Skocz do zawartości
stabzero

IIYAMA G-Master GB2770QSU-B5 27 - kalibracja, co warto ustawić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, właśnie odebrałem kilka godzin temu IIYAMA G-Master GB2770QSU-B5 27

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-iiyama-g-master-gb2770qsu-b5-27-2560x1440px-ips-165hz-0-5-ms

 

Jestem po wstępnej kalibracji za pomocą Windows, HDR wyłączyłem, za bardzo pali w oczy i wyłacza mi wiele opcji w OSD.

Zastanawiałem się czy ktoś tutaj posiada ten monitor, może znalazł jakiś temat w internecie żeby to lepiej ustawić? Nie jest źle co prawda ale nie jestem specem w zakresie ustawień monitorów, wiem, że tutaj najlepszą opcją jest kolorymetr.

Ustawiłem Kontrast na 75, Jasność na 15. Overdrive na 5. Kontrast ACR wyłączony, ECO wyłączone. Głębia czerni nie zmieniałem,  jest na 0, saturacja również.

Warunki:

Pokój białe ściany, zazwyczaj jednak przyciemniony przez rolety, lampki led, lampa nad monitorem, taśma LED dookoła biurka.

Przeznaczenie: głównie gry MMO, czytanie neta i youtube choć to mogę robić głownie na drugim monitorze.

Jakieś porady? Ktoś posiada ten monitor?

Jestem po testach dead pixeli i o dziwo nie wypatrzyłem ani jednego. IP glow zaskakująco w normie, lekko prawy dolny róg, bleedingu nie dostrzegłem.

 

Jeśli ktoś by się zastanawiał nad monitorem, póki co zauważyłem:

IPS Rapid robi robotę w tej Iiyama, ghosting test wypada naprawdę mega dobrze. Dla porównania mam też monitor ASUS TUF Gaming VG249Q 24" 1920x1080px IPS 144Hz 1 ms, niby tylko 20 hz różnicy a test smużenia wypada o wiele gorzej.

Może mi się trafiła mega sztuka ale 0 dead pixeli, IPS glow jedynie lekko w prawym dolnym rogu, back bleeding niezauważalny dla mojego oka.

Edytowane przez stabzero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontrast ustawiłeś na 75, a jaka wartość była domyślnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie pamiętam ale był dla mnie ewidentnie za jasny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czym jesteś? Po kalibracji w Windows? Ustawiłeś, monitor tak jak ci się podoba, jak uważasz, że jest w porządku i tyle. To co on tam w sRGB wyświetla tego już nie wiesz. 

Mój Acer Predator wyselekcjonowany z kilkunastu sztuk jest bardzo przyzwoity pod każdym względem. Jest skalibrowany (co minimum 2 miesiące kalibruję wszystkie monitory) SpiderX Elite na 6500K i jak spojrzę w bok na CS2420 albo CS2730 to wiem gdzie kończą się możliwości gamingowych matryc. 

To jednak trzeba zaakceptować, ale porządna kalibracja nawet takich monitorów bardzo wiele daje dla choćby zbliżenia się do prawidłowości barw w sRGB.  

Edytowane przez Grandal
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Grandal napisał:

 Po kalibracji w Windows? Ustawiłeś, monitor tak jak ci się podoba, jak uważasz, że jest w porządku i tyle.

Tak, za pomocą Windows kalibrowałem. Wydaje się ok ale nie znam potencjału monitora i z pewnością nie są to idealne ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, poklikałeś coś w windows i podoba ci się efekt tegoż działania. To najważniejsze, ja nie będę w sumie rozprawiał o pierdołach przy tego typu monitorze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, stabzero napisał:

Szczerze to nie pamiętam ale był dla mnie ewidentnie za jasny.

Jeśli jest za jasno, to obniż jasność, a nie przycinaj kontrast (jeśli przyciąłeś kontrast natywny, to pogorszyłeś czerń przy danej jasności).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Jeśli jest za jasno, to obniż jasność, a nie przycinaj kontrast (jeśli przyciąłeś kontrast natywny, to pogorszyłeś czerń przy danej jasności).

Spróbowałem. Nie ma szans żebym wytrzymał z kontrastem 100, nawet przy jasności 0 - wali po oczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

G-Master GB2770HSU-B5 Red Eagle ma duże problemy z minimalną jasnością, która jest zbyt wysoka (ok. 130 nitów

... ok, faktycznie kosmos. Nie sądziłem, że jeszcze takie buble robią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kyle_PL napisał:

... ok, faktycznie kosmos. Nie sądziłem, że jeszcze takie buble robią.

Dlatego nie wiem. Może w jakiś ciemnych grach ACR, HDR się przydaję - pewnie w FPS... ale nie wyobrażam sobie z tego korzystać na codzień. Do MMO też się średnio nadają te dodatkowe opcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Pytanie z innej beczki, ale związane z Twoim monitorem - czy Twój monitor przy wyższych częstotliwościach delikatnie piszczy?

Kupiłem iiyamę GB2870UHSU-B1 ale przy 140Hz+ słyszałem pisk zza monitora (obstawiałem cewkę na zasilaczu), ale w dwóch egzemplarzach z dwóch różnych sklepów ten sam dźwięk, więc nie wiem, czy ja za dużo słysze, czy tak właśnie powinno być.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwróciłem na to uwagi więc raczej nie ma pisku u mnie. A wiem o czym mowisz bo to bardzo nieprzyjemny dźwięk i trudno byłoby to przeoczyć. Dziś po pracy dla pewności jeszcze zerkne na tył monitora żeby sprawdzić czy faktycznie cokolwiek słychać i dam Ci znać. Mam ustawione na 165 hz.

1 godzinę temu, StrozeR napisał:

Cześć.

Pytanie z innej beczki, ale związane z Twoim monitorem - czy Twój monitor przy wyższych częstotliwościach delikatnie piszczy?

Kupiłem iiyamę GB2870UHSU-B1 ale przy 140Hz+ słyszałem pisk zza monitora (obstawiałem cewkę na zasilaczu), ale w dwóch egzemplarzach z dwóch różnych sklepów ten sam dźwięk, więc nie wiem, czy ja za dużo słysze, czy tak właśnie powinno być.

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Edytowane przez stabzero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w przeciągu trzech lat monitory od iiyama i w zadnym nic nie piszczało, chociaz słyszałem o takich przypadkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam HDR włączony. Nic nie ustawiałem. Podoba mi się jak świeci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...