealnie płynnie. Jak dawałem np. 90 czy 85,80 to było widać lekkie rwanie regularnie, podobnie jak w klasycznym Vsync. Ale jak dałem 82 nagle problem ustąpił. Czy jest jakaś zasada co do ilości FPS vs Gsync/Freesync czy to od monitora zależy ? Mój monitor według testu Rtings ma zakres 20-165
No nie mogę uwierzyć ze nawet 50 FPS wydaje się płynniejsze niż 60 FPS z klasycznym Vsync.
CP2077 z osranym FG lepiej śmiga nawet mam wrażenie ze artefaktów mniej widać... WTF.

 

Może to kwestia podwojenia klatek ? W tych lepszy freesyncach i gsyncach poniżej pewnej wartości monitor zaczyna zwielokrotniać klatki

Minimum Refresh Range

Once the framerate reaches the approximate 36 and below mark, the G-SYNC module begins inserting duplicate refreshes per frame to maintain the panel’s minimum physical refresh rate, keep the display active, and smooth motion perception. If the framerate is at 36, the refresh rate will double to 72 Hz, at 18 frames, it will triple to 54 Hz, and so on. This behavior will continue down to 1 frame per second.

Regardless of the reported framerate and variable refresh rate of the display, the scanout speed will always be a match to the display’s current maximum refresh rate; 16.6ms @60Hz, 10ms @100 Hz, 6.9ms @144 Hz, and so on. G-SYNC’s ability to detach framerate and refresh rate from the scanout speed can have benefits such as faster frame delivery and reduced input lag on high refresh rate displays at lower fixed framerates (see G-SYNC 101: Hidden Benefits of High Refresh Rate G-SYNC).

https://blurbusters.com/gsync/gsync101-input-lag-tests-and-settings/2/

 

z tego co pamiętam to ręczne modyfikowanie tego zakresu mogło zmniejszać migotanie.

 

edit: 82 na monitora 165 Hz teoretycznie da się podwoić do 164 a 85 już nie  - może nawet celnie strzeliłem :E

Edytowane przez michaelius33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jakim wiec cudem dobrze działa przy 60,50 FPS. Nie testowałem jeszcze tylko 30 ale zakładam ze tez może działać prawidłowo bo CP2077 z FG z lockiem na 60 działał prawidłowo (gdzie bazowych klatek wtedy jest 30).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, aureumchaos napisał:

Uzywajac freesync premium z kartami nvidia gsync dziala dopiero od 48hz na kazym monitorze. 

Ciekawe. Bedę testował jakie wartości mogę ustawiać aby była zachowana idealna płynność klatek.

Na razie mam 30 (nie testowane jeszcze), 50, 60 i 82. Niestety mogę ustawić tylko 4 profile w Rivie :E
Se znalazłem nowa zabawę 🤣

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FG to dodatkowa zmienna, nie wiem jak się wtedy rozkłada frametime, musiałbyś się upewnić swojego źródła klatek bo VRR dobrze wyświetli tyle klatek ile zrobisz ale jeśli je robisz w nierównych odstępach czasu to tak zostaną wyświetlone, dobrze więc porównać też w innej grze. Sprawdź też wykresy frametime, może będzie coś widać

Freesync to też dodatkowe limitacje ale przy tylu FPS raczej nie powinno być problemu. Ja na starym GSYNCu z tym przestarzałym modułem nie trafiłem na taki problem.

Ale ogólnie cieszy że człowiek nawrócony :D

  

10 godzin temu, Minciu napisał:

ale zwyczajnie frame time robi się tak mega krótki, że nie ma sensu się spuszczać nad rozrywaniem klatek i mikrocieciem. 

Nie ma czegoś takiego jak spuszczaniem nad tym, to nic nie kosztuje, po prostu włączasz i używasz. To powinien być standard że wyświetlasz to co produkujesz i jedynym problemem jest to co i kiedy produkujesz a nie jeszcze się zastanawiasz czy monitor żyje swoim własnym tempem i czasami coś dubluje, ten problem technologicznie od dawna nie istnieje.

Edytowane przez Wu70
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tez się ciesze ze wreszcie udało się to uruchomić i działa jak należy. Okazało się ze musiałem wymusić w NVCP Vsync bo inaczej to albo nie działało albo działało jak zwykły Vsymc.

Najbardziej mnie jednak zaskoczyło jak dobrze to działa nawet z lockiem. W tym momencie VRR jak najbardziej polecam nawet dla frame limiterów bo faktycznie zmienia płynność na lepsza.

To wygląda dosłownie tak jak na tym demie, nawet jak zablokujemy klatki:
https://blurbusters.com/simulated-variable-refresh-rate-on-any-monitor-without-g-sync-or-freesync/

Wcześniej za cholerę nie moglem uzyskać efektu jak wyżej i nie rozumiałem dlaczego. Co za porażka a monitor dwa lata juz prawie posiadam 🤣

  • Like 4
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kadajo napisał:

No tak ale jakim wiec cudem dobrze działa przy 60,50 FPS. Nie testowałem jeszcze tylko 30 ale zakładam ze tez może działać prawidłowo bo CP2077 z FG z lockiem na 60 działał prawidłowo (gdzie bazowych klatek wtedy jest 30).

Monitor wspierający LFC w teorii musi mieć zakres przynajmniej 2.5x. Przy zakresie 48-144Hz LFC powinno zacząć działać poniżej 60fps.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może na tym demie jest to trochę przesadzone, ale faktycznie klatki nie maja idealnej od siebie odległości nawet jak wykres frametime niczego nie pokazuje. Czasami było to bardzo subtelne ale nadal dało się to zobaczyć ogólnie mi to jakoś nie przeszkadzało. Z VRR, w moim przypadku Freesync'iem to znika całkowicie ale co więcej wyraźnie się poprawia odczucie płynności nawet na tym samym FR z klasycznym VS.
Oczyścicie są to moje subiektywne spostrzeżenia, ale nareszcie to widzę. Ale ważne jest aby znaleźć odpowiedni frame rate przy locku bo nie każdy daje ten efekt płynności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś ultra wide na 3 gen matrycy wart uwagi w dobrej cenie? Albo ma być? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kadajo napisał:

No nie mogę uwierzyć ze nawet 50 FPS wydaje się płynniejsze niż 60 FPS z klasycznym Vsync.

Nigdy nie jest za późno na nawrócenie :* :E

3 godziny temu, kadajo napisał:

Juz za stary na to jestem wszytko 😆

giphy.gif?cid=6c09b952utp3by9byo168k35ao

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz niedrogie monitory mają gsync compatible. Włączasz i zapominasz o tym.

zakres działania przeważnie 48Hz+

oledy c2, c3, c4 od 40Hz+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... ostatnie 2-3 dni spedzilem na czytaniu recenzji i opinii dotyczacych nowej generacji OLEDow (zarowno QD jak i WOLED) i odpuszczam sobie. To wciaz niedojrzala technologia z takimi samymi wadami jak 10 lat temu, jedynie panele sa szybsze. Czcionki wyswietlane wciaz tragedia, randomowe pop-upy na ekranie dotyczace oled "care" po kilku godzinach o wlaczenia, burn-in po ~2k godzin uzywania itd. itp. No i nie zapominajmy o VRR flicker! :( 

Dla mnie - uzywajacego monitora w 50% do productivity (troche programowania, LaTeX, spreadsheety w Excelu, przegladanie neta), 20% konsumpcja tresci (filmy, seriale) oraz 30% gaming - OLED'y sie po prostu nie nadaja i pewnie nigdy nie beda nadawaly. Po prostu, taka technologia.

Zanim ktos wpadnie na pomysl, zeby napisac ze nie wiem o czym mowie to zaznaczam, ze mam TV LG C2 wiec wiem co trace jesli chodzi o czernie i szeroko pojety HDR. Ale jak to mowil klasyk - chodzi o to, zeby te plusy nie przeslonily nam minusow :E A niestety wiele osob tak wlasnie robi.

Dzieki za wszelkie info panowie.

Edytowane przez amsztel
uzupelnienie informacji
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32" 2160p czcionki są eleganckie niezależnie czy WOLED czy QD ;) Rozwaliłeś mnie z tym wyskakującym infem odnośnie czyszczenia można sobie ustawić żeby nie wyskakiwało tylko zaraz po wyłączeniu monitora i tak samo wyczyści ;)

Wypalenia cóż taka technologia nawet za kilka lat ten problem magicznie nie zniknie ;) Ja tam działam nie ma powrotu do LCD gdzie i w tym momencie u mnie 95% to statyka na ekranie :E U mnie pracuje na 0% jasności to ciężko go będzie wypalić do tego przy włączonych wszystkich systemach gdzie potrafi przyciemnić nawet miejscowo kartę w przeglądarce, która jest dłużej otwarta i to nie jest wszystko w porównaniu do TV to tutaj większość statyki wyłapuje i przyciemnia. A jak zostawisz ekran na 5min bez wygaszania to tak przyciemnia, że mało co widać nawet przy 0% ustawieniach tylko ruszysz myszką i wraca jasność.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na tą chwilę idealnego rozwiązania jeśli na monitorze zarówno grasz jak i pracujesz. Z Oledami jak masz dużo statycznych elementów trzeba się cackać, w miniledach przełączać tryby bo local dimming się nie nadaje do przeglądania neta/pracy, a reszta przy pierwszych dwóch opcjach wygląda biednie :P

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sideband Ktora matryca bedzie lepsza do pracy z tekstem/spreadsheetami - QD-OLED czy WOLED?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pierwsza ale powinna być 3-ciej(czyli najnowszej) generacji.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, amsztel napisał:

@sideband Ktora matryca bedzie lepsza do pracy z tekstem/spreadsheetami - QD-OLED czy WOLED?

Passt ma słusznego.

Z mojej perspektywy konkretnie ten.

Samsung Odyssey OLED G8/G80SD S32DG80 Review - RTINGS.com

Tu w niezłej cenie.

Samsung Monitor do gier Odyssey OLED G8 (S32DG802), płaski, 32'', 3840 x 2160 (UHD 4K), 16:9, HDR10+, OLED, 240 Hz, 0,03 ms (GtG), FreeSync Premium Pro, HDMI, USB, DP, HAS, Pivot, Gaming Hub : Amazon.pl: Elektronika

 

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, amsztel napisał:

Dobra... ostatnie 2-3 dni spedzilem na czytaniu recenzji i opinii dotyczacych nowej generacji OLEDow (zarowno QD jak i WOLED) i odpuszczam sobie. To wciaz niedojrzala technologia z takimi samymi wadami jak 10 lat temu, jedynie panele sa szybsze. Czcionki wyswietlane wciaz tragedia, randomowe pop-upy na ekranie dotyczace oled "care" po kilku godzinach o wlaczenia, burn-in po ~2k godzin uzywania itd. itp. No i nie zapominajmy o VRR flicker! :( 

Dla mnie - uzywajacego monitora w 50% do productivity (troche programowania, LaTeX, spreadsheety w Excelu, przegladanie neta), 20% konsumpcja tresci (filmy, seriale) oraz 30% gaming - OLED'y sie po prostu nie nadaja i pewnie nigdy nie beda nadawaly. Po prostu, taka technologia.

Zanim ktos wpadnie na pomysl, zeby napisac ze nie wiem o czym mowie to zaznaczam, ze mam TV LG C2 wiec wiem co trace jesli chodzi o czernie i szeroko pojety HDR. Ale jak to mowil klasyk - chodzi o to, zeby te plusy nie przeslonily nam minusow :E A niestety wiele osob tak wlasnie robi.

Dzieki za wszelkie info panowie.

No niestety, ale też mnóstwo razy było to pisane że Oledy to są głównie "zabawki" do rozrywki. Jak ktoś taki panel chce wykorzystywać do pracy no to trzeba się liczyć z tym, że zejdzie się go.

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, amsztel napisał:

@sideband Ktora matryca bedzie lepsza do pracy z tekstem/spreadsheetami - QD-OLED czy WOLED?

WOLED może marginalnie jest lepiej mowa o modelu 32GS95UE-B. Ale przy okazji masz efekt "brudnej bieli" ze względu na powłokę matrycy nie wspominającej o problemie z temp barwową bieli gdzie o tym pisałem w temacie. Nie było takiego problemu jak w TV jak odchylisz się lekko masz jednej strony niebieski, a z drugiej róż tylko tylko, że siedziałem na wprost w równym odstępie na całym ekranie miałem pasy na przemian niebieski-róż :E Tego nie wiem czy ten typ tak ma czy akurat trafiłem na taką sztukę. Wiele rzeczy i tak się z recenzji nie dowiesz się trzeba testować na własnej skórze niestety. To tak samo jak nie wspomina się o color bandingu i jak to ujrzałem to mnie zmasakrowało. A później obadałem temat oczywiście w reckach zero o tym, a ludzie na forach o tym piszą klasyka tematu :E

WOLED MLA przy pracy gdzie jest dużo białego zapewne lepiej sobie poradzi i będzie miał większą żywotność przy wyższych poziomach jasności.

 

Ps. na serwisie miałem starą B6 LG także 8-letnie OLED 55" o dziwo zero pikseli uszkodzonych, ale za to wypalony logo i pasek pytanie na śniadanie oraz logo info od jakiego wieku jest dany program. Nie licząc tego panel nadal daje radę :E

 

Edytowane przez sideband
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo czy w tym roku ma pojawić się jakiś monitor WOLED 27" 360-480Hz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to temat OLED, ale postanowiłem że tutaj jeszcze napisze moje spostrzeżenia z Freesync.
A wiec wczoraj pobawiłem się po pracy ustawieniem FR na 30 i 40, sprawdziłem tez jak sobie radzi FG z FR 40,50.

30 FPS ja kto 30 FPS, ostro niepłynne co mocno się uwydatniło szczerze powiem przy Freesync'ku. Postanowiłem wiec podniesc FR do 40 i muszę powiedzieć ze pozytywnie mnie zaskoczyło, "40 to nowe 30" :E
Naprawdę niezły FR do jakiś wolniejszych gier jakby brakowało mocy na GPU a chwielibyśmy pograć z maksymalna grafika albo bez DLSS. Przy szybszych grach wiadomo, już gorzej. Ale nadal bardzo płynnie jak na 40 fps.
50 FPS to już jak wcześniej pisałem bajka, mógłbym w sumie grac tak zamiast 60 FPS co jest mega zaskoczeniem, jest mega płynne aż mi się wierzyć nie chciało, przy 82 to już poezja.
Oczyścicie są to tylko moje spostrzeżenia i mogą one częściowo wynikać nawet z monitora jaki posiadam. U każdego te odczucia będą inne.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomyłka.

Adaptive sync to freesync na kartach nvidii od serii 1000

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kadajo To chyba Ty się kiedyś ze mną kłóciłeś jak napisałem że kabel za 10 zł da ten sam obraz co ten za 300, bo to sygnał cyfrowy czyli zero jeden, i albo będzie albo nie będzie. Jeszcze powołałeś się na znajomość z chłopakami z HDTVpolska. Aczkolwiek tu akurat nie pamiętam, czy w tej konkretnej kwestii się na to powołałeś :)

 

Także potwierdzenie z hdtvpolska.com tego co wtedy pisałem :)

Jak to nie Ty byłeś to wybacz :) Tak czy siak lepiej się zapoznać i nie przepłacać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Keken napisał:

pomyłka.

Adaptive sync to freesync na kartach nvidii od serii 1000

Freesync to Gsync od AMD który dziś działa tez na kartach NV. Adaptive sync to co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to się włącza?

bo jak w sterowniku włączasz gsync a monitor jest freesync premium to masz tak na prawdę gsync compatible.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to bo to nie jest Gsync, od cala roznica. Tzn. technicznie roznice moga byc wieksze ale Gsync i Freesync to jest VRR. Adaptive sync to nie jest VRR.

23 minuty temu, PiPoLiNiO napisał:

@kadajo To chyba Ty się kiedyś ze mną kłóciłeś jak napisałem że kabel za 10 zł da ten sam obraz co ten za 300, bo to sygnał cyfrowy czyli zero jeden, i albo będzie albo nie będzie. Jeszcze powołałeś się na znajomość z chłopakami z HDTVpolska. Aczkolwiek tu akurat nie pamiętam, czy w tej konkretnej kwestii się na to powołałeś :)

 

Także potwierdzenie z hdtvpolska.com tego co wtedy pisałem :)

Jak to nie Ty byłeś to wybacz :) Tak czy siak lepiej się zapoznać i nie przepłacać :)

Nie mam na razie czasu obejrzeć całego materiału ale misiu przecież Maciej na samym początku filmu już mówi ze jeśli kabel jest dobry i spełnia specyfikacja to nie ma znaczenia ile kosztuje, wyświetli taki sam obraz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Teraz Lidl 😊😋 Juici i Chmielokrata znowu dobre. Z przewagą na te pierwsze. Pierwsze podejście do browaru Za Miastem mega pozytywne. Sesyjna ipka Na Wypasie to lekkość i przyjemność. Własne Sprawy to kolor, aromat, cytrusowo-ziołowa goryczka, troche dobrej słodkości. Byłaby super na upały 😉 Funky Fluid Krush, Buzz, Glide. Pity tylko Krush i trafia w punkt 😉. Reszta podejrzewam że nie będzie taka super.
    • podłącz przewód do wyjścia na mobo aby puścić obraz z integry i przeflashuj radeona w czym problem?  
    • Brak konkurencji to raz, a dwa zakładając więcej tranzystorów w GPU to i tak ceny polecą do góry.  Nawet jeżeli 4NP jest nieco tańszy niż na starcie custom 5nm to my tego nie wiemy. Trzy nowe GDDRX zawsze na starcie mają wyższe ceny. Ale nie oznacza, że nie będą odnosić się do ceny 4080S
    • Znając życie i naszych polityków zrobią ten powrót do poboru w taki sposób, że poborem i obowiązkową służbą wojskową obejmą wszystkich mężczyzn, których po zawieszeniu poboru kilkanaście lat temu młodzi wchodzący w dorosłość byli z obowiązkowej służby wojskowej zwolnieni, a takich właśnie jest kilka mln w naszym kraju i nagle niezależnie jak każdy z nas ma ułożone swoje życie dostanie gonga w postaci rzucenia wszystkiego w cholerę i udania się do jednostki wojskowej, żeby odbębnić kilka miesięcy czy nawet rok służby, jeśli to nie będzie okres dwuletni. Jak takie coś zrobią, to wielu z nas, w tym również ja będzie bardzo mocno zniesmaczonych. Wielokrotnie widziałem sondaże związane z poparciem lub nie dla powrotu obowiązkowej służby wojskowej i zauważyłem taką jedną zależność, powrót obowiązkowej służby wojskowej popierają głównie te osoby, które nie zostaną brane pod uwagę i nie zostaną wcielone do armii w razie wojny z powodu wieku lub są kobietami, u których w ich głowach panuje takie przeświadczenie, że wojsko zrobi z chłopców mężczyzn . To jest mit, który został dawno obalony, do stania się mężczyzną w wersji wymyślonej przez kobiety wcale nie potrzeba wojska.
    • Polska wersja najprawdopodobniej wyleciała, przynajmniej obecnie na steamie jest informacja, że nieobsługiwany PL.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...