Skocz do zawartości
Frey

Jaki RAM do Ryzen 7500f i MSI PRO B650-S WIFI

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć,

jaki RAM dobrać do Ryzena 7500f i MSI PRO B650-S WIFI. Moje wymagania to:

- 2x16GB

- czarna, stonowana stylistyka

- niskie radiatory

- brak podświetlenia

- dobre kości z potencjałem do OC

Wstępnie znalazłem:

https://www.morele.net/pamiec-goodram-irdm-ddr5-32-gb-6000mhz-cl30-ir-6000d564l30s-32gdc-13115327/

https://www.morele.net/pamiec-adata-xpg-lancer-blade-ddr5-32-gb-6000mhz-cl30-ax5u6000c3016g-dtlabbk-13154299/

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-flare-x5-ddr5-32-gb-6000mhz-cl36-f5-6000j3636f16gx2-fx5-11875278/

 

Edytowane przez Frey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Frey Te GoodRam'y powinny być w porządku, Adata'y bym nie brał i nie polecam, a G.Skill'e, które znalazłeś są na Samsung'ach, więc odpadają pod względem potencjału OC.

Od siebie mogę polecić Ci te moduły:

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-flare-x5-ddr5-32-gb-6000mhz-cl30-f5-6000j3038f16gx2-fx5-12888012/

Tak więc GoodRam i powyższy G.Skill będzie dobry. Wybór należy do Ciebie, ale z doświadczenia wiem, że G.Skill'e mają wgrany nieco lepszy profil AMD EXPO, sięgający do drugiego rzędu timingów włącznie. Oznacza to, że moduły G.Skill'a mogą być szybsze na starcie względem konkurencji, która może chwalić się ciaśniejszym pierwszym rzędem (ładnie i marketingowo wyglądającym), ale drugi i trzeci rząd będzie tak luźny, że wydajność ucieknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapi11223 Tak, zgadzam się, to są naprawdę dobre moduły, dlatego też poleciłem bliźniacze, ale spełniające wszystkie wytyczne autora tematu ;)

Tak z ciekawości, trafiłeś może na Hynix'y A-die na tych Trident'ach Z5 Neo?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, RemiKo napisał:

@kapi11223 Tak, zgadzam się, to są naprawdę dobre moduły, dlatego też poleciłem bliźniacze, ale spełniające wszystkie wytyczne autora tematu ;)

Tak z ciekawości, trafiłeś może na Hynix'y A-die na tych Trident'ach Z5 Neo?

Nie jestem na pc teraz jutro ci dam info co magiczna Aida64 pokaże😆

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapi11223 Jak coś, to zostawię Ci jeszcze namiary na najnowszą wersję programu Thaiphoon Burner, którym da się to najlepiej sprawdzić. Zostawiam linka, bo oficjalna stronka programu siadła jakiś czas temu:

Możesz to również sprawdzić zerkając na naklejkę na modułach. Końcowe oznaczenia 820M/821M to kostki M-die, a 820A/821A to kostki A-die.

Tutaj masz przykładowe moje moduły na Hynix'ach M-die i ich oznaczenia. Zobaczysz jak to wygląda i o czym mówię:

20231128_13052325tcam.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zależy ci na odpaleniu od strzała tylko chcesz kręcić to wybierz moduły 6400CL32, niezależnie od producenta najczęściej siedzą tam Hynixy A-die.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, kalderon napisał:

niezależnie od producenta najczęściej siedzą tam Hynixy A-die.

A-die to aktualnie lepsze niż M-die?

Nie bierzmy proszę w tym pytaniu pod uwagę limitów kontrolera dla Ryzenów. Pamiętam jak kupowałem moje obecne pamięci Crucial Ballistix 3000mhz CL15 to pod Ryzenem 2600 chodziły bodajże maksymalnie na 3200mhz CL14, a pod Ryzenem 5500 robią 4200mhz CL18. Także trzeba być przygotowanym na to co przyniosą Ryzeny 9xxx :)

Edytowane przez Frey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, A-die uchodzą za lepsze do OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak sprawują się kingstone fury 6000mhz? Po kosztach stawiam platformę na am5. I tutaj drugie pytanie. Płyta jak w sygnaturze proc docelowo 7500F (prosty w opanowaniu chłodny a ja mam duże braki w wiedzy po długiej przerwie) i w budżetowej opcji 32gb pojawiła mi sie opcja pamięci PNY XLR8 Gaming Epic-X 6400MHz CL40. Te pamięci ruszą na te 6400mhz? warto sobie tym głowe zawracać? Odrazu mówię nie będę grzebał w biosie bawił sie w tuningi pamięci itp. Włączenie profilu XMP i podkręcenie RTX-a w dotychczasowym kompie to wszystko z tuningu i tak też będzie w nowym.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@godles 6400MHz CL40 niewarto, 50% szansy że nie ruszą na Infinity Fabric ratio 1:1, a nawet jak ruszą to i tak będą wolniejsze od nawet 5600 CL30, najszybsze pamiątki do Ryzenów to 6000MHz CL30. Najopłacalniej te Lexar'y wychodzą https://www.ceneo.pl/158231455 Jeśli trafisz taniej np 5200 CL30 albo 5600 CL30, to tak długo jak one są na CL30 nie będziesz tracił zbyt dużo wydajności względem wariantów 6000MHz. Jedyny mankament to taki że no 5200/5600 nie są tańsze więcej niż 2 dychy od 6000 obecnie :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

czyli ten z moich budżetowych typów też nie jest dobrym pomysłem?
Kingston Fury Beast, DDR5, 16 GB, 6000MHz, CL36 (KF560C36BBEK2-16) - Pamięć - Morele.net
Jak duża jest różnica na wydajności realnie? Idzie to zauważyć? Czy taka trochę sztuka dla sztuki?

P.S.
Zapomniałem zapytać jeszcze o jedną rzecz. Dwie kości po 16gb każda czy 4 po 8gb? Naturalnie identyczne kości itd. Czy 2vs4 kości robią jakąś różnice w wydajności? Jeżeli tak to która opcja lepsza i jak duże są różnice? 

Edytowane przez godles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@godles Jeśli bierzesz 32GB to 2x16, w przypadku gdybyś brał tylko 16GB to 2x8, tak żeby dual channel był. Historycznie Ryzen'y zawsze dużo gorzej radziły sobie z 4 modułami obsadzonymi i z tego co widzę dalej sprawa ma się tak samo.  Zakładam że potrzebujesz do czegoś 32GB - jeśli tylko grasz to 16GB wystarczy ci w zupełności.

Te Fury 5600 CL36 nie są za dobre, i cena w ogóle kijowa - 2x16GB 5600 CL36 wyjdzie ci 549PLN, kiedy Lexar'y 2x16GB 6000 CL30 kosztują 515PLN. Jeśli nie kumasz czemu ta cena Fury jest dziwna - niższa wartość CL = szybsza pamięć. Bierz te Lexar'y zamiast Fury.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ja używam tylko do grania... obecnie mam 16gb właśnie z tego względu że gdzie nie sprawdzałem to 32gb niemal nigdzie do grania nie szło wykorzystać. Ale wolałbym mieć jakiś zapas "na później". Pytanie brzmi czy to później nastąpi i kiedy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@godles Wtedy kiedy w konsolach pojawi się 32GB, a na to w najbliższych latach nie zanosi się. Problem w tym że dostępność modulów 8GB jest suaba w PL, w ogóle dostępność czegokolwiek w ostatnich miesiącach wynosi blisko zero u nas, czego to nie szukam ludziom tego nie ma w polskich sklepach. :thumbdown: Gdyby były tutaj moduły 2x8GB CL30~CL32 to by można zaoszczędzić 2-3 stówy na RAM'ie, i tą kwotę przeznaczyć na zmianę 7500F (770~850pln?) na 7700 tray (1049pln), znacznie sensowniejszy komp byłby wtedy.

Znalazłem ci zestaw pamięci 32GB bez świecidełek trochę tańszy od tamtych Lexar'ów, 5600MHz CL30 czyli bardzo dobry, 476 https://www.sferis.pl/goodram-ddr5-32gb-5600mhz-cl30-2048x8-i354248 / 449 u jakiegoś janusza niewiadomokogo https://allegro.pl/oferta/ddr5-goodram-irdm-32gb-2x16gb-5600mhz-cl30-czarna-15208574650

Edytowane przez ElProblemos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

chyba wezme od kolegi z forum G.Skill Trident Z5 Neo DDR5 2x16GB 6000MHz 30-38-38-96 1.35V wersja bez RGB (EXPO). Zobaczymy czy się dogadamy :) 
CPU nie wiem czy 7500F czy 7600 może 7600x może 7700... zobaczę. Jak się cos trafi w fajnej cenie to wezmę jak nie to padnie pewnie na 7500f. przy rtx 3070 i tak to gpu będzie wąskim gardłem. Tak samo zresztą jak w przypadku r5 3600. CP z pathtracing włączonym mocno jednak siada na gpu ;) 

P.S.
Ten mój staruszek zalman to ogarnie nowego proca i RTX-a? 

Edytowane przez godles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz Pan zadowolony :thumbup::-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...